Autor Subiect: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013  (Citit de 47525 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #90 : Luni, 30 Septembrie 2013, 15:36 »
M-am reintors din Portugalia, am petrecut de Sarbatoarea Recoltei, acum la orizont este...Tara Luanei.

Am stabilit ora si locul de plecare a microbuzului din Bucuresti: AGIP Pacii, joi 3 octombrie ora 12.00. Numarul microbuzului: AG 71 DTA.

Pana acum lista de inscrieri pt deplasarea cu acest mijloc de transport este:
1. V. Corina
2. Doina F
3. Ana Maria T
4. Oana P
5. Anda D
6.Mona G.
7. Liliana M
8.M.Marilena
9.M.Maria
10.Elena.D
11.Camelia S.
12. Crina Z

Sunt 20 de locuri, deci 8 sunt inca disponibile. Am sa mai sun dupa amiaza asta, pt ca se pare, nu toata lumea s-a invatat cu folosirea forumului ca mijloc de informare si comunicare. Este posibil sa mai fie doritori, dar nu stiu inca sa selectioneze de aici detaliile. Oricum de anul viitor va aparea un sistem simplificat, pe prima pagina a site-utului, cu informatii actualizate in permanenta.

Microbuzul de Sibiu, va pleca la ora 9.15 din Sibiu. Pe Tania o iau din Sibiel, pe la 8.45, iar cu Ana Maria F, ramane sa ma inteleg telefonic unde ne intalnim.

Deocamdata inscrierile la microbuzul de Sibiu arata astfel:
1. Gigi Cindea
2. Tania P.
3. Ana-Maria F

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #91 : Luni, 30 Septembrie 2013, 15:54 »
In legatura cu bagajele: nu faceti economie de data asta si luati-va cu voi de la imbracaminte usoara mai subtire, pana la groasa sport. Va recomand doua perechi de ghete daca aveti, daca nu ceva asemnator, pt ca dupa cum arata vremea, chiar daca nu ploua si va fi un pic de soare, (asa cum sper si arata prognoza), padurea si iarba va fi uda, asa ca sansele sa va udati sunt foarte mari. Pt ghete, puteti folosi, in situatia in care nu aveti o incaltaminte Gore-Tex, o solutie care se gaseste la magazinele mai mari de pantofi, se aplica pe suprafata de contact cu iarba, sub forma de spray. Impiedica intrarea apei in gheata si va mentine piciorul uscat. Se aplica cu cca 20 minute inainte de plecare, pt ca efectul sa fie cat mai puternic.
Cred ca acum nu se mai pune problema de pantalon scurt, toata lumea intelege ca nu mai este timp de asa ceva. Va mai povesteam despre cum trebuie sa fie un pantalon, repet si acum: sa fie elastic, sa permita miscari ample, sa nu fie fixi.

In rucsac-ul cu care iesiti:
- pelerina de ploaie
- palarie, sapca sau chiar o caciulita subtire
- pluover mai gros, cand va opriti sa-l luati pe voi
- tricou de rezerva
- ciorapi de rezerva. Cel mai important este sa aveti picioarele uscate, asa ca e bine sa aveti o rezerva la voi. Chiar daca gheata se uda, un ciorap mai gros tine cat de cald cald, pana se uda si el...
- medicamente curente
- impachetati toate acestea in pungi de nilon, in cazul in care ploua, sa va ramana uscate
- apa
- in fiecare zi, cateva batoane de cereale cu miere cine tine dieta sau gen snikers, pt energizare, restul. Nu stiu cate veti gasi la chioscul satesc, asa ca aprovizionati-va din orasele din care veniti.

Offline CRINA 01

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 29
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #92 : Luni, 30 Septembrie 2013, 18:16 »
Gigi, multumim pt indicatii. Cat priveste vremea, oare vom putea urca? Nu cunosc traseul, astfel ca sunt putin ingrijorata de cum va arata traseul dupa atatea ploi.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #93 : Luni, 30 Septembrie 2013, 18:38 »
Nu vreau nici sa creez panica, nici sa linistesc pe nimeni... Evident ca nu va fi usor, asta datorita terenului argilos de acolo si care retine apa. Dar nici greu nu va fi, asta cu conditia ca se intelege ca se merge la munte. Muntele nu inseamna doar soare si frumos, mai si ploua, mai burniteaza, mai este si ceata. Eu am venit pe lapovita, am mers ore intregi fara sa vad decat la cativa metri in fata...Totul tine de echilibrul mental, care in zona aceea se pare ca se armonizeaza inexplicabil de usor. In privinta terenului umed, insist pe incaltaminte adecvata, gheata cu talpa aderenta si sper ca nimeni nu va fi atat de neintelegator de data asta sa vina, cum am mai avut situatii, in adidasi sau incaltaminte fara aderenta.

Acum depinde mult de cum va fi joi si in special vineri, sambata si duminica. Daca vremea arata asa cum vad eu, adica fara ploaie si cu un pic de soare, starea voastra va fi total alta....Si asta inseamna...mai usor, chiar daca pe jos nu se va usca de tot...Muntii Buzaului sunt de fapt, eu i-as categorisi mai bine si mai corect in dealuri, inaltimile sunt mici, deci efortul nu este mare. Problema o constituie distantele, la fel ca si pe Cheile Nerei, dar la o scara multa mai mica. Nu este stanca, nu sunt obstacole, nu exista grad de risc.

Un factor important il vor constitui povestile si explicatiile Dianei, care vor face uitate greutatile traseului. Si adevarul ca nimic din ce este frumos nu se obtine usor... :)

Fiti optimisti, doar asa vom avea vreme buna!  ;)

Offline zambila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #94 : Luni, 30 Septembrie 2013, 18:46 »
Gigi,eu am tren din Bacau care ajunge la 11:35 in Bucuresti.De la gara,cu taxiul desigur,ajung cam la limita.Ar fi o problema o intarziere de maxim 10-15 minute? O mare rugaminte-daca poti da numarul soferului,sa pot comunica direct cu el,ar fi perfect. Sper din suflet sa nu intarzii deloc,dar cu traficul din Bucuresti la ora aia nu stii niciodata.Multumesc.

Offline zambila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #95 : Luni, 30 Septembrie 2013, 18:53 »
Inca o intrebare:ne recomanzi sa luam materie prima pentru sandvisuri cu noi,sau la cerere ne pot face sandvisuri pentru drum si la pensiune? Parca n-as cara inutil daca exista posibilitate si de acolo.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #96 : Luni, 30 Septembrie 2013, 19:05 »
Am renuntat la sandviciuri, pe de o parte pt ca am vazut ca lumea nu a fost foarte incantata de ce au pregatit, pe de alta ca nu este cea mai potrivita mancare ot munte...La Nicoara mancarea calda preparata a fost ok, eu am mancat-o cu placere, dar la capitolul asta de hrana rece este destul de greu sa satisfaci un grup, sa stii ce le-ar place. Vad la Sibiel. Si prefer si acolo sa nu intru pe partea asta...

Ce va recomand in locuri din astea, este sandviciul cu omleta, asta cu conditia sa fie preparata in cat mai putin ulei. E o mancare proteica si destul de usoara. Mezelurile inseamna digestie grea, deci un consum de oxigen mai mare, ceea ce in munte nu este chiar indicat...De aceea va scriam de batoane, incercati sa va limitati la asa ceva. Eu pe munte nu mananc niciodata altceva. Sunt usor de transportat, nu se altereaza, dau energie suficienta. Bune sunt si fructele, sa aveti cateva la voi, niste mere de exemplu.

