Autor Subiect: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?  (Citit de 23029 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #30 : Sâmbătă, 27 Martie 2010, 17:48 »
  Parerea mea este ca cei caruia ii sunt total nesuferiti fumatorii au ceva care se leaga de viata lor personala, dar asta nu inseamna sa-i fie nesuferiti chiar toti fumatorii. Sunt sigur ca daca acel cineva intalneste ulterior un fumator, de care probabil, sa se indragosteasca, sau sa se mai poata indragostii sau aprecia foarte tare, va garantez ca nu va mai fi total impotriva fumatorilor.
  Un alt aspect este ca, daca toate persoanele ar studia psihologia si tehnica manipularii actuale, ar observa si si-ar da singur seama ca fumatul nu "dauneaza grav sanatatii", iar toata campania asta impotriva fumatului este o tehnica de manipulare. Mai bine ar fi sa ne gandim cum sa stavilim betivii, deoarece bautura in stil exagerat distruge niste celule din creier, definitiv si iremediabil.
  Fumatorii nu duhnesc, cum afirma cineva mai inainte, decat daca nu isi trateaza dantura sau nu se spala pe dinti. Altfel, gura unui fumator nu "duhneste". Mai poate "duhni" atunci cand tigara este asociata cu bautura.
  Eu am un coleg care nu fumeaza dar, "duhneste" de-ti muta nasul din loc. Asta, pentru ca bea.

Offline Princess

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #31 : Sâmbătă, 27 Martie 2010, 17:52 »
  Ma alatur si eu acestui subiect.Nu trebuie sa-i condamnam pe cei care fumeaza,ei stiu ce motive au  ca sa-si arda sufletele cu fumuri.Am fumat si eu candva ,dar doar la petreceri si cand eram mai nervoasa  >:(.Sunt bucuroasa ca la serviciu numai una din colege mai fumeaza , in rest toti s-au lasat de fumat.
  Nu am probleme cu cei care fumeaza,dar e neplacut atunci cand esti intr-un restaurant si servesti masa, sa se fumeze si sala sa nu fie bine ventilata.
  In rest, fiecare e stapan pe viata lui si e liberul lui arbitru.

 

ioanaxxl

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #32 : Sâmbătă, 27 Martie 2010, 18:06 »
Ma faci sa rad...ce are a face viata personala cu faptul ca stau langa una sau unul in autobuz, de exemplu, sau ma urc intr-un taxi care PUTE (de la un client care a fumat inainte) , fara niciun fel de exagerare, oricum eu nu am zis ca le pute gura, am zis ca le put hainele, parul, indiferent ce sampoane sau ce parfumuri ar folosi! Si am si subliniat mai sus ca am fost fumatoare si clar imi putzeau hainele cand fumam, acum miros frumos a cocolino! ;D
Si hai sa-ti mai zic una: eu am suferit acum trei ani o interventie chirurgicala si a fost nevoie sa ma anestezieze, sa ma intubeze si afla ca abia a putut medicul anestezist sa ma intubeze datorita "mizeriei" pe care o aveam in plamani, asa ca...nu-mi zice mie ca nu e daunator tutunul !
Si de ce ar face cineva aiurea campanie impotriva fumatului, atata timp cand sunt ditamai concernele si ditamai interesele financiare a celor care fabrica tigari, unde e logica ta?!
In ceea ce priveste alcoolul, ai perfecta dreptate!
Tu esti fumator sau fumatoare, d-aia ai aceasta reactie, oricum topicul era:cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de nefumatori?, topic pe care ne intrebam unde sa gasim si noi locatii in care sa nu fumam pasiv, daca tot ne-am lasat! ::)

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #33 : Sâmbătă, 27 Martie 2010, 19:44 »
referitor la asocierea tigari-bautura, sa va povestesc ceva

intr-o dimineata s-a uract in tramvai un barbat cu o geanta de scule
putzea a mahoarca, alcool si transpiratie
avea ochii injectati
in schimb avea o camasa ff curata si calcata
pantalonii erau cu o dunga impecabila
m-am gandit la saraca nevasta-sa care il ingrijea cum putea ea mai bine dar omul, nici macar nu se spala

va dati seama sa iti vina un astfel de meserias sa iti faca treaba prin casa!

