Autor Subiect: Animale - Pasiune si terapie  (Citit de 203647 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Re: Animale, Pasiune si terapie
« Răspuns #15 : Luni, 29 Martie 2010, 18:20 »
si cateva poze cu motanul Libby si ca catelusa Piciorus....
fie-va mila de ei....
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline Crista

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 230
Re: Animale, Pasiune si terapie
« Răspuns #16 : Marți, 30 Martie 2010, 10:07 »
Poate acum reusesc .Sa-l prezint si pe sasha

Offline Crista

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 230
Re: Animale, Pasiune si terapie
« Răspuns #17 : Marți, 30 Martie 2010, 10:10 »
Unde esti ,maria??????am reusit!!!!

maria171

  • Vizitator
Re: Animale, Pasiune si terapie
« Răspuns #18 : Marți, 30 Martie 2010, 11:35 »
aaa, pai pozele cu pisici sunt cele mai usor de pus
 :D
auzi, dar sasha e el sau ea, ca din poza nu mi-am dat seama?
 ;D
eu am avut un porcusor de guineea pe care il chema jimmy
la o luna dupa ce l-am luat a venit o vecina si mi-a zis: " mai eu am avut hamsteri, dar erau mult mai dotati"
atunci am luat porc' si m-am dus la doctor, l-am pus pe masa si am zis: "
"-doctore, zi-mi ce e chestia asta
- porcusor de guineea, doamna
- asta stiu, dar e el sau ea
- doamna pare a fi ea, dar reveniti cand va face 400 de grame"
era ea, numele i l-am pastrat
de atunci pun la animale nume neutre, ca nu poti fi sigur niciodata
coco, cici,


maria171

  • Vizitator
Re: Animale, Pasiune si terapie
« Răspuns #19 : Marți, 30 Martie 2010, 11:38 »
sa fie sanatos/a pisica/pisicul ta/tau
pupa-o/l din partea mea daca sta

luciamanta

  • Vizitator
Re: Animale, Pasiune si terapie
« Răspuns #20 : Marți, 30 Martie 2010, 20:25 »
    Imi cer scuze in primul rand fata de cei care nu agreaza animalele, noi, oamenii sunt f. diferiti.
Terapia cu ajutorul animalelor este o terapie alternativa, care sprijina activitatea depusa in cazul terapiilor conventionale si este utilizata pentru generarea unor comportamente pozitive.
Studiile efectuate in ultimii ani au demonstrat ca animalele nu sunt doar posibili prieteni ai omului, iar simpla lor prezenta poate avea efecte benefice asupra starii de sanatate. Un animal de companie poate face sa se perceapa realitatea intr-un mod mult mai optimist si poate fi deosebit de util pentru persoanele singure.
Inca din antichitate, mai ales in Egipt, erau cunoscute si apreciate capacitatile vindecatoare ale pisicilor. Cum poate o pisica sa aiba efecte terapeutice asupra omului? O explicatie plauzibila ar fi aceea ca felinele au un camp electromagnetic foarte puternic. Prin contactul intre om si pisica undele electromagnetice ale acestora neutralizeaza undele emise de un organism bolnav.
Se cunosc cazuri cand cainii au anticipat aparitia unor crize de epilepsie si chiar comotii cerebrale la stapanii lor. Simpla companie a pisicilor diminueaza starile de anxietate si depresie, delfinii comunica usor cu copiii autisti, pestii induc stari de relaxare atunci cand sunt priviti in acvariu, papagalii vorbitori atenueaza durerile cardiace, iar calaria ajuta la detensionare si la refacerea echilibrului.

Conceptul de terapie cu ajutorul animalelor a fost introdus in anul 1964 de catre psihiatrul american Boris Levinson. Specializat in problemele copiilor, acesta a urmarit efectele acestei terapii in cadrul sedintelor de trapie cu copii cu deficiente de comunicare. Ulterior, unii medici au pus in practica terapia lui Boris Levinson si rezultatele obtinute au aratat ca animalele de companie pot ameliora nivelul de comunicare al oamenilor si pot mari increderea in sine. Astfel persoane care sufereau de depresie au devenit mai optimiste dupa ce au petrecut o perioada in compania unor animale preferate. Animalele de companie i-au ajutat pe multi bolnavi de cancer, aflati in stare terminala sa-si infranga sentimentele de frica si disperare.
Dincolo de aspectele terapeutice, in primul rand animalele de companie sunt excelenti parteneri sociali. Anumite studii au demonstrat ca persoanele care intra in contact cu animalele, manifesta o disponibilitate mai mare in stabilirea si eventual, consolidarea unor relatii cu alti semeni.
Animalele mai pot fi un ajutor nepretuit pentru dezvoltarea din punct de vedere emotional si social a copiilor. In cadrul centrelor de recuperare, programele de terapie cu ajutorul animalelor au fost un real ajutor pentru copiii cu cerinte educationale speciale. De exemplu, prescolarii cu disfunctii de vorbire au reusit, urmand aceasta terapie, sa pronunte inteligibil primele lor cuvinte. Copiii cu deficiente fizice care au primit proteze la nivelul membrelor au fost ajutati sa se familiarizeze cu acestea cu ajutorul animalelor. Pentru un copil cu proteze la picioare sau care nu se poate deplasa, un cal sau un ponei pot deveni « picioarele » acestuia. Pentru persoanele cu deficiente de auz, un animal de companie poate functiona ca o alarma in caz de pericol. Indiferent de dizabilitate si de starea de spirit a posesorului, un animal de companie acceptat si iubit, poate ajuta mult persoana alaturi de care convietuieste.




