Autor Subiect: Implicare civica si voluntariat  (Citit de 48148 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Cory

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 550
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #15 : Luni, 10 Iunie 2013, 11:24 »
Eu cand am votat de dimineata erau vreo 476, si mie mi se pare ciudat ca unele
proiecte au crescut spectaculos ca voturi, in timp ce unele au cam ramas pe loc
???   :(

silviu

  • Vizitator
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #16 : Luni, 10 Iunie 2013, 11:46 »
poate ca avea dreptate stalin: nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #17 : Luni, 10 Iunie 2013, 21:46 »
De  ce spui asta, Silviu, ai votat și nu ti s-a numărat votul? :coolsmiley:

Cory - cred doar că unii au susținători mai motivați și mai...consecvenți :whistle:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline stefic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #18 : Duminică, 11 August 2013, 01:13 »
www.sperantapentrutine.ro
Este o asociatie care lucreaza cu copiii bolnavi de la Fundeni, cei care sunt de conditie sociala medie spre joasa.
Acum in august merg si eu cu ei intr-o tabara organizata pentru acesti copii. E prima oara cand merg. Sper sa pot ajuta cat mai mult. Va povestesc dupa ce ma intorc cum a fost. E o experienta noua si pentru mine.

Si mai au un proiect, de ajutorare a oamenilor strazii, exista un adapost pentru ei, inchiriat, unde li se ofera cazare si masa.
Am fost acolo, nici nu stiti ce povesti de viata au oamenii aceia. Unii au fost pacaliti si au ramas fara casa, unii abandonati de familii, unii au trait in strada toata viata (ca urmare nici nu stau la centru prea mult, li se pare ca sunt ingraditi). Chiar ti se face mila, nu pot fi judecati toti pe care ii vedem pe strada, chiar daca sunt tineri; e adevarat ca nu stii cum sa faci diferenta intre ei. Au fost experiente cu unii dintre ei tare urate (din cate ne-a povestit cel care se ocupa de locatie).
Pot sa va spun ca e real ce se intampla acolo, se face cu multa daruire si dragoste si daca stiti si vreti sa ajutati pe cineva (Bucuresti, in special) si credeti ca e ok, puteti contacta asociatia sa ajute persoana respectiva.

sper ca nu v-am plictisit, daca aveti intrebari, va mai spun din ce mai stiu si eu.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #19 : Duminică, 11 August 2013, 11:27 »
Nu ne-ai plictisit deloc, e chiar frumos si util gestul tau si pentru cei carora le este adresat proiectul si pt tine.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #20 : Luni, 19 August 2013, 21:50 »
bravo stefic, voluntariatul șade bine și frumos oricui. Iar, exemplul tău e demn de urmat :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline stefic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #21 : Luni, 26 August 2013, 15:15 »
Deci, am fost in tabara de la Capataneni, Arges, ca voluntar, cu un grup de copii bolnavi de la Spitalul Fundeni (diverse boli, hemoragii, leucemii, lupus, cancer - n-am retinut tot). Foarte ok, copiii (erau de la 8-17 ani). Fiind intre ei, acolo, fiecare avand cate ceva, s-au simtit f bine unii cu altii. Au fost jocuri, trasee, concursuri, filme, rugaciuni, distractie. Va recomand. Iti dai seama, ce nevoi, ce probleme au altii, copii, oameni mari (era o fata de vreo 10-11 ani cu mama ei venise, si nu se intelegeau; fata nu-si respecta mama aproape deloc). Vor sa faca ceva in viata, colegii de scoala, prietenii i-au cam parasit. Nu-i usor. Iar in tabara au fost copii care puteau merge, trebuiau doar sa ia medicamente la anumite ore. Cei care nu se puteau misca sau erau prea grav bolnavi, nu au fost luati in tabara, fiindca nu era personal medical angajat. Chiar un baiat de vreo 15 ani a murit de leucemie parca, cu o saptamana inainte de tabara, desi fusese ok si chiar se bucura sa vina si el.

oricum recomand si daca mai stiti alte activitati unde este nevoie de voluntari, dati informatii aici pe site, va rog!

