Autor Subiect: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013  (Citit de 47520 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #45 : Luni, 02 Septembrie 2013, 14:06 »
Da, e bine să nu ne speriem, așa cum e bine să nu romanțăm sau idealizăm.

E nevoie totuși să ne autoevaluăm corect si obiectiv.

Pasiunea pentru legende nu e de ajuns, dacă ai de mers ore întregi pe jos, fie și pe un traseu de munte ușor. Ori, văd că Gigi zice medii și peste medii.
Sunt de acord doar că: un echipament adecvat, o motivația puternică și o atitudine pozitivă te pot ajuta, dar e nevoie măcar de un minim de condiție fizică, cât să-ți permită să fii....autonom pe traseu și să intri în respirația locului și a grupului.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #46 : Luni, 02 Septembrie 2013, 14:38 »
Dar, poate cei care au fost deja pot avea o opinie mai pertinentă, specifică, nu generală :whistle: :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #47 : Miercuri, 04 Septembrie 2013, 19:01 »
Dar, poate cei care au fost deja pot avea o opinie mai pertinentă, specifică, nu generală :whistle: :flori:
Eu am fost data trecuta ! Traseul nu e decit pe alocuri un pic mai "greut".Recunosc ,trebuie un pic de antrenament,nu e chiar plimbare de voie , iar Dianei ii place sa mergem grupati (e chiar periculos de ramas in urma, pentru ca sunt foarte multe intersectii de poteci in care te poti rataci foarte lesne ). Mai aveti timp de ceva pregatire- nu o sa va para rau. Nu uitati de banutii pt. carte si chilimbar (daca va intereseaza ). P.S. O sa vedeti pe acolo ca toate pietrele, au parca fete daltuite.Cum intorci capul inspre ele,ai impresia ca te urmaresc cu privirea. 

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #48 : Joi, 05 Septembrie 2013, 07:56 »
Mimi, știe :applause:

Mai aveti timp de ceva pregatire- nu o sa va para rau.


Spunea Gigi ceva, pe undeva de cum să te pregătești.
Dacă nu mergi la sală, nu faci în mod obișnuit un sport sau ai un regim de viață mai sedentar - poți să te pregătești cu plimbări zilnice în ritm alert sau jogging, mărind în fiecare zi distanța.

Oricum, da, merită efortul pregătirii ca să te bucuri de locuri și povești :)))))

iată câteva linkuri, găsite în viteză. primul e cu reguli generale pentru tactica de mers pe munte și reguli generale pentru drumeții
http://www.infotravelromania.ro/munte.html

al doilea e mai la...bunul simț

http://www.dormeo.ro/articole-dormeo/fitnes/cum-te-pregatesti-pentru-drumetii-montane.htm
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline zambila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #49 : Duminică, 08 Septembrie 2013, 10:45 »
   :food:M-am inscris si eu in drumetie,dar ma tot bantuie o intrebare...la pranz mancam pe undeva? Sau venim cu mancare la pachet de acasa? Mai ales ca efortul pare a fi destul de consistent.Poate cineva din cei care au mers aici in vara sa-mi raspunda?

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #50 : Duminică, 08 Septembrie 2013, 21:38 »
Hei, salutare, zambila, draga mea. Se pare că aventura continuă. Mi-am amintit că am niste poze din Maramu să-ți trimit.
Legat de mancare, nu am fost in actiunea din vară, dar am fost in Cozia. Acolo aveam un market pe aproape si ne-am luat și făcut sandvisuri. Cred ca si aici aveti ceva de unde sa va cumpărati.
Neapărat - apă, alune, migdale,  SNICKERS, un fruct - banane - chestii din astea consistente si energizante, valabile pentru orice drumeție pe munte .
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #51 : Luni, 09 Septembrie 2013, 17:20 »
La Colti aveti prune, destule..si nu cred ca s-au cules toate... :)Se face si o tuica buna..si tare aromata,
pe alocuri si un vinulet, o pastrama de berbecut  si niste carnati...ca cei de Plescoi....dar astea...doar la coborare...!

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #52 : Luni, 09 Septembrie 2013, 17:56 »
In privinta mancarii de la pranz,in primavara aveam niste  sandvisuri facute la pensiune,dar vad ca acum nu mai sunt incluse in pret(vedeti descrierea lui Gigi de la inceput.).Oricum,sandvsurile respective nu au fost prea grozave(cred ca tocmai de aceea s-a renuntat la ele).ATENTIE! La Alunis -unde vom fi cazati nu sunt supermarket-uri.Este doar un chiosculet micut de unde putem lua bere sau cine stie ce altceva mai putin semnificativ.Daca aveti ceva preferinte,luati cu voi de acasa.Acolo vom fi relativ izolati.NU UITATI ca nu vom avea semnal la telefoanele mobile.Anuntati-va familiile ca nu veti putea comunica decit cu mult noroc si rabdare. :food:

Offline zambila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #53 : Luni, 09 Septembrie 2013, 22:28 »
Multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru vestile...proaste :(Pana la urma,asta e,iau ceva papita la pachet.Acum stiu,cel putin,exact cum stau lucrurile.Da' mai mult decat la mancare ma gandesc la vreme,mai ales dupa ce-am citit povestile voastre de asta vara.Parca insulitelor de bleu de pe bocancii mei nu le-ar sta prea bine innoroiate. :offtopic:Wonderland,acu' m-am uitat si eu pe poze si apari in destule.Zilele astea va trimit tuturor celor din Maramu' si poze si filmulete.

Offline natalya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
  • Momentul prezent este tot ceea ce avem
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #54 : Miercuri, 11 Septembrie 2013, 10:13 »
Sunt din Iasi si m-am inscris in "Tara Luanei". Brandusa am putea vb.?  Poate mergem impreuna. Emailul meu e lianeamtu61@yahoo.ro.

Offline emilantohi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #55 : Miercuri, 11 Septembrie 2013, 18:11 »
Salutare tuturor!Si eu sunt inscris pentru Tara Luanei,abia astept,suna prea tentant! :D.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #56 : Vineri, 13 Septembrie 2013, 08:49 »
Ma uit pe site...si ce sa vezi..excursie in Tara Luanei...in anul 3013....
Cine n-ar vrea o excursie in viitor...!Stie Gigi ca acel tinut este o poarta de trecere
intr-un alt univers, parallel...dar nu stiu  cum stam cu teleportarea.... :giggle:

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #57 : Sâmbătă, 14 Septembrie 2013, 21:49 »
Multumesc, Noimebrie, am corectat...In viteza in care fac eu lucrurile...le fac de multe ori sa ajunga mai departe decat erau planificate... :)

Postez si aici lista de participanti, pt ca numai maine nu-i poimaine! In plus de asta eu am sa fiu plecat, in Portugalia, apoi e Ziua Recoltei si atunci timpul are sa fie prea scurt pt organizare. Ma refer in special la transport, pt ca acolo este problema. Spuneam ca au sa fie doua microbuze, unul pleaca sin Sibiu si unul din Bucuresti, v-am scris in deschiderea acestui topic si cat costa fiecare.

Rugamintea este sa deschideti lista de inscriere la fiecare dintre microbuze, asa cum procedam de obicei.

1   Elena D   Oltenita   
2   Mihaela M   Braila   
3   G Mona   Bacau   
4   M Raluca Andrada   Bucuresti   
5   S Camelia   Bucuresti   
6   G Brindusa   Iasi   
7   Z Crina   Bucuresti   
8   V Corina   Bucuresti   
9   G Dana   Bucuresti   
10   M Marilena   Voluntari   
11   Doina F   Bucuresti   
12   P Ana Maria   Bucuresti   
13   Ana Maria T   Bucuresti   
14   Oana P (prietena Ana Mariei T)   Bucuresti   
15   Maria M   Bucuresti   
16   Tania P   Resita   
17   Liliana M   Bucuresti   
18   M Maria Gabriela   Deva   
19   D Anda   Bucuresti   
20   M Mioara   Sf Ghe   
21   A Codrin   Brasov   
22   Iulian M    Braila   
23   Emil A   Galati   
24   Craciun M   Braila   
25   Abdulla Y Bucuresti   ?
26   F Ana Maria   Cluj   ?
27   N  Lia   Iasi   ?

Cu semnul intrebarii inca neconfirmate.

Deschid eu listele:

Microbuz Bucuresti:
1.
2.

Microbuz Sibiu
1. Gigi Cindea
2.
3.

Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #58 : Sâmbătă, 14 Septembrie 2013, 21:52 »
Gigi, ai deja o idee despre ora la care va pleca microbuzul din Buc?

Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #59 : Sâmbătă, 14 Septembrie 2013, 22:19 »
Nu mi-a raspuns Gigi dar presimt ca nu o sa fie plecarea prea de dimineata, cred chiar ca va fi in jurul pranzului....
Asadar, ca sa scap de-o grija deschid lista:
 
Microbuz Bucuresti:
1. V. Corina
2.
3.