Autor Subiect: Parinte pt copiii mei si pentru ai perechii. Infiez?  (Citit de 25023 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

carmentoma

  • Vizitator
Parinte pt copiii mei si pentru ai perechii. Infiez?
« : Luni, 22 Martie 2010, 01:12 »
    Am divortat si am ramas sa imi cresc singura un copil! Poate de teama de a nu cadea din lac in put, am ales sa nu imi mai gasesc alt partener, pentru ca se spune ca sot gasesti usor, dar alt tata pentru copil, e mult mai greu! In acest caz sunt si avantaje si dezavantaje! Un avantaj e ca iti poti educa si modela copilul cum iti doresti! Ceea ce eu consider ca am reusit, dar poate modul ultraprotectiv in care am facut-o m-a adus in situatia de a avea un copil linistit si cuminte in general, dar care din comoditate si egoism nu ridica un pai in casa, decat daca ii dau eu indicatii , care a avut tot ce alti copii nici nu viseaza, fara cel mai mic efort din partea lui de a le merita! Stiu ca e vina mea! Am cautat probabil sa imi demonstrez mie insami ca pot fi si mama si tata! Sa nu imi reproseze la un moment dat ca ar fi fost mai bine sa creasca cu ambii parinti! Dezavantajul ar fi ca am uitat sa mai traiesc si pentru mine! De aceea in ultima perioada am incercat sa imi fac o viata sociala, dar nu cu scopul de a scapa de singuratate, pe care, daca ati citit si pe alte topicuri ce am scris, nu o consider o povara, ci dimpotriva! Nu am nevoie de blind dates ( intalniri stabilite cu necunoscuti: pentru cine nu cunoaste limba engleza), sau alte asemenea ci de un grup cu care sa discut despre orice, cu care sa imi petrec putinul timp liber.... si alte asemenea! Astept sa aud si alte pareri!

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #1 : Luni, 22 Martie 2010, 01:15 »
            Sa nu se spuna ca discriminez tatii singuri, bineinteles ca astept si parerea lor, fie ca isi cresc ei copiii, fie ca ii vad din cand in cand, fiind crescuti de mame! Va astept si pe voi, asadar, stimati barbati sa dezbatem subiectul!

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #2 : Luni, 22 Martie 2010, 09:44 »
@carmentoma, ce pot spune, ca ai gresit in anumite privinte, ca ti-ai demonstrat ceva ce acum se poate intoarce impotriva-ti ?! nu, nu voi spune.
doar te voi intreba, ce ai rezolvat cand ai vrut sa demontrezi tot ce ai spus ?:) si mai ales, ce ai primit sau ce te astepti sa primesti in schimb?:)
te felicit pt tarie si pt curaj si pt ca iti poti recunoaste greselile :)

Offline Crista

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 230
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #3 : Marți, 23 Martie 2010, 22:22 »
Copiilor mei li se pare ciudat ca doresc si altceva decat sa fiu mama lor,desi nu mai sunt mici.Incercarile timide de a pleca fara ei in vacanta i-au surpins,nu s-au opus dar cand a aparut si o cunostinta mai insistenta s-au panicat si,curios,li se parea ca trebuie sa ma fereasca de necunoscut...

Offline FIF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • cine urca mai sus?
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #4 : Marți, 23 Martie 2010, 22:51 »
greu de explicat pe un forum cum, de ce si cu ce rezultate ai facut ceva pentru copilul tau! mi-am crescut singur copila pana la 4 ani si cred ca am pus o fundatie extrem de solida daca muma-sa ii reproseaza de zece ori pe saptamana "semeni cu taica-tu!" doresc din tot sufletul sa  ma credeti ca m-as bucura sa va pun pe ganduri : copila mea are calitati exceptionale. tot timpul i-am spus ca va reusi in tot ce isi va propune sa faca si pana acum am avut dreptate. problema este ca aceste calitati, evidente pentru toata lumea , au fost doar admirate de catre familia in care a crescut .... eu sunt convins ca as fi fost capabil sa i le dezvolt, asa cum am facut cu alte cateva zeci de tineri carora le-am hotarat si construit carierele!
morala : fiecare parinte da copilului un bagaj extrem de complex ereditar, si numai un parinte responsabil poate vedea si contribui la dezvoltarea acestuia - celalat va dezvolta latura lui, pentru ca ii va fi greu sa inteleaga de fapt ce se intampla in viitorul adult.(dupa cum vedeti, am reusit sa scriu fara "NU")

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #5 : Marți, 23 Martie 2010, 23:25 »
        Sa inteleg ca nu ai reusit sa mai faci parte din viata fetitei tale nici macar din umbra, de la distanta, FIF! Pacat! Mama ar fi trebuit sa inteleaga ca ar fi fost bine sa nu te indeparteze de posibilitatea de a participa efectiv la educatia ei! Eu nu am avut norocul ca tatal baiatului meu sa incerce sa il ajute in vre un fel, nici moral si cu atat mai putin material! Dar chiar si cu aceasta stare de fapt eu am incercat sa scot in evidenta calitatile pe care le avea tatal sau (inteligenta peste medie si cultura generala de adevarata enciclopedie) in asa fel incat sa il determin sa incerce sa il depaseasca! In ceea ce priveste defectele pe care parintele lui le avea, l-am lasat pe fiul lui sa le descopere si sa judece singur motivele pentru care il cresc singura!

Offline FIF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • cine urca mai sus?
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #6 : Miercuri, 24 Martie 2010, 07:16 »
am fost despartit de copila mea 12 ani. am avut la sibiu fundatie pentru copii, aveam elevi dintre colegii de clasa ai Inei. cum credeti ca ma simteam? si mai ales, acum, cand vad cat de mult a pierdut, cum credeti ca ma simt? ..... ganditi-va cum faceti cu copiii vostri relativ la aceste aspecte. multa, multa bafta!

maria171

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #7 : Miercuri, 24 Martie 2010, 20:23 »
foarte bun subiect
eu mereu am gandit ca daca e nevoie de 2 sa faca un copil e nevoie de 2 sa il si creasca
o mama oricat s-ar stradui nu poate inlocui un tata
de asta indiferent de situatia lor, casatoriti sau nu, trebuie sa colaboreze
in fond fiecare isi iubeste copilul si trebuie sa vrea ce e mai bun pt copil
copilul nu trebuie folosit pentru a te razbuna pe partener sau pentru ai arata ca nu e bun de nimic
stiu ca ce spun acum e teorie, ca daca sotul si sotia nu s-au inteles in casnicie probabil nu se vor intelege nici in cresterea copilului
acum nici nu poti sta intr-o casnicie ratata de dragul copilului
el simte adevarul , oricat ar incerca parintii sa ii ascunda situatia
mai rau e cand au loc certuri, batai si alte nenorociri
decat sa creasca in asa atmosfera, mai bine lipsa
oricum, la subiectul asta e mult de discutat

Offline FIF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • cine urca mai sus?
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #8 : Miercuri, 24 Martie 2010, 20:37 »
incepi exact cum gandesc si eu, dar scuza-ma, orice vei avea de reprosat partenerului, fostului partener, atata timp cat e onest, corect cu propriul copil, relatia lor trebuie sa continue, mai ales in interesul celui mic!

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #9 : Miercuri, 24 Martie 2010, 20:49 »
        Nu stiu daca mie mi-ai raspuns , FIF! Eu mi-as fi dorit ca tatal lui sa fie cat de cat interesat de copil, dar el nu a fost! Noi am avut probleme in casnicie, dar divortul a fost civilizat, de comun acord (dovada ca eu am ramas pe numele fostului sot, bineinteles cu acordul lui!), iar eu nu i-am interzis sa isi vada copilul sau sa aiba legaturi cu el! Nu toti barbatii sunt ca tine! Eu nu am avut norocul fostei tale sotii!

Offline Crista

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 230
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #10 : Miercuri, 24 Martie 2010, 20:56 »
Credeti ca exista instinct patern?Din experienta personala,de multi ani,nu.In cazul meu,exista instinct de conservare care pare sa se manifeste mai pregnant la tati.Se feresc,se sustrag,evita,gasesc scuze,folosesc formule de genul Stiu ca le merge bine cu tine,ca sunt bine ingrijiti. Imi pare rau ca am generalizat,m-am lasat dusa de val dar astea sunt lucruri cu care traiesc si pe care nu prea le spun,nu sunt vaicareala,doar constatare.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #11 : Miercuri, 24 Martie 2010, 20:57 »
tot vorbim de interesul micului copil si logic asa intre cei divortati, parinti fiind.
@maria171 ce frumos suna ca e vb de 2 ca sa-l creasca chiar si dupa divort dar stim bine ca NU este si in real asa.
@carmen, de comun acord a fost si la mine dar acea familie si dupa divort...mult mai greu de obtinut pt copil. eu mi-am pastrat numele ca si tine, am tinut copilul(nici n-as fi conceput altfel) pt ca el nici macar nu a cerut program de vizita pana acum 1 an asa ca....;)



marcutza

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #12 : Miercuri, 24 Martie 2010, 21:00 »
@crista, asa e si nu. am cunoscut cazuri, paternale vorbind, fericite, mandre de asa sentimete paternale si mai ales ajutor paternal
...de prea multe ori cuvantul paternal ...:)

Offline Crista

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 230
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #13 : Miercuri, 24 Martie 2010, 21:01 »
exceptii care sa confirme situatia generala?si eu. Ii admiram .

maria171

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #14 : Miercuri, 24 Martie 2010, 21:23 »
@marcutza
am spus
Citat
daca sotul si sotia nu s-au inteles in casnicie probabil nu se vor intelege nici in cresterea copilului
chestii de genul: uite taica-tau nu se ocupa de tine, nu iti da bani, ii cheltuie cu ... "doamnele", nu ii pasa ca are un copil si altele de genul asta nu cred ca trebuie spuse copilului
astea se discuta tete a tete cu tatal
stiu ca ce spun eu e cam teorie pura
@fif, nici eu nu am fost incurajata
si stiu ca as fi putut multe
cred ca nu e tarziu ca iti convingi fata ca poate orice vrea ea
cred ca e mult de recuperat  dar acum ai si avantajul ca ea intelege lucrurile la alt nivel
eu m-am descoperit la batranete
 ;D