Eu simt ca in afara de job/business si distractie trebuie sa fac si altceva. Neavand copii, ma simt un pic implinita in activitati de acest gen.

ne mai auzim!!!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #22 : Joi, 05 Septembrie 2013, 08:28 »
Un apel, pentru cei interesați și dornici de implicare, care sunt sau pot fi in București, duminică, 8 sept, ora 17.00

https://www.facebook.com/events/162424270618517/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #23 : Joi, 05 Septembrie 2013, 23:53 »


am tot citit discutia dar nu m-am lamurit la ce ora este si unde anume in Bucuresti!!!  :blush:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #24 : Vineri, 06 Septembrie 2013, 06:09 »
”Salut. Am nevoie de oameni duminica, 8 septembrie, la ora 16, in centrul vechi Lipscani, in fata la Banca Nationala. Vom merge toti acolo pe la 4 fara 10 si la 4 se va auzi un semnal sonor de pe treptele din fata Bancii. La semnalul sonor toata lumea se va intinde pe jos simuland un lesin si va astepta pana la urmatorul semnal sonor (aprox 2 min) timp in care unii din noi vor imparti mesaje printate. Rog pe fiecare sa printeze mesajul lui impotriva aproiectului minier cu cianura. Ideea de baza este: "cianura va ucide generatiile viitoare" cu link-ul rosiamontana.org sub mesaj. Macar incercam. Avantajul flashmob-ului este ca e rapid si nu poate fi contracarat. ”

Eu asta am văzut, anunțul de sus. ce e mai jos, mi s-au părut a fi discuții anterioare. :-[
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #25 : Vineri, 06 Septembrie 2013, 18:43 »
Iacă-tă un alt mod de implicare într-o actiune cu scop caritabil.
Participare la un cross în care să...alergi cu spatele :)
la urma urmei, putem face lucruri serioase, cu umor și bună dispozitie :)

http://stiri.acasa.ro/social-125/primul-cross-din-romania-la-care-se-alearga-cu-spatele-184354.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_content=art3&utm_campaign=nwlSTIRI&nwl=3943
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #26 : Vineri, 06 Septembrie 2013, 18:47 »
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #27 : Vineri, 20 Septembrie 2013, 12:25 »
 
Stiu, nu ne place să ne facem conturi peste tot.
Dar poate că, în orașul, în județul vostru este un proiect care merită susținut.
Proiectele sunt deja...triate.  Un vot nu costă nimic, dar va conta in evaluarea finală.

https://raiffeisencomunitati.ro/harta-proiecte/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Cory

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 550
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 21 Septembrie 2013, 14:39 »

Stiu, nu ne place să ne facem conturi peste tot.
Dar poate că, în orașul, în județul vostru este un proiect care merită susținut.
Proiectele sunt deja...triate.  Un vot nu costă nimic, dar va conta in evaluarea finală.

https://raiffeisencomunitati.ro/harta-proiecte/
Eu una  mi-am facut cont si aici  :)
Sincer nu stiu daca votul nostru chiar conteaza si influenteaza cumva , mie inca imi place sa cred ca da conteaza,
( sau poate sunt eu  putin mai  naiva  oO )
Daca as avea un proiect mi-ar place sa aiba sustinere si din partea altora , deci votez... poate cine stie ceva se schimba in bine

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #29 : Sâmbătă, 21 Septembrie 2013, 15:36 »
 :thumbup:  :applause: cory

regulamentul asa spune - votul publicului este etapa finala a evaluarii.
http://raiffeisencomunitati.ro/2013/09/09/a-inceput-etapa-de-votare-in-programul-de-granturi-sustine-proiectul-preferat/

hai sa acordam incredere finantatorilor si, implicit, o sansa depunatorilor de proiecte.

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.