Offline Crista

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 230
Re: Animale, Pasiune si terapie
« Răspuns #21 : Marți, 30 Martie 2010, 22:19 »
E didamai motanul,foarte autoritar,are niste labe de leu mic,vaneaza spre deliciul/dezgustul vecinilor care oimi marturisesc cum stau si-l urmaresc cate o jumatate de ora de pe balcon sa vada cat de aproape ajunge de bietii porumbei...Insa noaptea se intoarce acasa si se culca in pat,iar eu il duc,precauta,cand e adormit la locul lui...Tare il iubim de si la inceput imi placea mai ales cum se asorta cu gresia ...hihihi

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Re: Animale, Pasiune si terapie
« Răspuns #22 : Miercuri, 31 Martie 2010, 15:03 »
cred ca mai avem un subiect pe tema animalutelor, terapeutice sau nu...

http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,166.15.html

Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

luciamanta

  • Vizitator
Re: Animale, Pasiune si terapie
« Răspuns #23 : Miercuri, 31 Martie 2010, 15:44 »
cred ca mai avem un subiect pe tema animalutelor, terapeutice sau nu...

http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,166.15.html



Multumesc pentru informatie. Iti doresc o zi frumoasa si multe bucurii!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Animale, Pasiune si terapie
« Răspuns #24 : Miercuri, 31 Martie 2010, 15:50 »
Sa o vedeti si pe catelusa mea, Ely, care a fost cândva, oarbă. Acum nu mai este. Mai am o cateluşă Tina, dar momentan nu am nici o poză disponibilă cu ea pe internet. Numai bine, cu drag Mihaela Lucia

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Re: Animale, Pasiune si terapie
« Răspuns #25 : Miercuri, 31 Martie 2010, 17:38 »
cum se poate sterge un mesaj ??? va rog, daca stie cineva sa-mi stearga ultimele 4 incercari dezastruoase de a posta poze.... nu reusesc.... imi pare rau..
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Remy

  • Vizitator
Re: Animale, Pasiune si terapie
« Răspuns #26 : Miercuri, 31 Martie 2010, 18:44 »
   Momentan optiunea de a sterge mesaje ( chiar si personale ) pentru useri nu este activata . Cu permisiunea ta o sa-ti sterg ultimele incercati de a posta poze . Pentru viitor poti folosi optiunea de poze atasate din casuta albastra de jos de sub mesajul propriu-zis sau optiunea recomandata de marcutza cu tinypic care spre rusinea mea nu o cunosc nici eu in acest moment dar o sa ma interesez .

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Re: Animale, Pasiune si terapie
« Răspuns #27 : Miercuri, 31 Martie 2010, 19:06 »
multumesc mult de tot... ar fi bine daca am putea avea optiunea de a ne sterge mesajele proprii atunci cand sunt gresite... pe de alta parte, ar putea exista abuzuri gratuite, gen "m-am suparat si imi iau jucariile cu mie... " asa ca e mai bine sa fie moderatorul cel care hotaraste ...
acea optiune cu atasamente am folosit-o cu succes, dupa cum se vede din postarile anterioare... eu incercam sa postez o poza in interiorul mesajulu, ca sa zic asa, cu acel tinypic cu care am tot incercat dar nu imi merge... asta e, voi ramane la ce stiu.... multumesc inca o data
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Animale, Pasiune si terapie
« Răspuns #28 : Miercuri, 31 Martie 2010, 21:18 »
Am renunţat la copii de casă.
Dar am nişte nepoţi de casă...
o minune. Sunt în Oregon, USA.
Am să vă arăt poze cu tot confortul lor.
Căsuţă, baie, alea, alea.
nihil sine deo

Offline Crista

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 230
Re: Animale, Pasiune si terapie
« Răspuns #29 : Miercuri, 31 Martie 2010, 21:24 »
si stiu sa spuna 'multumesc' ?Cum arata ca se bucura?