Autor Subiect: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013  (Citit de 49193 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rodica popa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #105 : Luni, 01 Aprilie 2013, 23:42 »
Gigi, sper ca nu incalc vreo regula si iti scriu aici adresa mea de mail  rodica_popa53@yahoo.com. Multumesc anticipat pentru cele ce voi primi, abia astept , multumesc din nou pentru tot.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #106 : Marți, 02 Aprilie 2013, 07:47 »
Am transmis acum. Te rog confirma-mi daca ai reusit. Daca nu, mai incercam!  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #107 : Marți, 02 Aprilie 2013, 08:25 »
Inainte de a posta fotografiile cu bisericile sasesti, vreau sa va arat si alte lucruri care "ne-au facut placere acolo"...Cei cu care am fost stiu expresia... ;D



Tobosarul "Am zis!"



Catelul care face pe mortu'. Este spalat, aranjat numai bun pentru imprietenirea cu turistii.



Un copil de sas din Malancrav

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #108 : Marți, 02 Aprilie 2013, 08:31 »
Cateva din mancararurile cu care ne-am ospatat acolo...














Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #109 : Marți, 02 Aprilie 2013, 08:43 »
Aici am stat:





Hotelul Transilvania din Sighisoara, seara.












Camera in care mi-am petrecut 3 nopti...








Localul de la parterul hotelului. Am vazut multa lume din afara, nu doar cazatii, mancand acolo, ceea ce inseamna ca are o bucatarie foarte buna. Eu la cura mea de slabire...nu mi-am permis prea multe... :-\


LiaV

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #110 : Marți, 02 Aprilie 2013, 08:46 »
Adaug si eu 2 filmulete cu tobosarul. Sper sa va amintiti cu placere de ziua aceea.

Restul filmelor si pozelor...cand ajung si eu acasa.
Gigi, te rog sa nu uiti de filmul de 4 GB, pe care nu am cum sa-l trimit asa cum e acum.

Va pup pe toti!

Tobosar Sighişoara - 31 martie 2013


Tobosar Sighişoara 31 martie 2013 (2)

Offline maria.mia.9

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #111 : Marți, 02 Aprilie 2013, 10:01 »
 E o bucurie sa fiu prezenta la Sighisoara...a fost superb ....si tot grupul e minunat....va pup pe toti si toate... :)

Offline rodica popa

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #112 : Marți, 02 Aprilie 2013, 13:58 »
  :thumbup:Am primit ,aseara nu am mai stat sa vad fiindca am facut iar un pic de febra, am deschis fisierul si am reusit   sa vizualizez doar fotografiile , astazi dupa-masavine cineva si ma ajuta sa deschid restul , multumesc mult , Gigi.


Lia, am vazut si filmuletele tale , te sarut si astept vesti de la tine cand ajungi acasa .Sa ajungi acasa cu bine! :smitten:


Mia.Maria si eu sunt incantata ca v-am cunoscut , sunteti doua fete de 10 , imi pare rau ca am fost bolnava si nu am fost in forma . Sa fiti sanatoase si sa ne mai intalnim cu bine !Inca un La multi ani ! cu sanatate fetitei ! :smitten:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #113 : Miercuri, 03 Aprilie 2013, 17:59 »
Un montaj cu imaginile obiectivelor vizitate in aceasta excursie:

www.youtube.com/watch?v=0cLY5kRy4Kk

Offline rodica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #114 : Miercuri, 03 Aprilie 2013, 19:58 »
Gigi esti o minune!!!! :applause:
Sa nu renunti la Sighisoara ar fi mare pacat.
Si pentru cei care nu au reusit sa ajunga, nu pierdeti ocazia.
A sa nu uit multumim Iulianei pentru prajituri au fost minunate.
 
NIMENI NU E SINGUR PE PAMANT!

Offline iuliana leonte

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #115 : Joi, 04 Aprilie 2013, 08:17 »
Cu cea mai mare placere.

Offline rodica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #116 : Joi, 04 Aprilie 2013, 10:17 »
Cu cea mai mare placere.
Te pup cu mare drag sper sa ne revedem.
NIMENI NU E SINGUR PE PAMANT!

LiaV

  • Vizitator
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #117 : Sâmbătă, 12 Octombrie 2013, 21:59 »
Ma bucur ca v-a placut, ca v-am cunoscut, ca am reusit sa va ofer cateva zile frumoase!

Sincer eram foarte decis sa sterg din lista de anul viitor aceasta actiune si s-o inlocuiesc cu altceva. Dar am s-o mentin. Pentru ca vanzadu-va atat de incantati si fericiti, mi-am dat seama ca trebuie cumva sa continui cu aceasta actiune. Si nu doar pentru asta. Ci si pentru ca vreau si tin sa arat la cat mai multa lume acest colt de lume pe care-l iubesc atat de mult: Transilvania. Cu istoria lui, cu oamenii care l-au locuit, cu ce au lasat in urma lor. Vreau sa cred si sa sper ca odata si odata la Viscri, la Sighisoara, la Biertan vor veni mai multi romani decat straini. Mi-e atat de ciuda cand stiu ce bogatii culturale avem si cat de important este pentru un roman sa le cunoasca....Si cand vad rapoartele turistice: "In 2013 Viscri a fost vizitat de 30.000 de turisti, 28.000 straini, 2000 de romani..."

Deci ne vedem la anul la Sighisoara si Bisericile Fortificate sasesti!  :)

Da, Gigi, să nu uiţi ce-ai scris aici, că vei păstra această acţiune. Eu mă înscriu de pe-acum şi pe 2014 şi 2015, dacă e nevoie. Locul meu să-l pui de-o parte, rogu-te. Sănătate s-avem, ca să mai putem ajunge în această bijuterie a ţării noastre!
Şi poate că vei organiza mai prin aprilie, când om prinde o Sighişoară puţintel mai verde, pt că uitându-mă acum prin poze, totul e parcă trist, cenuşiu în jur, dealurile şi sătuţele parcă triste sau obosite după iarna grea de dinainte.

Oricum, spuneai că vei adăuga o zi în plus faţă de anul acesta, pt că ai văzut că nu ne-a prea ajuns timpul. Cel puţin eu, săptămâna trecută am fost la un pas să o iau din nou spre Sighişoara, numai ca să văd Biserica din deal şi şcoala, unde n-am mai apucat să ajungem decât seara.  Aveam mare, mare nevoie de unele date, de o oarecare documentare. Mă gândisem şi la Aurelian, care mi-a promis că va veni cu plăcere să-mi arate aula şcolii. Dar pe mine biserica mă interesează acum în mod special şi cimitirul din spatele ei, căile de acces.  Însă vremea rea ce-a fost, m-a cam înmuiat... Aşa că mai pot amâna până la primăvară totul.  ;)
Iar dacă pui după 1 aprilie, poate prindem şi Biertanul deschis.
Mă rog... ai timp să te gândeşti. Sighişoara este ceva deosebit, nu degeaba şi pe Google Earth se vede atât de clar dacă apropii imaginea, încât îţi dă impresia că eşti chiar acolo. Mediaş, de ex, nu este aşa. Sibiul însăăăă....  ;) da!
Două oraşe de care vara aceasta m-am îndrăgostit!!!!  :smitten:

Voiam să-ţi mai spun că am cam rămas în urmă cu articolele mele de pe Am fost acolo, iar acum, liniştindu-mă în sfârşit, mă gândeam să recuperez. Dar când am privit în urmă... mi-am pus mâinile în cap! Nici nu-mi vine să cred câte am văzut anul acesta, prin câte locuri am umblat!

Aşa că... după ce-am scris câte ceva despre Revelionul de la Geoagiu Băi, am ajuns la acţiunea următoare - Sighişoara. Dar mi-am prin urechile, pt că am fost în atâtea locuri şi-n atâtea cetăţi fortificate, că nu mai ştiu să le aşez care-cum după pozele ce le am.
Şi am intrat aici.
Am redescoperit cu mare plăcere explicaţiile tale şi, sper că nu te vei supăra dacă voi spicui câte ceva despre Sighişoara şi pe unde-am mai umblat. Eu l-am înregistrat pe Aurelian, dar nuuuu mă pun acum să ascult! Wow! mi-ar trebui zile s-o fac!

Şi ştiu că la fel voi păţi şi cu Maramureşul... dar acolo parcă-parcă mai desluşesc câte ceva prin ceaţa minţii!  ;D 

Deci... aştept cu nerăbdare programul pe anul viitor!
Ziceai de un conac pe-aici pe undeva, că intenţionai să organizezi o acţiune. Ideea pare ceva deosebit.

Te pup!

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
Re: Sighisoara si Bisericile fortificate sasesti : 28 - 31 martie 2013
« Răspuns #118 : Duminică, 13 Octombrie 2013, 16:03 »
Nu stiu cate locuri zumzaie prin mintea lui Gigi,pentru 2014, :D dar sper sa fie loc si pentru o Sighisoara,putintel mai verde,cum spui tu Lia  :applause: