Autor Subiect: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?  (Citit de 23031 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Lunaintrestele

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #15 : Joi, 25 Martie 2010, 13:29 »
De ce fumeaza oamenii?

In general toate comportamentele noastre raspund unei nevoi – fizica si/sau psihologica, inascuta sau invatata (dobandita), constienta sau automata. Nevoia de a fuma este si fizica si psihologica, in proportii diferite, specific fiecarui om care fumeaza. Oamenii nu se nasc fumatori cin invata singuri acest comportament: pe masura ce tigara acompaniaza tot mai multe momente si emotii fixe de peste zi, devine un obicei, un automatism, o rutina.


Am gasit ceva repede pe net..da promit ca ma documentez mai bine.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #16 : Joi, 25 Martie 2010, 13:32 »
eu o intreb pe @maria171 cum crede ea ca arata sau daca a intalnit, la modul general desigur, barbati fumatori ?  ???
ca sa stiu si eu sa-i deosebesc in multime de cei nefumatori  :-\
am colege si colegi fumatori de ani de zile care arata bestial (ca sa ma refer strict la aspectul fizic) si au varste cuprinse intre 20 - 50 ani.

daca ne referim la comportament, fumatorii stilati, educati samd stiu ce neplaceri creaza celor nefumator atunci cand cei doi se intalnesc si incearca pe cat posibil sa impace aceasta problema :)
exista si persoane car nu respecta acest aspect dar asta tine de educati, societate si ins.
nu sunt nici pro dar nici contra fumatului eu fiind o nefumatoare.

Lunaintrestele

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #17 : Joi, 25 Martie 2010, 14:25 »
E foarte adevarat marcutza eu cand trebuie sa stau mai mult timp langa un nefumator aproape ca nu imi aprind nici-o tigara ..si daca o fac am senzatia ca ,cu fiecare fum pe care il trag il deranjez...nu pot explica prea detaliat senzatia ...doar ca prefer sa nu mai fumez de fata cu persoana.

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #18 : Joi, 25 Martie 2010, 15:54 »
   Hellooooo!!! Eu sunt roscata, dar nu fumez!! Ce sa fac: ma iau de fumat sau imi schimb culoarea parului, Maria???!!!??? ;D :o

Remy

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #19 : Joi, 25 Martie 2010, 16:45 »
   Este adevarat ca un fumator poate fi "depistat" si dupa anumite trasaturi fizice dobandite dupa ani si ani de fumat . Prima ar fi dintii care se ingalbenesc cu trecerea timpului indiferent cat timp acorzi igienei dentare . Ar mai fi cateva care totusi nu se intalnesc in proportie de 100% la toti fumatorii cum ar fi : o culoare mai palida a limbii si a buzelor ( rosul se transforma intr-un roz pal ) , o culoare galbuie a degetelor , uneori chiar si un miros specific imbinat cu un iz de tabac .
   La fel de adevarat este ca nu totdeauna se pot recunoaste fumatorii dupa aceste aspecte . Exista multi oameni care acorda timp acestor aspecte pentru a nu deveni evidente . Iar in ce priveste fumatul eu cred ca nu are nici o legatura cu partea genetica , el se dobandeste de multe ori din anii liceului sau ai facultatii , unde actionand "in spirit de grup" , si privind ca pe o distractie , nu constientizezi aspectele sale negative si la un moment dat te trezesti dependent fizic sau psihic

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #20 : Joi, 25 Martie 2010, 16:56 »
eu asa am observat sa arata fumatoarele profesioniste
acum daca ma gandesc pot fi si blonde
un blond cenusiu, murdar
nu m-am gandit sa observ si barbatii
poate ne spun ceilalati daca au un aspect special
90% sunt de acord cu remy

Lunaintrestele

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #21 : Joi, 25 Martie 2010, 20:00 »
corect ai grait
crezi ca fumatorii au un comportament specific?
adica trebuie sa ai un anume caracter ca sa fii fumator?
of, ma exprim ca un inginer!
sper ca voi ati inteles

E interesant...tu aveai o intrebare legata de "comportament specific" si de "caracter ca sa fi fumator"....iar aici se discuta despre fizic..sau ma insel??

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #22 : Joi, 25 Martie 2010, 20:34 »
 :)
asa e
de aici am inceput

