Autor Subiect: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?  (Citit de 15501 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?
« Răspuns #45 : Marți, 11 Mai 2010, 08:25 »
E greu sa fii singur iar optimismul in aceasta situatie este ceva ce se obtine prin 'antrenament'.
De cand am intrat in comunitatea Singles Camp am gasit un aer nou , o sustinere pentru mine, prieteni pe care nici nu ma asteptam sa-i am vreodata. Si uite asa pe negandite optimismul a intrat pe usa mea!

Cum spunea si Cristaly cand te astepti mai putin poate aparea o lumina noua in viata fiecaruia. Nu o cauti, nu o astepti - rasare langa noi.


carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?
« Răspuns #46 : Marți, 11 Mai 2010, 13:24 »
   Cred ca greseala uneori chiar din asta vine: ne straduim prea mult! Gandul la singuratate si obsesia de a scapa de ea, ne fac sa ne gandim prea mult la aceasta insingurare si sa intram oarecum in panica! Si gandurile negativiste atrag sentimente, trairi si fapte negativiste! Cum se spune in Secretul, sa lasam locul din dreapta al patului liber, sa lasam cateva rafuri goale in sifonier si sa ne parcam masina in garaj intr-o parte, lasand astfel loc si celuilalt (celeilalte) sa intre in viata noastra! E o solutie!

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?
« Răspuns #47 : Marți, 11 Mai 2010, 17:19 »
Eu cred mult in soarta, Carmen. Poti sa fii o femeie frumoasa, educata, inteligenta, cu sarm si feminitate, sa fii devotata si tandra, sa fii un adevarat om de echipa alaturi de care se poate pleca la drum in maxima siguranta (si NU pe mine ma descriu aici, ci pe multe alte femei care exista ) si sa vezi cu durere ca nu se leaga nimic, sa te intrebi mereu unde ai gresit sau unde este omul care sa se potriveasca personalitatii tale, sufletului tau.......in timp ce niste prefacute, profitoare, mieunatoare ca niste pisici neajutorate, lenese sau de-a dreptul urite pot gasi multumirea , linistea sau chiar fericirea intr-o relatie pe care de cele mai multe ori nu o merita. De unde sa-ti vina atunci optimismul? Singura si optimista poti fi doar daca in viata ta exista altceva care sa-ti umple viata si care sa suplineasca lipsa unei relatii. Nu stiu daca am exprimat destul de clar ceea ce am vrut sa spun, cred ca am pus cam mult patos in cuvinte si am fost cam nedreapta. Pina la urma, fiecare om are norocul lui...sau nu.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?
« Răspuns #48 : Marți, 11 Mai 2010, 17:38 »
Ce ai descris tu mai jos, EUGENIA110, cred ca se numeste compromis! Asta fac in viata multi oameni (nu doar femei)! Si puterea unora de a calca pe cadavre si de a face orice pentru un scop sau pentru a parveni! Si nu inseamna implicit ca si-au asigurat si fericirea!

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?
« Răspuns #49 : Luni, 31 Mai 2010, 21:57 »
cautam un alt topic ca sa scriu ceea ce vreau sa scriu acum... pentru ca eu cand vreau sa scriu, scriu (offf cata lipsa de originalitate!)

dar e bine si aici: singuri si optimisti! si din cate am putut sa observ, in general bate vant de optimism. si e frumos, e bine, e placut!
spune un proverb (atentie multa, nu spun eu!) ca e mai bine singur decat intr-o proasta tovarasie (hai ca-l pun in original, sa se vada ca nu este o inventie de-a mea, "mas vale solo que mal acompanado"),  asa ca, nu e nici un rau in a fi singur... iar acest fapt nu impiedica optimismul absolut deloc.

