Autor Subiect: Implicare civica si voluntariat  (Citit de 48139 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Implicare civica si voluntariat
« : Luni, 03 Iunie 2013, 16:16 »
Implicare civic? ?i voluntariat   articol scris de wonderland

Uneori suntem descuraja?i, nemul?umi?i, revolta?i, sensibiliza?i pân? la mil? ?i compasiune de fapte ?i pove?ti care ne apar în cale. De cele mai multe ori ni se pare c? suntem prea mici pentru ca implicarea noastr? s? conteze.
Nu putem schimba lumea, dar putem contribui, fie ?i prin gesturi mici, la aceast? schimbare.
Sunt multe moduri în care fiecare se poate implica. Iar unele cer doar un minim de efort ?i timp.
  • lucrând sau f?când voluntariat în diferite domenii
    f?când sponsoriz?ri ?i/sau dona?ii pentru sus?inerea unor cazuri sau a unor cauze medicale, sociale, ecologice
    r?spunzând la campaniile/apelurile pentru donare de sânge
    cump?rând produse realizate în ateliere protejate, sau produse de la târguri, realizate de persoane defavorizate
    participând la evenimente de caritate (expozi?ii, concerte, altele)
    direc?ionarea a 2% din impozitul pe venit (anul asta termenul limit? a trecut – 27 mai, dar în fiecare an merit? s? g?sim o cauz?, o organizatie ?i s? d?m acest pu?in din ceea ce oricum ar ajunge în gr?mada bugetului de stat, de unde nu ?tii niciodat? unde ?i cum vor fi folosi?i)
    semnarea unor peti?ii
    participarea la dezbaterea public? a proiectelor de lege
    votarea unor proiecte înscrise la un concurs de finan?are.

Da, e a?a cum pare, aceste rânduri  s-au a?ternut ?i în urma rug?min?ii pe care am primit-o de a sus?ine un proiect pentru Parcul Na?ional Cozia. Cred c? merit? sus?inut nu doar de noi, cei care ne-am bucurat de frumuse?ile deschise sub ochii no?tri ?i, mai ales luminate în mintea noastr? direct din inima lui Pavel.

Cred c? e o ocazie bun? pentru oricine s? mai adauge un gest mic pe lista lui personal? de implicare civic?.
Intrati pe http://www.impreunapentrufiecare.ro/
Creati-va un cont.
Dupa validarea contului intrati la sectiune”Proiecte”, c?uta?i în ”Proiecte inscrise in 2013” pagina pe care se afl? proiectul ”Respect si sprijin pentru Natura propus de Prundurel Pavel si Votati.


Închei cu un link c?tre o poveste care vorbe?te de la sine http://drumuricatretine.wordpress.com/2010/05/19/sufletul-intre-vieti/

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #1 : Luni, 03 Iunie 2013, 16:18 »
Un raspuns a lui Cory:

"In privinta directionarii a 2% in impozit, anul asta chiar m-am "trezit la timp" si cu 2 zile inainte de termen am depus si eu declaratia,
tot in favoarea unei organizatii de protectia mediului ( WWF Romania).
Cat despre proiectul lui Pavel  , eu mi-am facut deja  cont si are un vot si de la mine."

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #2 : Luni, 03 Iunie 2013, 16:56 »
Proiectul lui Pavel are pana acum 63 voturi, iar Rodica ne-a transmis pe e-mail ca putem sa-l  votam in fiecare zi cate o data(perfect legal).

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #3 : Luni, 03 Iunie 2013, 22:25 »
 :applause: Cory, că ai ajuns la timp.
2% - chiar e la îndemâna oricui - trebuie doar bunăvoință și putin timp. Poate fi trimis si prin poștă, la Administrația Financiară de domiciliu.

Și cred că, la fel de important e să sprijini organizații  care acționează în comunitatea în care trăiești.

Mă uitam că am scris pe fugă - și am trecut doar cauze medicale, sociale și de mediu. Mai pot di adăugate și cele din domeniul culturii, educației.

Pavel, de fapt Parcul Național Cozia - are 79 de voturi acum, ella  :applause:
Doar că văd că alții au și 179. Așa că...la vot cu noi :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Cory

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 550
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #4 : Marți, 04 Iunie 2013, 11:32 »
Proiectul lui Pavel are pana acum 63 voturi, iar Rodica ne-a transmis pe e-mail ca putem sa-l  votam in fiecare zi cate o data(perfect legal).
E bine ca ne-ai spus de votul  zilnic, acum vreo 10 min. cand m-am uitat
avea 109 voturi, cine stie cu cate 1 vot pe zi de la fiecare se poate ajunge departe,
so I keep on voting  ;)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #5 : Marți, 04 Iunie 2013, 11:55 »
Rodica, draga de ea, ne-a spus pe email. Unii dintre noi  :crazy2: am fost sceptici, dar informația ei s-a verificat.
Poti vota din acelasi cont, acelasi proiect, la fiecare 24 de ore.


