Autor Subiect: Portugalia – circuit + sejur 17.09 – 26.09.2013  (Citit de 22137 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Portugalia – circuit + sejur 17.09 – 26.09.2013
« : Marți, 02 Iulie 2013, 13:08 »
Portugalia – circuit + sejur 17.09 – 26.09.2013

Tarif: 1017 Euro/ persoana – cazare in camera DBL
Plecare: 18 septembrie 2013
Sosire:  26 septembrie 2013
Cazare: 8 nopti din care:
• trei Lisabona 17/18, 18/19si 19/20
• doua Porto 20/21 si 21/22
• patru la Cascais/Estoril 22 /23/24/25/26
Servicii incluse:
• transport avion  Bucuresti Otopeni – Lisabona, toate taxele incluse, bagaj cala 20 kg si un bagaj mana max 6 kg - dus si intors
• transport intern 4 zile complete cu microbus 9 locuri  (19.09.2013 ora 09:00 - 23.09.2013 ora 09:00)
• shuttle bus aeroport - hotel si hotel - aeroport la plecare
• cazare 4 nopti Lisabona si Porto la hoteluri de 3* si 4*, mic dejun inclus
• cazare 4 nopti Estoril la hotel 4* demipensiune (mic dejun si cina)
• excursii la Fatima, Bathala, Alcobaca, Sintra, Cabo da Roca, Obidos

Inscrieri – pe site www.singlescamp.ro, la sectiunea “Rezervari” sau pe Email office@singlescamp.ro si office@bonvoyagesibiu.ro

Avans: 350 EUR pana la 1 august 2013

Rezervarea devine activa in momentul achitarii avansului. Ocuparea locurilor se va face in ordinea platii avansurilor.


 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 18.09 – 26.09.2013
« Răspuns #1 : Marți, 02 Iulie 2013, 13:32 »
Portugalia– program de vizitare

18 septembrie – prima zi
- de pe aeroport vom fi preluati de shuttle bus-ul hotelului
- check in hotel
- vizitarea zonei centrale: Placa de Comercio, Catedrala Santa Maria Major, Castelul San Jorge, Elevatorul San Jose

19 septembrie – a doua zi
- micul dejun ora 8.00 (il propun asa de devreme pentru ca pentru noi este...10.00, datorita fusului orar). Dupa, se pleaca pt vizitare in zona Belem: Turnul Belem, Manastirea Jeronimos, Padrăo dos Descobrimentos (Monumentul Descoperitorilor)  si Museu dos Coches (Muzeul calestilor). Un pranz la pachet, la celebra Pasteia de Nate
- dupaamiza , acavariul (Oceanario) din Lisabona considerat a fi cel mai mare din Europa. Adaposteste peste 25.000 de specii de pesti din toata lumea.
- seara undeva pe malul Tejo-ului...

20 iunie ziua 3
- Micul dejun – ora 8.30.
- Check out ora 9.30, incarcam bagajele in microbuzul pe care-l avem inchiriat incepand cu aceasta zi si plecam spre Fatima. Vizitam apoi in apropiere extraordinarele manastiri Bathala si Alcobaca.
- Din Lisabona pana in Porto avem cca 312 km, cca 4 ore de mers cu masina, cu devierile de traseu, au sa fie in jur de 360 km, cca 4.5 ore de mers. Plecand la 9.30 si fixandu-ne pentru fiecare obiectiv in jur de o ora si jumatate, inseamna  in total 9 ore, deci un check in aproximativ la 20.00, la hotel. Seara o vizita in partea de Gaia, la una dintre "caves". E patria vinului de Porto. Recomand Ruby... ;D

21 iunie – ziua 4
Dupa micul dejun ne asteapta Porto..
O sa iesim pt vizitare dupa ora 9.00.  Obiective: Estaçăo de Săo Bento, o opera de arta, un adevarat muzeu, decorat cu azulejos, Livraria Lello, celebra librarie, Muzeul de Istoria Naturii, Torre de la Clerigos si Igreja Clerigos. Continuam: Igreja Misericorda, Palacio de Bolsa, apoi intram in labirintul de stradute al cartierului vechi al orasului, Ribeira do Porto. Unde cel mai probabil o sa si mancam. O sa ne petrecem dupamiaza vizitand in continuare Sé Catedral do Porto, pe care la fel o sa o vizitam pe interior, zidurile defensive Ferdinanda. Podul pe care o sa-l avem aproape mereu in raza de vizibilitate este Dom Luis I.
Daca ne ajunge timpul ar fi potrivita si o croaziera pe Douro. Orasul este superb, iar vazut spre mal arata cu adevarat fabulos.

22 iunie – ziua 5
- Servim micul dejun, in jur de 8.00 si la 9.00 facem check out-ul. Ne indreptam spre Cascais, locul inca care o sa ramanem pt partea de sejur
- pe drumul spre Cascais o sa avem doua opriri:
Cabo da Roca – cel mai vestic punct al continentului nostru.
Sintra. Este situat la 30 km de Lisabona si foarte aproape de Cascais destinatia noastra de sejur. Este practic un mic orasel - parc unde se gasesc: Palatul National Sintra, Palatul de Regaleira, Castelul Maur, Palatul National Pena si inca altele. Ne-ar lua o zi intreaga sa le vizitam pe toate, o sa ramanem atata incat sa fim siguri ca prindem cina. Este ok daca ajungem la 17.00.
- de la Porto pana la Cascais avem 342 km, cu devieri si vizitari inseamna in jur de 4 ore, deci pentru oprirea la Sintra si cea de la Cabo do Roca, avem la dispozitie in jur de 4-5 ore, suficient pentru a ne bucura de panorama de pe stanca de pe malul oceanului si pt a vizita unul dintre palatele din Sintra.

23,24 si 25 iunie zilele 6, 7 si 8 – sunt zile complete de plaja si baie. In situatia in care decidem sa ne mai plimbam undeva, ne organizam acolo...

26 iunie – check out din Cascais, mergem pe aeroport cu shuttle-ul si la 6.15 decolam cu directia Bucuresti.


Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Portugalia – circuit + sejur 18.09 – 26.09.2013
« Răspuns #2 : Marți, 02 Iulie 2013, 14:51 »
Mama ,ce m-as mai duce o data...... :)
Gigi sper la la Sintra intra la servicii si cele doua ture cu microbuzul prin parc... ;)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 18.09 – 26.09.2013
« Răspuns #3 : Marți, 02 Iulie 2013, 15:13 »
Fara n-avea farmec... ;D ;D ;D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 18.09 – 26.09.2013
« Răspuns #4 : Joi, 18 Iulie 2013, 13:14 »
Avem pana acum 3 inscrisi, cu mine suntem patru. Mai sunt practic inca 5 locuri pentru aceasta excursie. Asa cum va spuneam, daca aveti intentia de participare, va fi nevoie sa va decideti destul de repede pt a fi siguri de biletele de avion si cazari bune...Am sa mai lansez un newsletter pt a ma asigura ca toata lumea a ajuns la informatia repetarii excursiei din iunie....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 18.09 – 26.09.2013
« Răspuns #5 : Joi, 18 Iulie 2013, 16:57 »
Samiza m-a corectat din agentie, ramasesem eu un pic in urma cu informatiile. Sunt in acest moment 4 inscrisi siguri, cu mine deci 5 participanti. Mai sunt doua prietene a caror raspuns este asteptat in agentie, in situatia in care va fi unul afirmativ, ar ramane practic doar 2 locuri. Am sa le anunt asa cum spuneam printr-un newsletter, in seara aceasta.

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Portugalia – circuit + sejur 18.09 – 26.09.2013
« Răspuns #6 : Joi, 18 Iulie 2013, 17:42 »
 da , da ... neaparat ! la turele prin parc ma ofer sa mai fac un filmulet !  :giggle:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 18.09 – 26.09.2013
« Răspuns #7 : Joi, 25 Iulie 2013, 07:43 »
Ne apropiem si aici de inchiderea listei. Cele doua noi inscrise in SC si care optau pt aceasta excursie nu au confirmat, in schimb, alte doua mai vechi inscrise in grupul nostru, au facut-o, ajungand astfel la 6 participanti + mine. Mai sunt deci 2 locuri!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 18.09 – 26.09.2013
« Răspuns #8 : Luni, 29 Iulie 2013, 07:22 »
Anul acesta a fost primul in care am organizat Portugalia. Atunci in iunie, am calatorit in lungul si latul acestei minunate tari, incercand sa vedem cat mai multe. Am parcurs la fel cum o sa o facem si in septembrie Lisabona, Porto, am vizitat castelele din Sintra, apoi Fatima, Alcobaca si Bathala. Patru zile am ramas pe malul oceanului la Cascais....Am fost foarte incantat sa gasesc o tara cu servicii la superlativ, incepand de la transport, pana la mancarea absolut delicioasa. Curat, pregatit pt cel mai exigent turist, totul arata impecabil...Iar oamenii mai mult decat incantatori....
Scaldate de apele Oceanului Atlantic, plajele sunt fabuloase. Stanci modelate de vant, oglindite intr-o apa cu toate nuantele si reflexele posibile...Palmieri, vin de Porto...Astept cu nerabdare sa ma intorc in locurile acelea...


Lisabona


Turnul Belem din Lisabona


Manastirea Jeronimo Lisabona


Acavariul sau Oceanario din Lisabona, cel mai mare din Europa.


Ribeira, cartierul vechi al orasului Porto


O plimbare in Gaia, pe malurile Rio Douro


Nu cred sa existe vreun turist ajuns la Porto, care sa nu guste din licoarea minunata...Ruby, Tawny sau Rose...


Cel mai vestic punct al continentului nostru. Daca privesti in zare, se zaresc parca tarmurile cu zgarie norii americani...


Un palat decupat parca din desene animate: Pena din Sintra


Fatima, locul marii minuni. Un loc care atrage milioane de pelerini dar si turisti, sositi sa vada acel taram sacru


Manastirea Alcobaca, cea care adaposteste trupurile celor doi indragostiti ai Portugaliei: Pedro si Ines.


Locul de odihna pentru o parte din regii portughezi. Manastirea Bathala, o dantelarie in piatra...



Orice ar fi face omul, nu se compara cu ce realizeaza natura. Plajele portugheze....


Dupa atata plimbare, un pic de umbra si ....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 18.09 – 26.09.2013
« Răspuns #9 : Miercuri, 31 Iulie 2013, 09:38 »
Gata! Biletele de avion au fost cumparate, cel putin pentru mine si cei sase care s-au inscris pana acum. Am facut si pasul urmator, pentru a ne asigura si eu si Samiza de calitatea hotelurilor. Le-am rezervat tot pe cele din iunie, asa ca pana am sa postez eu aici poze si informatii despre ele, le puteti vedea pe Actiuni incheiate: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1413.15. :thumbdown:html

La Lisabona deci o sa stam la Real Parque 4* www.realparquehotel.com/en/welcome.html
La Porto, Cliphotel Gaia 3* www.cliphotel.pt/home
iar la Estoril in  Vila Gale 4*

Au mai ramas dupa cum v-am transmis, doua locuri libere, pt care am prerezervat hotelurile. Pt avion nu am putut face nimic, pt ca biletul este nominal. Deci daca va decideti sa ne insotiti pe cei 7, trebuie sa va grabiti..un pic! Este posibil sa nu mai gasim locuri libere pe cursa de TAP. 

