Autor Subiect: Perspectiva schimbă realitatea  (Citit de 9713 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Perspectiva schimbă realitatea
« : Vineri, 26 Aprilie 2013, 09:49 »
Perspectiva schimbă realitatea scris de wonderland

Așa cum un accent schimbă semnificația unui cuvânt, schimbarea perspectivei dă noi înțelesuri realității. A realității date de percepția personală.

Cred că încercarea de a reconfigura perspectiva e o provocare care merită. Și care se învață. Uneori ajută să iei distanță, să dai un pas, doi sau câți e nevoie... Alteori e necesar să privești din unghiuri diferite aceeași situație. De ce am face așa un efort? Pentru că asta ne așează pe calea auto-descoperirii, înțelegerii de sine și șlefuirii de sine. Ne scutește de cantonarea în frustrare, nemulțumire, enervare, conflicte inutile, epuizante prin blocarea căii de acces spre adevărata cauză.



De curând mi-am amintit că  nu e întotdeauna ușor dar e o lecție valoroasă să înveți să nu te lași afectat de spusele celuilalt.
Pentru că, nu-i așa, parafrazând un citat celebru (pe care l-am uitat cu autor cu tot, dar esența lui m-a  marcat) nimic de ceea ni se spune, ni se întâmplă, nu ne poate enerva. Doar ceea  ce gândim despre ....

Ce-ți rămâne de făcut este să fii atent ce anume din ce gândești tu îți afectează starea de bine și te aruncă în prăpastia nemulțumirii, tristeții sau în zona furiei.
Pentru că ceea ce celălalt spune are legătură directă cu el. Ceea ce spune și felul în care o spune ceva despre el, nu despre tine. Ceea ce tu simți are legătură doar cu tine.
 
Am convingerea că sunt nenumărate alte situații în care simpla schimbarea perspectivei de a privi lucrurile generează noi moduri de înțelegere a lumii interioare, exterioare și a relației dintre ele, sau noi soluții pentru o problemă care ne dă bătăi de cap.   Nu-i așa?  :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Perspectiva schimbă realitatea
« Răspuns #1 : Miercuri, 12 August 2015, 06:43 »
ca să vezi ce mult contează perspectiva din care privești :)

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Perspectiva schimbă realitatea
« Răspuns #2 : Duminică, 29 Noiembrie 2015, 10:14 »
si ce altceva poate reda si ne poate învăța să înțelegem mai bine această schimbare a realității prin modificarea perspectivei, decât o iluzie optică.
 lebădă sau altă pasăre?


Halloween sau Crăciun?


fotografia unei încăperi sau un perete pictat?


sursa: de pe un site care mai are si alte sectiuni interesante...http://familist.ro/iluzii-optice-artistice-si-poze-interesante-care-va-vor-uimi

Avem nevoie să privim lucrurile din perspective diferite. Si mai ales e bine să învățăm să facem asta în mod conștient.

Un pas, sau mai mulți,  înapoi, o privire de deasupra, de mai la stânga, de mai la dreapta, sau doar cu un ochi, ori printre gene...o gimnastică care merită făcută când suntem prea...inflamați sau blocați într-i convingere, atitudine, într-o perspectivă care nu ne ajută să găsim vreo soluție de ieșire. Ori care ne ține într-o dispoziție neplăcută.
O pauză sau alt unghi de privire și deja devenim mai raționali sau mai flexibili.
La mine functionează!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Perspectiva schimbă realitatea
« Răspuns #3 : Duminică, 29 Noiembrie 2015, 11:15 »
Foarte bine spus! Dar ca sa ajungem sa privim lucrurile cu detasare de cite experiente , nopti nedormite, lacrimi "innodate" avem nevoie?!!!Nu cred ca putem vedea lucrurile in perspectiva la 20de ani, poate nici la 30...
Dupa o "suma" de experiente, daca am reusit sa evoluam in sensul potrivit sufletului nostru putem spune ca ajungem la detasarea necesara pentru a vedea viata cu tot ce e frumos in ea.. Important e sa nu ne "uzam" pe drum  :)
" O, este delicios acest lucru care se numeste viata. E o experienta de-ti lasa gura apa, nu-i asa?" `  Conversatii cu Dumnezeu

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Perspectiva schimbă realitatea
« Răspuns #4 : Duminică, 29 Noiembrie 2015, 11:48 »
Nici lacrimile innodate nu ajung, daca după ce le ștergem o luăm de la capăt la fel.

E adevarat si ce spui tu, ca e nevoie de experiența de viață, fie ca e din cea care iti lasa gura apa, fie ca iti face gura punga.
Pe de alta parte cred ca e si o chestie de atitudine educata...
Doar ca pe la noi nu se promoveaza educarea gandirii critice sau inteligenta emotionala. Iar valorile se pierd în lumea materială. Se vorbeste multisor despre asta dar parintii transmit tipare de gândire și comportament traditionale iar scoala ii invata sa memoreze multe, multe si inutile informatii pe care nu le conectează cu practica sau situații concrete de viață.
Îmi spunea cineva, de curând mutat peste ocean că e impresionată de civilizatia de acolo si de preocuparea pentru... armonie în toate mediile, cu precădere în familie. O fi doar o percepție subiectivă. Dar la noi nici dacă închidem ochii și delirăm nu vedem prea multă preocupare pentru așa ceva.
Dar asta e usor... :offtopic:

Oricum, nu cred că asta ține doar de vârstă sau de experiență ci doar de un alt mod de a privi lumea si viața care poate fi educat. Sau măcar autoeducat (asta intr-adevăr depinde de vârstă)


Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Perspectiva schimbă realitatea
« Răspuns #5 : Duminică, 29 Noiembrie 2015, 19:05 »
Wonder!  Nu pot sa-ti spun cit te admir!!!
Te-am urmarit acu' ceva timp.... ,am facut o pauza de SC , iar acum iar m-am intors la voi , oameni minunati!!!
Multumesc cerului ( sau lui Gigi    ???) ca existati!!!!!
 :oops: :offtopic:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Perspectiva schimbă realitatea
« Răspuns #6 : Luni, 30 Noiembrie 2015, 09:11 »
Multumesc, cartex!

Cât despre entuziasmul revenirii... nu faci decât să ne dai un exemplu perfect de perspectivă pozitivă.
Până la urmă, despre asta e vorba. Unele lucruri se cer luate așa cum vin. Daca tot e pauză, macar să fie una distractivă, constructivă, nu depresivă.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Perspectiva schimb? realitatea
« Răspuns #7 : Miercuri, 02 August 2017, 07:09 »
Statea bine si la maxima zilei. Dar parca sta si mai bine aici.

Wayne W. Dyer: adevar din spatele cuvintelor taoiste: „Cand schimbi felul in care privesti lucrurile, lucrurile la care te uiti se schimba.“

Miraculos e ca putem face asta in mod constient si voluntar. De fiecare data cand incercam sa vedem lucrurile si din perspectiva celuilalti, ori de cate ori schimbam unghiul din care privim o situatie, o persoana, reusim sa producem o schimbare.

Buna sa va fie dimineata!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Perspectiva schimbă realitatea
« Răspuns #8 : Luni, 12 Martie 2018, 19:23 »
"Nu lua nimic la modul personal =Nimic din ceea ce fac alții nu are vreo legătură cu voi. Tot ce afirmă și tot ce fac ei este proiecția propriei lor realități, a propriului lor vis. Dacă deveniți imuni la opiniile și la acțiunile celor din jur, nu veți mai fi victimele unei suferințe inutile." (Cele patru legaminte - Don Miguel Ruiz)
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman