Autor Subiect: Atitudine  (Citit de 119929 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #150 : Miercuri, 17 Noiembrie 2010, 19:30 »
Dragii mei, noi, oamenii, suntem diferiţi în iubire, în trăire, în gândire, în uitare... Putem face în aşa fel încât diferenţele dintre noi să se estompeze?
nu! si asa trebuie sa ramanem: diferiti. in iubire, de cele mai multe ori, chiar diferentele ne atrag.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #151 : Joi, 18 Noiembrie 2010, 22:48 »
ne atrag pana ne resping.  :D

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #152 : Vineri, 19 Noiembrie 2010, 10:26 »
nimic nu e vesnic. poate doar moartea, dar nici de ea nu sunt sigur.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #153 : Vineri, 19 Noiembrie 2010, 19:53 »
nimic nu e vesnic. poate doar moartea, dar nici de ea nu sunt sigur.
Totul este relativ.

dian

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #154 : Vineri, 19 Noiembrie 2010, 21:59 »
  Va doriti ceva si parca nu stiti ce? Aveti grija ce va doriti ca s-ar putea sa se indeplineasca.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #155 : Duminică, 21 Noiembrie 2010, 23:16 »
Dragostea ţine patru ani
Specialiştii mexicani dau ca sigur că, din motive fizice, iubirea nu ţine mai mult de patru ani. Studiul lor a întărit ipoteza că iubim cu adevărat doar o singură dată în viaţă, restul relaţiilor find dictate fie de ataşament, fie de atracţia sexuală.



Eu m-am plictisit de cercetările cercetătorilor plictisiţi  :D Mi se pare o limitare să explici iubirea exclusiv prin compuşi chimici. Ei descriu doar o stare de euforie ce îi cuprinde pe îndrăgostiţi pentru o anumită perioadă. Nu înseamnă că iubirea se termină odată cu trecerea acestei perioade.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #156 : Miercuri, 24 Noiembrie 2010, 00:01 »
de-abia cand se termina indragostirea incepe cu adevarat iubirea, in cazurile fericite. daca odata domolita flacara omul de langa tine inseamna inca bucurie, e semn bun.

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #157 : Luni, 29 Noiembrie 2010, 20:13 »
mda.. va citesc pe voi, imi recapitulez viata si ajung la una si o singura concluzie.. nu cred ca stiu ce e aia iubire.. cu sau fara semnele ei de belsug si/sau de autentic, dupa sau inaintea stingerii flacaruiei si mai ales dupa ce banii s-au cam terminat.. voi stiti?

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #158 : Luni, 29 Noiembrie 2010, 21:23 »
Pe_jumate, m-ai surprins cu atâta patetic adevăr... Si totusi, draga mea...Iubirea vietii mele - ce aş putea spune? Iubirea e atunci cand strigi la 12 noaptea te iubesc? Cand sacrifici totul pentru persoana iubita? Cand te transformi intr-o persoana mai buna? Cand ierti mereu si mereu, pana la infinit? Cand înduri orice? Cand dorul nesfârsit te doare? Cand nu poti trăi fara omul iubit? Când comunci telepatic cu sufletul pereche? Cand mergi in aceeasi directie cu jumatatea ta? Când te duci până la capătul lumii cu persoana iubită? Cand iubirea continuă şi după moarte?

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #159 : Luni, 29 Noiembrie 2010, 23:41 »
mda.. va citesc pe voi, imi recapitulez viata si ajung la una si o singura concluzie.. nu cred ca stiu ce e aia iubire..
pacat :( daca o sa-ti spun ca ai pierdut atata amar de vreme in zadar, o sa te superi? un scriitor spunea ca acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata :( poate e mult mai confortabil sa traiesti fara sa iubesti, fara de griji... dar mie-mi pare ca trece viata pe langa tine ca fumul pe pamant.
Cand mergi in aceeasi directie cu jumatatea ta? Când te duci până la capătul lumii cu persoana iubită? Cand iubirea continuă şi după moarte?
sa nu ne amagim! nu exista jumatatea ta. e frumos sa crezi in ea si s-o cauti si iar s-o cauti, sa crezi la un moment dat ca ai intalnit-o, apoi dezamagit ca a fost o fantasma, sa mergi cautand mai departe, si iar sa te lasi ispitit... sigur, gandul ca ai putea s-o gasesti te incarca de un tremur erotic care justifica efortul, insa e in zadar.
cu riscul de a te dezamagi prin sinceritatea mea necautata, iubire dupa moarte nu exista. asta pentru ca dupa moarte nu exista nimic.
se poate ca bolta de sus sa se sparga,
sa cada nimicul cu noaptea lui larga...


Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #160 : Marți, 30 Noiembrie 2010, 09:45 »
...Iubirea vietii mele - ce aş putea spune? Iubirea e atunci cand strigi la 12 noaptea te iubesc? Cand sacrifici totul pentru persoana iubita? Cand te transformi intr-o persoana mai buna? Cand ierti mereu si mereu, pana la infinit? Cand înduri orice? Cand dorul nesfârsit te doare? Cand nu poti trăi fara omul iubit? Când comunci telepatic cu sufletul pereche? Cand mergi in aceeasi directie cu jumatatea ta? Când te duci până la capătul lumii cu persoana iubită? Cand iubirea continuă şi după moarte?

daca tu reusesti aceasta performanta, bravo tie, luciamanta! eu nu... iar cand vine vorba despre "dincolo", imi este foarte greu sa cred ca exista asa ceva, noua ne este greu sa ne iubim, acceptam aici, darmite acolo unde nimic nu e "ca morti sunt cei muriti". La fel, nu cred in conceptul de jumatate pentru ca asta ar insemna ca noi nu suntem intregi daca nu avem pe altcineva care sa ne intregeasca, ceea ce este fals. Dar traim intr-o lume libera si fiecare are dreptul sa creada ceea ce doreste; asa ca, toate astea nu sunt decat pareri.  oricum, totul nu este decat o parere... si daca, in pofida opiniilor noastre divergente, reusim sa ne intelegem si sa convietuim frumos impreuna, pai asta este minunat, draga mea!  ;)

Dar poate...o! capu-mi pustiu cu furtune,
Gandirile-mi rele sugrum cele bune...
Cand sorii se sting si cand stelele pica,
Imi vine a crede ca toate-s nimica.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #161 : Marți, 30 Noiembrie 2010, 09:49 »
hai sa plecam in calatorie, versurile astea sunt asa frumoase ca a la traduce inseamna blasfemie; sunt sigura ca vor fi intelese chiar si de cei care nu vorbesc limba lui Baudelaire: INVITATION AU VOYAGE:
 
Mon enfant, ma soeur, 
Songe a la douceur 
D'aller la-bas 
vivre ensemble! 
Aimer a loisir, 
Aimer et mourir 
Au pays qui te ressemble! 
.........
   
La, tout n'est qu'ordre et beaute, 
Luxe, calme et volupté. 
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #162 : Marți, 30 Noiembrie 2010, 10:11 »
daca tu reusesti aceasta performanta, bravo tie, luciamanta! eu nu... iar cand vine vorba despre "dincolo", imi este foarte greu sa cred ca exista asa ceva, noua ne este greu sa ne iubim, acceptam aici, darmite acolo unde nimic nu e "ca morti sunt cei muriti".
Cand m-am referit la [b"]iubirea dincolo de moarte" [/b] am avut in vedere faptul că sunt cazuri in care poti sa il pierzi pe cel iubit, intervine un accident, o boala necruţătoare si pleaca dintre noi... În aceste cazuri, iubirea continuă şi dincolo de moarte. Iubirea nu moare niciodată. Aceasta era ideea, Ayouni.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #163 : Marți, 30 Noiembrie 2010, 10:20 »
În anul 1990 lucram la Centrul Medical ORL de Fonoaudiologie şi Chirurgie Funcţională „Prof. Dr. D. Hociotă”. În clinică, se practicau zilnic, numeroase amigdalectomii (operaţii de amigdalite). Unul dintre copiii operaţi, un băieţel, în urma intervenţiei chirurgicale – amigdalectomie totală – a rămas fără glas. Părinţii copilului au fost alarmaţi de acest fapt şi s-au adresat domnului Prof. Dr. Traian Ataman –chirurg de excepţie-.  Copilul nu a vorbit câteva zile şi era foarte speriat. Atunci, domnul Prof. Dr. Traian Ataman a închis copilul în cabinetul său, blocând uşa cu mobilierul existent în încăpere şi pe un ton ameninţător i-a spus băieţelului că nu va avea voie să părăsească clinica, dacă nu va vorbi şi nici nu va avea voie să-şi vadă părinţii. A aşteptat un timp şi i-a spus: „ Copile, dacă nu vorbeşti să ştii că te omor!” Surprinzător, dar copilul a strigat imediat: „Mamă, tată, ajutaţi-mă că domnul doctor vrea să mă omoare!” Deci, provocarea unui şoc au adus lucrurile la normal.
Pentru răbdarea lecturării acestei postari şi pentru tot ceea ce realizaţi, vă rog să primiţi gândurile mele pline de recunoştinţă şi dragoste.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #164 : Marți, 30 Noiembrie 2010, 10:26 »
Cand m-am referit la [b"]iubirea dincolo de moarte" [/b] am avut in vedere faptul că sunt cazuri in care poti sa il pierzi pe cel iubit, intervine un accident, o boala necruţătoare si pleaca dintre noi... În aceste cazuri, iubirea continuă şi dincolo de moarte. Iubirea nu moare niciodată. Aceasta era ideea, Ayouni.


da, in acest sens, ai mare dreptate, luciamanta... si mi-ai amintit de un cantec foarte cunoscut si indragit in america latina, "el juramento" al marelui Julio Jaramillo, pe care ti-l dedic cu mult drag (pun numai linkul, fiindca nu suntem la topicul cu pricina si ca sa nu se supere nimeni:
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>


no quiero que la duda te haga llorar / nu vreau ca indoiala sa te faca sa plangi
hemos jurado amarnos hasta la muerte / am jurat sa ne iubim pana la moarte
y si los muertos aman / si daca mortii iubesc
despues de muertos amarnos mas / dupa moarte sa ne iubim mai mult
!


"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)