Autor Subiect: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013  (Citit de 47553 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Tarif:  575 RON / persoana - cazare in camera DBL
Check in : 3 octombrie 2013
Check out:   6 octombrie 2013
Destinatie: com. Colti, jud.Buzau
Servicii incluse:
     • cazare 3 nopti la pensiune de 3*, mic dejun inclus
     • 3 cine calde, servite la intoarcerea de pe traseu, cu feluri de pranz: ciorba sau supa + fel de baza
     • ghidaj montan si explicatii - Diana Gavrila
     • transport zonal cu microbuzul
Transportul se va face pentru cei din Bucuresti organizat cu microbuzul, pe ruta: Bucuresti - Ploiesti -  Colti si retur. Tariful este de 80 RON si nu este inclus in pretul excursiei. Cei inscrisi care au conectare intr-un fel de acest traseu, vor putea calatori cu acest microbuz, in aceste conditii tariful fiind calculat functie de distanta parcursa.
Un alt microbuz va pleca pe ruta Sibiu - Fagaras - Brasov - Intorsura Buzaului - Colti. Cine are conectare cu acesta, o poate face de pe traseul mentionat,  tariful fiind de 70 RON/persoana

Pentru ca excursia "Casa trovantilor si Poarta lui Dumnezeu: Tara Luanei 30 mai – 2 iunie 2013" s-a bucurat de succes si aprecierea participantilor mai mult decat m-as fi asteptat, am decis sa o reeditez anul acesta, de data aceasta toamna, in alt decor. Si nu in ultimul rand, o fac pentru mine...Cei care au fost la sfarsitul lunii mai acolo stiu si inteleg de ce.  :)

Nu vreau sa spun si sa descriu prea multe, va las pe cei care ajungeti prima oara acolo, sa descoperiti ajutati de o calauza de exceptie, Diana Gavrila, un taram fascinant, plin de mistere si de lucruri inexplicabile.

Este o actiune combinata, are si drumetie montana, pentru care este nevoie asa cum probabil v-ati obisnuit de tot echipamentul - rucac mic, ghete de munte sau trekking, pantalon lung, pelerina, frontala sau lanterna, are si o componenta de cunoastere. Un program extrem de complex, in care o sa intalniti si vedea lucruri pentru care nu se pot gasii explicatii nici stiintifice, nici religioase. Echipe de cercetatori au incercat sa dezlege misterele locului si inca nu pot spune nimic...

Important este ceea ce simti acolo... nu stiu cat de mult conteaza explicatiile. Pentru mine, este suficient ca ma simt extrem de bine...iar argumentul existentei a ceva deosebit, este prezenta de-a lungul a mii de ani a unor persoane de inalta spiritualitate, printre druizi si protocrestini de exceptie.



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #1 : Miercuri, 26 Iunie 2013, 14:22 »
Cateva dintre fotografiile facute in mai:






































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #2 : Miercuri, 26 Iunie 2013, 14:40 »
Fotografiile exprima si explica intr-o oarecare masura, de ce orice om calca pe acolo incepe sa aiba indoieli in ceea ce priveste rationamentele pe care si-a cladit logica. Nu se poate sa nu ai semne de intrebare si incertitudini majore. Insa imaginile nu pot reda plusul acela nefiresc si inexplicabil de energie pe care-l simti. Iar atingerea fragmentului de disc solar druid....

Program? Diana are un ritual al traseelor, asa ca nu se poate vorbi de cevas fix. Totul decurge firesc, curs parca din una in alta. Asa ajungi In triughiul sihastresc Alunis - Nucet - Bozioru, sau la Masa lui Zamolxes, sau la Varful Turtudui. Sau la trovanti. Sau la Cub. Sau la chilia lui Daniel Torcatorul. Ordinea este una naturala, nu ai senzatia unui traseu prin munte....

Oricum este bine sa cititi inainte cate ceva despre Diana Gavrila, despre Muntii Buzaului si ce se intampla acolo. V-as recomanda cartea ei, dar cred ca este mai bine sa luati una de acolo, cu dedicatie...

Poate ar fi mai bine sa urmariti documentarele:

www.youtube.com/watch?v=kYW9JZ4pVRo


www.youtube.com/watch?v=EXPjigZSoCw




Offline Ana Maria

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • Collect moments, not things!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #3 : Miercuri, 26 Iunie 2013, 15:45 »
Vreau si eu sa vin!  *|*

Am vrut sa ma inscriu si pe site, dar cand am apasat butonul "Rezervari", excursia in Tara Luanei, din octombrie, nu apare...  :coolsmiley:

Offline Ana Maria

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • Collect moments, not things!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #4 : Miercuri, 26 Iunie 2013, 16:00 »
Revin: o prietena de-a mea, Oana Puica, isi doreste sa participe si ea la excursia din muntii Buzaului. Amandoua suntem din Bucuresti. Deci, va rugam: pastrati 2 locuri pentru noi!   :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #5 : Miercuri, 26 Iunie 2013, 16:18 »
Inca nu este setata optiunea de inscriere, de aceea nu ai reusit sa te inscrii Ana Maria. Va fi activa doar saptamana viitoare. Asa cum precizam in frontpage actiunea va fi lansata odata cu cea de Portugalia, peste cateva zile, cand ma intorc din Retezat. Tot atunci am sa transmit si newsletter-ul de anuntare a reload-urilor, cu un pic de intarziere .. :worship:.Stiu cat de multi asteptau....

Offline luciana.scarlet.7

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 20 Iulie 2013, 15:14 »
Eu m-am inscris...sper ca mai sunt locuri...inca nu am primit emailul cu detalii *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 20 Iulie 2013, 16:00 »
Da Luciana, mai sunt locuri urmeaza ca luni sa primesti Email-ul de rezervare. Pana atunci, un week-end placut!  :)

Offline luciana.scarlet.7

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #8 : Sâmbătă, 20 Iulie 2013, 16:37 »
Hihihi multumesc ;D

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #9 : Marți, 23 Iulie 2013, 11:26 »
 Si eu m-am inscris.Ma asteapta cubul. Mi-e dor de Hinsar ! "Starostele" ma cheama ! Vreau sa-mi incarc bateriile(la propriu si la figurat) pe Virful Turtudui ! Mai am ceva dorinte de indeplinit.By the way,e adevarata treaba cu dorintele.Aveti grija ce va veti dori cind vom fi acolo,ca s-ar putea sa se indeplineasca.

Offline Ana Maria

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • Collect moments, not things!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #10 : Luni, 29 Iulie 2013, 13:55 »

Iata un articol interesant, dar trist, aparut in Formula AS: despre ultimele sate din Muntii Buzaului:

http://www.formula-as.ro/2013/1078/societate-37/ultimele-sate-din-muntii-buzaului-16663

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #11 : Marți, 30 Iulie 2013, 16:55 »
Am platit si eu avansul . :)

Offline murandra

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 110
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #12 : Marți, 30 Iulie 2013, 17:02 »
Vin si eu in Tara Luanei :). Am platit avansul inca dinainte de plecarea pe Cheile Nerei.
La excursia din Apuseni atatea am auzit despre Muntii Buzaului ca m-au facut fetele curioasa :)
Ca sa nu mai zic ca-mi doresc cateva lucruri, putine dar importante, si daca Mimi zice sa avem grija ce ne dorim ca se implineste, vreau sa verific pe propria-mi piele daca e asa. O sa va tin la curent :)

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #13 : Marți, 30 Iulie 2013, 17:08 »
Ma bucur ca ne vom cunoaste ,muranda! Pe Mimi cred ca o stiu de la Cozia(daca  nu gresesc)

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 3-6 octombrie 2013
« Răspuns #14 : Marți, 30 Iulie 2013, 18:38 »
M-am inscris si eu.
Acum ramane sa verific cu Samiza daca mai sunt si locuri ca sa achit un avans.  :)