Autor Subiect: Atitudine  (Citit de 119579 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #165 : Marți, 30 Noiembrie 2010, 21:27 »
Cand m-am referit la [b"]iubirea dincolo de moarte" [/b] am avut in vedere faptul că sunt cazuri in care poti sa il pierzi pe cel iubit, intervine un accident, o boala necruţătoare si pleaca dintre noi... În aceste cazuri, iubirea continuă şi dincolo de moarte. Iubirea nu moare niciodată.
de cele mai multe ori, iubirea nu continua si dincolo, asta pentru ca uitarea e scrisa-n legile omenesti. mi-ar placea sa cred ca o "luciamanta" m-ar iubi dincolo de trecerea in nefiinta cu toata fiinta ei, dar vai!, sunt constient de vremelnicia acestui sentiment.
draga lucia, desi te contrazic peste tot, mi-ar fi placut sa te intalnesc candva, cu ani in urma, in timpul tineretii mele zbuciumate.poate chiar mi-ai fi dovedit ca exista iubire dincolo de moarte :D sau macar ai fi incercat, iar eu, ca un elev silitor indragostit, te-as fi crezut, sau macar as fi incercat sa te cred. acum insa, scrijelit de vremuri, constient ca insasi viata e o iluzie, nu mai cred in dragostea eterna. din moment ce viata e vremelnica, de ce dragostea, o mica parte a vietii, ar fi perpetua?
Citat din: ayouni
Cand sorii se sting si cand stelele pica,
Imi vine a crede ca toate-s nimica.
si nu-i asa? iscodind castelele celeste alaturi de poet, nu am fost adeseori macinati de-ndoiala? nu am ajuns precum poetul la concluzia ca "de e sens intr-asta, e-ntors si ateu"?

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #166 : Marți, 30 Noiembrie 2010, 22:04 »
Deci, provocarea unui şoc au adus lucrurile la normal.

cat de bine si reconfortant ar fi ca "normalitatea" (si nimeni nu a venit cu o definitie la modul general a ei) sa duca la normal.
a iubi dincolo de aia si cealalta, a iubi pana cand aia si cealalta...bullshit like that...no away ....iarta-ma @luciamanta si nu numai !

asa cum si @silviu spunea:
ca vrem sa fie asemenea celor spuse de luciamanta, da...poate... insa irelevant si nerealist.

atitudinea privind acest aspect tine de nevoi, moralitate si egoism !
a iubi este perceput, primit si constientizat de fiecare in parte asa cum topicul o prezinta, sa nu incercam sa impunem tiparul nostru altuia ca nu va functiona, credeti-ma !



Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #167 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 00:19 »
Citat din: ayouni
Cand sorii se sting si cand stelele pica,
Imi vine a crede ca toate-s nimica.
si nu-i asa? iscodind castelele celeste alaturi de poet, nu am fost adeseori macinati de-ndoiala? nu am ajuns precum poetul la concluzia ca "de e sens intr-asta, e-ntors si ateu"?

... pe palida-ti frunte nu-i scris Dumnezeu!  :)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #168 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 00:42 »
vai, vai ce pacat, ca speranta s-a-necat.  :D daca muzicalitatea enuntului va indeamna sa rascoliti in memorie dupa vreun poet, va luminez scurt si dureros: e numai o parafrazare a povestii piticului imprudent care si-a fortat norocul pe marginea ibricului.  :D :D :D

citind-o pe luciamanta am mai sperat, o secunda, romantic si naiv, ca mai exista iubire nesfarsita, dar am continuat lectura cu postarile lui Silviu si ale Marcutei si totul s-a naruit...
ma intreb de ce astazi nu mai exista iubiri statornice asa cum, totusi, existau odata? pentru ca existau...un singur exemplu si e suficient ca teoria efemeritatii sentimentelor sa fie infirmata. am vazut de aproape ca se poate...parintii mei s-au iubit intr-un mod evident multi ani, pana cand unul a plecat definitiv. si cred ca, intr-o forma oarecare, sentimentul lor a ramas si "dupa", in cel care a supravietuit, in mine care i-am fost martora... daca si ce o fi dincolo...nimeni nu poate afirma nimic cu siguranta. eu sunt dintre cei care opineaza ca "nimic nu se pierde, totul se transforma" si ca asta se potriveste de minune cu teoria ca "totul e energie, inclusiv ceea ce conventional numim materie".

