Autor Subiect: Atitudine  (Citit de 119513 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #45 : Joi, 22 Iulie 2010, 21:23 »
eu as mai adauga: interzis CANICULEI!
Ce bine imi pare, Awana, draga, ca ai pus pounctul pe "i"!!!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #46 : Joi, 22 Iulie 2010, 21:23 »
punctul am vrut sa scriu...scuze

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #47 : Joi, 22 Iulie 2010, 21:25 »
Sa va intreb ceva: feminitatea are varsta? Eu cred ca feminitatea nu are varsta.

adria

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #48 : Joi, 22 Iulie 2010, 21:38 »
feminitatea! de cate ori nu ma intreb, mai ales in ultima vreme, unde s-a ascuns? vad atat de putine fete cu adevarat feminine
parca nici n-ar sti ce e cu chestia asta
lasand la o parte felul cum se imbraca, sunt atat de exagerate in gesturi, cauta sa atraga privirile tipand sau, ma rog, vorbind mult prea tare, fumand pe strada, etc.
acum, multi ani, am vazut un grup de turisti, cred ca erau germani, mai mult turiste, trecute de 60-65 ani
toate acele femei m-au impresionat foarte mult
erau imbracate in treninguri de culori deschise: verde, roz, galben, culori pale, una nu avea o culoare inchisa pe ea
erau fardate, dar atat de natural! stiu ca nu e frumos, dar am intors capul dupa ele
feminitatea razbatea prin fiecare por al lor: erau vesele, se vedea ca se bucurau de plimbarea prin capitala noastra

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #49 : Joi, 22 Iulie 2010, 21:44 »
Cred ca o femeie sa poate poune in valoare cu mult bun gust, la orice varsta. Daca esti maritata si daca esti dolofana merita sa fii feminina! Merita sa te ingrijesti, sa fii mereu coafata, dichisita, parfumata, surazatoare, tonica si stralucitoare!

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #50 : Joi, 22 Iulie 2010, 23:35 »
feminitatea/eleganta e o chestiune de tinuta.. pana si o soseta veche poate arata solemn daca e asezata in pozitia potrivita...  ;)

asta e o juxtapunere a unor idei ale unor femei extraordinare.. prima: grace kelly iar a doua nina cassian

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #51 : Joi, 26 August 2010, 22:10 »
    Sa vorbim despre bun simt. La urcarea in autobuz un barbat ma impinge, imi rupe un nasture de la bluza. Bine ca nu s-a rupt bluza, am avut noroc! La serviciu astept liftul pentru a urca la etajul 11. In timp ce astept, se formeaza o coada considerabila. Vreau sa intru in lift, dar tavalug, tavalug, dau buzna ultimele persoane sosite la lift, intra si usile liftului se inchid. Am avut noroc si de data aceasta: bine ca nu m-a prins liftul intre usi. Dimineata, ies pe usa apartamentului meu, femeia de serviciu nu ma saluta, este suparata. Iar am avut noroc:bine ca nu m-a injurat. Ma hotarasc sa merg ca Matizul la serviciu. O Skoda Octvia imi taie calea cu viteza luminii, desi avea rosu. Am avut noroc: bine ca nu mi-a lovit Matizul. CONCLUZIE: daca bunul simt lipseste din diverse considerente, nu disper, ci spun: "Doamne fereste de mai rau!" Si zambesc frumos, intrucat mereu am noroc, nu-i asa?

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #52 : Luni, 30 August 2010, 16:28 »
Este luni... Sunt asa, ca lunea... Dimineata devreme sunt asa lipsita de chef, obosita rau de tot... Mai tarziu imi revin, ma revigorez. Dimineta devreme merg in Parcul Izvor cu catelusele mele, ma inviorez fac conversatie cu multi oameni...  A inceput o noua zi in viata mea, o noua saptamana in care pot face atat  multe!  Serviciul, gospodaria, cumparaturile  imi umplu tot timpul. Da, atitudinea este normala. Sa ma gandesc cu bucurie la viitor, la noi oportunitati de a face lucruri minunate, de a progresa si de a-i ajuta pe altii.  O zicala spune sa iti traiesti fiecare zi ca si cum ar fi ultima. Poate suna cam dramatic, dar se aplica destul de bine: sa valorifici la maxim potentialul pe care il ai, sa scoti tot ce e mai bun din fiecare situatie, ca si cum nu ar exista o alta sansa. Dar, nu inseamna numai atat. Trebuie sa privesc si in interiorul meu, în fiecare latura a lui, astfel încat sa fie totul în regulă, astfel încât sa fiu împăcată cu sufletul meu, si mai ales cu oamenii din jurul meu.

Offline calina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • just me
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #53 : Joi, 02 Septembrie 2010, 17:25 »
te referi la a te lasa provocat, la a accepta noul, a te lasa deschis unor posibilitati
Nu-i rau ...de cele mai multe ori asa ti se schimba viata, asa apar oportunitatile

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #54 : Joi, 02 Septembrie 2010, 18:25 »
te referi la a te lasa provocat, la a accepta noul, a te lasa deschis unor posibilitati
Nu-i rau ...de cele mai multe ori asa ti se schimba viata, asa apar oportunitatile
Asa este, Calina. Imi propun sa fiu optimista, increzatoare in fortele proprii, sa fiu indrazneata, mai creativa, mai activa..., dar uneori, ma trezesc visand fara frontiere la multe posibilitati, uneori visez sa fiu campioana! Da, campioana! La serviciu, acasa, la cumparaturi, la dragoste... Imi plac performantele. Dar, in acelasi timp, constat ca nu sunt asa de pregatita pentru toate performantele visate si ma uit cu jind  la varful piramidei succesului.

Offline FIF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • cine urca mai sus?
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #55 : Joi, 02 Septembrie 2010, 19:13 »
Referitor la topicul "atitudine", intreb si eu, orgoliul ce fel de atitudine este? Poate exista orgoliul atunci cand este vorba de iubire? Eu zic ca nu.
orgoliul e natural uman.... chiar daca stim sa-l dramuim, chiar daca devine exacerbat, tot natural ramene. si atunci, de ce nu ar exista si in iubire? iar cel care nu stie sa te protejeze, sa-ti protejeze inclusiv orgoliul, cum poate spune ca te iubeste? ori te iubeste asa cum esti, ori ba.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #56 : Joi, 02 Septembrie 2010, 20:46 »
Referitor la topicul "atitudine", intreb si eu, orgoliul ce fel de atitudine este? Poate exista orgoliul atunci cand este vorba de iubire? Eu zic ca nu.
orgoliul e natural uman.... chiar daca stim sa-l dramuim, chiar daca devine exacerbat, tot natural ramene. si atunci, de ce nu ar exista si in iubire? iar cel care nu stie sa te protejeze, sa-ti protejeze inclusiv orgoliul, cum poate spune ca te iubeste? ori te iubeste asa cum esti, ori ba.
Sa stii ca mi-a dat de gandit ceea ce ai scris.

Offline FIF

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • cine urca mai sus?
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #57 : Joi, 02 Septembrie 2010, 23:38 »
pai nu aia ne lovim tastaturile? ca sa ne transmitem idei si sa gandim?  ;)

Offline calina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • just me
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #58 : Marți, 07 Septembrie 2010, 21:45 »
Oarecum legat de atitudine......de ce intalnim atat de putini barbati de calitate?!
Oare nu suntem noi, femeile de vina?!!
Noi ii crestem
Noi ii educam
Noi le scuzam compotamentul mai tarziu in loc sa ii tragem de maneca
Ne pedepsim singure?!!

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #59 : Marți, 07 Septembrie 2010, 21:54 »
@calina, in cateva cuvinte, concise, la obiect, ai descris un adevar imens... si eu mi-am pus de foarte multe ori aceeasi intrebare. nu am avut fericirea s binecuvantarea de a fi mama si asta mi-a schimbat profund toata viata... de aceea nu am informatie de prima mana, doar ce am vazut la prietene mame de baieti.  cred totusi ca educatia pe care o primeste un baiat de la mama si de la tatal lui sa aiba un cuvant foarte important de spus pentru ceea ce va deveni acel baiat cand va fi mare.  la fel, auto-educatia poate fi un factor vital.  stiu ca pe aici pe forum sunt mame de baieti, poate ele sunt cele mai indreptatite sa-si spuna opinia. :)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)