Autor Subiect: Atitudine  (Citit de 119530 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #75 : Luni, 04 Octombrie 2010, 12:04 »
@luciamanta: vai de capul nostru, mai ramane vreo sansa sa ramanem alaturi? oare insasi institutia casatoriei mai are priza in real? :D

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #76 : Luni, 04 Octombrie 2010, 12:08 »
Nu ne ramane decat sa ne uitam in jurul nostru. Ce vedem?

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #77 : Luni, 04 Octombrie 2010, 15:03 »
Fetelor, dacă putem vedea dincolo de orizont.... cred că este cool.
Ce te faci cu cei care nu-l văd!
nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #78 : Luni, 04 Octombrie 2010, 15:07 »
Priza în real.......
oare să fie compromisul?
şi atunci o luăm de la capăt...... (unii), iar direcţii, iar orizonturi.....
nihil sine deo

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #79 : Luni, 04 Octombrie 2010, 15:10 »
Fetelor, dacă putem vedea dincolo de orizont.... cred că este cool.
Ce te faci cu cei care nu-l văd!
Cine are urechi de auzit, să audă, cine are ochi de văzut, să vadă! ...

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #80 : Luni, 04 Octombrie 2010, 15:19 »
Priza în real.......
oare să fie compromisul?
şi atunci o luăm de la capăt...... (unii), iar direcţii, iar orizonturi.....
Steliana, ma bucur ca esti prezanta la discutii pe forum... Referitor la ceea ce ai spus mai devreme, poate ca acesta este testul suprem la care sunt supusi oamenii...

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #81 : Luni, 04 Octombrie 2010, 15:28 »
Si acum imi revine in minte, dupa atatia ani, intrebarea profesorului meu de sociologie de la facultate: "Daca ai intalni un barbat potrivit tie, ca si caracter, si foarte prezentabil, chiar frumos, dar ar fi gunoier ta-ai casatori cu el?" Raspunsul meu de atunci a fost "da".  Ce raspuns aveti pentru o asemenea intrebare, doamnelor si domnisoarelor?

ca de obicei, iarasi ne-ai dat food for thought, luciamanta... si m-am tot gandit.  eu consider ca nimic nu este batut in cuie in viata asta, ca nu exista o regula imbatabila pentru orice, nici ceva care urmat cu sfintenie iti aduce rezultatul scontat.  totul este posibil in aceasta lume a tuturor posibilitatilor.  daca te gandesti ca baiatul acela care ti se potriveste din multe puncte de vedere ar avea meserie nu prea placuta, atunci poate ar trebui sa vedem acest lucru altfel: sunt vremuri de criza, vremuri grele, am auzit de multi medici sau economisti care fac cu totul si cu totul alte meserii, pentru ca nu gasesc ceva adecvat; poate ca el doar asta a gasit (si am auzit ca sunt platiti destul de bine, au ceva care s-ar numi "spor de rusine" sau cam asa ceva)... este doar o meserie, omul MUNCESTE in mod cinstit, nu fura nici nu leneveste.  de multe ori in viata asta trebuie sa ne tinem cu o mana coroana iar cu cealalta sa muncim si de multe ori sa facem si ce nu ne place.  iar cu privitul in aceeasi directie, steliana cam are dreptate, te poti uita in aceeasi directie dar pe lungimi de unda diferite, cu orizonturi diferite... si ca sa intaresc acest lucru, uite aici puterea exemplului: am cunoscut un cuplu, amandoi englezi, amandoi cam cu aceeasi educatie, hai sa zicem cu un profil socio economic asemanator. ea, blonda cu ochi albastri, frumoasa, stilata, dar autoritara pana in panzele albe, dominanta, si taca-taca-taca, nu-i tacea gura toata ziulica (si-i mai si placea sa bea cate un paharel in plus); plus ca totul in acel cuplu trebuia sa se faca numai dupa voia ei.  pana intr-o zi cand sotul s-a indragostit de  o tailandeza frumusica, blanda, amabila, decenta, serviabila, e adevarat, fara prea multe studii (avea un job destul de modest).  englezoiaca a fost foarte lovita si scandalizata in acelasi timp si-mi amintesc ca unul dintre lucrurile pe care le pomenea tot timpul era legat de "vai, si cum o sa iasa EL in societate cu acea tailandeza etc etc").  si uite ca el iesea si nu-i pasa absolut deloc de gura lumii, era in sfarsit fericit alaturi de o femeie linistita si lipsita de ifose. si asa sunt pana in ziua de azi.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #82 : Luni, 04 Octombrie 2010, 19:10 »
Si acum imi revine in minte, dupa atatia ani, intrebarea profesorului meu de sociologie de la facultate: "Daca ai intalni un barbat potrivit tie, ca si caracter, si foarte prezentabil, chiar frumos, dar ar fi gunoier ta-ai casatori cu el?" Raspunsul meu de atunci a fost "da".  Ce raspuns aveti pentru o asemenea intrebare, doamnelor si domnisoarelor?

ca de obicei, iarasi ne-ai dat food for thought, luciamanta... si m-am tot gandit.  eu consider ca nimic nu este batut in cuie in viata asta, ca nu exista o regula imbatabila pentru orice, nici ceva care urmat cu sfintenie iti aduce rezultatul scontat.  totul este posibil in aceasta lume a tuturor posibilitatilor.  daca te gandesti ca baiatul acela care ti se potriveste din multe puncte de vedere ar avea meserie nu prea placuta, atunci poate ar trebui sa vedem acest lucru altfel: sunt vremuri de criza, vremuri grele, am auzit de multi medici sau economisti care fac cu totul si cu totul alte meserii, pentru ca nu gasesc ceva adecvat; poate ca el doar asta a gasit (si am auzit ca sunt platiti destul de bine, au ceva care s-ar numi "spor de rusine" sau cam asa ceva)... este doar o meserie, omul MUNCESTE in mod cinstit, nu fura nici nu leneveste.  de multe ori in viata asta trebuie sa ne tinem cu o mana coroana iar cu cealalta sa muncim si de multe ori sa facem si ce nu ne place.  iar cu privitul in aceeasi directie, steliana cam are dreptate, te poti uita in aceeasi directie dar pe lungimi de unda diferite, cu orizonturi diferite... si ca sa intaresc acest lucru, uite aici puterea exemplului: am cunoscut un cuplu, amandoi englezi, amandoi cam cu aceeasi educatie, hai sa zicem cu un profil socio economic asemanator. ea, blonda cu ochi albastri, frumoasa, stilata, dar autoritara pana in panzele albe, dominanta, si taca-taca-taca, nu-i tacea gura toata ziulica (si-i mai si placea sa bea cate un paharel in plus); plus ca totul in acel cuplu trebuia sa se faca numai dupa voia ei.  pana intr-o zi cand sotul s-a indragostit de  o tailandeza frumusica, blanda, amabila, decenta, serviabila, e adevarat, fara prea multe studii (avea un job destul de modest).  englezoiaca a fost foarte lovita si scandalizata in acelasi timp si-mi amintesc ca unul dintre lucrurile pe care le pomenea tot timpul era legat de "vai, si cum o sa iasa EL in societate cu acea tailandeza etc etc").  si uite ca el iesea si nu-i pasa absolut deloc de gura lumii, era in sfarsit fericit alaturi de o femeie linistita si lipsita de ifose. si asa sunt pana in ziua de azi.

Multumesc, Ayouni, pentru ceea ce ai scris. Foarte interesant. O lectie de viata. Am citit pe nerasuflate tot ceea ce ai scris.

Offline calina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • just me
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #83 : Luni, 04 Octombrie 2010, 19:51 »
Ok.Sunt de acord cu chitanta de mana, intelegere facuta pe servetel in restaurant, ma lipsesc de institutia asta caduca numita casatorie dar......cu cine sa inchei chitanta...........e greu si chimie si buna comunicare si pozitie sociala similara.Lumea in care traim ne-a schimbat, ne-a facut atat de diferiti incat ne-a trasformat in mici enclave, Este mai usor sa conduci o societate formata din indivizi decat una solida bazata pe relatii stranse.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #84 : Luni, 04 Octombrie 2010, 19:55 »
Bine ai revenit pe forum, Calina! Ai si tu dreptatea ta in ceea ce spui!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #85 : Luni, 04 Octombrie 2010, 20:16 »
Este la latitudinea noastră să facem sau nu ceva. Suntem factorul decisiv al acţiunilor din viaţa noastră. Iar asta dă puterea să faci totul cu un anumit suport raţional.
nihil sine deo

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #86 : Marți, 05 Octombrie 2010, 00:47 »
Stiti, de multe ori, prea preocupati sa privim orizontul, nu-l mai vedem pe cel de linga noi si uitam de ce am inceput sa privim orizontul ;)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #87 : Marți, 05 Octombrie 2010, 07:47 »
Stiti, de multe ori, prea preocupati sa privim orizontul, nu-l mai vedem pe cel de linga noi si uitam de ce am inceput sa privim orizontul ;)
Chiar asa, Saturnis? Si ce este de facut?

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #88 : Marți, 05 Octombrie 2010, 08:12 »
Ce-i de făcut?
Trăim clipa! Aici şi acum!
nihil sine deo

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #89 : Marți, 05 Octombrie 2010, 08:18 »
Te ador, Steliana, uite acum, mi se umple inima de frumos...