Autor Subiect: Fado, la ea acasa  (Citit de 5092 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Fado, la ea acasa
« : Sâmbătă, 19 Octombrie 2013, 13:17 »
Fado, la ea acasa

Ca sa scrii despre fado, trebuie sa asculti fado, trebuie sa fi in starea aceea de maxima sensibilitate. Amestecata cu voiosie, pentru ca ceea ce se canta in „Batrana Doamna” nu intristeaza ci bucura sufletul, il face sa vibreze...

Asa ca acum ascult Amalia Rodriguez si scriu...Despre una dintre cele mai seducatoare muzici...A carui izvor nu putea sa fie altul decat un creuzet in care s-a pus o picatura de latinitate, un strop de ocean si apoi s-a presarat din pulberea minunata din care este plamadita Lusitania...Fado s-a nascut in Mouraria Lisabonei, cartierul in care acum o mie era medina maura. Si care intamplare sau nu, a fost singura zona a metropolei lusitane care a scapat aproape nevatamata la devastatorul cutremur din 1855, care a culcat la pamant castele, biserici si case...



Pentru a intelege fado, trebuie sa te avanti pe stradutele inguste ale Alfamei, sa simti vibratia acelui loc....Unde palpita o altfel de viata, mai putin obisnuita noua...Acolo oamenii traiesc sarac, foarte sarac, dar vesel si foarte sociabil. Alfama a fost caminul celor mai putin norocosi, a nelegiuitilor, iar apropierea de Tejo, a atras si marinarii...O populatie deci foarte pestrita si care-si duceau viata nu dupa prea multe rigori. Au trait doar pentru ziua de azi, fara sa stie si nu foarte important, ce se intampla maine. Carpe diem! - si nu le-a pasat deloc de pauperitatea care-i inconjura. Astea sunt mediile din care se naste arta, doar cei lipsiti si neinfluentati excesiv de interese sau griji mateteriale pot crea. Nu se poate face arta cu burta plina, asta duce la moleseala si la inhibarea fanteziei. Radacinile artei au nevoie de fertilitatea naturaletei, iar tulpinile, frunzele si mai ales florile, de caldura unui suflet simplu. Cand actul creatiei vine din natural, avem exceptia, opera. In rest tot ce se face, cu multa educatie si perseverenta este doar decoratie si ambianta, foarte rar altceva. Rar se sparge cliseul si apare ceva genial. Genialitatea este nativa, nu se obtine ci doar se finiseaza prin educatie. Un exemplu pentru ceea ce scriam este muzica Fado, plecata din Mouraria...

O combinatie de ritm afro si muzica traditionala portugheza, inflexiuni maure, parca si un pic de influenta braziliana...Versuri tanguitoare, saudade cum spun portughezii, pe o melodie melancolica. Cantari despre marinari, despre trecutul glorios pe ape a lusitanilor.

Cel mai potrivit loc de a asculta fado este la el acasa, la Lisabona. In Alfama unde a aparut, sau in Barrio Alto cartierul de noapte. Intr-unul din zecile de localuri de familie de acolo. Unde toata lumea canta: patroni de local, bucatari, ospatari, vecini. Este o bucurie impartasita, este ceva  ce acolo simti cum incepe sa-ti curga prin vine...

Am petrecut o seara minunata intr-un astfel de local din Mouraria. Cu o zi inainte intrasem intr-un mic restaurant unde o batranica ne-a incantat cu o gingjhia de casa, hmmm delicioasa.



Si care ne promisese pentru ziua urmatoare o seara de fado cu „bacalau” si vino verde...N-a fost sa fie acolo, or noi n-am inteles portugheza ei, ori jinja isi facuse efectul si asupra ei...in schimb am gasit un loc mai rafinat, cu muzica excelenta si o mancare delicioasa...Am ascultat fado, o fata si doi baieti care cantau pe rand, acompaniati la mandolina...





Din usa, patroana localului, o femeie eleganta, cu un aer distins si ferm, participa si ea...ca un ecou la muzica celor de pe podium...

De afara se auzeau incontinuu aplauze si eram tare curios sa vad de unde. Ceva mai sus, pe partea cealalta, un local mic – mic unde femeile de la bucatarie, cu bonete pe cap acompaniau ospatarii care cantau traind din plin, fado. O multime de turisti se alaturasera clientilor si aplaudau frenetic...



Traiau si ei senzatia, ca si mine, ca fac parte din comunitatea mica dar plina de viata din Alfama...Oamenii aceia stiu sa cante si sa imprastie bucurie, iti transmit starea lor. E imposibil sa nu simti bucurie, sensibilitate...

Daca spui fado spui automat Amalia Rodriguez. Regina fado-ului, cantareata si exceptionala actrita. Se confunda cu genul muzical pe care l-a facut cunoscut in intreaga lume. Un copil sarac, nascut intr-o familie cu alti noua. Evident, la Lisabona. Tatal un trompetist cvasinecunoscut a avut meritul doar a transmiterii unei gene muzicale. Crescuta de bunica, Amalia canta deja la 4-5 ani, iar un pic mai tarziu isi scotea muzica pe strada. La 15 ani era deja o cantareata cunoscuta.


Amalia Rodriguez

Batranii din Lisabona si-o amintesc cum canta in localurile de acolo. Care azi sunt pline de pozele ei...Cantecele Amaliei au facut inconjorul lumii si au incantat milioane de oameni...

Mie imi place mult si Ana Moura...
www.youtube.com/watch?v=CVIQMsUHOtE&list=UU9_z5l5g1eod-Sk9Rjr24HQ


Tin in microbuz un CD, cumparat la Lisabona si ori de cate ori mi se face dor de orasul de pe Tejo si de acordurile din Alfama, ascult ...fado.

nickescool

  • Vizitator
Re: Fado, la ea acasa
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 19 Octombrie 2013, 15:18 »
Fado, la ea acasa

Ca sa scrii despre fado, trebuie sa asculti fado, trebuie sa fi in starea aceea de maxima sensibilitate. Amestecata cu voiosie, pentru ca ceea ce se canta in „Batrana Doamna” nu intristeaza ci bucura sufletul, il face sa vibreze...

Am cunoscut un cantaret brazilian pe un vas de croaziera care avea in repertoriu fado ,nu prea intelegeam eu atunci ce e fado asta,,,acum am citit de la Gigi toata istoria :))) si am gasit si hardul meu ceva fado  ,poate fi un inlocuitor bun pentru bere care te face sa visezi :))

Offline frezya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Fado, la ea acasa
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 19 Octombrie 2013, 20:41 »
Ascult pentru prima oara fado si-am citit cu atentie articolul.Imi place fado dar si mai mult imi place felul in care ai reusit sa surprinzi in idei
conditia artistului veritabil,adevarat ,nascut sa fie artist.Felul in care ne povestesti despre locurile vazute si emotiile care te incearca atunci cand intalnesti ineditul sau simplitatea unei manifestari,dupa caz,impresioneaza si ma face sa vad aievea acele locuri ,desi nu le-am vizitat.Iti multumesc ,ca de fiecare data ,si astept cu interes si alte povesti minunate ...

Offline nuska

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Fado, la ea acasa
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 19 Octombrie 2013, 22:11 »
Ana Moura a cantat la sala Palatului.am avut noroc de o invitatie ai surpriza a fost mare sa vad sala plina.spectacolul a fost f frumos si imediat mi-am adus aminte de AMALIA RODRIGUES.au fost 2 ore de sentimente ,vibratie si frumusete.a fost aplaudata si ceruta pina cind ne-a cintat noapte buna BUCURESTI.
fericire

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Fado, la ea acasa
« Răspuns #4 : Duminică, 20 Octombrie 2013, 08:27 »
Un nene mai in varsta care tinea un soi de tutungerie impreuna cu sotia lui, o batranica tare zglobie, mi-a vandut cateva CD-uri cu Amalia Rodrigues. Fetele ma rugasera cu o zi inainte, stiind ca plec la Lisabona sa le cumpar..Avea acolo mai multe CD-uri, cu Amalia si nu stiam la care sa ma opresc, care este mai reprezentativ. Si l-am intrebat pe mos. Imi spunea, privind la discografie: "asta-i, asta-i fado pur si s-a cantat mult in Lisabona". M-am uitat la melodia pe care pusese degetul: era "Gaivota", adica "Pescarusul":

www.youtube.com/watch?v=TP4BnfUm0eI

Offline frezya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Fado, la ea acasa
« Răspuns #5 : Duminică, 20 Octombrie 2013, 10:04 »
Frumoasa melodia si lina precum zborul unui pescarus.O sa ma informez sa inteleg mai bine ce este fado,desi cred ca e genul de muzica ,pe care trebuie sa o simti ,nu neaparat sa o intelegi.Ca si in jazz, unde ARMSTRONG spune ca :cine intreaba ce este jazzul nu va afla niciodata. Sunt genuri muzicale pe care le iubesti de la prima auditie sau nu le vei intelege niciodata in profunzimea lor.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Fado, la ea acasa
« Răspuns #6 : Marți, 22 Octombrie 2013, 09:57 »
Da, intradevar asa este frezya: muzica fado se simte, nu trebuie inteleasa. De fapt asa trebuie perceputa arta: ca ceva care ar trebui sa-ti placa, sa-ti transmita, sa te bucure. Nu trebuie despicat firul in patru si analizat ce a vrut artistul, ce reprezinta, de ce, ce chei sunt acolo, ce raporturi, ce, ce, ce...Aia e painea criticilor, sa nu le-o furam! Sa-i lasam pe ei sa-si faca treaba si noi sa gandim simplu: ne place sau nu?

Ai un tablou in fata: compozitie complexa, raporturi de culoare elaborate, tuse maiastre, superapreciat de critici. Trebuie automat sa-ti placa? Nu, pt ca fiecare avem perceptiile noastre, felul nostru de a judeca si a precia frumoasul, avem si educatii diferite, influente, suntem mai traditionalisti sau mai putin, mai conservatoristi sau mai modernisti. Daca ai o lucrare in fata singurul gand pe care trebuie sa-l ai in minte este: imi place ceea ce vad, imi da o stare buna? Sau nu, nu-mi place, nu-mi transmite nimic.

La fel si in muzica. Jazz-ul este o muzica elaborata, cu accente putin elitiste, exclusiviste. Desi este o muzica foarte apreciata de cunoscatori, nu poate sa placa tuturor. Eu am stat pentru o vreme in preajma unui amic, un bun basist de jazz. Am ascultat destul de multa muzica de gen, parte imi place, parte nu. Mi-a placut indeosebi in mediul ei, alaturi de iubitorii stilului, in atmosfera potrivita lui...

Fado asa cum spuneam se asculta acolo, in Alfama sau in Barrio Alto. Am vazut si in Porto localuri in care se canta fado, dar n-am intrat si nu stiu daca am s-o fac vreodata. Fado este la ea acasa, in Lisabona, nu in alta parte. Si cred ca acolo o simti cu adevarat.

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Fado, la ea acasa
« Răspuns #7 : Marți, 22 Octombrie 2013, 12:59 »


  Au trait doar pentru ziua de azi, fara sa stie si nu foarte important, ce se intampla maine. Carpe diem! - si nu le-a pasat deloc de pauperitatea care-i inconjura. Astea sunt mediile din care se naste arta, doar cei lipsiti si neinfluentati excesiv de interese sau griji mateteriale pot crea. Nu se poate face arta cu burta plina, asta duce la moleseala si la inhibarea fanteziei. Radacinile artei au nevoie de fertilitatea naturaletei, iar tulpinile, frunzele si mai ales florile, de caldura unui suflet simplu. Cand actul creatiei vine din natural, avem exceptia, opera. In rest tot ce se face, cu multa educatie si perseverenta este doar decoratie si ambianta, foarte rar altceva. Rar se sparge cliseul si apare ceva genial. Genialitatea este nativa, nu se obtine ci doar se finiseaza prin educatie.



Cred ca trebuie sa ma mut acolo...  :love: :love: :love:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Fado, la ea acasa
« Răspuns #8 : Miercuri, 23 Octombrie 2013, 09:42 »

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Fado, la ea acasa
« Răspuns #9 : Vineri, 25 Octombrie 2013, 19:03 »
Azi cand am postat actiunea de Portugalia de anul viitor, am avut nostalgia muzicii din Alfama, asa ca am mai cautat pe youtube ceva...

Sunt aici si cateva poze din cartierul maur...pe muzica inegalabilei Amalia...

www.youtube.com/watch?v=s4neYSd9rKE

Offline frezya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Fado, la ea acasa
« Răspuns #10 : Vineri, 25 Octombrie 2013, 20:28 »
Strazile acestui cartier seamana mult cu cele din Errachidia(Maroc),orasul in care am locuit,muzica fado are influente orientale si acest aspect ma motiveaza sa o ascult cu placere.Imi da o stare de liniste si in acelasi timp ma emotioneaza.Exista ceva in stilul in care este interpretata,ceva care ma face sa o indragesc.Multumesc!
Revenind la jazz...
Ascult jazz in fiecare miercuri ,jazzul acela vechi ,de calitate.Am si o minicolectie cu muzica de jazz,tot nume vechi si inregistrari facute in urma cu zeci de ani .Imi place mult ELLA FITZGERALD,DUKE ELLINGTON,iar pentru relaxare ascult cu mare placere NAT KING COLE.Am primit cadou si un curs de muzica de jazz, al Academiei de Muzica de la Cluj si m-a ajutat mult sa inteleg istoria jazzului.Pentru ca jazzul nu este doar muzica ,pentru unele persoana este un stil de viata.Nu sunt la nivelul acela ,sa consider jazzul stilul meu de viata ,dar pot spune cu certitudine ca muzica de jazz este parte din mine.

Offline Simonne

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Fado, la ea acasa
« Răspuns #11 : Duminică, 10 Noiembrie 2013, 21:24 »
Cu dor de Lisabona, am descoperit azi un film simpatic.... Win Wenders "Lisbon Story" (1994)...cu muzica Fado, in Alfama....