Autor Subiect: "Indragosteala" sau iubire?  (Citit de 35907 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline achile

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
  • Sincer,nu as fi vrut!Dar ,noi dam cu noi de pamant
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #30 : Joi, 11 Aprilie 2013, 13:13 »
Mi-e foame...de voi!...sar de la un topic la altul...frunzares...am treaba si trebuie sa ies din casa vreo ora...NU POT....am fugit mai devreme dupa tigari...se terminasera az-idimineta, mi-am pus o geaca peste bluza de pijama...deci...iti cam dai seama..

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #31 : Joi, 11 Aprilie 2013, 13:33 »
Mi-e foame...de voi!...sar de la un topic la altul...frunzares...am treaba si trebuie sa ies din casa vreo ora...NU POT....am fugit mai devreme dupa tigari...se terminasera az-idimineta, mi-am pus o geaca peste bluza de pijama...deci...iti cam dai seama..
Io personal te inteleg, ca asa eram si eu si ceva reminescente au mai ramas!  :crazy2: Eram asa de infometata sa citesc forumul asta..tot dadeam peste rubrici, nu-mi ajungea timpu' si tot ma minunam..'in barba' , monologand "ce topicuri interesante, oameni unul si unul..astia-s de-ai mei".Chiar i-am relatat chestia asta lui Gigi la prima intalnire reala de la Revelion 2013!
p.s. sfat:Uita-te la sectiunea 'Actiuni incheiate'-Carnaval 2013 la 'neste poze'...ai sa te minunezi! E numai o idee!Sunt sute de foto superinteresante!
Omenii  'asezati' ar putea spune ca 'suntem nitel cam sariti de pe fix' :crazy2: :uglystupid2:, Io as zice ca suntem ;frumosii nebuni ai marilor orase'! :flori:

Caroline

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #32 : Joi, 11 Aprilie 2013, 17:40 »
Ca sa citezi pe cineva, in loc sa dai click pe Replay, dai pe Quote, pe mesajul respectiv.

Eu nu aveam cultura pirostriilor nici macar la 25 de ani, atunci cand m-am maritat. Recunosc ca nu m-am visat niciodata mireasa (adica ba da, o singura data, da' asta era pe la 35 de ani, cand imi doream un copil... subconstientul meu a facut probabil vreo "legatura" intre una si alta in vis). Raspundeam doar articolului Mihaelei. Era, de fapt, mai mult o metafora generica, care vrea sa spuna ca si la 65 de ani poate fi ca la 25... si invers. Ca asta inseamna sau nu si "pirostrii" conteaza mai putin. Principalul este sa iti pastrezi capacitatea de a simti ca si atunci... zic io.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #33 : Joi, 11 Aprilie 2013, 18:35 »
Caro.
Asa sa fie!Itidoresc din tot sufletul sa-l intanesti pe cel care sa-ti provoace fluturi in stomac, indragosteala la pachet cu iubirea! :flori:
Probabil ca asta tine si de viata dusa pana acum, de gene, de temperament, personalitate, etc!
Eu una nu mai cred in asta! Punct!Mi-am luat zborul de suficiente ori si mi s-au frant aripile!Poate am prea multi ani in carca, prea multe suturi( a nu se intelege ca eu am fost vreo lebada alba si iubitul de la vremea respectiva o oaie neagra), incat sa mai CRED!
Mi-am construit cu greu cochilia mea, incat sa las intrusi sa patrunda inauntru!Nici macar nu vreau sa ma mai gandesc pentru ca DOARE!
Mi-e bine asa!Decat 'inaripata', mai bine pe linia de plutire!Un loc caldut, confortabil, fara prea mari batai de cap!Cam asta-i viata mea la ora asta!Am riscat prea mult pana acum ceva timp!M-am lecuit de dragoste, indragosteala, iubire!Te avanti cutezatoare, te topesti de fericire si cand 'o iei peste ochi' si suferi si asta inca de mai multe ori ..te multumesti cu mai putin!Nu mai vrei sa risti, pentru ca nu mai crezi intr-un real castig!
E doar opinia mea!Chiar nu vreau sa influentez pe nimeni!

Caroline

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #34 : Joi, 11 Aprilie 2013, 19:04 »
Da' tu ai impresia ca esti singura in situatia asta sau ca a scapat careva "nevatamat" pana la varsta noastra?! Doar daca or fi calugari sau maicute printre noi, pe forum.  ;D
Stii ce faci tu acum, de fapt? Citeste experimentele cu maimute si cu elefanti de pe Chat...  :giggle:

silviu

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #35 : Joi, 11 Aprilie 2013, 19:17 »
io cand ma indragostesc pentru prima si intaiasi data, simt fluturi in stomac; p'orma, cand incep sa iubesc de-adevarateala, dupa ce-mi trece indragosteala, simt numai molii in stomac :-\ oare ma pot imbolnavi de ulcer gastric? ??? :sorry:

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #36 : Joi, 11 Aprilie 2013, 19:31 »
io cand ma indragostesc pentru prima si intaiasi data, simt fluturi in stomac; p'orma, cand incep sa iubesc de-adevarateala, dupa ce-mi trece indragosteala, simt numai molii in stomac :-\ oare ma pot imbolnavi de ulcer gastric? ??? :sorry:
Ulcerul cred ca are alte motivatii, dar sa nu uitam ca exista caruta de boli asa-zise psihosomatice!'moliile' pot deriva in ulcer gastric!Eventual trateaza-te tot cu alti fluturi(ca aia vechi, dupa cateam inteles de la tine-s-au transformat in molii);vorba aia 'cui pe cui se scoate'!Sau adopta atitudinea mea si fereste-te de indragosteala ca 'dracu de tamaie'..nu de altceva, da' daca toti fluturii tai se transforma in molii, ajungi sa te manance moliile!!Ce sa zic si eu la ora asta?Fac haz de necaz! :oops:

Offline achile

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
  • Sincer,nu as fi vrut!Dar ,noi dam cu noi de pamant
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #37 : Joi, 11 Aprilie 2013, 19:36 »
!Te avanti cutezatoare, te topesti de fericire si cand 'o iei peste ochi' si suferi si asta inca de mai multe ori ..........
Nu stiu,nu stiu ,nu stiu.....totusi si eu cred ca pana la urma merita orice moment al... calatorie....nu destinatia!
Dar........fiecare cu trairile si experienta lui

Caroline

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #38 : Joi, 11 Aprilie 2013, 19:37 »
Si moliile tot din familia fluturilor sunt, ceea ce-nseamna ca, biologic vorbind, unii au fluturi in stomac non-stop.  :)

silviu

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #39 : Joi, 11 Aprilie 2013, 19:56 »
Si moliile tot din familia fluturilor sunt
da, dar sunt fluturi de noapte :(

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #40 : Joi, 11 Aprilie 2013, 20:02 »
!Te avanti cutezatoare, te topesti de fericire si cand 'o iei peste ochi' si suferi si asta inca de mai multe ori ..........
Nu stiu,nu stiu ,nu stiu.....totusi si eu cred ca pana la urma merita orice moment al... calatorie....nu destinatia!
Dar........fiecare cu trairile si experienta lui
'Fericirea e calatoria, nu destinatia!'
Munceste ca si cum nu ai nevoie de bani...Iubeste ca si cum nu ai fost ranit niciodata...Danseaza ca si cum nimeni nu se uita la tine!'
Alfred D Souza

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #41 : Joi, 11 Aprilie 2013, 20:06 »
da, dar sunt fluturi de noapte :(
Io zic ca pentru inspiratie sa citesti-asculti tot ce are ca tema fluturii de noapte!
Ex:Fluturele noptii-cantat de Hrusca :whistle:
Vizionarea piesei 'Un fluture pe lampa'
Abordarea pe forumul Sinlgescamp a tematicii: Fluturii de noapte!
Exemplele pot continua!

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #42 : Joi, 11 Aprilie 2013, 20:27 »
Uitasem apropos de fluturi:
Este postat un articol super al Anonymei, tot in 'Ganduri asternute'-'Fluturi intr-o scrumiera'...Poate sunt eu subiectiva, dar 'se leaga' parca articolul acela cu gandurile mele... :)

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #43 : Joi, 11 Aprilie 2013, 21:10 »
Da' tu ai impresia ca esti singura in situatia asta sau ca a scapat careva "nevatamat" pana la varsta noastra?! Doar daca or fi calugari sau maicute printre noi, pe forum.  ;D

sa ne zica si noua reteta cine a scapat "nevatamat", cu toate ca e imposibil...daca iubesti, decat daca e o simpla "indragosteala" ... :)

mihaela1961

  • Vizitator
Re: "Indragosteala" sau iubire?
« Răspuns #44 : Joi, 11 Aprilie 2013, 21:38 »
sa ne zica si noua reteta cine a scapat "nevatamat", cu toate ca e imposibil...daca iubesti, decat daca e o simpla "indragosteala" ... :)
Pai nu scapi nevatamat 'oricum ai da-o'
1. In ipoteza in care e indragosteala, nu supravietuieste, da' te nauceste, goleste ca orice parjol!
2. in ipoteza in care indragosteala se transforma intr-o iubire calma si asezata, inclin sa-i dau dreptate lui Silviu..'fluturii ajung molii'!!
Stau bine cu logica? :((