Autor Subiect: De pe internet, despre eternul feminin  (Citit de 12993 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mihaela1961

  • Vizitator

mihaela1961

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #16 : Sâmbătă, 01 Iunie 2013, 20:17 »
Femeile si internetul:

http://lacatusmariusblog.wordpress.com/2010/06/24/16-tipuri-de-femei-it/

Eu una m-am amuzat copios! :D ;D ;D

mihaela1961

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #17 : Miercuri, 05 Iunie 2013, 11:54 »
Femeile, de Marius Tuca
Fidele (aproape). Interesante (intotdeauna). Pline de viata.Talentate. Pofticioase. Strangatoare.Cheltuitoare. Nerabdatoare. Absurde (uneori). Tandre. Geloase (mai mereu). Intelegatoare(arareori). Posesive (definitiv). Devotate (cand si cand). Mamoase. Copilaroase. Rasfatate. Victimizate. Pregatite (de orice). Orgolioase (pana la Dumnezeu). Sensibile (si inapoi). Cicalitoare(zi si noapte). Spirituale. Barfitoare (mai tot timpul). Discrete (numai cand vor). Serioase.Gratioase. Slabe (cu dieta).Rubensiene (fara dieta). Feminine. Malitioase (zi si noapte). Sufletiste(ziua).Ganditoare (noaptea). Profunde (de sarbatori). Veninoase (arareori). Pline de compasiune.Cu simtul umorului. Cinice (niciodata). Sarcastice (dupa nunta). Grijulii (dupa botez). Resemnate(dupa al doilea divort). Implinite (dupa primul sau al doilea copil). Distruse (dupa primul ! avort).Renascute (dupa prima zi de scoala a copilului). Mature (la datorie). Luminate (dupa primulnepot). Sfarsite (de la o despartire). Sarmante (de la un ruj). Copilaroase (de la un zambet).Timide (de la o privire). Rosii in obrajori (de la un gand ascuns). Perverse (de la te miri ce).Senzuale (de la un sarut). Acre (din nimic). Sarmante (de la cercei). Rapitoare (e de la ei sau dela ea). Fericite (din mai nimic). Misterioase (din copilarie). Mistuite (din dragoste). Mironosite (dinrochite sau fustite). Magulite (din auzite). Nepasatoare (dupa moft). Martire (din fire). Dulci (cusuflet din vata de ! zahar ars). Razboinice (in filme). Diafane (primavara si toamna). Translucide(tot pe atunci). Razvratite (de cate ori au chef). Transparente (de la suferinta). Opace (de laindiferenta). Usoare (de la bijuterii). Grele (de la ele). Subtiri (de la carte). Avute (de la parte).Sofisticate (din putin cate toate). Alambicate (din curiozitate). Complexate (din nedreptate).Neimpacate (din pacate). Puternice (din credinta). Senine (de la ochi). Fragile (de la glezne). Vulnerabile (de la sani). Soptite (de la buze). Supuse (de la genunchi). Plutitoare (de la par).Salbatice (de la natura). Fabuloase (pline de dor si dorinta). Icoane (pentru copiii lor). Femeile(ca un joc de cuvinte si de viata). Femeile...............
 

Caroline

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #18 : Miercuri, 05 Iunie 2013, 15:12 »
Nu sunt de acord. As modifica tot. De exemplu: geloase (aproape niciodata), pofticioase (rar... numai daca li se pune pata, dar si atunci... sa te tii), etc. Eu cred ca Tuca asta n-a avut sansa sa cunoasca femei din Singles Camp.  ;D

mihaela1961

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #19 : Miercuri, 05 Iunie 2013, 19:22 »
Eu cred ca Tuca asta n-a avut sansa sa cunoasca femei din Singles Camp.  ;D
:applause: :applause: :applause: :applause:

mihaela1961

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #20 : Vineri, 19 Iulie 2013, 12:21 »
Culese de pe internet: :)

1). “A trecut mult timp până când femeile şi-au găsit locul cuvenit, cot la cot cu bărbaţii; în camerele în care sunt decise soarta oamenilor, a copiilor lor şi a nepoţilor lor.” Hillary Clinton
2). “Există doar trei lucruri pe care poţi să le faci pentru o femeie: poţi să o iubeşti, să suferi pentru ea sau să o transformi în literatură.” Henry Miller
3). “Ca de obicei, în spatele fiecărui idiot se află o femeie minunată.” John Lennon
4). “O femeie elegantă este o femeie care te dispreţuieşte şi nu are nici un fir de păr la subraţ.” Salvador Dalí
5). “Marea problemă a unor femei este că devin prea entuziasmate pentru nimic şi apoi se mărită cu el.” Cher
6). “Eu nu sunt o pasăre şi nimeni nu mă poate închide într-o colivie. Sunt un om liber cu o voinţă independentă.” Charlotte Brontë
7). “Eu nu urăsc femeile – doar că uneori ele mă înnebunesc.” Eminem
8). “În iubire, femeile sunt profesioniste, iar bărbaţii amatori.” Francois Truffaut
9). “Bărbaţii, de la natură, sunt pur şi simplu indiferenţi unii altora, dar femeile, tot de la natură sunt duşmance.” Arthur Schopenhauer
10). “Femeile sunt făcute pentru a fi iubite, nu înţelese.” Oscar Wilde
11). “Să nu vă fie ruşine, femeilor… sunteţi porţile corpului şi tot voi sunteţi porţile sufletului.” Walt Whitman
12). “Femeile sunt înfricoşătoare. Dacă eşti bărbat şi treci de 41 de ani, înseamnă că eşti destul de speriat de luptă.” Hugh Grant
13). “Îmi plac femeile inteligente. Atunci când ieşi la întâlnire, nu trebuie să fie un concurs de holbat.” Frank Sinatra
14). “Dacă femeile nu ar exista, toţi banii din lume nu ar mai avea nici un rost.” Aristotle Onassis
15). “Toate raţionamentele bărbaţilor nu costă nici măcar un sentiment al femeilor.” Voltaire
16). “Există doar două tipuri de femei: zeiţe şi preşuri de şters picioarele.” Pablo Picasso
17). “Singura modalitate prin care o femeie poate schimba un bărbat este de a-l plictisi într-atât de tare, încât el să-şi piardă tot interesul posibil în viaţă.” Oscar Wilde
18). “Lucrul pe care femeile încă-l au de învăţat este că nimeni nu-ţi dă putere. Trebuie doar să ţi-o iei.” Roseanne Barr
19). “Şi totuşi femeile – femeile bune – m-au speriat pentru că au vrut, în cele din urmă, şi sufletul meu. Iar ceea ce a mai rămas din mine, mi-am dorit să pastrez.” Charles Bukowski
20). “Un lucru îngrozitor este gradul de caritate de care sunt capabile femeile. Vedem lucrul ăsta tot timpul… dragoste cu generozitate, pentru proştii absoluţi. Ştii, iubirea e ca un salon de caritate.” Lawrence Durrell
 

mihaela1961

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #21 : Duminică, 28 Iulie 2013, 15:41 »
Femeile privite de un psiholog:
http://www.artdevivre.ro/sunt-femeile-nebune/

mihaela1961

  • Vizitator

mihaela1961

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #23 : Miercuri, 02 Octombrie 2013, 13:13 »
Postare gasita pe un blog.Mie una mi-a placut tare mult.

http://razvancoloja.com/pentru-ca/

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 07 Decembrie 2013, 19:58 »
Femeile reprezinta un ansamblu de forme curbe care  fac o linie sa se indrepte :angel:

Mari_a

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 07 Decembrie 2013, 20:07 »
Zicerea asta mi-a amintit de o poza: "de piatra sa fii!"  :D    :giggle:

silviu

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 07 Decembrie 2013, 20:14 »
sau "de piatra s-o ai!"

Mari_a

  • Vizitator
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 07 Decembrie 2013, 20:24 »
Vorba cantecului: “Hai sa ne imaginam"  :giggle:   
                           "Ca avem… roti (!) si ca zburam…”



Si una din 1957


Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De pe internet, despre eternul feminin
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2017, 11:38 »
Autoarea nu zice care e punctajul minim cu care te poti considera femeie cu clasa  ::), dar e un exercitiu bun sa parcurgi aceasta lista. Mai ales cand n-ai chef de treburi, ca mine acum.

http://manierart.ro/2017/01/09/64-caracteristici-ale-unei-femei-cu-clasa-cate-bifezi/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.