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #34 : Duminică, 28 Martie 2010, 11:39 »
   In loc sa stam sa acuzam una si alta dintre situatii, v-as ruga sa puneti mana sa studiati, sa vedeti ca am dreptate. Tutunul nu are efect asupra organismului. De fapt, singurul efect e spre partea buna a lucrurilor. Un fumator poate fi sugestionat sau telesugestionat mai putin decat un nefumator. Un nefumator poate fi influentat si "hipnotizat" mai usor, prin orice mijloace, mass-media, aparate de conditionare in masa etc.
   Dar nu intotdeauna unui fumator ii miros hainele sau, chiar de-ar fi asa, cred ca totusi e mai placut mirosul de tutun, decat acela de putregai sau mucegai. Asta v-o spun, pentru ca, un alt coleg de-al meu, nefumator, miroase a asa ceva, in permanenta. Chiar si patronul a simtit chestia asta, dar, avand in vedere ca e finul lui, a trebuit sa se ia de ceilalti, doar, doar, o pricepe individul. Bineinteles, degeaba, ca n-a priceput. Aceluiasi individ, chiar daca nu fumeaza, ii miroase gura a materii fecale. Deci, cu cine ai putea sa stai de vorba? Cu un fumator care miroase a tigara, sau cu individul respectiv? Eu cred ca ai prefera cu primul.
  Alta situatie. Crezi ca doctorii ti-au scos din plamani chestia aia care o aveai acolo, pentru ca era din cauza fumatului? Eu zic ca te inseli. La ora actuala, cu poluarea actuala, garantez ca, de la fiecare om, fumator sau nu, se va scoate aceeasi chestie.
   Chestia aia nu venea de la tigarile fumate.
   Eu am un bunic, are 95 ani, daca-l vezi, ii dai maxim 58 ani, fumeaza de la 16 ani. De la 20 ani fumeaza doua pachete de tigari pe zi. Explica-mi, cum la el in plamani nu s-a strans atat fum incat sa reuseasca sa traiasca pana la varsta asta? Daca nu ma crezi, iti pot da adresa lui, si poti chiar sa-i faci o vizita. Eu pot sa-ti dovedesc, tu cu ce-mi poti dovedi ca e asa cum zici?

ioanaxxl

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #35 : Duminică, 28 Martie 2010, 12:00 »
De unde ai tras tu concluzia ca eu as vrea sa-ti dau tie vreo explicatie sau sa-ti aduc vreo dovada???!!!N-m chef sa intru cu nimeni in polemici, iti mai scriu inca o data : subiectul topicului e altul, daca tu vrei sa ne " luminezi " cum fumatul NU dauneaza sanatatii, deschide-ti alt topic cu acest subiect si eu o sa hotarasc daca sa-mi pierd sau nu timpul pe topicul tau, ok? Aici e alta tema! Cat despre bunicul tau, sa fie sanatos , tu la fel si sa nu dea Dzeu sa ai nevoie de dr, nici tu, nici familia ta!
Nu mai astept niciun raspuns din partea ta ;)

Offline anamama13

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1227
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #36 : Duminică, 28 Martie 2010, 12:34 »
 :o ???
Soarele va rasari si maine ! Totul este sa poti rezista pana atunci....

ioanaxxl

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #37 : Duminică, 28 Martie 2010, 12:50 »
Bunul simt ma impiedica sa-ti raspund cum ai merita, te rog sa nu mi te mai adresezi personal si daca ai chef de mahalageala, nu ti-ai gasit persoana! Studiaza atent aceasta comunitate in care vad ca esti noua si o sa vezi ca aici e lume ponderata, nu se admit tzatzismele, asa ca...Incearca pe ale site-uri unde se balacareste lumea fara niciun fel de problema, aici e altceva!
Si inca ceva, nu esti in masura sa hotarasti tu la ce as fi sau nu as fi eu folositoare! :)

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #38 : Duminică, 28 Martie 2010, 12:55 »
   Atunci, sa revenim la tema.
   Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
   Simplu, se poate. Tot asa s-a trait si pana acum. Cand erai fumatoare, mi se pare mie ca nu prea te-ai gandit la tema asta. Acum, de ce te "obsedeaza"?
   Nefumatorii pot trai langa fumatori fara nici o problema, cu conditia ca cei nefumatori sa nu cumva sa fie "mahalale".

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #39 : Duminică, 28 Martie 2010, 13:00 »
offtopic :)

@iulielf, te rog mult sa respecti parerile celorlalti useri chiar daca nu esti de acord cu ele. te rog ca limbajul sa fie mai putin razboinic si raspunsurile calme si argumentate, daca este posibil.

aici nu tragem pe nimeni la raspundere pt nimic, discutam, ne dam cu pararea, de spunem of-ul samd. nu atacam vehement atunci cand nu ni sunt apreciate sau impartasite expunerile :0

succes si calm :)

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #40 : Duminică, 28 Martie 2010, 14:13 »
   Dupa cum poate ca ati observat pe alte topicuri, eu am un limbaj adecvat fiecarui om. Pentru cel care stie sa vorbeasca, niciodata nu voi avea niciodata de ce sa fiu "razboinic". Va rog sa va uitati cine a fost cel care a inceput cu accentul "razboinic". Eu, totusi, cred ca am fost destul de intelegator, chiar si cu persoanele respective.

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #41 : Duminică, 28 Martie 2010, 19:00 »
Discutia a degenerat
ar fi f bine daca moderatorii sau adm ar interveni
chiar solicit asta

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #42 : Duminică, 28 Martie 2010, 19:02 »
va d ca si catalina si adm sunt on line
va rog luati masuri

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #43 : Duminică, 28 Martie 2010, 19:23 »
Marieee, ce te zbarlisi asa draga mea. Gata s-a incheiat de mult disputa celor doi. Daca vrei il punem pe iulielf sa stea la colt in genunchi...

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #44 : Luni, 29 Martie 2010, 11:16 »
scuze
nu m-am uitat la ora mesajelor
 :)