Ce am mai găsit:
Votarea proiectelor pe Facebook si website: 02 iunie – 23 iunie 2012
Selectare proiecte short list pe baza voturilor si notei juriului: 24 iunie
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Caroline

  • Vizitator
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #6 : Marți, 04 Iunie 2013, 16:04 »
I-am cunoscut pe cei de la WWF. Au fost in juriu la ultimul concurs (de sambata trecuta) in care elevii mei au castigat locul III din 309 de elevi si 187 de cadre didactice din 4 judete participante. Ceea ce am remarcat este ca aveau niste 4x4 ultimul racnet pentru care i-am invidiat sincer (eu sunt moarta dupa masinile de teren).  :crazy2:

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #7 : Marți, 04 Iunie 2013, 17:29 »
Io votez de 2x/zi...cu adresa personala si cea profesionala...so, tocmai l-am dat pe cel cu nr 159...
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #8 : Miercuri, 05 Iunie 2013, 07:57 »
Io votez de 2x/zi...cu adresa personala si cea profesionala...so, tocmai l-am dat pe cel cu nr 159...
  :giggle:
Azi se sărbătorește Ziua Mondială a Mediului. Să începem cu un vot ;)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Caroline

  • Vizitator
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #9 : Miercuri, 05 Iunie 2013, 15:18 »
Eu am inceput azi cu o lectie despre. Cu asistenta de metodisti pedagogici. Adica inspectie. Tocmai azi. Si am luat 10 cu felicitari... dupa ce n-am dormit toata noaptea, de ganduri... pana mi-a venit ideea salvatoare: o metoda noua, patentata azi: concursul culorilor. Nu dau detalii, ca e secret profesional... poate odata voi ajunge sa si scriu o carte cu asa asemenea metode didactice "de nota 10". Deocamdata ma rezum la a-mi dori sa dorm.... pentru o saptamana. Adica sa ma mai trezesc doar vinerea viitoare, la banchetul de final al claselor a VIII-a.  :crazy2:

Offline Cory

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 550
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #10 : Joi, 06 Iunie 2013, 10:07 »
306 voturi avea proiectul lui Pavel azi dimineata  :thumbup:... and counting

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #11 : Vineri, 07 Iunie 2013, 21:55 »
Da, dar am văzut un proiect care are peste 1000 de voturi.
Așa că să nu ne lăsăm pe tânjală.

Eu am inceput azi cu o lectie despre. Cu asistenta de metodisti pedagogici. Adica inspectie. Tocmai azi. Si am luat 10 cu felicitari... dupa ce n-am dormit toata noaptea, de ganduri... pana mi-a venit ideea salvatoare: o metoda noua, patentata azi: concursul culorilor. Nu dau detalii, ca e secret profesional... poate odata voi ajunge sa si scriu o carte cu asa asemenea metode didactice "de nota 10". Deocamdata ma rezum la a-mi dori sa dorm.... pentru o saptamana. Adica sa ma mai trezesc doar vinerea viitoare, la banchetul de final al claselor a VIII-a.  :crazy2:

Felicitări! Pentru rezultat, pentru metodă. Și pentru concursul de săptămâna trecută.
Cum nu cred că dorința ta s-a împlinit - îți urez un week-end odihnitor. Cât să faci față zilelor până la banchet.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Caroline

  • Vizitator
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #12 : Vineri, 07 Iunie 2013, 23:56 »
Multumesc, asemenea!

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 08 Iunie 2013, 10:35 »
Eu am inceput azi cu o lectie despre. Cu asistenta de metodisti pedagogici. Adica inspectie. Tocmai azi. Si am luat 10 cu felicitari... dupa ce n-am dormit toata noaptea, de ganduri... pana mi-a venit ideea salvatoare: o metoda noua, patentata azi: concursul culorilor. Nu dau detalii, ca e secret profesional... poate odata voi ajunge sa si scriu o carte cu asa asemenea metode didactice "de nota 10".
Deduc din multe postari ca tu esti chiar pasionata de ceea ce faci, felicitarile si admiratia mea!Se spune ca atunci cand in munca ta (respectiv la jobul tau) depui si pasiune(suflet), ai rezultate cu mult mai bune, e treaba constatata asta!In felul asta ai parte si de foarte mult echilibru!Nu e ceva nou ce scriu eu aici, gasesti treaba asta pe orice site de motivare personala! :flori:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Implicare civică și voluntariat
« Răspuns #14 : Luni, 10 Iunie 2013, 11:07 »
Tocmai am înregistrat votul cu numărul 478 pentru Pavel și Parcul Național Cozia.
Un număr mic dacă ne uităm la câte au adunat câteva alte proiecte. unele se apropie de....2000 :(
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.