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #23 : Joi, 25 Martie 2010, 21:19 »
Nu cred ca se poate generaliza si portretiza profilul fumatorului; nici fizic, nici comportamental. Si asta dintr-un motiv foarte simplu: nu pentru toata lumea fumatul reprezinta acelasi lucru: pentru unii un viciu, pentru altii o placere la care nu pot renunta, pentru altii un tic, pentru altii un obicei, pentru altii doar un rasfat snob. Diversitatea de motive fiind atat de mare, este firesc ca si rezultatele sa fie foarte diferite. Din acest simplu motiv, nu se pot determina niste asemanari intre fumatori. Intradevar existe semne care-ti arata clar ca este fumator, tuseste, are o respiratie usor ingreunata si mai zgomotoasa, are un timbru modificat al vocii etc. Dar acestea sunt doar elemente. Indiciul cel mai clar ca este fumator este acela ca simplu, fumeaza. In marea majoritate fumatorii nu se pot abtine, nu reusesc sa-si stapaneasca nevoia de nicotina, asa ca aveti un pic de rabdare si veti constata repede daca este sau nu fumator!
Semnele aparute in fizionomie datorita fumatului, nu sunt evidente intotdeauna si pot fi interpretabile. Ingalbenitul degetelor si al parului sunt semne de neglijenta si trebuiesc in altfel catalogate. Ce mai poate fi insa usor depistata este o usoara nervozitate si o permanenta grija pentru ceva ce pentru un nefumator este neimportant: sa nu uite de tigari si de bricheta. Atentia unui fumator va fi destul de mult indreptata si nu intotdeauna din automatism spre siguranta ca va avea tot de ce are nevoie pentru a fuma. Un nefumator nu are si nu intelege astfel de griji...

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #24 : Joi, 25 Martie 2010, 21:24 »
eu cam inteleg
sunt dependenta de cafea
anul trecut am avut probleme cu parintii
primeam telefoane la 2 noaptea: vezi ca mama ta a plecat cu salvarea la spital
alt infarct
inainte da a pleca imi bagam in buzunar o sticluta mica cu ness
nu stiam cat voi sta si ce voi gasi la spital

acum oamenii au o alta grija:
mi-am luat telefonul?
 :)

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #25 : Vineri, 26 Martie 2010, 01:28 »
     Am vrut sa ma lamuresc, deschizand acest topic, daca putem gasi intelegere la fumatori sa ne protejeze cumva, cand suntem impreuna cu ei in public! Nu vreau sa fie eliminati din societate, sau alte asemenea, ci doar sa inteleaga ca, asa cum ei au ales viciul si doresc sa le fie acceptat, tot asa si noi am dori sa putem iesi din casa fara sa fim "afumati si intoxicati" in orice loc comun in care ne aflam alaturi de ei! Nu cred ca cerem prea mult!
     Cat priveste asazisul "profil al fumatorului", sau incercarea de a-l descrie fizic..... poate supar pe cei de mai sus..... dar, sincer, mi se pare o mare aiureala!!
     Eu am avut o perioada de 6 (sase) ani in care am fumat peste un pachet de tigari pe zi! M-am luat brusc, intr-o  perioada mai neagra a vietii, si m-am lasat din motive strict materiale: cand tigarile mele favorite s-au scumpit literalmente peste noapte cu peste 30%.  Altii fumeaza de nervi, de plictiseala, sa nu se ingrase, sa slabeasca, sa savureze cafeaua, sau bautura! Fiecare cu motivatia si placerea lui! Nu mi-am propus sa critic viciul ca atare, ci doar sa invatam sa ne respectam reciproc in colectivitatea in care de nevoie sau de voie ne aflam la un loc!

ioanaxxl

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #26 : Vineri, 26 Martie 2010, 02:14 »
Profil fumator (no offense):
-ten pamantiu
-dinti ingalbeniti (se poate rezolva la stomatolog, daca mai ai ce...)
-buzele incretite (de la o anumita varsta, adica asa, cam dupa 35 de ani!!!)
Si ultima, dar nu cea din urma: DUHOAREA! Cum spuneam de la inceputul postarii mele, fara suparare, fumatorul pute; ii put hainele, parul, etc...n-ai cum sa-l "ratezi", n-ai cum sa nu te prinzi ca fumeaza!
La finalul postarii fac mentiunea: am fost fumatoare inraita timp de 28 de ani, m-am lasat de 3 ani din motive de sanatate ( serioase) si fac clar diferenta intre un fumator si un nefumator!
on topic: Ai dreptate Carmen, ar trebui sa avem posibilitatea sa alegem un restaurant sau orice locatie (cofetarie, patiserie etc) unde sa nu fumam pasiv, daca tot ne-am lasat!

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #27 : Vineri, 26 Martie 2010, 02:34 »
...pai  incercam  sa-i  intelegem  pe  fumatori,...dar  sa  ne  inteleaga  si  ei  pe  noi,..sa  fumeze  numai in aer  liber. 

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #28 : Vineri, 26 Martie 2010, 02:39 »
    Mai nou, conform legii, patronii de localuri sunt obligati sa ne creeze conditii, dar nu le pasa lor de noi, daca isi pierd pretiosii clienti afumatori!  ;D. Chiar si in tren ar trebui sa fie tot asa! Aceeasi poveste!

Offline katie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #29 : Vineri, 26 Martie 2010, 10:01 »
Draga mea nu esti singura fumatoare declarata , ma alatur tie ! Am incercat o singura data luna trecuta si m-atinut 5 saptamani cu o tigare , doua pana au inceput restructurari la munca si ghici ce am facut ? am cumparat pachetul de tigari !