Autor Subiect: Fidelitatea – o trăsătură de caracter?  (Citit de 25746 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Fidelitatea – o trăsătură de caracter?
« : Vineri, 05 Aprilie 2013, 09:51 »
Fidelitatea – o trăsătură de caracter? - scris de wonderland

Traditia spune că orice act afectiv-sexual în afara căsătoriei se numește infidelitate.
Deși...dacă ne uitam în DEX - fidelitatea nu are de a face cu înșelatul în sens de culcat cu altul/alta. Ea se descrie ca cinste, devotament, loialitate, lealitate, statornicie în convingeri, sentimente, atitudini....
Ca să zic așa, fidelitatea devine, astfel, o problemă de caracter, care este dobandit prin educație, inclusiv în perioada celor 7 ani de acasă.

Rezistența și comportamentul adoptat în fața tentației, sunt cele care dau măsura fidelității.
Tentația e un simptom al unei nevoi care nu iși găsește împlinire. Un efect al vulnerabilității în cuplu.
Să cazi pradă tentației, adică să adopți un comportament infidel, e o chestiune de atitudine, deci de caracter, deci de valori. Ceva nu merge, ceva nemulțumește și suntem incapabili să ne confruntăm cu propriile noastre frustrări, să discutăm deschis cu partenerul nostru, sau să fim onești față de noi înșine și să găsim curajul de a face o alegere. Adică sa clarificăm și abia apoi să mergem mai departe - fie că e vorba de relația ”de baz㔠resuscitată și pusă pe o nouă direcție, fie că e vorba de noua relație, începută pe un fond sănătos și cinstit pentru toată lumea.

Nu cred că fidelitatea e o caracteristică pe care o ai sau nu.  Asa cum avem ochi albastri sau un anumit tip de temperament. Pana si acesta, înnăscut de altfel, se poate educa, modela.
Cred că este o reflecție a unui set de valori personale - onestitate, capacitate de daruire totală, respect față de celălalt și mai ales, respect față de propria persoană.


Să fii cinstit cu tine și cu celălalt, în situația în care convingerile, aspirațiile, nevoile, sentimentele tale s-au schimbat. Să fii suficient de matur și atent la ce se întâmplă cu tine, ca să vezi ce alegeri faci în aceste situații.
Să fii suficient de înțelept să nu lași iubirea să se piardă, să se răcească, să se risipească,  să ne urâțească.
Cred că, de fapt, asta e adevărata provocare.

silviu

  • Vizitator
Re: Fidelitatea – o trăsătură de caracter?
« Răspuns #1 : Vineri, 05 Aprilie 2013, 11:24 »
in tinerete, adeseori cadeam prada tentatiilor :( pai ce minte aveam io? :idiot2:
acum insa, din respect fata de mine insumi, nu ma mai las tentat. am zis! :thumbup:

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Fidelitatea – o trăsătură de caracter?
« Răspuns #2 : Vineri, 05 Aprilie 2013, 14:49 »
in tinerete, adeseori cadeam prada tentatiilor :( pai ce minte aveam io? :idiot2:
acum insa, din respect fata de mine insumi, nu ma mai las tentat. am zis! :thumbup:
Sa mori tu!?
Io nu te cred! :fight:

Caroline

  • Vizitator
Re: Fidelitatea – o trăsătură de caracter?
« Răspuns #3 : Vineri, 05 Aprilie 2013, 17:16 »
Ca să zic așa, fidelitatea devine, astfel, o problemă de caracter, care este dobandit prin educație, inclusiv în perioada celor 7 ani de acasă.

Gresit - parerea mea. Cand fidelitatea devine o problema "de caracter" sau "dobandita", e deja problema de... idei proeconcepute, formalism si conformism. Adica NU este vorba de o fidelitate liber consimtita, venita din suflet, din convingere si din credinta.
Fidelitatea este o chestiune de iubire adevarata. De exemplu, cine a inselat vreodata atata timp cat era inca pana peste cap indragostit?! Cred ca nimeni. Atata timp cat indragosteala reuseste sa se transforme in iubire (datorita amandurora), inselaciunea nu se va transpune niciodata in fapt... in ciuda tentatiilor. Iar daca nu... e vina amandurorra.
E pur si simplu o chestiune care inclina balanta de la sine, in mod firesc: ce aleg intre ce as putea castiga si ce as putea pierde, daca insel in aceasta relatie? Daca nu e mai nimic "de pierdut"... inselaciunea vine de la sine. Oricat ni s-ar parea de inacceptabil, esenta e intodeauna simpla. :crazy2:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Fidelitatea – o trăsătură de caracter?
« Răspuns #4 : Vineri, 05 Aprilie 2013, 20:26 »
Gresit - părerea mea.
.....
Fidelitatea este o chestiune de iubire adevarata.
Accept că ai o părere diferită și o grilă de evaluare prin care ai concluzionat că a mea e greșită.

