Autor Subiect: Timpul, cea mai mare distanta dintre oameni  (Citit de 5431 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Timpul, cea mai mare distanta dintre oameni
« : Sâmbătă, 06 Februarie 2016, 10:29 »
Avem in putere si am invatat sa schimbam lucrurile, sa le adaptam la dorintele, la asteptarile noastre. Am indreptat pamantul, l-am sadit si i-am folosit samanta, am deprins zborul – asa ca brazdam vazduhul, am cucerit inaltimile, adancurile, am domesticit vietuitoarele....Comunicam la mii de kilometri cu aceiasi usurinta cu care am face-o daca am fi unul langa altul....Ne este bine.

Nu putem insa sa facem nimic timpului. Oricat ne-am impotrivi trecerii lui, oricate creme antirid am folosi, oricat am fugi si ne-am furisa dupa coama globului, trecerea lui ne atinge. Iar in goana sa catre infinit ia cu el si stinge momente, nostalgii...O cometa temporara cu o coada scanteietoare din mii de cioburi de amintiri. Irizate de flash-uri de memorie, retrairi secventiale de bucurii, suparari...

Exista oameni care ne marcheaza momente din viata. Mai profund sau mai putin important, mai fericit sau mai dureros, aceste scrijelituri pe raboj exista. Natura noastra umana, nu stiu de ce – asa este mintea noastra facuta – sa ne aminteasca mai mult clipele de durere, decat cele de fericire. Pe cele rele le-am vrea cu orice pret si cat de repede uitate. Din pacate insa nu le putem sterge, nu le putem anula, oricat am vrea asta. Colegi de scoala care ne-au sicanat, iubiti meteroritici, „prieteni” care ne-au dezamagit ne cuprind intr-o hora holografica....Si chiar daca am vrea sa-i smulgem din inlantuirea asta de figuri, sa nu ne mai apara niciodata, e imposibil sa-i scoatem din cerc. Pentru a scapa de ei avem nevoie de rabdare. Pentru ca timpul ne ajuta. De fapt el este singurul ce ne poate indeparta de ei, de cei care ne-au ranit, care ne-au facut rau...

Ne trezim la un moment dat ca nu ne mai amintim figura lui...si a lui...Apoi nici cat de mult ne-a durut prezenta sa...Perceptiile se estompeaza si amintirile se sterg incet – incet....Timpul aduce uitarea...

Insa odata cu cei care ne-au suparat timpul ne indeparteaza si de cei care ne-au bucurat. Si oricat am vrea sa retraim clipele fericite petrecute cu ei, oricat ne-am dori ca figurile lor sa ramana vii, timpul ii duce si pe ei departe de noi...

Pentru cei care stiu ca fac bine: nu asteptati sa ramaneti vesnic in amintirile celor pe care i-ati iubit si ocrotit, pentru ca timpul i-a facut sa uite. E bine sa considerati ca doar el este de vina...



Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Timpul, cea mai mare distanta dintre oameni
« Răspuns #1 : Luni, 08 Februarie 2016, 06:58 »
Timpului nu-i pasă. El își vede de curgerea lui. Lupta e în mintea noastră. În cele din urmă ne folosim de timp pentru a pune distanță emoțională între noi și persoane sau evenimente care ne-au produs dezamăgire, suferință.
Ne folosim de el pentru a lăsa spațiu pentru a ne oferi o altă perspectivă asupra întâmplărilor.
Putem învăța să facem asta și fără să lăsăm doar în seama timpului? Se pare că da. Doar că nu știm cum, sau dacă aflăm nu reușim să parcurgem toți pașii de la teorie la practică. Avem această capacitate de a selecta și focaliza pozitivul, de a schimba conștient perspectivele. Și totuși preferăm să lăsăm timpul să le rezolve pe toate. Timpul le rezolvă pentru că lui nu-i pasă. Timpul e infinit, dar existența noastră nu.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Timpul, cea mai mare distanta dintre oameni
« Răspuns #2 : Joi, 03 Mai 2018, 08:10 »
Cel mai risipit mi se pare timpul "dedicat" certurilor, imbufnarilor, tacerilor prelungite...  Nu cred in povestea cu ce dulce e impacarea dupa o cearta sau o separare temporara. In cele din urma se produce si o separare emotionala. Mi se pare doar timp pierdut, pe care nu-l mai poti intoarce. Cred in valoarea comunicarii autentice, care te ajuta sa previi sau sa clarifici nenintelegerile.

Da, timpul te ajuta sa te distantezi, sa vezi altfel lucrurile. Ceea ce la un moment dat iti pare dificil, urgent, dureros, cu timpul poate deveni usor de abordat, neimportant, mai usor de suportat...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Timpul, cea mai mare distanta dintre oameni
« Răspuns #3 : Luni, 17 Decembrie 2018, 07:11 »

   :)Relatiile  nu se  masoara  in  timp , ci   in  lectii   invatate  !

