Autor Subiect: Insomnia  (Citit de 14224 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Insomnia
« Răspuns #30 : Marți, 13 Aprilie 2010, 23:10 »
continuarea la "Metoda Silva":

Hai sa vedem consecintele unei activitati elevate a undelor cerebrale, comparandu-le cu beneficiile indicilor mai josi.  Stresul si angoasa se asociaza cu producerea de unde cerebrale peste 21 CPS.  Aproape toti membrii comunitatii stiintifice si medicale sunt de acord  ca stresul este cauza fundamental a multor probleme de sanatate.  Cand activitatea cerebrala depaseste 21 CPS (zona activitatii constiente normale), mecanismul care controleaza invelisul imunitatii externe pe care o poseda toate persoanele normale, se epuizeaza, si comunitatea germenilor – virusilor, care este totdeauna presenta intr-un fel sau altul, primeste invitatia de a invada organismul.  Cand germenii-virusii patrund in organism, sistemul de imunitate intern, cand functioneaza normal, distruge fortele invadatoare ale acestor germeni-virusi si individul isi pastreaza sanatatea.  Totusi, cand sistemul imunologic este deprimat, germenii-virusii se inmultesc si dau peste cap celulele organismului, provocand imbolnaviri si suferinte.

Activitatea cerebrala excesiva provoaca si alte probleme, pe langa  starea proasta de sanatate.  Cand activitatea cerebrala depaseste 21 CPS, se pierde concentrarea.  Gandurile individului  isi pierd coerenta si se vad supuse unui bombardament de intrebari intrascendente.  Mii de ganduri schimbatoare in mod constant, si care in aparenta sunt in afara oricarui control, impiedica mintea sa se concentreze asupra a ceea ce este important.
In zona elevata Beta, 40 CPS, devine din ce in ce mai difícil sa te concentrezi asupra oricarei teme,  pentru un timp mai indelungat. Te vei simti incomod si nu vei putea sta jos linistit.  Mintea trece repede de la un gand la altul, ca o albina din floare in floare.  Pana se se formeze un gand in intregime, deja apare un altul.  Este greu sa-ti amintesti lucruri si chiar ultimul gand se destrama precum un vis cand te trezesti complet.  Cand excitarea creeaza un índice inalt de unde cerebrale si o energie cerebrala crescuta, se dezvolta anumite forte care trebuie eliberate.  Mintea elibereaza aceasta energie  prin actiuni fizice, in asa fel incat corpul se simte incoltit si ca si cand i s-ar ordona sa mearga dintr-o parte in alta.  Si de multe ori te trezesti ca faci lucruri de care mai tarziu iti pare rau.  Corpul, incapabil sa-si foloseasca constiinta naturala si blocat de exigentele psihicului, devine din ce in ce mai slab si mai utin eficient ca sa lupte cu problemele de necontrolat care i se prezinta.
Daca radacina atator probleme se gaseste intr-un grad excesiv de activitate a undelor cerebrale, am ajunge la concluzia ca puterea, capacitatea de a controla undele cerebrale ar putea sa ne ajute sa rezolvam multe din problemele noastre. Adevarul este ca mentinand undele cerebrale intr-un índice mai jos are nenumarate beneficii.  Pe de o parte,  face loc opusului bolii si nelinistii.

O forma simpla pentru a ajunge la nivelul Alfa de 10 CPS se face prin meditatie.  Meditatia are un ritm propriu, asa cum il au excitatia nervoasa si mania de exemplu, sau orice alta emotie care ne supara sau ne calmeaza.  Meditatia un face altceva decat sa diminueze undele cerebrale si sa separe mintea de corp.   Acest lucru permite ca mintea sa se concentreze mai  bine, deoarece un trebuie sa infrunte manifestarile  nervoase sau emotionale ale corpului si nici reactiile sale in fata stimulilor externi sau interni.

In ceea ce priveste corpul, fara mintea care sa-l incolteasca tot timpul, inteligenta corpului poate sa-si duca la capat munca de vindecare.  Sarcina primordiala este de a mentine celulele intr-un echilibru de energie pentru a se putea stabiliza intr-o conditie saludabila.  Astfel ca beneficiul primordial al meditatiei este de a impiedica mintea sa interfereze cu corpul, pentru ca fiecare sa-si vada de treaba lui… si pentru ca organismul sa se vindece singur cand este bolnav si sa se mentina sanatos in caz contrar.

Am denumit tehnica de meditatie pe care o predam  in programul de Control Mintal Silva “intrarea in nivel” .  Cand spunem “nivel”, ne referim la nivelul de 10 CPS, sau nivelul Alfa al creativitatii undelor cerebrale.  Dupa multe  investigatii si feed back, am descoperit ca –virtual- fiecare dintre noi poate sa ajunga la nivelul de 10 CPS, ramanand constienti in acelasi timp.  Procedand astfel, cei care practica aceasta metoda, descopera ca se refac pe ei insisi din punct de vedere mintal si fizic si ca se simt foarte odihniti pentru rutina de zi cu zi a vietii.

Intrarea in nivel este unul din eleméntele bazice pentru dezvoltarea Metodei Silva.  In urmatoarele capitole vor fi numeroase exemple, sfaturi si tehnici pentru a intra in nivel.  Aceasta metoda este o recompensa in sine si in acelasi timp o parte esentiala ale altor proceduri de rezolvare a problemelor.  Intrarea in nivel este prima etapa a meditatiei, pasul initial pentru a se relaxa in mod constient la nivel Alfa si a micsora frecventa undelor cerebrale.  In capitolele urmatoare  vom aborda nivelele mai profunde ale meditatiei.

In continuare metoda pentru prima meditatie sau intrarea in nivelul Alfa.

Mai intai gaseste-ti un loc confortabil unde te poti aseza: o sofá sau un fotoliu.  E mai bine daca te poti aseza cu spatele drept, lasand coloana sa-l sustina.  Inchide ochii si respira o data profund.  In timp ce expiri aerul incet incet, repeta in gand si vizualizeaza numarul 3:  spune “trei, trei, trei” .  Apoi procedeaza in acelasi fel cu numarul 2 si apoi cu numarul 1. In acest moment ar trebui sa te simti un pic relaxat.  Daca nu esti,  repeta acelasi exercitiu si atentie sporita la numere ! Vizualizeaza-le cu claritate, fa-le sa para stralucitoare si coloreaza-le cu culoarea care-ti place. Acest lucru ar trebui sa-ti atraga atentia si sa te relaxeze.  Respira din nou profund si in timp ce expiri aerul, repeta in gand cuvantul « relaxeaza-te », in liniste si foarte incet.  Simte cum de fiecare data cand expiri,  inaintezi tot mai mult si te relaxezi din ce in ce mai mult.
In acest punct, incepe din nou, dar de data aceasta cu numarul 10 pana cand vei ajunge la 1. Simte cum devii din ce in ce mai relaxat cu fiecare numar si intr-adevar chiar asa si este.

Timpul pe care ti-l vei petrece in nivelul Alfa si ceea ce vei face acolo, este treaba ta.  Pur si simplu te poti relaxa pret de cateva minute, in timp ce se dizolva stresul.  Poti sa-l folosesti pentru a-ti deschide canalele creativitatii sau sa meditezi la o problema grea.  Asa cum o sugereaza capitolele urmatoare, il poti folosi pentru a-ti intari eforturile in incercarea de a termina cu obiceiuri nedorite, sau chiar sa te schimbi in forma in care ti-ar placea sa o faci. Posibilitatile sunt infinite.

Pentru a iesi din nivel,  numara de la 1 la 3 si spune-ti ca la numarul 3 vei deschide ochii, vei fi treaz in intregime si vioi si te vei simti mai bine ca inainte.  Asta este tot.
Dupa ce vei practica aceasta metoda de mai multe ori, vei vedea ca-ti va fi mai usor sa ajungi la nivelul Alfa.  Recomandam intrarea in nivel cel putin o data pe zi, inainte de a merge la culcare, daca ai o problema de sanatate sau de insomnie.  Daca ai o sanatate buna si un ai probleme cu stresul, practica intrarea in nivel atunci cand esti cel mai plin de energie, iar nu inainte de a merge la culcare.  Se recomanda la o ora tarzie a dupa amiezii, inainte de cina.  Daca ai o problema de sanatate sau treci printr-o perioada de stres, iti recomandam prima etapa a meditatiei, de trei ori pe zi.  Cinci minute de fiecare data este un timp bun, dar zece minute e un timp mai bun iar cinsprezece minute iti vor fi mai de folos.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Insomnia
« Răspuns #31 : Joi, 24 Iunie 2010, 20:26 »
Am avut o vreme insomnii. Era groaznic. Nu ma odihneam, ma perpeleam, nu reuseam sa dorm nici 3 ore pe noapte. Am incercat cu produse naturiste. Fara succes. Apoi am recurs la post si rugaciune. Am avut reusita si somnul mi-a revenit.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Insomnia
« Răspuns #32 : Joi, 24 Iunie 2010, 20:58 »
si eu am avut o vreme insomnii :( ma perpeleam, ma intorceam, ma suceam. am incercat cu tot felul de ceaiuri. fara succes :( apoi am recurs la femei. reusita deplina, urmata de somn profund, ca de bebelush :)

Offline zinutz

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 135
Răspuns: Insomnia
« Răspuns #33 : Joi, 24 Iunie 2010, 21:25 »
si eu am avut o vreme insomnii :( ma perpeleam, ma intorceam, ma suceam. am incercat cu tot felul de ceaiuri. fara succes :( apoi am recurs la femei. reusita deplina, urmata de somn profund, ca de bebelush :)

.... bine, bine... femei, dar cum: infuzie sau decoct ?! ???
Cu drag

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Insomnia
« Răspuns #34 : Joi, 24 Iunie 2010, 21:46 »
    Puse pe jar si servite fierbinti....... :D

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Insomnia
« Răspuns #35 : Joi, 24 Iunie 2010, 21:47 »
le infuzam :D

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Insomnia
« Răspuns #36 : Vineri, 25 Iunie 2010, 13:35 »
Silviu, inteleg ca rolul femeii este unul major, nu-i asa? Numai bine iti doresc, zile senine si o viata frumoasa!

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Insomnia
« Răspuns #37 : Vineri, 25 Iunie 2010, 16:54 »
intelegi bine. sa ai o viata faina!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Insomnia
« Răspuns #38 : Luni, 09 August 2010, 21:12 »
Nu mai am insomnie. M-am vindecat. Ce bine, ce usurare! Sunt fericita, sunt alt om!

adria

  • Vizitator
Răspuns: Insomnia
« Răspuns #39 : Marți, 10 August 2010, 19:50 »
mai, oameni buni, cum o fi cu insomnia asta, ca eu de cand ma stiu cand pun capul pe perna, adorm aproape instantaneu?
cred ca ar trebui sa spun "doamne fereste", nu?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Insomnia
« Răspuns #40 : Miercuri, 11 August 2010, 08:05 »
mai, oameni buni, cum o fi cu insomnia asta, ca eu de cand ma stiu cand pun capul pe perna, adorm aproape instantaneu?

Adria, nu stii ce pierzi - sa stai noaptea pe forum sau pe net jucand sau convorbind cu cine e prin preajma, sau sa citesti fara a mai fi nevoie sa te ascunzi de parinti ca pe vremea liceului! ;D
E chiar distractiv .