Eu cred că și tot ceea ce  facem din convingere, din suflet și din credință ne definește, nu doar ne încarcă cu povara conformismului sau a ideilor preconcepute. Depinde despre ce vorbim.

Politețea (mi-a venit în minte așa, pentru că aud destul de des - sunt politicos doar cu cine merită), de exemplu,  poate ține de conformism, dar dacă o practicăm doar ca să facem impresie sau în situații care ne aduc avantaje, spune ceva despre convingerile noastre și despre caracter.

Dacă privim fidelitatea ca onestitate (față de sine și față de celălalt), ea devine o problemă de caracter. Părerea mea... :)

Tocmai mi-au trecut prin cap exemple din viață, din cărți sau filme de îndrăgostiți (reali, declarați, închipuiți) infideli. Sau de soți care au relații  duplicitare, duble, sau, cum o fi corect să spun :crazy2: - poligame, poate. Care sunt îndrăgostiți și de nevastă și de amantă, chiar le iubesc pe fiecare fel de mult....

Cât despre vină - nu sunt adepta căutării vinovatului cu orice preț, dar sunt de acord cu tine că ea se împarte (între cei doi și chiar mai putem găsi și alți factori)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Caroline

  • Vizitator
Re: Fidelitatea – o trăsătură de caracter?
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 06 Aprilie 2013, 19:10 »
Dacă privim fidelitatea ca onestitate (față de sine și față de celălalt), ea devine o problemă de caracter. Părerea mea... :)

Asta vroiam sa spun si eu! Numai ca ma gandeam la cazul vesnicului vagabond... indragostit pentru prima data in viata lui. Aici mai e o problema de caracter? Sau de iubire?

silviu

  • Vizitator
Re: Fidelitatea – o trăsătură de caracter?
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 06 Aprilie 2013, 20:15 »
Numai ca ma gandeam la cazul vesnicului vagabond... indragostit pentru prima data in viata lui.
haha! mi-ai adus aminte de o melodie veche: povestea unui pierde-vara.
o sa pun melodia la topicul cu Muzica :)

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Fidelitatea – o trăsătură de caracter?
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 06 Aprilie 2013, 20:50 »
haha! mi-ai adus aminte de o melodie veche: povestea unui pierde-vara.
o sa pun melodia la topicul cu Muzica :)

<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: Fidelitatea – o trăsătură de caracter?
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 06 Aprilie 2013, 20:55 »
Care sunt îndrăgostiți și de nevastă și de amantă, chiar le iubesc pe fiecare la fel de mult....

...Apropos de acest aspect !
 Am zambit , citind pe aici , amintindu-mi de o intamplare cat se poate de reala...
 O familie respectabila , cu un copilas ! O relatie , aparent ok , de mai bine de 10 ani , casa , masini , job-uri bune , vacante , pana aici toate bune si frumoase ! Iata ca odata cu expansiunea site-urilor de sicializare, dating, intalniri si flirturi, etc. ,sotul devine fascinat, ba mai mult , atras de mirajul  conversatiilor cu diverse doamne si domnisoare ....pe net, insa fara sa ascunda acest lucru absolut deloc sotiei.Si uite asa , dupa o conversatie, imprieteneala , indragosteala , spuneti-i cum vreti voi , de mai bine de un an , in virtual , cu o thailandeza , da da , nu radeti , vine momentul adevarului . Clipa cea mare a sosit , adica da , sotia e deacord cu propunerea sotului  , si uite asa draga de ea , adica thailandeza, cum cine???, isi face o vacanta de o luna ,in Romania , cum unde ??, la ei acasa , eeeeeeee, da  nu singura , asa din prima , si-a luat o verisoara cu ea !!!!!
Dupa care sotul  , anul urmator , i-a intors vizita , ca nu? , asa-i frumos , cum cu cine? , singur , evident , daca sotia lui l-a lasat!
Al 2-lea an au decis sa mearga cu  fam . in Thailanda , adica toti 3 , mama, tata si copilul!!!!!!!!!Pai nu!!!!??????
Abia astept sa se intoarca !!!!!..... ;D :bully:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Fidelitatea – o trăsătură de caracter?
« Răspuns #9 : Duminică, 07 Aprilie 2013, 06:38 »
adică e îndrăgostit de thailandeză și fidel nevestii, sau cum, theo?  :crazy2: :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Fidelitatea – o trăsătură de caracter?
« Răspuns #10 : Duminică, 07 Aprilie 2013, 08:48 »
si eu! raman fidela loialitatii! :)
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Re: Fidelitatea – o trăsătură de caracter?
« Răspuns #11 : Duminică, 07 Aprilie 2013, 10:37 »
isi face o vacanta de o luna ,in Romania , cum unde ??, la ei acasa , eeeeeeee, da  nu singura , asa din prima , si-a luat o verisoara cu ea !!!!!
wow!nu mai are vreo verisoara? ???

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: Fidelitatea – o trăsătură de caracter?
« Răspuns #12 : Duminică, 07 Aprilie 2013, 12:20 »
Pai .....cam asa zice dictionarul nu!!????
Deși...dacă ne uitam în DEX - fidelitatea nu are de a face cu înșelatul în sens de culcat cu altul/alta. Ea se descrie ca cinste, devotament, loialitate, lealitate, statornicie în convingeri, sentimente, atitudini....
 ;D :pleasantry:Eu zic asa, haideti sa nu ne mai amagim, sa nu ne mai cramponam de aceasta "fidelitate"
Suntem in sec 21 , si spuneti-mi voi , care e acela care (sexual vorbind) se dedica o viata unei singure femei (poate unul .....doi ...!!???).Nu zic ca n-ar fi valabil si pt . femei , caci da ,da,da , si ele insala! Si n-am urat mai mult pe lume decat controlul , intr- o relatie , si ce sa fac sa-mi angajez un detectiv particular, sa verific mail-uri ,telefoane ,etc. , urat , f urat, caci nu-i asa , altfel cum descoperi infidelitatea !!????Da ,desigur, ve-ti spune , femeia simte , orice s-ar intampla !!!!!
Ei bine , eu inca mai cred intr-o relatie bazata pe iubire, acea iubire adevarata, neconditionata , fara egoisme , restrictii si conditionari! Daca rezonezi cu persoana iubita , o accepti cu bune si rele , nimic nu poate fi vesnic , sau poate ca da!
Ma doare insa cand vad atatea femei (si de ce nu barbati) care nu au ce cauta in niste relatii de compromis,facandu-le viata un calvar!
Dar de ce sa plang atat , cata vreme pot fi atat de fericit(A) , in afara relatiei!!!!Trebuie sa stim sa ne traim viata frumos !!!! 
 :love: :flori: *|* *|* *|*

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Fidelitatea – o trăsătură de caracter?
« Răspuns #13 : Duminică, 07 Aprilie 2013, 12:31 »
Ei bine , eu inca mai cred intr-o relatie bazata pe iubire, acea iubire adevarata, neconditionata ,
Aici as avea o remarca:in opinia mea nu exista iubire neconditionata:'dai ca sa primesti'!Daca ar fi 'neconditionata', cum spui tu, nu s-ar discuta de fidelitate-e doar un exemplu legat exact de subiecul postarii!Nu l-ai incorseta pe omul iubit sa-ti fie fidel!Altrusim total nu exista, haideti sa nu ne amagim!Nu cred ca daca pleaca la alta, esti fericita pentru ca el e fericit!Cam asta ar insemna iubirea neconditionata:sunt fericit pentru ca tu esti fericit!Problema este mult mai nuantata!

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: Fidelitatea – o trăsătură de caracter?
« Răspuns #14 : Duminică, 07 Aprilie 2013, 12:50 »
Nu , nu ,eu nu am mers niciodata pe premiza asta in viata, nu am dat niciodata ceva , pt a primi altceva in schimb, ba din contra am dat cu toata fiinta mea , cu tot dragul , iar pt mine iubirea neconditionata e ceva sublim  .Nici nu incape vorba de incorsetare prin fidelitate !!!Ma repet -ce-i fidelitatea!!???-ca zice el -da iubirea mea eu nu te insel-si tu il crezi!??-O relatie adevarata nu are de-a face cu asta ,dar asa cum zici si  tu , am putea  filosofa ani in sir!!!!!