Tocmai am inchis cu Diana. Se asteapta la un grup ca cel din primavara, adica unul cu care i-a placut tare mult sa lucreze. Ne-a laudat mult... :) Doream sa o intreb cum a fost si e timpul acolo si vreau sa va linistesc mai mult decat am facut-o in primul mesaj. A plouat putin, nu sunt semne de alte precipitatii si sunt comandate...zile frumoase! Deci nu e ud in padure decat pe anumite zone, dar daca nu mai ploua se usca pana ajungem noi. Si se usca. Am zis!

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #97 : Luni, 30 Septembrie 2013, 19:28 »
  Doamne ajuta sa fie vreme buna ,ca tare m-am mai mihnit cand am vazut ploaia de la noi... :worthy:

Offline zambila

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #98 : Luni, 30 Septembrie 2013, 19:50 »
Multumesc mult Gigi pentru sfaturi si vestile de vreme buna.Din suflet te rog de numarul soferului,in caz ca intarzii cateva minutele (am avut doua postari mai inainte)

Offline CRINA 01

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 29
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #99 : Luni, 30 Septembrie 2013, 20:24 »
tocmai am aflat ca nu pot merge din cauza unui deces in familie, iminent in urmatoarele zile. Este cineva care ar vrea sa ma inlocuiasca? discount de "last minute" 25%

Offline andro_cd

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #100 : Marți, 01 Octombrie 2013, 09:12 »
Microbuz Sibiu (8 locuri):

1. Gigi Cindea
2. Tania P.
3. Ana-Maria F
4. A Codrin (Brasov)
5.
6.
7.
8.

Offline Anamaria

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #101 : Marți, 01 Octombrie 2013, 10:14 »
Buna dimineata,

Eu, Ana-Maria F voi ajunge din Cluj cu microbusul Fany la 9.15 in Autogara 1 langa Gara CFR Transmixt.
Nu cunosc Sibu-ul, eventual vorbim la telef despre locul de unde ma veti lua cu microbusul.


Numai bine!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #102 : Marți, 01 Octombrie 2013, 10:41 »
Ana Maria, ramane sa te luam la 9.15 de la autobuzul Fany, la Transmixt. Eu am un microbuz argintiu cu numere de Munchen, este usor de recunoscut in parcare.

Offline Anamaria

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #103 : Marți, 01 Octombrie 2013, 14:41 »
oo, e super, multumesc :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #104 : Marți, 01 Octombrie 2013, 19:16 »
Lista finala pt microbuzul de Bucuresti:

1   Elena D
2   G Mona
3   S Camelia
4   V Corina
5   G Dana
6   M Marilena
7   Doina F
8   Ana Maria T
9   Oana P
10   Maria M
11   Liliana M
12   D Anda
-----------------
Crina Z am inteles ca nu mai poate ajunge.

Microbuzul de Sibiu:

1   Gigi Cindea   Sibiu, 8.00 - plecare
2   Tania P   Sibiel 8.45
3   F Ana Maria   Autogara Fany 9.15
4   A Codrin   Brasov 11.15
5   M Maria Gabriela   Sibiu, acasa 9.15

Lista finala:

1   Elena D   Oltenita
2   G Mona   Bacau
3   S Camelia   Bucuresti
4   V Corina   Bucuresti
5   G Dana   Bucuresti
6   M Marilena   Voluntari
7   Doina F   Bucuresti
8   Ana Maria T   Bucuresti
9   Oana P   Bucuresti
10   Maria M   Bucuresti
11   Liliana M   Bucuresti
12   D Anda   Bucuresti
13   Gigi Cindea   Sibiu
14   Tania P   Resita
15   F Ana Maria   Cluj
16   A Codrin   Brasov
17   M Maria Gabriela   Deva
18   Iulian M    Braila
19   Craciun Mariana   Braila
20   Teodora    Braila
21   Emil A   Galati
22   M Mioara   Sf Ghe
23   N Lia   Iasi
24   G Brindusa   Iasi
25   P Ana maria   Bucuresti
26   M Raluca Andrada   Bucuresti
---------------------------------------------
27   Z Crina   Bucuresti ????