Autor Subiect: "Indragosteala" sau iubire?  (Citit de 35903 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline achile

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
  • Sincer,nu as fi vrut!Dar ,noi dam cu noi de pamant
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #15 : Joi, 11 Aprilie 2013, 11:18 »
Ce inseamna la tine CERTITUDINE?.....Cred ca o sa-i plictisim pe cei de pe aici....Certitudine nu exista....doar acele legi morale prin care ne asumam responsabilitatile.....si da...este ok sa platim pensie alimentara si sa ne recunoastem de fapt eu cred ca nici nu se pune problema de recunoastere...copii apar daca sunt doriti.....Aici putem relua discutiile anterioare ...decat o casatorie mizerabila in care sufera intai copii,mai bine despartiti si prieteni.Oare cate femei accepta sa ramana prietene dupa o relatie esuata?...Iar daca nu o fac...de ce nu o fac?....ca doar exista copilul

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #16 : Joi, 11 Aprilie 2013, 11:24 »
Sunt femei care considera firesc sa ramana prietene cu cel cu care la un moment dat n-au mai putut sa mearga impreuna, dar sa stii ca exista si barbati care nu vor, sau nu pot, din orgoliu, sau din suferinta...

Offline bog68

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
  • Sunt melancolic, dar mă tratez.
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #17 : Joi, 11 Aprilie 2013, 11:45 »
Sunt femei care considera firesc sa ramana prietene cu cel cu care la un moment dat n-au mai putut sa mearga impreuna, dar sa stii ca exista si barbati care nu vor, sau nu pot, din orgoliu, sau din suferinta...
Cu permisiunea dvs. și fără intenția de a jigni sau supăra...Din prisma mea și din cele trăite, cu siguranță...din suferință.
Adică nu am fost bun ca soț dar sunt bun ca prieten?!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #18 : Joi, 11 Aprilie 2013, 11:54 »
Bog :), a spune "n-am fost bun ca sot dar sunt bun ca prieten" cred ca e gresit. Nu e vorba de "bun" sau nu. Se intampla ca doi oameni absolut buni si de calitate sa nu "functioneze" bine impreuna, din  nepotrivire. Nu inseamna ca unul sau altul "nu e bun"; poate fi perfect pentru altcineva... Stiu, e reactia fireasca a celui ranit, dar din proprie experienta iti spun, poti tine foarte mult la cineva, sa-l pretuiesti, dar sa nu poti trai frumos alaturi de el, pentru ca nu rezonezi intelectual, fizic sau emotional cu acela. Si se intampla ca tocmai din pretuire si afectiune sa stai cu el un amar de ani (20 in cazul meu), pana cand singuratatea interioara creste atat de mult, incat nu mai poti continua asa... Si atunci ajungi la concluzia ca este mai bine pentru toata lumea sa o apucati pe drumuri separate, sa va dati sansa de a va gasi linistea si, cu putin noroc, un om potrivit langa care sa va fie bine. Si ai vrea/am vrut sa ramanem prieteni, fiindca afectiunea e acolo, la locul ei si nu exista motive pentru care sa fiu suparat pe celalalt dar, se pare ca atata timp cat unul se simte ranit, prietenia nu functioneaza... poate dupa o vreme. Iti inteleg supararea, dar priveste lucrurile un pic altfel, daca poti sa te detasezi putin de umbra tristetii.:)

Offline achile

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
  • Sincer,nu as fi vrut!Dar ,noi dam cu noi de pamant
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #19 : Joi, 11 Aprilie 2013, 11:59 »
bog68....... a fi sot este   Doamne cate sunt de spus........a fi prieten este altceva....conceptul profund al prieteniei este acea relatie in care nu te vezi cu omul  multa vreme iar cand te intalnesti cu el simti ca te-ai despartit ieri...mai mult IL IEI PE OM asa cum este el......Sot.....full time job iar unora dintre noi nu li se potriveste sau "angajatorul" nu a stiut sa puna angajatul la locul potrivit.Voi barbatilor....cei care cititi,nu mi-o luati in nume de reau...dar SOTIA,ANGAJATORUL este qintesenta echipei. |o |o Asta este realitatea