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Timpul, cea mai mare distanta dintre oameni
« Răspuns #4 : Joi, 21 Martie 2019, 16:04 »


  Impartind timpul,  omul  a descoperit  ca el curge  ireparabil.  A  observat  ca ,, azi,,  devine ,, ieri,, si ca
umbra copacilor  se alungeste  spre asfintit.  In clipa  aceea  a devenit  melancolic  si a descoperit regretul.
Dar era  prea tarziu . (Octavian Paler)

Offline GabrielStanescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Timpul, cea mai mare distanta dintre oameni
« Răspuns #5 : Vineri, 05 Aprilie 2019, 03:01 »
Timpul , poate chiar el ar fi acel motiv de bucurie cand uneori mai deraiem si revenim spre lucuri simple ce ne umplu de gingasie.
Caci vesnici de am fi poate n-am sti sa pretuim atat cat ne-a fost dat.
Noi suntem aur, noi suntem diamante trecand prin viata prindem cotur,
Din multe acele staturi de intamplari trecem prin stari si fapte,
Ce in vazduh se pustiesc insa-n zadar n-au sa ramana,
Vor mai traii si dupa noi in acei alti ce-s doresc ca noi si pentru alti sa mai ramana dupa ei,
Si sa imparta bunatatea spre inimi noi ce vor a fi descatusate.


Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Timpul, cea mai mare distanta dintre oameni
« Răspuns #6 : Luni, 03 Iunie 2019, 19:00 »

  Timpul este singurul lucru cu care nimeni nu poate negocia.

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Timpul, cea mai mare distanta dintre oameni
« Răspuns #7 : Miercuri, 03 Iulie 2019, 08:57 »

 Din  momentul  in care  ne nastem,  timpul  incepe  sa  ne  ia  viata  inapoi.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Timpul, cea mai mare distanta dintre oameni
« Răspuns #8 : Miercuri, 03 Iulie 2019, 19:07 »
 :( Da... Si nici nu poti negocia...  :o

Offline LiaI

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Timpul, cea mai mare distanta dintre oameni
« Răspuns #9 : Miercuri, 03 Iulie 2019, 20:54 »
Buna tuturor!

Da, e drept ca nu putem opri timpul in loc, dar putem alege cum sa treaca timpul peste noi. Si unii, avem o varsta pe care ne-o purtam cu mandrie ( corectez, imi port cu mandrie varsta, au trecut ani sa devin ceea ce sunt :) ).Si ar trebui sa fim constienti si sa luam decizia de a petrece timpul ramas asa cum ne dorim.
Conteaza foarte mult ce ne dorim, cum reusim sa ne facem viata mai linistita, mai frumoasa, cum ne bucuram de cele mai mici lucruri. Atat de putin ne trebuie sa fim fericiti, daca nu ne fixam tinte greu de atins.
Nu avem timp pentru ce ne face fericiti, nu exista, tine numai de noi ( nu in toate cazurile, e drept).
Cineva intreba cum ne asiguram dreptul la iubire, la bucuria de a locui, de a avea o masina...singurul lucru pe care nu ni-l putem asigura este iubirea, dar nu este subiectul nostru acesta.
Singurul lucru pe care il putem face este sa luptam pentru ceea ce ne dorim!
O seara linistita!

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Timpul, cea mai mare distanta dintre oameni
« Răspuns #10 : Duminică, 25 August 2019, 09:10 »

    Timpul , leaganul  sperantei...Intelepciunea  merge  inaintea lui , oportunitatea  odata cu el , iar  remuscarile dupa el
                                                       C Colton.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Timpul, cea mai mare distanta dintre oameni
« Răspuns #11 : Duminică, 25 August 2019, 19:11 »
Initial am crezut ca am pierdut timpul intrand pe forum, acum imi dau seam ca am castigat mult citind ce se mai intampla pe aici.  :smitten:
Eu consider ca daca iti petreci timpul intr-un mod placut, e un timp castigat. 
De exemplu pentru mine, desi imi place sa conduc, consider ca este un timp castigat daca folosesc transportul organizat.
La dus cele 2 ,3, 4  ore le folosesc sa-i cunosc pe participanti si/sau sa-mi incarc bateriile pentru seara de petrecere 
La intors ... continuam petrecerea, depanam amintirile din ultimile zile, facem schimbul de adrese , consolidam prieteniile initiate in timpul actiunilor .
In concluzie consider ca intalnirile si petrecerile  singles, comprima timpul si micsoreaza distantele si deci e un timp castigat  :thumbup: