Autor Subiect: Ce-ati face, daca....  (Citit de 19397 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: Ce-ati face, daca....
« Răspuns #30 : Miercuri, 15 Noiembrie 2017, 11:24 »
 Hmmm. ..... apropos de " texte motivationale " , de ceva vreme  cochetez  cu doua intrebari care te pot pune " pe ganduri " ca atunci cand pleci de la teatru dupa ce ai savurat un spectacol bun :

- Tu ce ai facut azi pentru tine ?
- Cand a fost ultima data cand ai facut ceva pentru prima oara ?

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Ce-ati face, daca....
« Răspuns #31 : Duminică, 19 Noiembrie 2017, 08:18 »
Theo, faine si provocatoare intrebari!

Azi inca n-am facut ceva special pentru mine. Asta daca nu pun la socoteala ca i-am trimis lui Gigi o postare pentru categoria Articolele noastre.  :giggle: Nu trimisul in sine, cat faptul ca mi-am oferit un ragaz pentru a relua o ocupatie intrerupta, de ceva vreme. Adica, am incercat sa ma detasez un pic de gandurile sau preocuparile de rutina.

Ultima data cand am facut ceva pentru prima oara? Ihmm... ::)  ??? Credeam ca e mai simplu, dar se pare ca nu  :fight:
Daca extind perioada, la vreo 4 ani, mai gasesc cate ceva de genul:
- am invatat sa pun parchet si l-am si pus, nu singura evident  :police:,
- am mers cu bicicleta si m-am dat cu sania prima oara dupa nspezeci de ani (se pune?),
- am vizitat cateva locuri noi, dar cred ca e din alta categorie, ceva de genul: "Locuri in care am ajuns prima data" si nu cred ca la asta se refera intrebarea.
-  As mai gasi cate ceva, din sfera...gustativa: am mancat pentru prima oara turmeric si dulceata de ardei iuti  :2funny:, am gatit si am introdus in mediu cateva retete de supa crema
- Na, bine, ar mai fi unele, dar nu-s chiar din sfera creativa si generatoare de fericire, mai mult din sfera decizionala, conexe la cea profesionala,  asa ca le omit.

Slabut, ce sa zic. Trebuie lucrat la asta, nu?  :thumbup:

Eu am spart gheata. Acum, datorita lui Theo, aveti si voi de ales intre mai multe intrebari:

- Ce faci ca sa fii fericit in fiecare zi?
- Tu ce ai facut azi pentru tine?
- Cand a fost ultima data cand ai facut ceva pentru prima oara?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Ce-ati face, daca....
« Răspuns #32 : Joi, 28 Decembrie 2017, 09:17 »
E o perioada buna pentru astfel de intrebari, nu? un altfel de bilant de sfarsit de an... chiar daca suntem prinsi cu munca, cu pregatirile pentru Revelion...
Va provoc :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Ce-ati face, daca....
« Răspuns #33 : Marți, 20 Martie 2018, 19:29 »
Azi, de Ziua Fericirii e un moment bun sa raspundem la intrebari precum cele de aici, nu? 

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Ce-ati face, daca....
« Răspuns #34 : Marți, 20 Martie 2018, 19:53 »
- Ce faci ca sa fii fericit in fiecare zi? optimismul si voia buna , vad partea plina a paharului , sau frumusetea lui daca e gol, intotdeauna
- Tu ce ai facut azi pentru tine? o ora de bicicleta la sala , azi e ziua de cardio
- Cand a fost ultima data cand ai facut ceva pentru prima oara?  acu vreo luna si un pic , m-am dus la cursuri de dans , sa nu pic de pe tocuri :)
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Ce-ati face, daca....
« Răspuns #35 : Marți, 20 Martie 2018, 19:56 »
 ;D Te  pregatesti pentru prima iesire... Bravo!  Dar dupa drumetie, cel mai bine se danseaza descult.
 :dance:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Ce-ati face, daca....
« Răspuns #36 : Marți, 20 Martie 2018, 19:59 »
da drept ii , numai ca Iustin nu ma slabeste deloc :) la dans am mers ca suport moral pentru fiumiu , dar imi place ma invart intre domnisoare de 18, 19, 20 de ani care inca nu stiu cum sa mi se adreseze :) le-am promis ca le calc pe picioare daca nu ma tutuiesc
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Ce-ati face, daca....
« Răspuns #37 : Marți, 20 Martie 2018, 20:34 »
Cum nu stiu? Cu saru`mana!
Chiar daca inteleg ca asta nu te face prea fericit :)  :crazy2:
Neaparat sa inveti un dans de grup, sa poti arata coregrafia. ;)