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #169 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 00:55 »
Cand m-am referit la [b"]iubirea dincolo de moarte" [/b] am avut in vedere faptul că sunt cazuri in care poti sa il pierzi pe cel iubit, intervine un accident, o boala necruţătoare si pleaca dintre noi... În aceste cazuri, iubirea continuă şi dincolo de moarte. Iubirea nu moare niciodată. Aceasta era ideea, Ayouni.

reiau cele spuse de tine, luciamanta, pentru ca vad ca au starnit cateva valuri... sper sa nu se iste un tsunami!
de data aceasta pentru a-ti spune ca intr-adevar rezonez cu cele spuse de tine si ca inteleg urmatorul lucru atunci cand spui ca "iubirea continua si dincolo de moarte", adica supravietuieste in cel ramas: iubirea este ceva viu si dainuie atata timp cat unul dintre parteneri este viu, atunci cand a fost cu adevarat iubire; "iubirea nu moare niciodata atata timp cat traiesc, atata timp cat eu sunt viu pentru ca eu sunt iubire". 
eu inteleg ce vrei sa spui, poate si pentru ca te cunosc si stiu cat de buna si pura esti, ce suflet mare si generos ai.  :-*
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #170 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 00:56 »
cat de bine si reconfortant ar fi ca "normalitatea" (si nimeni nu a venit cu o definitie la modul general a ei) sa duca la normal.
normalitatea e definita de majoritate :(
Citat din: marcuta
sa nu incercam sa impunem tiparul nostru altuia ca nu va functiona, credeti-ma !
te cred! si te-nteleg! "si-acelasi vis ne poarta, dar popi, cu cartea lor de legi, si pravilele lumii-ntregi, iti strajuie la poarta" ;D
Citat din: ayouni
... pe palida-ti frunte nu-i scris Dumnezeu!  :)
m-ai prins! :) cred ca nu cred :(
Citat din: micaela
citind-o pe luciamanta am mai sperat, o secunda, romantic si naiv, ca mai exista iubire nesfarsita, dar am continuat lectura cu postarile lui Silviu si ale Marcutei si totul s-a naruit...
bun venit pe pamant! iubirea nesfarsita e utopie. cel putin asa e pe planeta noastra.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #171 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 00:59 »
vai, vai ce pacat, ca speranta s-a-necat.  :D daca muzicalitatea enuntului va indeamna sa rascoliti in memorie dupa vreun poet, va luminez scurt si dureros: e numai o parafrazare a povestii piticului imprudent care si-a fortat norocul pe marginea ibricului.  :D :D :D

citind-o pe luciamanta am mai sperat, o secunda, romantic si naiv, ca mai exista iubire nesfarsita, dar am continuat lectura cu postarile lui Silviu si ale Marcutei si totul s-a naruit...
ma intreb de ce astazi nu mai exista iubiri statornice asa cum, totusi, existau odata? pentru ca existau...un singur exemplu si e suficient ca teoria efemeritatii sentimentelor sa fie infirmata. am vazut de aproape ca se poate...parintii mei s-au iubit intr-un mod evident multi ani, pana cand unul a plecat definitiv. si cred ca, intr-o forma oarecare, sentimentul lor a ramas si "dupa", in cel care a supravietuit, in mine care i-am fost martora... daca si ce o fi dincolo...nimeni nu poate afirma nimic cu siguranta. eu sunt dintre cei care opineaza ca "nimic nu se pierde, totul se transforma" si ca asta se potriveste de minune cu teoria ca "totul e energie, inclusiv ceea ce conventional numim materie".

dar ele exista, micaela! chiar acum doua zile vorbeam cu cineva si-i aratam pozele unor cupluri de prieteni din lumea de unde vin, exact asa cum ii descrie luciamanta, asa cum ii vezi tu... iar persoana aceasta, statea si se uita la fotografii cu o expresie asa de ingandurata pe fata, mai statea, mai se uita si apoi murmura "suflete pereche.. da da, suflete pereche".  
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #172 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 01:05 »
nu, draga @micaela, nu s-a inecat nici un pitic.. si de fapt acel pititc e super campion inter-episodic si inter-pustietati sufletesti la curse lungi si la respiratii intretaiate de sufluri ale dragostei adevarate, adica pline, rotunde si self-explaining cum bine exemplifici tu cu parintii tai ..

chestiunea e doar ca aici, in colectivitatea oamenilor singuri, asa ca noi, piticul ala e probabil batut rau de intemperii si, din prudenta in vremurile astea, vorbeste cumva reticent despre dragoste si dimensiunea ei nesfarsita..

ma gandesc ca e cam tarziu si ca din cauza ca nu pot dormi, poate ca sunt cam confuza, asa ca incerc sa reformulez mai fara figurine de stil: cu totii, cei de aici credem in dragoste.. ca daca n-am crede, nu am fi aici, luandu-ne cum putem fiecare, avant spre incercari de noi inceputuri... pentru faptul ca viata ne-a traznit pe la colturi de vis, fripti la inimi cum s-ar putea spune ca suntem, dam lucrurilor temperatura iaurtului din autoprotectie neincrezatoare.. atata tot (cred ca tot confuza sunt, da' ma culc imediat, heheh)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #173 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 01:12 »
Deci, provocarea unui şoc a adus lucrurile la normal.


a iubi este perceput, primit si constientizat de fiecare in parte asa cum topicul o prezinta, sa nu incercam sa impunem tiparul nostru altuia ca nu va functiona, credeti-ma !


doar comentam, marcutza, nimeni nu impune nici un tipar nimanui, doamne fereste: citim, meditam, oprim ce ne place, ce nu, nu ... si mergem mai departe :)
"provocarea unui soc a adus lucrurile la normal" = luciamanta nu a vrut sa exprime decat un fapt foarte des intalnit in psihologie si in aplicarea anumitor terapii.  ca sa luam un exemplu mai simplu, cand o persoana sughita fara incetare, exista credinta ca daca-i distragi atentia cu o sperietura sau cu altceva care sa-l faca sa se concentreze in alta parte, ar uita de sughit.  asa si in cazul acelui copil, poate este doar ceva anecdotic dar se pare ca sperietura de la nenea doctor si-a facut efectul!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #174 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 01:16 »
Citat din: pe_jumatate
cu totii, cei de aici credem in dragoste
esti sigura? nu cumva sunt si unii incapabili de iubire, nascuti cu sentimentele amputate? nu te supara, eu doar intreb :D

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #175 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 01:43 »
cum se amputeaza un sentiment? :-*
stiu, ii iei pe sentiment de coada, il pui pe fundul de lemnsau pe genunchi.. si ii tai coada.. am prins-o si pe asta, heheh.. imi prieste nesomnul
hai sa te pup, @silviu, mizantropul de tine..
esti sigura? nu cumva sunt si unii incapabili de iubire, nascuti cu sentimentele amputate? nu te supara, eu doar intreb :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #176 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 01:54 »
da, Ayouni. cred si sigur sper ca mai exista iubiri frumoase, autentice, crescute in sus si infipte in jos, precum copacii in timp....dar par a fi din ce in ce mai rare. si cred ca asta si din cauza faptului ca oamenii au abdicat prea usor de la credinta in astfel de iubiri. nu crezi, nu ai... si cum multi nu mai cred, ne-iubirea a crescut cam multicel.

da, pe_jumate, mi-a placut ideea, sperantele noastre au temperatura iaurtului proaspat scos de la refrigerateur.  :) ma duc sa-mi fac un ceai cald.  ;)

or exista oameni total amputati de sentimente? poate doar cei din zona patologicului. in rest, fiecare cu pustiurile lui conjuncturale, cu anestezierile, lehamitele, indoielile si oboselile lui dar, la o adica, creste sentimentul amputat, precum pasarea Phoenix. o fi buna si o sperietura, pentru iesirea din pasa hipo-afectiva?  :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #177 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 01:56 »
cum se amputeaza un sentiment? :-*
stiu, ii iei pe sentiment de coada, il pui pe fundul de lemnsau pe genunchi.. si ii tai coada.. am prins-o si pe asta, heheh.. imi prieste nesomnul
hai sa te pup, @silviu, mizantropul de tine..
esti sigura? nu cumva sunt si unii incapabili de iubire, nascuti cu sentimentele amputate? nu te supara, eu doar intreb :D

varianta 2: amputarea sentimentului cu tot cu organul suport. la doamne cica ar fi inima. la barbati, nu ma pronunt.  :D

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #178 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 02:15 »
de ce sa nu te pronunti, @micaela??
pronunt eu organul suport, cum zicea mama, demult tare, cand mai intram si ru prin bucatarie.. ;D
la barbati dragostea salasluieste in stomac (ca nu discutam de echilibru instabil, nu?)

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #179 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 02:17 »
*eu, nu ru :-\
 ;D eu intram prin bucatarie, pe vremuri.. incredibil dar adevarat