Autor Subiect: Bagajele – preludiu sau chin înaintea călătoriei?  (Citit de 12449 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Bagajele – preludiu sau chin înaintea călătoriei?
« Răspuns #15 : Duminică, 22 Decembrie 2013, 18:53 »
Au intraaaaaat !!!!! :yeah:
Drept e  ca mi-am pus lucruri doar absolut in-dis-pen-sa-bi-le, adica am procedat ca un barbat , fara sa ma gindesc la cochetarie :angel:
Daca o sa-mi lipseasca ceva, va spun la intoarcere :-*

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Bagajele – preludiu sau chin înaintea c?l?toriei?
« Răspuns #16 : Duminică, 19 Noiembrie 2017, 10:52 »
Cum spuneam, azi rasfoiesc printre articole  :giggle:

Asta cu bagajele, o tema relativ banala dar importanta pentru membrii SCT, nu?  Si chiar s-au dat sfaturi utile si ne-am amuzat cat a fost vie discutia.
Si inca mai este loc, nu? II invit pe cei mai noi, mai ales cei care au plecat excursiile lungi, unde sunt restrictii legate de dimensiuni si greutate, sa ne relateze cum e cu facutul bagajelor - preludiu sau chin?  :whistle:

cartex, nu ne-ai mai spus daca ti-a lipsit ceva. :kissing:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Bagajele – preludiu sau chin înaintea c?l?toriei?
« Răspuns #17 : Duminică, 19 Noiembrie 2017, 11:09 »
...cuvantul acesta,preludiu,se mai folosea undeva,dar nu imi mai amintesc... :giggle:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Bagajele – preludiu sau chin înaintea calatoriei?
« Răspuns #18 : Duminică, 19 Noiembrie 2017, 11:27 »
 ;D Acu depinde, daca ai reprezentarea, poate nu-i asa important cuvantul in sine.  :kissing:

In contextul dat, l-am folosit in sensul ca, daca am totusi un sistem presetat de facut bagaje...
Citat
Uite asa facutul bagajelor devine un preludiu, o trezire a placerii calatoriei si o asezare în starea în care te concentrezi doar pe ceea ce conteaza – relaxarea, buna dispozitie, trezirea deplina a emotiilor întâlnirii cu locurile si oamenii spre care te pregatesti sa pleci.

Adica iti lasa timp de anticipare a placerii care, in acest fel, va deveni mai intensa.

Ups, acu nu mai stiu daca vorbesc de bagaje sau de ceea ce nu-si mai amintea noiembrie.  :2funny:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Bagajele – preludiu sau chin înaintea c?l?toriei?
« Răspuns #19 : Duminică, 19 Noiembrie 2017, 12:14 »
   Recitind ce-am postat acum ...ceva ani , devin si eu un pic nostalgica ,gandindu-ma la acea perioada ... Wonder, te pricepi la "sapaturi arheologice"  ...si nu numai ! :-*
   In legatura cu bagajele si cu preludiul....hmmm...   nu simtiti si voi ca anticiparea intensifica actul in sine ?!!! La bagaje si la calatorie ma refer,nu va ganditi la altceva... :angel:

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Bagajele – preludiu sau chin înaintea c?l?toriei?
« Răspuns #20 : Duminică, 19 Noiembrie 2017, 12:49 »
 :oops: Tocmai marturiseati si voi acelasi lucru cu anticiparea...iar eu n-am fost suficient de atenta :idiot2:... ma pierdusem prin amintiri :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Bagajele – preludiu sau chin înaintea călătoriei?
« Răspuns #21 : Vineri, 27 Aprilie 2018, 20:59 »
Imi pare rau ca nu mai e valabil video pus de dauina.
Dar am gasit altul, pentru cei ce au rabdare  :faint:
! No longer available


oviarad, special pentru tine, ca ai cerut ajutor la bagaje pentru Apuseni. :angel:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Bagajele – preludiu sau chin înaintea călătoriei?
« Răspuns #22 : Vineri, 27 Aprilie 2018, 21:06 »
Multumesc wonderland, era foarte de ajutor rularea asta daca veneam cu bicicleta, acum am mai bine de jumatate de bus la dispozitie :)
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline Mariana10

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Bagajele – preludiu sau chin înaintea călătoriei?
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 28 Aprilie 2018, 00:48 »
Multumesc frumos, wonderland! Filmuletul este binevenit. Mie imi place sa fac bagajul ca sa plec undeva si ma apuc cu cateva zile inainte, pentru ca asta imi da o stare de bine. Deja, intru in atmosfera de ”recreatie”. Mai am putin si voi incepe sa imi pregatesc rucsacul pentru prima excursie cu SCT.. Ura!!  *|*

Offline Syzygium

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
Re: Bagajele – preludiu sau chin înaintea călătoriei?
« Răspuns #24 : Luni, 11 Iunie 2018, 19:27 »
Bagajul, preludiu?! Poate in BDSM...
Acum un an, in noaptea de dinaintea plecarii la Cheile Nerei, la miezul noptii, eu cautam pe net cum se leaga betele de trekking la ruccsac si unde se pun bocancii. Acum, dupa un an si cateva ture pe munte, ma intreb cum sa fac sa-mi intre betele de trekking si bocancii in troler. Am capatat experienta de mers pe munte, de..
Si nu vreau sa-mi aduc aminte de calatoriile pentru munca, cu tinute office si bluze calcate. De fapt, mai bine sa-mi aduc aminte, asa o sa mi se para de-a dreptul placut ca acum trebuie sa iau la mine o duzina de tricouri.. De fapt, da, sunt in vacanta!  *|*
Cred ca gresesc totusi ceva la calcule, dar orice as face, pentru excursia asta imi iese un necesar minim minimorum de o duzina de tricouri si juma'de duzina de incaltari.
Promit ca recitesc articolul asta cand ma intorc.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Bagajele – preludiu sau chin înaintea călătoriei?
« Răspuns #25 : Luni, 11 Iunie 2018, 22:13 »
Da... mare problema asta cu bagajele.
Eu am constatat ca folosesc aproximativ jumatate din lucrurile pe care le iau cu mine.
Problema este ca, inainte de plecare, nu stiu care jumatate o voi folosi....

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Bagajele – preludiu sau chin înaintea călătoriei?
« Răspuns #26 : Marți, 12 Iunie 2018, 04:31 »
Da, nu-i prea placut sa constati ca ai luat...cealalta jumatate.  :giggle: De lucruri in bagaj zic.  :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Bagajele – preludiu sau chin înaintea călătoriei?
« Răspuns #27 : Marți, 12 Iunie 2018, 22:33 »
 :magic:  Du bist...intepacioasa...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Bagajele – preludiu sau chin înaintea călătoriei?
« Răspuns #28 : Miercuri, 13 Iunie 2018, 04:54 »
Cine, eu? O dragalasa... :angel:  :whistle:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Bagajele – preludiu sau chin înaintea călătoriei?
« Răspuns #29 : Sâmbătă, 20 Aprilie 2019, 14:43 »
Bagajele chin inaintea calatoriei? Dar chinul din timpul calatoriei? Gata! S-a terminat cu problema asta  ;D :laugh:

www.youtube.com/watch?v=EB_8Sim6_Jo

„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain