Autor Subiect: Parinte pt copiii mei si pentru ai perechii. Infiez?  (Citit de 25081 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

maria171

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #30 : Miercuri, 24 Martie 2010, 22:07 »
din pacate trebuie sa va las
am de dat de mancare la porcute si apoi ma pun in pat
va pup si vise placute
fetele sa il viseze pe brad pitt si baietii... pe mine
 :D :D
noapte buna

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #31 : Miercuri, 24 Martie 2010, 22:10 »
         Nu e chiar asa! cred ca al el a fost vorba de doua pietre tari! Nu judec pe nimeni, se vede ca e un tata ideal! Ferice de Ina ca il are drept parinte! Sunt doua planuri diferite, cel de sot (sau fost sot) si cel de parinte! Pacat ca relatia a degenerat si a avut o perioada in care legatura cu ea a fost intrerupta! Dar timpul, s-a dovedit o data in plus, le rezolva pe toate!

maria171

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #32 : Miercuri, 24 Martie 2010, 22:13 »
na, ca nu am plecat inca
deci e vorba de cine cedeaza si cine domina intr-o casnicie?

maria171

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #33 : Miercuri, 24 Martie 2010, 22:13 »
acum chiar plec
o sa citesc discutia maine
pa, pa

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #34 : Miercuri, 24 Martie 2010, 23:21 »
    Am divortat si am ramas sa imi cresc singura un copil! Poate de teama de a nu cadea din lac in put, am ales sa nu imi mai gasesc alt partener, pentru ca se spune ca sot gasesti usor, dar alt tata pentru copil, e mult mai greu! In acest caz sunt si avantaje si dezavantaje! Un avantaj e ca iti poti educa si modela copilul cum iti doresti! Ceea ce eu consider ca am reusit, dar poate modul ultraprotectiv in care am facut-o m-a adus in situatia de a avea un copil linistit si cuminte in general, dar care din comoditate si egoism nu ridica un pai in casa, decat daca ii dau eu indicatii , care a avut tot ce alti copii nici nu viseaza, fara cel mai mic efort din partea lui de a le merita! Stiu ca e vina mea! Am cautat probabil sa imi

Nu am copii, nu m-a pricep la a creste si educa un copil, dar azi am vazut ceva care m-a revoltat. Am fost la supermarket sa fac cumparaturi, la iesire un copil se juca cu carutul acela de supermatket in care iti faci cumparaturile. Se agata de el, il impingea in viteza si apoi punea frana - rotiele scrasneau sub greutatea lui - parintii in tot acest timp nu au facut nimic sa il convinga sa renunte, sa il potoleasca, sa ii explice ca nu e frumos ceea ce face! Cel putin asa vad eu civilizatia.
Voi care aveti copii, spuneti-mi, gresesc eu sau ei (parintii). Asa trebuie un copil lasat sa faca ce vrea sau ar trebui invatat cum sa se poarte in public?


Imi pun deja intrebarea - de unde aceasta diferenta intre state vest europene si noi care ne crestem copii dupa" ureche". ???

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #35 : Miercuri, 24 Martie 2010, 23:32 »
Nici eu nu am copii, dar lucrez intr-un loc unde unii oameni vin cu copii si ii lasa sa faca ce vor, asta pt ca e mai comod pt ei, si pt ca si ei la randul lor sunt la fel de prost crescuti.
Eu ii mai prind si ii mai urechesc, si le spun ca ii pun sa munceasca ca sa plateasca consumatia. Asta bineinteles doar la cei f mici tine.
Si astfel de oameni  asteapta ca educatia pe care ei nu o fac copiilor sa o faca profesorii, platiti regeste, in locul lor. Ceea ce nu se poate. Nimic nu poate inlocui cei 7 ani de acasa. Si crede-ma am intalnit si copii f bine crescuti, dulci si lipiciosi. Am o prietena care are 2 copii, unul clasa a treia si unul la gradinita, si in momentul in care am intrat pe usa imi sar in brate, ma pupa si imi spun: "Capsuna stii cat de mult te iubesc?". Si fac asta neconditionat, nu intotdeauna ma duc cu ceva la ei, sau ma opresc in drum fara a fi pregatita.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #36 : Joi, 25 Martie 2010, 00:29 »
      Eu am fost si sunt o mama destul de severa! In ce sens: nu am acceptat si nu accept accesele de personalitate din partea copiilor! Am avut o educatie mai rigida in familie, cu ierarhie clara! Asa mi-am educat si copilul , care acum, v-am mai zis, are aproape 20 de ani! Nu stiu cum ar fi fost daca ar fi avut doi parinti alaturi, insa in conditiile in care am fost tot timpul constienta de faptul ca , daca nu il tin din frau de foarte mic, nu voi reusi sa am autoritate cu el ca adolescent si mai apoi ca tanar adult, pana cand se hotaraste sa isi ia zborul si sa traiasca pe picioarele lui, am considerat ca e mai bine pentr amandoi sa aiba "lesa" cat mai stransa! Chiar si el recunoaste azi ca am procedat bine, deoarece vede in clasa la colegii lui cat de urat se poarta ei cu adultii si chiar cu proprii parinti, fiind crescuti mai "modern"! Insa eu am inceput sa relationez cu fiul meu inca de cand am aflat ca sunt insarcinata! Mi l-am dorit foarte mult, spre deosebire de tatal lui, care siar fi dorit sa mai copilareasca! Adica inca de pe atunci ii cantam cand eram singura cu el in casa, ii vorbeam bland, ii puneam muzica linistita si mai ales am incercat sa nu ma enervez sau sa ma supar! Am fost, asa cum considera majoritatea mamicilor, cea mai fericita gravida din lume! Cu atat mai mult cand s-a nascut, pentru ca mi-am dorit din tot sufletul sa fie baiat! Am avut mare noroc, probabil tocmai ca am avut o sarcina usooara, de un bebelus care nu plangea mai deloc, se juca singurel in premergator sau in tarcul plin cu jucarii! Nimeni nu venea sa il ia in brate in afara de mine! Asa ca nu a fost rasfatat si nici nesuferit! Era prietenos, dragalas si frumusel de mic si nu i-a fost greu sa se faca placut de catre toata lumea!

Offline FIF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • cine urca mai sus?
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #37 : Joi, 25 Martie 2010, 04:41 »
am avut noroc sa-mi dea Dumnezeu un copil senzational ..... cat era cu mine era un copil superb! e drept ca niciodata nu ii permiteam sa sara calul, dar la mine in curte era locul de adunare a copiilor din zona, ma jucam cu ei, le faceam "teatru de papuci" dintrun scaun rasturnat, un papuc si o grebla. in schimb, cand intorceam spatele, ii domina pe toti, facea ce vroia ea - batea din picior, urla... gasea imediat caile sa-si rezolve "dorintele"! cu timpul, a pus lucrurile la punct si bunul simt - vreau sa cred nativ, e prezent in tot ce face. azi, cand vad faze ca cea descrisa de tine, ma gandesc cu groaza care ar fi reactia mea de-as fi fost pus in locul parintelui.... si sincer, imi e mila de acel copil ... nu ii doresc nici celui mai rau sa-mi cada in mana!!! ;)

maria171

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #38 : Joi, 25 Martie 2010, 07:03 »
am o pereche de fini, oameni simpli, tarani la margine de bucuresti, muncitori in 3 schimburi in oras
au 2 fete acum sunt si ele casatorite
nu stiu cum au facut oamenii astia dar au scos niste copii extraordinari
stiu ca venisera odata cu fetele la noi si cea mica a aruncat o hartie de la o bomboana pe jos
fina a certat-o si cea mica a luat hartia si i-a dus-o ei
fetita inca nu vorbea
era o grasuta ca o mingiuta si cu ochisori albastrii
cred ca e vorba de bunul simt al taranului, al omului simplu, sentiment pe care l-au transmis si fetelor
si mai e ceva
de cate ori venea in oras fina cu fetele trebuia sa cumpere ceva si pt finul, care ramanea acasa
asta ca sa se stie ca si el e om si are dorintele lui
ii cumparau de obicei ciocolata cu rom


Offline katie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #39 : Vineri, 26 Martie 2010, 10:54 »
Am citit tot. acum e randul meu sa va impartasesc din viata mea . Sunt singura de foarte multi ani, cresc 2 fete de care sunt foarte mandra ,educatia mi-a apartinut in intregime ,nu  e usor ,sunt adolescente si e mai greu decat atunci cand erau copii, sunt mama dar si prietena lor si ma bucur ca am rupt barierele dintre noi si daca pentru mine personal sexul e subiect tabu in discutiile noastre subiectul e discutat si se discuta tot.... Personalitatea copilului trebuie scoasa la suprafata si modelata ,nu am fost de acord ca eu sa comand si ele sa execute. Am dezvoltat comunicarea de pe la 11 ani.Vedeti cand e vorba de copii ma i-a valul si ani au trecut si am uitat de mine complet . Asa cum zic eu : rostul meu in aceasta viata a fost sa fiu mama !

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #40 : Vineri, 26 Martie 2010, 11:32 »
@katie, frumoase actiunile tale ca mama, felicitari pt ele si pt fete, le doresc sanatate si noroc caci restul le dam noi, mamele, tatii, parintii.
indraznesc sa te intreb, de tine ai avut timp, ai fi vrut sa ai,crez ca acum e timpul sa o faci ?:)

Offline katie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #41 : Vineri, 26 Martie 2010, 19:13 »
Multumesc frumos ! Eu nu am mai existat, stiu dar asa am ales...copiii au fost pe primul loc ...ce v-a mai fi nu stiu ...e prea tarziu.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #42 : Vineri, 26 Martie 2010, 19:38 »
@katie, niciodata sa nu spui niciodata :)

Offline damya

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #43 : Duminică, 28 Martie 2010, 19:28 »
Am citit cu atentie mesajele voastre legate de aceasta problema a cresterii copiilor si sunt de acord ca daca nu ai deschis bine ochii la casatorie, obligatia mamei este sa-si creasca copiii. Parerea mea.Sacrificiul este mare dar daca sunt bine educati culegi roadele imediat ce au devenit majori. Eu am doi copii majori deja, ce nu mai depind de mine,i-am crescut in familie(acum 4 ani sotul a decedat) dar punctul forte in cresterea lor eu am fost si pot sa spun ca acum culeg roadele. Nu trebuie sa regretam un minut pierdut pentru educarea copiilor.Le-am dat aripi, sa-i lasam sa zboare! Nu sunt de acord nici cu obiceiul romanesc de a munci toata viata pentru copii, invatandu-i numai sa primeasca, iar la sfarsit nici multumesc sa nu-ti spuna. Cunosc cazuri... Ca sa completez acest subiect pot sa spun ca le-am atras atentia de nenumarate ori asupra alegerii partenerului de viata si a repercursiunilor mariajului grabit (sub pretextul ca il iubesc). Sa dai sfaturi e usor, am trecut fiecare prin aceasta situatie, dar de-asta suntem cu capul pe umeri, sa si gandim. Tin minte cand eram tanara ca dupa fiecare legatura sufeream, dar daca ajungeam la concluzia ca nu merita sa ma mai plimb (asa era atunci) cu un prieten, gata, rupeam legatura si uite ca nu am gresit. Asa ca dragele mele prietene si prieteni sfatul meu e ca, daca s-a produs o ruptura, suferiti doua,trei zile, capul sus fiindca viata e scurta si n-aveti timp sa pierdeti pentru cine nu merita. 

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: am ales sa ne crestem singuri copiii! am facut bine sau nu?
« Răspuns #44 : Duminică, 28 Martie 2010, 19:31 »
frumoase si adevarate gandurile tale, experienta isi spune cuvantul @damya :)