Autor Subiect: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?  (Citit de 22903 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #90 : Vineri, 25 Iunie 2010, 18:45 »
Bine ai venit printre noi @florin68. Speram sa-ti placa aici :)
Cit priveste (ne)fumatorii nu cred ca trebuiesc stigmatizati nici unii, nici ceilalti pentru viciul pe care (nu) il au :) Si daca pur si simplu s-ar respecta reciproc, nici unii nu s-ar simti stigmatizati sau neglijati.

adria

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #91 : Joi, 01 Iulie 2010, 21:48 »
mai,oameni buni, m-ati innebunit cu fumatorii si nefumatorii
fiecare are dreptul sa aleaga daca fumeaza sau nu, iar fumatorii au locurile lor unde pot fuma totul e sa fie toleranta si pentru unii si pentru altii

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #92 : Joi, 01 Iulie 2010, 22:25 »
     Numai ca fumatorii nu fumeaza doar in locurile special amenajate in acest scop, ei fumeaza fara sa tina cont de cei din jur. Si nu pot fi toleranta cu ei, riscind sa mi se declanseze o criza de astm. Daca ei nu se gindesc la eventualele boli ale celor din jur pe care le pot agrava, eu de ce ar trebui sa le tolerez viciul in apropierea mea?!

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #93 : Joi, 01 Iulie 2010, 22:54 »
Numai ca fumatorii nu fumeaza doar in locurile special amenajate in acest scop, ei fumeaza fara sa tina cont de cei din jur.
poti sa dai un exemplu? eu fumez pe strada. am voie? :-\ am voie sa fumez in restaurantele unde scrie clar "in acest local fumatul este permis"?

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #94 : Joi, 01 Iulie 2010, 23:07 »
    Pe strada, sigur, se poate, oamenii sint in miscare, nu-si arunca fumul unul altuia in fata. La fel in localurile unde sint permisi fumatorii; in cazul acesta cei care au probleme medicale isi pot alege alte locatii. Dar tu stii la ce ma refer, la locuri unde fumatul e interzis. Acum citiva ani erau unii care fumau in sala de cinema, iar mai de curind intrun autobuz un betivan fuma si nu indraznea nimeni sa-i zica ceva. Mi s-a intimplat si in tren , in vagon de nefumatori sa suport doua ore niste golani (fete si baieti ) care aveau impresia ca e trenul parintilor lor si pot face ce doresc. Si eu am fost fumatoare si ii inteleg foarte bine pe fumatori, dar parca nu ar strica sa ne menajem unii pe ceilalti.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #95 : Joi, 01 Iulie 2010, 23:18 »
Dar tu stii la ce ma refer, la locuri unde fumatul e interzis.
nu stiu, pt ca nu frecventez locuri unde fumatul e interzis :D
Citat din: eugenia110
Acum citiva ani erau unii care fumau in sala de cinema, iar mai de curind intrun autobuz un betivan fuma si nu indraznea nimeni sa-i zica ceva.
nu fumez in salile de cinema si nici in mijloacele de transport in comun.
Citat din: eugenia110
Mi s-a intimplat si in tren , in vagon de nefumatori sa suport doua ore niste golani (fete si baieti ) care aveau impresia ca e trenul parintilor lor si pot face ce doresc.
acum nu mai exista vagoane de fumatori :( in trenuri nu se fumeaza.

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #96 : Joi, 01 Iulie 2010, 23:32 »
Nu se fumeaza in tren?! Nici pe coridor? Nu mai stiu ce se intimpla in lume.  :(

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #97 : Joi, 01 Iulie 2010, 23:59 »
Nu se fumeaza in tren?! Nici pe coridor? Nu mai stiu ce se intimpla in lume.  :(

Teoretic nu se fumeaza nici pe coridor. Practic, da?  ;D

Offline licya

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Think outside the box
Răspuns: Cum sa traiasca nefumatorii intr-o lume de fumatori?
« Răspuns #98 : Luni, 05 Iulie 2010, 23:33 »
...practic romanului nu ii poti impune o regula, caci se ambitioneaza si tot o incalca in cele din urma.
citind topicul acesta ma intrebam cum de in urma cu cativa ani fumatorii nu deranjau atat de mult? oare pe atunci cum supravietuiau fumatorii si nefumatorii impreuna?  :-\
si eu sunt de acord ca fumatorii sa aibe spatii special amenajate, insa tocmai pentru ca aceste spatii nu exista sau "locul pentru fumat" inseamna in tara noastra un afis lipit la coltul unei cladiri, va trebui sa mai asteptam putin pana se va schimba ceva in acest sens.