e adevarat ca suntem mai multe femei singure; si nici asta nu este adevarul meu, este un fapt concret, pe care l-am constatat cu totii. am mai observat ca din cand s-au mai iscat mici neintelegeri si intre unele dintre noi, aici pe forum, dar abia perceptibile; si care au fost tratate cu foare mare delicatete si diplomatie, nimeni nu s-a suparat pe nimeni, nici nu a acuzat, nici nu s-a simtit lezat, nici nu a dat cu parul.  concluzia mea nu este de acum, este mai demult si este o realitate, nu am inventat-o eu: femeile romance sunt deosebite, sunt femei extaordinare, bune mame, bune gospodine, sunt foarte flexibile, intelegatoare, intr-un cuvant, au foarte multe calitati.  si atunci, mai ne miram de ce sunt multe femei romance singure? am eu asa o impresie - doamne fereste, nu emit nici un adevar universal nici de data asta, poate chiar ma insel, dar asa mi se pare mie: sunt singure pentru ca nu  gasesc parteneri la inaltimea lor.  si nu vreau sa intru in detalii aici, cred ca se intelege unde tintesc; in acelasi timp, rog barbatii care citesc aceste randuri sa nu se supere pe mine, doar stiti, persoanele de fata se exclud.  ;)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?
« Răspuns #50 : Luni, 31 Mai 2010, 22:09 »
@ayounel, ai foarte mare dreptate in tot ce spui.. dar pe mine ma omoara marketingul situatiei.. si zic ca daca marfa sta in galantar desi e de mare calitate .. o fi totusi ceva de facut mai bine, pe undeva, la raionul vanzari macar daca nu  .. hat, la fabricant :D

PS eu am ajuns la concluzia ca trebuie sa imi revizuiesc prospectul de fabricatie  :-*

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?
« Răspuns #51 : Luni, 31 Mai 2010, 22:22 »
    "sint singure pentru ca nu gasesc parteneri la inaltimea lor....". Cineva rau intentionat ar putea crede ca sintem prea pretentioase. Daca ma dau pe mine drept exemplu, va pot spune ca nu-mi doresc un barbat perfect, pentru ca nici eu nu sint ( Nu sint perfecta/ Nici nu vreau, nici nu pot -zice Elena Cirstea intr-o melodie si are dreptate), vreau insa din tot sufletul ca defectele lui sa convietuiasca in buna pace cu defectele mele.  ;D
    Romancele sint frumoase si gospodine, barbatii straini isi doresc sotii romance pentru ca ele stiu sa intretina o casa si sa gateasca bine, nu cumpara mincare semipreparata in cutii de carton.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?
« Răspuns #52 : Marți, 01 Iunie 2010, 02:21 »
sunt singure pentru ca nu  gasesc parteneri la inaltimea lor. 

Floricel, avînd în vedere înălţimea mea, cam logic că e destul de greu sa mă ridic la înălţimea majorităţii femeilor. Numai să mă accepte cu scăunelul după mine, că nu mă deranjează  :D :D Îs flexibil de fel ;)

Şi de ce să se excludă persoanele de faţă? Păi la doi bărbătuşi mari şi laţi care înoată în groapa cu leoaice, dacă-i mai excludeţi şi p-ăia...  ;D Nu se exclude nimeni. Şi cin' se supară îi tăiem nasul şi-l dăm la raţe :P


silviu

  • Vizitator
Răspuns: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?
« Răspuns #53 : Marți, 01 Iunie 2010, 10:50 »
dintotdeauna mi-am dorit o gospodina care sa ma astepte cu sortzu-n brau, emanand ceapa si usturoi prin toti porii, gatind 7 feluri de mancare si placinte. visam sa stau intr-un colt al bucatariei, pe un scaunel, asa cum am vazut la vecinii mei, si sa o ajut curatzand, tocand, sfredelind si maruntzind diverse legume. ea sa-mi povesteasca prin proverbe cum si-a gasit sufletul-pereche in persoana mea desi nu ma ridic la inaltimea ei :( eu sa o ascult reverentios si din cand in cand s-o aprob bombastic: ai dreptate, draga mea! apoi ne spalam, ne faceam frumosi si plecam la cumparaturi in cora.
ei bine, am avut ghinion :'( am intalnit numai tipe care ma asteptau in bikini si miroseau a d&g light blue, mancau din ce gateam eu si dadeau dovada de flexibilitate numai in pat >:( mergeam la cinematografe, in loc de real si cora ma plimbau prin magazine de tzoale, serveam masa prin restaurante si o stropeam cu cognac si vin. ne intorceam acasa ametiti si, sa ma scuze doamna maria 171, iar cunni, iar ombilic, iar sex...
pai asta-i viata? :( da' raman optimist! trebuie sa gasesc gospodina din visurile mele 8)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?
« Răspuns #54 : Marți, 01 Iunie 2010, 10:55 »
o persoana cu astfel de multiple posibilitati elevate enumerate mai sus, nu stiu zau cum de mai are timp sa stea pe acest forum...
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?
« Răspuns #55 : Marți, 01 Iunie 2010, 11:07 »
asa zic si eu, la 7 feluri de mancare pe care trebuie sa le gateasca ...eheee unde-i timpul pt cora si real ;D  ::)