On topic:
Dimineata, mi-am intors plantele, una cate una, sa se indrepte dupa soare. Si ele mi-au dat semne ca vor sa infloreasca.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Ce-ati face, daca....
« Răspuns #38 : Marți, 20 Martie 2018, 20:40 »
Ovi,zic sa mergi mai rar la dans la acea grupa de varsta,
sa nu te zdrobeasca contrastul,la intalnirea cu noi... Suntem niste dansatori,al naibii de buni ! ;)

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Ce-ati face, daca....
« Răspuns #39 : Marți, 20 Martie 2018, 20:45 »
pe asta ma si bazez  noiembrie , de  ce crezi ca am mers de prima data acolo  :D
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Ce-ati face, daca....
« Răspuns #40 : Marți, 10 Aprilie 2018, 09:56 »
Azi m-m trezit cu gandul la un exercitiu. Linia vietii. Aveam alt motiv pentru care mi l-am amintit, dar scopul lui originar e cel prezentat si explicat in video.
! No longer available


Teoretic ne ajuta sa ne dam seama cand si ce ne-a facut fericiti, daca viata noastra ne multumeste sau e timpul sa facem o schimbare. Cand rememoram, marcam lucrurile importante din viata noastra, constientizam daca adunam amintiri facand lucruri pe care le iubim, care ne fac fericiti, sau, la un moment dat ramanem intr-un soi de rutina... Ne plangem ca e luni din nou, asteptam vinerea, muncim, muncim, muncim...Speram, asteptam un moment bun pentru vise sau sperante... Dar, in cele din urma, momentul cel mai bun e cel de acum. Daca petrecem mai mult timp vorbind despre trecut ori despre viitorul indepartat, prezentul zboara pe nesimtite. Daca doar te plangi si nu faci nimic, timpul trece... Cand e momentul sa facem lucrurile care ne plac, pe care le iubim, care conteaza? Cand e momentul sa traiesti iubirea ca pe o binecuvantare, ca pe o sursa de intamplari provocate si traite, nu doar imaginate, nu ca pe o lupta pentru ceva ce unul doreste si altul respinge. E o lupta din care oricum iesi invins, satul, obosit, epuizat... Azi, ce fac eu cu viata viata mea, azi? O las sa treaca, iar peste 1 an, 5 ani, ori 10 ani voi trece pe linia vietii regrete, timp risipit, dorinte neimplinite? Stiu ca trecutul nu poate fi schimbat. Cred cu tarie ca viitorul poate fi altfel, doar ca el nu vine de undeva, gata ambalat, ci se construieste cu ceea ce facem azi, aici, acum....
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce-ati face, daca....
« Răspuns #41 : Marți, 06 Noiembrie 2018, 19:53 »

     Fericirea daruita cuiva devine propria ta fericire :)

Offline PlusUnu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Ce-ati face, daca....
« Răspuns #42 : Duminică, 16 Decembrie 2018, 18:08 »
Borcanul cu fericire:
1. Se ia un an nou-- 2014 de exemplu
2. Se ia un borcan gol. Se pune o eticheta: #borcanul cu fericire.
3. Cand se intampla un lucru bun pe parcursul anului, care te face fericit(a) se scrie pe un biletel si se pune in borcan.
4. La finalul anului 2014 se deschide borcanul, se citesc biletele si vei vedea cat de frumos a fost anul 2014.
area.

Eu n=as astepta 1 ianuarie, pentru borcanasul asta. la urma urmei, in fiecare zi incepe un nou an.  :)
Sa gasiti si sa puneti in practica acele actiuni care va fac fericiti! Ceea ce imi doresc si mie.


Wonderland , am plecat sa cumpar un borcan.
Te anunt la anu'  pe vremea asta de rezultat.
De fapt, cumpar doua borcane : unu' cu Fericire  ,  altul cu Realizari .   Nu vreau ,din greseala sa confund fericirea cu realizarile.

Offline PlusUnu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Ce-ati face, daca....
« Răspuns #43 : Duminică, 16 Decembrie 2018, 18:10 »
Doar ultimul paragraf e o postare personala.   Cele de mai sus sunt un citat din Wonderland.