Autor Subiect: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?  (Citit de 19504 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #75 : Sâmbătă, 05 Iunie 2010, 21:14 »
Draga Maria, eu vorbesc de chirurgia estetica, de acele imbunatatiri, de acele "fite" nepotrivite.  La ce bun silicoane peste tot, daca spiritul nu lucreaza? Daca ma gandesc la comportamentul fetelor-obiect de azi, ii inteleg pe barbatii care prefera o papusa de la sex-shop. Nu, nu sunt rea. E un adevar. Cautam ca nebunii, totul in FORMA. In formele  caselor, in forma masinilor, in forma teatrala, in forma muzicala... Traim dupa tipare formale. Uitam cu totul, cine suntem noi, ce simtim noi si cum gandim noi.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #76 : Sâmbătă, 05 Iunie 2010, 21:17 »
Dragă Lucia, forma e parte definitorie din lumea în care trăim deocamdată. Nu faptul că ne interesează o formă sau alta e trist. Ci acela că nu ne mai interesează nimic altceva şi am uitat că nu există DOAR formă.

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #77 : Sâmbătă, 05 Iunie 2010, 21:21 »
Conceptual sunt diferite. Chirurgia plastică şi reparatorie corectează nişte defecte reale. Chirurgia estetică, derivata ei, e un fel de "tunare" a unor aspecte fizice care nu sunt neapărat defecte. Unele femei îşi măresc sînii, de exemplu, nu pentru că n-au deloc, ci pentru că ele consideră că n-au suficient  ;D Dar nu e o necesitate precum în cazul celor care au nişte defecte fizice reale.
    Foarte corect! Difera prin segmentul de populatie caruia i se adreseaza si pe care il deserveste fiecare in parte.  :)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Când apelăm la chirurgia estetică sau nu apelăm?
« Răspuns #78 : Sâmbătă, 05 Iunie 2010, 21:21 »
Dragă Lucia, forma e parte definitorie din lumea în care trăim deocamdată. Nu faptul că ne interesează o formă sau alta e trist. Ci acela că nu ne mai interesează nimic altceva şi am uitat că nu există DOAR formă.
Ai un punct de vedere just, Satuniene, dragule.