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #20 : Joi, 11 Aprilie 2013, 12:09 »
Cu permisiunea dvs. și fără intenția de a jigni sau supăra...Din prisma mea și din cele trăite, cu siguranță...din suferință.
Adică nu am fost bun ca soț dar sunt bun ca prieten?!
Tot din experienta mea, sunt in asentimentul lui bog68:putem sa ramen prieteni numai daca intre noi (ma refer la doua persoane de sex opus) nu s-a consumat o relatie cu implicari sentimentale profunde!Sunt si exceptii, dar rarissime!In cel mai bun caz, dupa un divort, ramane copilul ca si 'reuniune de interese'.Nu am copii(nu discutam aici daca e rau sau bine), copilul facandu-i pe cei doi parinti sa ramana in relatii relativ civilizate(nu intotdeauna insa).Dupa ce o relatie se termina, fiecare din 'cei doi eroi' are impresia ca celalalt e vinovatul(cand de fapt vina e a ambelor parti, nu neparat fifty-fifty)!Daca nu ura, raman resentimente, prietenie-extrem de rar!..parerera mea!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #21 : Joi, 11 Aprilie 2013, 12:14 »
Cred ca ai dreptate, Mihaela. Nu stiu cum e o relatie fara implicare sentimentala profunda, dar banuiesc ca are mai multe premise de buna-prietenie, "dupa". Atata timp cat unul inca mai iubeste, exista suferinta in interactiunea limitata, prieteneasca cu celalalt. E mai bine sa se "rupa" total.
Uneori avem resentimente fata de reactiile nepotrivite ale celuilalt, dar nu poti fi suparat pe un om ca nu corespunde nevoilor tale, ca nu ti-e potrivit. Iti poti eventual reprosa tie ca nu ai ales cum trebuie (in cazul meu intr-o tinerete de o imaturitate pe cat de splendida pe atat de periculoasa :) ).
uneori nu e vina nimanui ca exista o mare nepotrivire...

Offline achile

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
  • Sincer,nu as fi vrut!Dar ,noi dam cu noi de pamant
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #22 : Joi, 11 Aprilie 2013, 12:23 »
Uneori avem resentimente fata de reactiile nepotrivite ale celuilalt....-nepotrivite-.... putem limita influenta actiunilor celuilalt ,dar NOI am ales sa interactionam cu el

, dar nu poti fi suparat pe un om ca nu corespunde nevoilor tale,.....-nevoilor- of ...si eu incercam sa scot la iveala altruismul vostru..(oare exista?)

 ca nu ti-e potrivit....pentru asta exista o etapa...cunoasterea Iti poti eventual reprosa tie ca nu ai ales cum trebuie...-trebuie- sa-ti reprosezi numai tie...ca...

 (in cazul meu intr-o tinerete de o imaturitate pe cat de splendida pe atat de periculoasa :) ).

Am facut o varza dar sper sa imi intelegi punctul de vedere.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #23 : Joi, 11 Aprilie 2013, 12:24 »
Cred ca ai dreptate, Mihaela. Nu stiu cum e o relatie fara implicare sentimentala profunda, dar banuiesc ca are mai multe premise de buna-prietenie, "dupa". Atata timp cat unul inca mai iubeste, exista suferinta in interactiunea limitata, prieteneasca cu celalalt. E mai bine sa se "rupa" total.
Uneori avem resentimente fata de reactiile nepotrivite ale celuilalt, dar nu poti fi suparat pe un om ca nu corespunde nevoilor tale, ca nu ti-e potrivit. Iti poti eventual reprosa tie ca nu ai ales cum trebuie (in cazul meu intr-o tinerete de o imaturitate pe cat de splendida pe atat de periculoasa :) ).
uneori nu e vina nimanui ca exista o mare nepotrivire...
:love: :love: :love: :love: :love:
CRED CA ESTI 'TIZA MEA' IN REALITATE!!!
PUP!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #24 : Joi, 11 Aprilie 2013, 12:31 »
 Achile, poate ne marturisesti intr-o zi care ti-e calcaiul vulnerabil.  ::) :)

Da, ai facut o varza, dar cred ca am priceput. Cand spun "nevoi", nu ma refer la colectatul legumelor de prin piata, plata facturilor si masaj la talpi.  ;D Ma refeream la nevoia de "rezonante", de potrivire intelectuala, temperamentala, fizica, emotionala, etc. Nu cred in iubire "neconditionata", poate numai daca atingem iluminarea sau ne tragem din Budha.:)

Pai unii n-am ajuns la cunoastere inainte de a ne casatori si asta ne-a costat.

daca nu ti-i cu banat, ce zodie esti, ca te vad rebel ca un varsator...sau geaman...sau..?:)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #25 : Joi, 11 Aprilie 2013, 12:32 »
Mihaela, adica si tu ai platit imaturitatea alegerii din junete? :)

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #26 : Joi, 11 Aprilie 2013, 12:43 »
Mihaela, adica si tu ai platit imaturitatea alegerii din junete? :)
Micaela
Intru completare, eu ce 'esplic' in articolul 'Indragosteala sau iubire'?Dar in 'Singuratatea alergatorului de cursa lunga?...nu insir mai multe postari, nu de altceva, dar pot fi acuzata de 'reclama publicitara'...mie insami!deduci clar!
Dar ce observ eu cu bucurie...avem multe 'filozofeli' comune!  :)

Offline achile

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
  • Sincer,nu as fi vrut!Dar ,noi dam cu noi de pamant
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #27 : Joi, 11 Aprilie 2013, 12:46 »
Ce bine ar fi ca aceste discutii sa aiba loc ,face to face,la o cafea black si inconjurati de nori de tutun!dar....probabil ca pentru asta sunt....excursiile!
Nickul ales....nu are legatura cu mine.....pur si simplu l-am adoptat la un moment dat si am ramas cu el.Mi-ar place sa am doar un singur punct vulnerabil dar realitatea este cu totul alta.Eu stiam ca sagetatorii sunt rebeli...iar gemenii duplicitari...poate gresesc,nu nu sunt nici una dintre aceasta zodie.Sunt alta ...care sunt convins ca ti-a trecut prin cap .Informatia cea mai relevanta este faptul ca am disecat propozitiile/frazele si am comentat asupra lor.Eu cred in iubire neconditionata! ca este o zi,o luna....de preferat toata viata.Dar eu in asta cred!Mi-am petrecut 17 ani din viata dintr-o obligatie ....si imi dau seama ca mi-am distrus o parte din ea.Acum...sa o iau de la inceput....este cumplit.Incerc sa o iau pe alta cale.

Offline achile

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
  • Sincer,nu as fi vrut!Dar ,noi dam cu noi de pamant
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #28 : Joi, 11 Aprilie 2013, 12:48 »
Voi apuca oare(in asta viata!) sa citesc tot ce ati scris voi pe aici?

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #29 : Joi, 11 Aprilie 2013, 13:04 »
Voi apuca oare(in asta viata!) sa citesc tot ce ati scris voi pe aici?
Pai la topicul tau anterior acestuia, spuneai ca trebuie sa o iei cumva de la capat!Uite o perioada de tranzitie cu noi(pe forum sau in excursii-activitati) :) :)Iti jur ca nu fac lobby acestui forum! Am participat si eu(daca e vorba de real) la doua activitati, desigur ca va veni si Revelion 2014(uff, ferice de cei ce sunt mai aproape de Sibiel!), dar imagineaza-ti pana la o intalnire face-to face(vezi activitatile curente), sunt minunate si cafele vituale! Este chiar un topic numit 'Cafeaua de dimineata pe la amiaz'...
Prin septembrie anul trecut, asa am inceput si eu-ca tine-am descoperit forumul si ma uita Dumnezeu pe aici, dar cu folos zic eu!! :flori: