Autor Subiect: Revelion Singles Camp 2014  (Citit de 109607 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion Singles Camp 2014
« Răspuns #180 : Marți, 17 Decembrie 2013, 07:48 »
Multumesc Mihaela, astept sms-ul tau. Am sa transmit apoi numarul tau de mobil ziaristei. Urmeaza sa te sune.

Offline Ani Marie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Revelion Singles Camp 2014
« Răspuns #181 : Marți, 17 Decembrie 2013, 09:55 »
Te poti baza si pe mine pentru interviu.
In ceea ce priveste ghidul din zona, cunosc un ghid din Horezu, daca vrei discut cu el, astept raspunsul tau.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion Singles Camp 2014
« Răspuns #182 : Marți, 17 Decembrie 2013, 11:25 »
Raspuns pt amandoua... :flori:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion Singles Camp 2014
« Răspuns #183 : Marți, 17 Decembrie 2013, 12:21 »
Pentru cei care s-au inscris dupa inchiderea inscrierilor s-au rezervat si achitat 3 camere la Hotel Palace. Ulterior acestei rezervari suplimentare au aparut renuntari pe Hotel Belvedere, in situatia in care lista de rezerva era deja epuizata si plata catre hotel facuta in totalitate.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion Singles Camp 2014
« Răspuns #184 : Marți, 17 Decembrie 2013, 18:54 »
O renuntare a lasat un loc liber pe microbuzul Bucuresti - Baile Govora. Deci daca mai este cineva neinscris o poate face, trimitandu-mi un Email pe office@singlescamp.ro sau postand aici.

Offline Florentina Dumea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Revelion Singles Camp 2014
« Răspuns #185 : Marți, 17 Decembrie 2013, 20:04 »
Eu vreau un loc pentru microbuzul Bucuresti-Baile Govora .  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion Singles Camp 2014
« Răspuns #186 : Marți, 17 Decembrie 2013, 20:14 »
Florentina, am sa te trec pe lista de microbuz. Si inchidem din nou lista.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion Singles Camp 2014
« Răspuns #187 : Marți, 17 Decembrie 2013, 20:38 »
Pe TVRHD o excelenta emisiune despre Govora... :)

CristianT

  • Vizitator
Re: Revelion Singles Camp 2014
« Răspuns #188 : Marți, 17 Decembrie 2013, 22:10 »
Eu o sa vin cu masina. Plec din Bucuresti. As putea lua doua-trei persoane.

Offline doruri_verzi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Revelion Singles Camp 2014
« Răspuns #189 : Miercuri, 18 Decembrie 2013, 06:53 »
Inafara de Codruta, parca se mai anuntase cineva pentru plecarea din Cluj. Va sesizati va rog? Mai depind si alte persoane de mine si trebiue sa le dau un raspuns ferm, avand in vedere proximitatea sfarsitului de an. Multumesc!

Offline doruri_verzi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Revelion Singles Camp 2014
« Răspuns #190 : Miercuri, 18 Decembrie 2013, 06:57 »
N-apuc sa citesc toate posturile. Mai e oare vreun loc liber pentru Revelion?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion Singles Camp 2014
« Răspuns #191 : Miercuri, 18 Decembrie 2013, 08:22 »
Din emisiunea TVR despre Govora, in cazul in care nu ati reusit sa o urmariti, punctez cateva lucruri care mi s-au parut deosebite:

In 1876, un taran a sapat un put si a dat de pacura si apa sarata. Forarile s-au extins si daca nu s-a gasit ceea ce se spera, adica petrol, totusi apa sărată şi iodurată şi nămolul bun pentru tot felul de tratamente, au fost considerate o mana cereasca pentru zona. Localitatea Govora isi datoreaza renumele acestei descoperiri...Bratienii au fost cei care au sustinut si incurajat construirea unei statiuni in jurul acestei bogatii.

Doi arhitecti si-au lasat puternic amprenta la Govora: Dourad Doneaud, care a proiectat si urmarit impreuna cu un inginer roman si unul italian, construirea intre 1911–1914, a Hotelului Palace. Este o cladire cu o arhitectura cu totul deosebita. Imi aduc aminte, eram cred prin anul I de liceu, cand parintii m-au dus intr-o vacanta de iarna la Govora. Mi-a placut atat de mult, chiar si copil fiind, incat mi-am spus ca o sa revin intr-o zi din nou acolo in Palace...Am revenit doar dupa...40 ani! Ce are aceasta cladire deosebit: are 365 de goluri (ferestre si usi) simbolizand zilele anului, peretii despartitori au fost confectionati din pluta, pentru a usura constructie. Toate festrele hotelului sunt astfel orinetate incat sa aiba intr-un moment al zilei, soare...Sa nu se supere nimeni... Era unul dintre hotelurile de lux ale vremii, acolo veneau bogatii, nu doar la tratament ci si la distractie. Palace a fost construit in mijlocul parcului statiunii amenajat de arhitectul peisagist francez E. Pinard. Mobilierul Hotelului Palace a fost din lemn de tei, candelabrele de bronz si oglinzile de cristal. In baza de tratament a fost adusa aparatura medicala din Germania, parte din aceasta pastrandu-se si astazi. Acelasi arhitect a proiectat si Baile Centrale, insa acum cladirea este nefolosita, asa ca nu puteti sa va faceti o parere despre frumusetea ei la data la care a fost construita.

Spuneam de doi arhitecti, celalalt sau mai bine zis cealalta - pt ca este vorba de o femeie, de altfel prima femeie arhitect din lume Virginia Andreescu - Haret. Ea a proiectat Cazinoul, o cladure superba, care insa datorita falimentului bancii finantatoare nu a putut fi terminata niciodata...Arhitecta a fost nepoata celebrului pictor Ion Andreescu si sotia fiului academicianului Spiru Haret. In Bucuresti sunt mai multe cladiri proiectate de ea: Palatul Tinerimea Română, Liceele Dimitrie Cantemir şi Gheorghe Şincai, Biserica "Sf. Treime".

Am aflat si ceva ce nu citisem pana acum: ca romanii au ajutat poporul polonez, in cel de-al doilea mondial, cu pastrarea tezaurului. Care a fost returnat imediat dupa terminarea razboiului. Nu la fel cum au procedat rusii cu noi... :( Tezaurul polonez a fost depozitat in niste seifuri aflate la subsolul unei alte cladiri emblematice a Govorei, Vila Stefanescu. Construita de doi frati din Braila sau Galati, n-am retinut exact, mari iubitori ai jocurilor de noroc pe la 1892, deci inaintea Palace-ului. A fost o cladire exceptionala, un exemplu de impletire a arhitecturii clasice cu cele populare. Avea un parter comercial, functionau acolo: prima posta din Govora, o frizerie foarte cunoscuta si un restaurant in care de doua ori pe saptamana aveau loc balurile localitatii. Ce timpuri...Patima pt jocurile de noroc i-au adus pe fratii Stefanescu in situatia de a ipoteca vila, asta se intampla prin 1930 si pt ca nu si-au putut achita ratele au pierdut-o in favoarea bancii Albina. Mai apoi cladirea a fost preluata de Banca Nationala care a folosit-o ca monetarie. De aceea erau la parter atatea seifuri...

La doar 6 km de Govora se afla Manastirea Govora, acolo unde a functionat incepand cu 1637 cea de-a doua tipografie din Ţara Românească. A fost darul lui Matei Basarab catre manastire. In aceasta tiparnita a iesit Pravila bisericească (Pravila de la Govora), prima scriere în limba română. O sa vedem aceasta manastire in data de intai, cu cei care s-au inscris in excursia tur a zonei...





Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion Singles Camp 2014
« Răspuns #192 : Miercuri, 18 Decembrie 2013, 08:35 »
Cateva fotografii vechi gasite pe net. Asa arata Govora in anii dinaintea primului razboi mondial si imediat dupa...


Hotel Palace


Vila Stefanescu


Cazinoul




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Revelion Singles Camp 2014
« Răspuns #193 : Miercuri, 18 Decembrie 2013, 09:39 »
Cu ajutorul lui Ane Marie, o sa avem in zona Hurez un ghid, d-nul Stefan Rachieru, care chiar daca este ziua lui, ne-a promis ca o sa ne insoteasca sa vizitam:
- Manastirea Hurez
- Atelier de olarit ceramica de Horezu
- Muzeul Trovantilor Costesti
- Culele de la Maldaresti sau daca nu sunt deschise pe 1 (o sa aflam zilele urmatoare) - Manastirea Bistrita.

Inainte de a ajunge la Horezu, unde o sa avem intalnirea cu ghidul, o sa mergem la Manastirea Govora si Manastirea Dintr-un Lemn. In jur de 14.00 vom fi la Horezu, in parcarea de langa Liceul Brancoveanu, la Centrul de Informare Horezu. O sa primi si pliante si harti, iar la atelierul de olarit veti avea ocazia sa cumparati si ceramica, pt amintire sau cadouri.

Offline Ani Marie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Revelion Singles Camp 2014
« Răspuns #194 : Miercuri, 18 Decembrie 2013, 12:52 »
Multumesc Gigi ca mi-ai spus de ziua lui Stefan :).
sper sa-l indrageasca toti asa cum l-am indragit eu. :thumbup: