Autor Subiect: "Indragosteala" sau iubire?  (Citit de 35895 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
"Indragosteala" sau iubire?
« : Marți, 09 Aprilie 2013, 20:43 »
"Indragosteala" sau iubire?       Articol de mihaela1961

Folosim expresia "noroc in dragoste", ca si cum dragostea ar fi ceva ce "navaleste peste noi".....Si daca e noroc, inseamna ca vine de undeva pe neasteptate, fara sa facem nimic, fara sa fiim de vina cu ceva... Cred ca as numi asta mai degraba "indragosteala" decat iubire. Pentru ca iubirea se construieste pas cu pas, in fiecare zi! Ca sa supravietuiasca, "indragosteala", are nevoie de implicare si efort, grija si respect intre cei doi! Fluturii in stomac si chimia  sunt doar la inceput. Dragostea poate sa dureze doi- trei ani, iubirea insa supravietuieste in timp. Alchimia se transforma treptat in comunicarea  aceea, care nu tine cont de varsta, nici de riduri, nici de burta si chelie!
Trebuie sa recunosc ca am fost capabila de "indragosteala", insa mi-a lipsit capacitatea de a iubi.
Eu am fost femeia care nu a vrut sa-si clarifice sentimentele pentru barbatul existent langa ea, sa-si identifice trairile, nici sa si le incorseteze....Eram cu capul in nori, fericita, traiam clipa si asta imi era suficient. Daca as fi vrut sa analizez prea mult prezentul, sa-mi adun sentimentele in niste tipare, sa-mi creionez viitorul, probabil ca n-as mai fi fost indragostita! As fi ratat clipa si prezentul odata cu ea, mi-as fi ratat fericirea. Eram constienta ca nu va dura si cu toate astea am plecat la razboaie dinainte pierdute.



"Indragostelea" din punctual meu de vedere inseamna fericire, numai ca starea asta nu dureaza vesnic. Iubirea inseamna cu totul altceva: supravietuirea anumitor sentimente in timp, ajungand la o stare de multumire, e caldut in cuibul nostru, ne  e bine asa cum e, suntem asezati la casa noastra…mai inchidem cate un ochi, mai facem si compromisuri (nimeni nu e perfect, nu-i asa?). O relatie de durata convietuieste cu multumirea sufleteasaca, armonie, dar n-as zice ca poti avea parte de fericire continua. Iubirea e ceea ce ramane (daca ramane) dupa ce toate zorzoanele "indragostelii" cad. Am avut posibilitatea sa aleg si am ales sa fac ‘bungee jumping’ cu sentimentele mele. Jocurile indragostirii sunt periculoase, credeti-ma! Cu cat zbori mai sus, cu atat cazatura e mai dureroasa! Am reusit sa ma ridic de fiecare data. Uneori mai greu, alteori mai usor..Toate trec..si fericirile, dar si durerile!



Acum sunt la varsta la care nu mai am chef nici de indragosteli, dar nici de iubiri. Atatia ani de femeie singura poate m-au dus la o independenta si personalitate gresit canalizate, drept pentru care nu mai caut. Cand nu exista cautare, nu exista nici speranta. Nu incercati sa ma incurajati cu lozinci gen ‘speranta moare ultima’. Nu scriu toate astea sa primesc incurajari, atat timp cat mi-am asumat singuratatea de ani de zile si mie imi e bine asa!
Andrei Plesu mentiona paremi-se in ‘Jurnalul de la Tescani: "Capacitatea de a rezista bine la nefericire se plăteşte cu incapacitatea de a avea pasiuni".
Confesiunea mea - niste ganduri insirate pe ecran…as zice precum Cartarescu "Pururi tanar, infasurat in pixeli". V-am facut-o, ca sa meditati la ce alegeti:
‘Indragosteala’ sau iubirea?


Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #1 : Marți, 09 Aprilie 2013, 21:39 »
Ambele, Mihaela, ambele! La mine nu exista una fara cealalta... Eu daca ma indragostesc, inseamna ca o sa iubesc, iar daca iubesc, inseamna ca sunt indragostita... :)  :love: :smitten:

Caroline

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #2 : Marți, 09 Aprilie 2013, 22:04 »
Cami, zodia Sagetatorului?  ;D

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #3 : Marți, 09 Aprilie 2013, 22:07 »
Cami, zodia Sagetatorului?  ;D


Fecioara, Caroline, fecioara... :)

Caroline

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #4 : Marți, 09 Aprilie 2013, 22:14 »
Stiam eu ca nu ma am cu zodiile...   :uglystupid2:

Mie nu mi-ar strica o indragosteala reala, matura, de middle-age, cu tot tacamul. Indiferent daca se transforma si in iubire sau nu. Asa... ca experiment. Ca m-am saturat sa ma trezesc ca sunt indragostita fara obicetul muncii, ca in adolescenta, sau ca iubesc de cand nici nu mai tin minte, ca intr-un cuplu de pensionari, fara sa fi primit niciodata in prealabil o invitatie in oras, un buchet de flori sau macar un compliment...

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #5 : Marți, 09 Aprilie 2013, 22:15 »
In opinia mea, ambele nu se poa'! :) Nu poti sa ai starea de indragosteala zece ani,decat daca fumezi etnobotanice!Sentimente puternice, da!Dar nu-mi spuneti mie ca dupa zece ani de relatie mai ai fluturi in stomac, ca nu va cred! oO
Dar admit ca 'indragosteala' se poate transforma intr-o iubire trainica, de lunga durata!Da aia e altceva, nu mai e indragosteala!

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #6 : Marți, 09 Aprilie 2013, 22:22 »
Prea departe te-ai dus si tu... auzi, 10 ani de relatie...  Eu am ramas blocata in faza de inceput... :) :giggle:

De fapt, cred ca am gresit... Nu am folosit bine cuvintele...  Rectific:

Eu daca ma indragostesc, inseamna ca o sa iubesc, iar daca iubesc, inseamna ca am fost indragostita... :)
Suna mai bine asa, nu?

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #7 : Marți, 09 Aprilie 2013, 22:28 »
Stiam eu ca nu ma am cu zodiile...   :uglystupid2:

Mie nu mi-ar strica o indragosteala reala, matura, de middle-age, cu tot tacamul. Indiferent daca se transforma si in iubire sau nu. Asa... ca experiment. Ca m-am saturat sa ma trezesc ca sunt indragostita fara obicetul muncii, ca in adolescenta, sau ca iubesc de cand nici nu mai tin minte, ca intr-un cuplu de pensionari, fara sa fi primit niciodata in prealabil o invitatie in oras, un buchet de flori sau macar un compliment...
1.Crezi tu ca 'indragosteala' mai poate fi matura?Tata -saracu'-imi zicea ca sunt complet imatura in a-mi asuma o relatie si zau ca ii dau dreptate si tu acuma vrei 'indragosteala' matura!Ceva nu 'se bate'.Daca e indragsoteala, esti ca un copil, uiti de orice ratiune..nu e matur defel!Iubirea, da-e matura!
2.'Fara obiectul muncii'-pai eu cand am spus ca am plecat la razboaie perdute-vezi relatii imposibile, 'obiectul muncii' era el in felul lu, da finalitate in iubire, vezi relatie terminata la Starea Civila-ioc!Cam tot fara 'obiectul muncii'! :crazy2:

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #8 : Marți, 09 Aprilie 2013, 22:32 »
Prea departe te-ai dus si tu... auzi, 10 ani de relatie...  Eu am ramas blocata in faza de inceput... :) :giggle:

De fapt, cred ca am gresit... Nu am folosit bine cuvintele...  Rectific:

Eu daca ma indragostesc, inseamna ca o sa iubesc, iar daca iubesc, inseamna ca am fost indragostita... :)
Suna mai bine asa, nu?
Da de unde stii ca daca esti indragsostita AZI, maine relatia nu se rupe?Unde e iubirea?Ai timp sa mai iubesti?

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #9 : Marți, 09 Aprilie 2013, 22:44 »
Pai aia e indragosteala? Azi esti indragostita si maine nu mai esti? Nu stiu... N-am trecut prin asta inca...

Caroline

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #10 : Miercuri, 10 Aprilie 2013, 23:35 »
Iubirea are varste diferite... indragosteala nu are varsta. Crede-ma, am in familie cazuri la care s-a produs intre 55 si 65 de ani. Cu buchet de flori, inel, YMsg si SMS-uri cu "te iubesc" si vacante gen "desculti pe o plaja pustie impreuna". Doua cazuri. Ambele finalizate cu pirostrii la starea civila.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #11 : Joi, 11 Aprilie 2013, 09:39 »
Iubirea are varste diferite... indragosteala nu are varsta. Crede-ma, am in familie cazuri la care s-a produs intre 55 si 65 de ani. Cu buchet de flori, inel, YMsg si SMS-uri cu "te iubesc" si vacante gen "desculti pe o plaja pustie impreuna". Doua cazuri. Ambele finalizate cu pirostrii la starea civila.
Si tatal meu a convietuit zece ani cu o doamna super OK din punctul meu de vedere(asta la mult timp dupa moartea mamei mele-Dumnezeu s-o odihneasca)!Categoric, a fost iubire!Dar nu 'indragosteala'!A fost acel sentiment puternic care a facut ca relatia lor sa supravietuiasca zece ani, pana cand-din pacate-moartea tatalui meu i-a despartit!Poate in acceptiunea mea iubirea este mult mai profunda decat 'indragosteala'!(cred ca s-a si dedus asta din articolul meu).Poate 'indragosteala' si-a asumat-o Beigbeder cu a lui Dragostea dureaza trei ani'...si uite-de amorul artei-redau ceva tocmai din cartea mentionata(sigur ca Beigbeder are un pronuntat spirit de fronda, teribilist cum e el, deci nu trebuie 'luat de buna' chiar tot ce scrie el')
"Un tantar dureaza o zi, un trandafir 3 zile. O pisica dureaza 13 ani, dragostea trei. Uite-asa. La inceput este un an de pasiune, pe urma, un an de tandrete si, in cele din urma, un an de plictis.
In primul an spui: "Daca ma parasesti, ma OMOR".
In al doilea spui: "Daca ma parasesti, o sa sufar, dar o sa-mi treaca".
In al treilea an spui: "Daca ma parasesti, desfac o sticla de sampanie"."

Offline achile

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
  • Sincer,nu as fi vrut!Dar ,noi dam cu noi de pamant
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #12 : Joi, 11 Aprilie 2013, 10:35 »
Nu stiu cum sa citez mesajul postat de cineva anterior.....

Intrebare......de ce subconstientul femeii considera o relatie incheiata fericit cu.....pirostrii?....Oare nu se poate si altfel? ca pana la urma sfletul nu tine cont de hartii iar daca este sa divortezi.....eu personal am facut-o intr-o luna!

'Iubirea are varste diferite... indragosteala nu are varsta. Crede-ma, am in familie cazuri la care s-a produs intre 55 si 65 de ani. Cu buchet de flori, inel, YMsg si SMS-uri cu "te iubesc" si vacante gen "desculti pe o plaja pustie impreuna". Doua cazuri. Ambele finalizate cu pirostrii la starea civila."

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #13 : Joi, 11 Aprilie 2013, 11:05 »
Asa cred si eu. Mai ales de la o varsta incolo, cand nu mai e vorba de a "statuta" o familie pentru copii, de ce atata goana dupa casatorie? Angajamentul interior tine alaturi doua persoane, o viata in cazul cel mai fericit, nu un angajament tiparit si semnat pe o bucata de hartie...
si daca la femei parca mai inteleg apetenta pentru casatorie, nu pricep de ce barbati ajunsi la miezul varstei insista in sensul asta...intrebam retoric.:)

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #14 : Joi, 11 Aprilie 2013, 11:08 »
Nu stiu cum sa citez mesajul postat de cineva anterior.....

Intrebare......de ce subconstientul femeii considera o relatie incheiata fericit cu.....pirostrii?....Oare nu se poate si altfel? ca pana la urma sfletul nu tine cont de hartii iar daca este sa divortezi.....eu personal am facut-o intr-o luna!

'Iubirea are varste diferite... indragosteala nu are varsta. Crede-ma, am in familie cazuri la care s-a produs intre 55 si 65 de ani. Cu buchet de flori, inel, YMsg si SMS-uri cu "te iubesc" si vacante gen "desculti pe o plaja pustie impreuna". Doua cazuri. Ambele finalizate cu pirostrii la starea civila."
Raspuns la intrebarea ta, doar cu amendamentul ca 'filozofia mea' poate sa fie total diferita de ale altora:
Personal nu mai cred ca iubirea trebuie identificata cu 'pirostiile', DAR, stau si ma gandesc-o femeie care vrea sa aiba un copil, probabil ca vrea o certitudine, nu numai o recunoastere paterna si pensie.
Eu gandesc asa pentru ca am o varsta pe care nici macar nu o ascund(vezi user mihaela1961  :giggle:), in ipoteza (putin probabila, de altfel) de a-mi pica din cer "perechea ideala'..cam fiecare cu ale lui..pana la varsta asta...fiecare are copiii lui si bunurile materiale aferente!Mai grav e ca fiecare are si tabieturile lui!!!(imi vine sa si rad-moartea pasiunii dupa 50 de ani=TABIETURI'-dom'le ce fillozoafa am devenit) :giggle: :giggle: :giggle: