Autor Subiect: De pe internet, despre eternul feminin  (Citit de 12999 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
De pe internet, despre eternul feminin
« : Duminică, 07 Aprilie 2013, 05:36 »
De pe internet, despre eternul feminin


Navigand pe internet, am citit si selectat cate ceva despre noi, femeile.
Sigur ca nu sunt de acord cu toate, unele chiar m-au amuzat. Pentru ca tot e weekend, mi-am spus ca e cazul sa ne delectam sau sa meditam putin!

Marea intrebare, la care nu stiu sa raspund in ciuda a treizeci de ani de studiu despre femei, este urmatoarea: "Ce vrea de fapt o femeie?"
Sigmund Freud


Oricât de paradoxal ar părea, puterea unei femei este farmecul, iar farmecul unui bărbat este puterea

Un diplomat este un om care-şi aduce aminte de ziua de naştere a unei femei, dar îi uita vârsta.

Conversaţia casnică este uneori definită drept o formă particulară de comunicare, în care bărbatul nu încetează să se gândească, în timp ce femeia nu se gândeste să înceteze.

Când trei femei discută, se numeste conversaţie. După ce una dintre ele pleacă, se numeste bârfă.

Cel mai puternic bărbat poate fi inghiţit de o simplă gropiţă din obrazul femeii

Temerile bărbaţilor tind să se centreze mai mult înspre bani, carieră, boala şi mersul la dentist în timp ce pentru femei frica se manifestă mai ales în domeniul dragostei, căsniciei, şerpilor, păianjenilor, ătrâneţii, îngrăşării şi singurătţii pe timp de noapte.

Una dintre cele mai răspândite greşeli printre femei: credinţa că este suficient să ai un copil pentru adeveni mamă; este ca şi cum ai crede că poţi deveni mare muzician de îndată ce ţi-ai procurat un pian.

Conversaţia casnică este uneori definită drept o formă particulară de comunicare, în care bărbatul nu încetează să se gândească, în timp ce femeia nu se gândeste să înceteze.

O, slăbiciune, numele tău e “femeie”! –
Shakespeare

Întrebat fiind ce e femeia, Emil Brumaru a răspuns: “Nu ştiu, dar sunt multe!” –

Bărbaţii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum să se joace cu el.
Sarah Jessica Parker
-   
Poate că, întradevar, ochii femeii iubite sunt marginea lumii. –
Grigore Vieru

Există trei tipuri de femei: cele frumoase, cele inteligente şi majoritatea. –
Rainer Werner Fassbinder

O femeie iarta totul dar ea ne aminteste suficient de des ca ne-a iertat.(Karheinz Böhm )

Nu iubesti o femeie pentru ca este frumoasa, ci este frumoasa pentru ca o iubesti tu. (Octavian Paler)

Femeile au trei feluri de lacrimi: de suferinta, de nerabdare si de tradare.

Cine cauta o femeie buna, intelegatoare si frumoasa ,nu cauta o femeie, ci trei. (Oscar Wilde)

Poti afla orice de la o femeie daca nu-i pui intrebari.(William Sommerset Maugham)

Noi, femeile, avem nevoie de frumusete ca sa ne iubeasca barbatii si de prostie ca sa-i iubim. (CocoChanel)

Daca o femeie vorbeste, nu trebuie intrerupta in niciun caz. (Clint Eastwood)


Femeia e forta motrica a vietii. Barbatul e doar cheia de contact.

Nicio femeie nu e frumoasa sau urata pana cand nu ajungi sa o cunosti.
Marin Preda

Femeile sunt al doilea mare mister al omenirii.
Anne Rice

O femeie, daca-si da osteneala, poate pastra un barbat, cu o conditie: sa-l iubeasca, numai dragostea poate inventa mijloace de convingere, dragostea sau santajul.
Ileana Vulpescu

Carui barbat nu-i plac femeile? In primul rand le iubesti pentru farmecul lor, si in al doilea rand pentru ca fac oameni.
Petre Tutea

Femeile cred ca daca o pisica fuge de acasa este din cauza lipsei de afectiune oferite. Femeile cred ca daca un caine fuge de acasa este din cauza lipsei de afectiune oferite. Femeile cred ca daca o femeie fuge de acasa este din cauza lipsei de afectiune oferite. Femeile cred ca daca un barbat fuge de acasa este din cauza ca barbatii sunt porci.

Femeia este fanta care se deschide in zona vizibilului pentru a lasa extra-ordinarul sa patrunda in lume.
Gabriel Liiceanu

Sa lasam femeile frumoase barbatilor fara imaginatie.
Marcel Proust

Hotii iti cer banii sau viata; femeile le vor pe amandoua.
Samuel Butler

Orice femeie pe care o iubesc ma apasa, ma sugruma si, fara voia ei, ma destrama si ma topeste, pana la descompunerea finala.
Mircea Eliade

Vezi o multime de barbati destepti alaturi de femei mai putin destepte, insa mai rar vezi o femeie desteapta langa un barbat care nu este inteligent.
Erica Jong

Femeile sunt pasionate de matematica. Isi impart varsta la 2, dubleaza pretul hainelor si adauga intotdeauna 5 ani la varsta prietenei cele mai bune.

Barbatul vede pana la colț, femeia și dupa.

Mie personal mi-a placut ce spune Cartarescu! Mai frumos si mai complet ca el parca n-a spus-o nimeni dintre romanii nostrii!

Va las singuri sa descoperiti:


Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #1 : Duminică, 07 Aprilie 2013, 13:20 »
Frumoasă  ”colecție”, Mihaela. Unele de consolare, altele de hrănirea ego-ului, altele cu spini la adresa noastră. Dar toate savuroase și bune de încălzit o duminică friguroasă de aprilie.... :flori:

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #2 : Duminică, 07 Aprilie 2013, 14:31 »
Frumoasă  ”colecție”, Mihaela. Unele de consolare, altele de hrănirea ego-ului, altele cu spini la adresa noastră. Dar toate savuroase și bune de încălzit o duminică friguroasă de aprilie.... :flori:
Doamne, Woanderland!Cum stii tu sa multumesti pe toata lumea!Multumesc!  :flori:

mihaela1961

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #3 : Marți, 09 Aprilie 2013, 07:48 »
De ce iubim barbatii

Zilele astea am gasit ceva pe internet despre EI  ::).Ca sa nu fiu acuzata ca sunt partinitoare, redau in intregime articolul gasit pe un blog:

"Pentru ca se gandesc mereu la noi ( intr-un fel sau altul!), si s-au straduit sa scrie o carte “De ce iubim femeile”.
Pentru ca se chinuie din toate timpurile sa ne inteleaga.
Pentru ca oricat de dumnezeieste ar arata , sunt sfiosi si timizi si ca fara invitatii speciale nu ar avea curaj niciodata sa ne dea intalnire.
Pentru ca balbaiesc cate un ihi si ne asculta( chiar si selectiv)atunci cand trancanim la nesfarsit vrute si nevrute.
Pentru ca ne fac sa radem, pentru ca rad la poantele noastre chiar daca ne-am incurcat in mijlocul bancului si nu-i mai stim finalul.
Pentru ca noaptea tarziu ne tin protectivi in brate pana adormim.
Pentru ca nu au nici cea mai vaga idee daca ne-am machiat sau nu, si nu prea le pasa de look-l lenjeriei intime atunci cand vor s-o dea jos.
Pentru ca nu recunosc in ruptul capului ca s-au ratacit si nu accepta vreodata vreo reflectie rutiera feminina cand sunt la volan.
Pentru ca petrec zile in sir sub masina si o asculta la motor ca pe Lorenna Makennit-ca sa afle ca trebuie sa o duca la mecanic.
Pentru ca au raspuns la orice si sunt convinsi definitiv si irevocabil, ca au intotdeauna dreptete.
Pentru ca ne alinta cu cele mai dragalase nume si se lasa alintati.
Pentru ca arata bine si habar nu au.
Pentru ca ne adora dar cauta sa lase  impresia ca putin le pasa, numai sa nu ni se urce la cap.
Pentru ca miros bine dupa dus( ba chiar si inainte).
Pentru ca fac chestii inteligente, revoltatoare, enervante, inexplicabile si ne furnizeaza multe dintre subiectele de conersatie cu amicele noastre.
Pentru ca fara ei ne-am plictisi, pentru ca pretind ca nu sunt romantici si de ziua ta te trezesc cu un cos imens cu florie tale preferate.
Pentru ca atat timp cat sexul e OK, aproape niciodata nu simt nevoia sa poarte o coversatie matura despre relatie.
Pentru ca atunci cand au un hobby cunosc si cel mai obscur detaliu al domeniului de interes.
Pentru ca atunci cand vor sex se folosesc de toate tertipurile posibile ca sa ne bage in pat.
Pentru ca ne fac sa ne simtim apreciate.
Pentru ca se dau “neajutorati” si marturisesc ca nu stiu ce s-ar face fara noi.
Pentru ca atunci cand cad la pat cu o simpla raceala ne spun ca ei nu mai pot.Indura mult durerea si insista sa ne tina la curent cu orice modificare a simptomelor.
Pentru ca sunt de neinlocuit!
Pentru ca nu stiu niciodata sa spuna “imi pare rau”.
Pentru acel “Stii cat esti de frumoasa” necosmetizat, aruncat pe neasteptate intr-o seara in care te simti oricum numai sexy nu.
Ori pentru acel rarisim, fastacit, nepremeditat” Te iubesc”.Sau pentru acea simpla declaratie de (re) asigurare “-Sunt aici langa tine, totul o sa fie bine.”
Pentru ca sunt orgoliosi, excentrici, inteligenti, imposibli, incapatanati, minunati.
Pentru ca ii iubim."

Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #4 : Joi, 11 Aprilie 2013, 21:53 »
indiferent  de teorii cand apare acea "scanteie".....parca se estompeaza toata filozofia.... :)

Offline achile

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
  • Sincer,nu as fi vrut!Dar ,noi dam cu noi de pamant
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #5 : Vineri, 12 Aprilie 2013, 13:26 »
parca se estompeaza.......oameni buni!...Voi ati iubit vreodata din tot sufletul?....nu numai ca se estompeaza....dispare orice ratiune!

mihaela1961

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #6 : Vineri, 12 Aprilie 2013, 14:38 »
parca se estompeaza.......oameni buni!...Voi ati iubit vreodata din tot sufletul?....nu numai ca se estompeaza....dispare orice ratiune!

'ratiune si simire?'
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

A fost odata si in cazul meu...de fapt toate povestile incep cu 'a fost odata' 'Inima' predomina in pofida oricarei ratiuni!
Oare merita sa risti implicandu-te intr-o ipotetica alta relatie?...as zice ...'Sa fugi ranit din dragoste... de viata' Imi pare rau ca nu pot sa fiu atat de originala si ma mai inspir!

mihaela1961

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 27 Aprilie 2013, 16:43 »
Daca tot suntem la un topic sa-i spunem dedicat femeilor, iata ce am gasit azi pe internet, de la Paolo Coelho citire despte femei mature/imature:

'Lecţiile vin întotdeauna atunci când eşti pregătit, iar dacă vei fi atent la semne, vei afla mereu ce-ţi trebuie pentru pasul următor.
Femeile imature îşi păstrează agenda complet goală şi aşteaptă să le sune un bărbat. Femeile mature îşi fac propriile planuri şi îi spun cu graţie bărbatului pe care îl apreciază că este binevenit în acele activităţi la care doreşte să participe.
Femeile imature vor să-l controleze pe bărbatul din viaţa lor. Femeile mature ştiu că, dacă bărbatul este cu adevărat al lor, controlatul este absolut inutil.
Femeile imature îl „verific㔠pe bărbatul care nu le-a sunat. Femeile mature sunt prea ocupate ca să observe că el nu a sunat.
Femeile imature încearcă s㠄înlănţuiasc㔠un bărbat utilizând sexul. Femeile mature ştiu că numai sex-appealul de tip mental poate determina un bărbat să vrea să te „înlănţuiasc㔠el pe tine.
Femeile imature falsifică manifestările plăcerii sexuale, ori aşteaptă cuminţi să termine bărbatul ceea ce face el acolo în mod egoist ori prostesc… Femeile mature, în aceeaşi situaţie, spun „Opreşte-te”, se ridică, se îmbracă şi pleacă.
Femeilor imature le este frică de perioadele în care sunt pe cont propriu. Femeile mature apreciază aceste perioade şi le utilizează ca timp preţios, în care poţi realiza mari progrese personale.
Femeile imature ignor㠄băieţii buni”. Femeile mature ignor㠄băieţii răi”
Femeile imature îl pot aduce pe un bărbat la orgasm, femeile mature îl pot aduce pe bărbat acasă.
Femeile imature sunt permanent îngrijorate că nu sunt suficient de frumoase sau bune pentru un anume bărbat. Femeile mature ştiu că sunt suficient de frumoase sau suficient de bune pentru oricare bărbat.
Femeile imature încearcă să monopolizeze tot timpul bărbatului lor. Femeia matură realizează că îi poate oferi liniştită spaţiul de care are nevoie unui bărbat – asta va face timpul petrecut apoi în cuplu chiar mai plăcut şi special – şi pleacă să se distreze cu propriii prieteni.
Femeile imature gândesc că un bărbat care plânge este un bărbat slab… Femeile mature îi oferă acestuia un umăr pe care să plângă şi o batistă.
Femeile imature vor să fie răsfăţate şi îi spun asta în mod răspicat bărbatului lor. Femeile mature îi „arat㔠bărbatului ce înseamnă răsfăţul şi îl fac să se simtă suficient de confortabil ca să poată răspunde cu reciprocitate fără teama că-şi va pierde „bărbăţia”.
Femeile imature sunt rănite de un bărbat şi-i fac pe toţi ceilalţi bărbaţi să plătească păcatele aceluia. Femeile mature ştiu că ăla a fost doar UN bărbat.
Femeile imature se îndrăgostesc şi vânează obiectul afecţiunii lor până în pânzele albe, ignorând toate semnalele pe care le primesc şi toate realităţile care nu se potrivesc cu iluziile lor dragi. Femeile mature ştiu că, uneori, cel pe care îl iubeşti nu te poate iubi pe tine şi îşi văd de viaţa lor mai departe, fără amărăciune şi furie.'
Paul Coelho

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 27 Aprilie 2013, 19:47 »
Femeile imature îl pot aduce pe un bărbat la orgasm, femeile mature îl pot aduce pe bărbat acasă.
Paul Coelho

Cu toate celelalte sunt de acord. Cu cea de sus, nu prea înțeleg de ce s-ar exclude reciproc adusul acasă și orgasmul :crazy2:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #9 : Sâmbătă, 27 Aprilie 2013, 23:25 »
Cu toate celelalte sunt de acord. Cu cea de sus, nu prea înțeleg de ce s-ar exclude reciproc adusul acasă și orgasmul :crazy2:
Pai eu as intelege cam asa: un barbat poate aduce o femeie in pat(fie el chiar si conjugal), dar daca nu il imparte cu acte cu alta, nu poate prosti o femeie ...de la pat hop la primarie, pe cand o femeie poate tampi un barbat in asa hal, incat din pat, poate urma primaria si ..acasa, intr-un peisaj idilic, visand la 'forever together'
Interpretarea imi apartine! :crazy2: ::)
p.s daca nu sare acuma Silviu intru apararea sexului...tare...mare lucru! :oops:

mihaela1961

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #10 : Joi, 02 Mai 2013, 20:43 »
...asta mi s-a parut cea mai draguta intalnita azi pe internet.Oare chiar asa de sucite suntem?
 oO oO :(( :(( :crazy2: :crazy2:

Caroline

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #11 : Joi, 02 Mai 2013, 23:03 »
Da!  ;D Doar ca eu as inversa punctul 1 cu punctul 2, cronologic.  :giggle:

mihaela1961

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #12 : Vineri, 03 Mai 2013, 08:25 »
Da!  ;D Doar ca eu as inversa punctul 1 cu punctul 2, cronologic.  :giggle:
:) Ba eu as zice ca e buna cronologia.Explicatie:
1. Initial nu exista un barbat in viata ta, pe cale de consecinta il cauti, il vrei, dureri de cap, ma rog-'tot tacamul'  :)
2. In sfarsit, il gasesti, te bucuri o perioada, dupa care se intampla ceva de nu-l mai vrei.Nu contest ca pot fii cauze obiective!  :)
Mie ultima oara asa mi s-a intamplat!
Probabil ca fiecare judeca lucrurile prin prisma trairilor personale!  :)

mihaela1961

  • Vizitator