Si pt ca a venit vorba despre zbor, de data asta am ales TAP si la intoarcere, ora de decolare fiind undeva in jurul orei 22.00 imi spuneam Samiza. Asta inseamna ca avem practic o zi in plus!  :dance:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 18.09 – 26.09.2013
« Răspuns #10 : Marți, 20 August 2013, 10:30 »
 In acest moment, dupa cum mi-a comunicat Samiza, mai este un loc liber. M-a sunat, ca si pe voi, cei care sunteti inscrisi, de prelungirea cu o zi a excursiei, urmand ca plecarea sa aiba loc pe 17, nu pe 18.09. Vi s-a comunicat, diferenta de tarif este de doar 10 EUR pt ziua de cazare suplimentara in Lisabona si micul dejun aferent. Schimbarea zilei de plecare, probabil ca stiti deja, se datoreazaTAP-ului care a anulat cursa din 18 si ne-a propus ca alternativa, data de 17, varianta  acceptata. Am rugat-o pe Samiza sa va anunte de propunerea mea de program pt ziua in plus de Lisabona. Ma gandeam, sa inchiriez cu o zi mai devreme microbuzul si sa facem o excursie la Evora si Obidus. O zi in plus doar in oras ar insemna un extra program, dar in care nu vor mai fi obiective principale. De aceea m-am gandit la altceva. Si Evora si Obidos sunt obiective de top in Portugalia, pe care din pacate nu le-am putut parcurge in iunie, din lipsa de timp. Nu pot sa fac un calcul exact al costurilor ce le presupune aceasta excursie -propunere. Cheltuielile, inchiriere o zi microbuz, motorina, taxe autustrada, parcare la Evora, Obidos si overnight Lisabona. Cred ca totul este in jur de 20 Eur, am sa va pot comunica mai exact cand ajung acasa din Adriatica. Ce este important de inteles: este nevoie de unanimitate, nu de majoritate pt alegerea acestei optiuni. Daca sunt persoane care opteaza pt a ramane in Lisabona, va fi nevoie sa ramanem toti. Samiza va avea nevoie de raspunsul vostru, pt a stii cum sa procedeze cu inchirirerea microbuzului, de aceea cred ca v-a contactat deja pe Email. Pt mine ramanerea in Lisabona este mai comoda, dar consider ca pt voi, chiar daca este un cost suplimentar de excursie este mai bine sa optati pt Evora si Obidos. Evora este un sat tipic pescaresc, iar Obidos este considerat cel mai frumos muc oras medieval din Europa apuseana. O sa am rugamintea sa comunicati cat mai repede optiunea voastra: Lisabona extra program sau excursie la Evora-Obidos.

Offline Simonne

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Portugalia – circuit + sejur 18.09 – 26.09.2013
« Răspuns #11 : Joi, 12 Septembrie 2013, 22:51 »
Se apropie clipa!! Vreo veste ceva, alte schimbari, toate bune?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 18.09 – 26.09.2013
« Răspuns #12 : Vineri, 13 Septembrie 2013, 16:15 »
Ei daaa, mai sunt cateva zile si plecam... *|* *|* *|* Revin pe pamant lusitan... :dance:
Au trecut rand pe rand actiunile de vara, ultima dintre ele, situata undeva la granita cu toamna, se apropie. Ultima zi de Spania, am petrecut-o cu gandul la Portugalia si ma gandeam ca sunt doar la o ...aruncatura de bat de Lisabona.
Pai sa incepem ca intotdeauna cu inceputul, adica cu cei care o sa fim impreuna 10 zile:

N Mihaela   Bucuresti
C Anisoara   Braila
C Cristina   Constanta
G Niculina   Bucuresti
H Eugenia   Bucuresti
C Celiana   Bucuresti
D Oana Simona   Bucuresti
Gigi Cindea   Sibiu



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 18.09 – 26.09.2013
« Răspuns #13 : Vineri, 13 Septembrie 2013, 16:51 »
Orice excursie reusita, are nevoie, pe langa organizare buna si de o vreme potrivita. Deci starea vremii:

Lisabona
17.09 - 30 grade, doar soare
18.09 - 26 grade doar soare, fara nici un nor
19.09 - 25 grade doar soare, nori se anunta doar noaptea

Porto
20.09 - 30 de grade, doar soare
21.09 - 30 de grade, doar soare
22.09 - 30 de grade, doar soare

Estoril
22.09 - 23 de grade, putin innorat
23.09 - 24 de grade, fara nor
24.09 - 28 de grade, innorat
25.09 - 28 de grade, soare
26.09 - 28 de grade, soare

Temperatura apei Oceanului Atlantic, este in aceasta perioada (august - septembrie) la punctul maxim, asta inseamna 20 - 22 grade. Azi era ceva sub, 19,2 grade. Mediterana, era la plecarea din Torremolinos, la 22 de grade, perfecta pentru baie. Deci cu un pic de noroc o sa ne balacim in apele oceanului, vom sta foarte aproape de Plaja Tamariz, aflata la doar 2 minute de mers pe jos de hotelul in care o sa stam, Vila Gale **** Estoril.

In cursul acestei seri, am sa mai afisez si datele referitoare la intalnire, iar maine dimineata, programul complet de excursie. Dupa cate stiti, fata de cel din mai, avem o zi in plus, urmand sa vizitam Evora si Obidos.

Temperatura arata perfect, deci daca prognoza se verifica, atunci vom avea una dintre conditiile de vacanta pefecta, indeplinita...

Am sa ma limitez la obiectivele turistice principale, importante, lasandu-va astfel timp suficient si relaxare si shopping. Revin curand! :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Portugalia – circuit + sejur 18.09 – 26.09.2013
« Răspuns #14 : Vineri, 13 Septembrie 2013, 18:07 »
Intalnirea pentru check in si  imbarcarea in avion: Aeroportul Otopeni Bucuresti, 17 septembrie 2013, ora 3.15 (noaptea) la cafeneaua de la Plecari Internationale. Am rugamintea sa fiti punctuali, sa ajungenti cu 5-10 minute inainte de ora fixata. Eu am sa dorm in Bucuresti, la Rin Aeroport Hotel, am shuttle la 3.00, deci in jur de 3.10 am sa ajung acolo. Am sa port ecuson Bon Voyage la piept, pt cei care nu ma cunosc.

Informatii avion
Plecare 17.09.2013 Otopeni cu TAP Air Portugal
Plecare Buc 05:35 
Sosire Lisabona 08:00

Retur 26.09.2013  TAP Portugal
Lisabona 22:45 
Sosire Buc 04:45 (27.09.2014)

Despre conditii calatorie:
Un bagaj de cala = maxim 20 kg. Atentie cantariti-va de acasa bagajul, pt ca depasirea chiar si cu un kilogram inseamna plata unei sume importante. Am vazut situatii in care pasagerii au fost nevoiti sa despacheteze si sa imparta in pungi ceea ce aveau surplus in valize, ceea ce evident este un mare disconconfort.
Un bagaj de mana = maxim 6 kilograme, care sa se incadreze in dimensiunile: 55 x 40 x20 cm

La bordul avionului o sa avem o masa calda sau snack cald, o bautura racoritoare sau una calda.

Si pt ca a venit vorba despre bagaje: dupa cate stiti, incepand cu 19.09 si 20.09 o sa calatorim cu un microbuz de 9 locuri, care are un spatiu limitat de bagaje. Am rugamintea sa va luati cu voi bagaje de dimensiuni decente, nu trolere uriase, care sa ocupe volum, pt ca nu o sa le putem imbarca in microbuz. Microbuzele au un spatiu de bagaje care permit 8-9 valize de cca 60 x 30 x 20. Intr-un astfel de bagaj, va asigur eu, care calatoresc foarte mult si am nevoie de destul de multe tinute, va intra fara probleme necesarul de vacanta.