de fapt, daca stau sa ma gandesc mai bine, @Ayouni, silviu spune ca o ajuta asa ca s-ar putea sa ramana timp si pt altele nu numai pt cora si real  ::)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?
« Răspuns #56 : Marți, 01 Iunie 2010, 12:01 »
dintotdeauna mi-am dorit o gospodina care sa ma astepte cu sortzu-n brau, emanand ceapa si usturoi prin toti porii, gatind 7 feluri de mancare si placinte. visam sa stau intr-un colt al bucatariei, pe un scaunel, asa cum am vazut la vecinii mei, si sa o ajut curatzand, tocand, sfredelind si maruntzind diverse legume. ea sa-mi povesteasca prin proverbe cum si-a gasit sufletul-pereche in persoana mea desi nu ma ridic la inaltimea ei :( eu sa o ascult reverentios si din cand in cand s-o aprob bombastic: ai dreptate, draga mea! apoi ne spalam, ne faceam frumosi si plecam la cumparaturi in cora.
ei bine, am avut ghinion :'( am intalnit numai tipe care ma asteptau in bikini si miroseau a d&g light blue, mancau din ce gateam eu si dadeau dovada de flexibilitate numai in pat >:( mergeam la cinematografe, in loc de real si cora ma plimbau prin magazine de tzoale, serveam masa prin restaurante si o stropeam cu cognac si vin. ne intorceam acasa ametiti si, sa ma scuze doamna maria 171, iar cunni, iar ombilic, iar sex...
pai asta-i viata? :( da' raman optimist! trebuie sa gasesc gospodina din visurile mele 8)


cam naspa, daca ele asteptau in bikini si mirosind a d&g, si mancau ceea ce gateai tu, inseamna ca erai tu cel cu sortul in brau, pregatind 7 feluri de mancare si placinte. cel putin asa se intelege. si apoi le mai cumparai si toale de firma... asa da, oricine doreste un astfel de barbat! unde sa trimitem cv-urile?!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?
« Răspuns #57 : Marți, 01 Iunie 2010, 12:08 »
sunt singure pentru ca nu  gasesc parteneri la inaltimea lor. 


Şi de ce să se excludă persoanele de faţă? Păi la doi bărbătuşi mari şi laţi care înoată în groapa cu leoaice, dacă-i mai excludeţi şi p-ăia...  ;D Nu se exclude nimeni. Şi cin' se supară îi tăiem nasul şi-l dăm la raţe :P



nimeni nu exclude pe nimeni, este loc pentru toata lumea, sa stii saturnis! si sunteti mai multi in arena leoaicelor! si nici nu se supara nimeni... suntem toti facuti din matase, dantela si catifea.  zi buna baby!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?
« Răspuns #58 : Marți, 01 Iunie 2010, 12:22 »
o persoana cu astfel de multiple posibilitati elevate enumerate mai sus, nu stiu zau cum de mai are timp sa stea pe acest forum...
mai degraba o persoana ghinionista, fara noroc la gospodine :(
Citat din: ayouni
cam naspa, daca ele asteptau in bikini si mirosind a d&g, si mancau ceea ce gateai tu, inseamna ca erai tu cel cu sortul in brau, pregatind 7 feluri de mancare si placinte. cel putin asa se intelege. si apoi le mai cumparai si toale de firma... asa da, oricine doreste un astfel de barbat! unde sa trimitem cv-urile?!
nu, eu eram cel cu poalele-n brau, gata sa ma las violat de fata cu bikini. nu stiu de unde ai inteles ca le cumparam tzoale de firma? nu te osteni cu cv-ul! tu te-ai consolat cu gandul ca nu gasesti un tip de statura ta, eu m-am resemnat cu gandul ca nu am noroc la gospodine :(

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Singuri si optimisti.... exista asa ceva?
« Răspuns #59 : Marți, 01 Iunie 2010, 12:40 »
în cazul lui silviu... cred că nu a fost concordanţă între ceea ce dorea el... cu ceea ce doreau ele....
şi faptele se consumau....
ele păpau ce le gătea silviu....
el... consuma din ce se pregăteau ...ele
nihil sine deo