Autor Subiect: Atitudine  (Citit de 119973 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #180 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 14:25 »
.......
o fi buna si o sperietura, pentru iesirea din pasa hipo-afectiva?  :D
[/quote]

eu nu am fost niciodata intr-o astfel de faza hipo-afectiva dar sunt convinsa ca o "sperietura", poate functiona! incearca ;)

Citat din: ayouni
... pe palida-ti frunte nu-i scris Dumnezeu!  :)
m-ai prins! :) cred ca nu cred :(

si nici macar nu a trebuit sa alerg  :)

bun venit pe pamant! iubirea nesfarsita e utopie. cel putin asa e pe planeta noastra.

[/quote]

o fi ea utopie dar face ca viata uneori sa fie mai interesanta (life is a journey and love is what makes the journey worthwhile)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #181 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 16:58 »
Citat din: ayouni
si nici macar nu a trebuit sa alerg  :)
evident! exista riscul sa te-mpiedici :)
Citat din: ayouni
o fi ea utopie dar face ca viata uneori sa fie mai interesanta
urasc sa-ti dau dreptate! dar asa e! cu totii alergam dupa iubirea nesfarsita :( atunci cand ne indragostim ne place sa credem ca e pe veci. nu numai ca face viata interesanta, ci face viata sa fie viata.
Citat din: pe_jumatate
cum se amputeaza un sentiment?
nu stiu, eu le am intregi. dar as fi vrut sa nu le am. de multe ori consider ca in lipsa lor viata nu si-ar fi avut sensul, pentru ca mai apoi sa baleiez... poate eram mai fericit in absenta sentimentelor. dar as fi platit un pret: nu as fi cunoscut viata adevarata. dar si iubind, tot platesti un pret: inveti ce e suferinta. vrand-nevrand trebuie sa alegi intre doua rele. care ti se pare cel mai mic?

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #182 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 18:56 »
**** nu stiu, eu le am intregi **** 
**** de multe ori consider ca in lipsa lor viata nu si-ar fi avut sensul ****
**** poate eram mai fericit in absenta sentimentelor ****

@silviu: @micaela mi-a dat o carticica pe care o citesc de zor de ceva vreme si ma stradui sa o si pricep.. oricum, imi dau seama chiar de dupa primele zeci de pagini citite.. tu esti o fiinta superioara si te afli destul de aproape de iluminarea pe care o cauta acerb multi asceti si/sau initiati, de secole .. sa crezi in continuare in sentimentele tale, in sinele tau, asa rebel cum pare el multora, si dincolo de judecatile de valoare interpuse de altii sau de conditionarile mentale ale mediului in care te-ai invartit pana acuma..
**** dar as fi platit un pret: nu as fi cunoscut viata adevarata. dar si iubind, tot platesti un pret: inveti ce e suferinta. vrand-nevrand trebuie sa alegi intre doua rele. care ti se pare cel mai mic?
@silviu, tu citezi din Buddha acum? m-ai spart... :-*

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #183 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 21:30 »
cat de bine si reconfortant ar fi ca "normalitatea" (si nimeni nu a venit cu o definitie la modul general a ei) sa duca la normal.
normalitatea e definita de majoritate :

Daca normalitatea este definita de majoritate, atunci hai sa vorbim concret, Silviu. În ziua de azi sunt tot mai multi oameni depresivi, falşi, egoişti, profitori, descurajati de viata, oameni duri, conduşi de propriul Eu, conduşi de bani, de putere nemeritată, oameni care incearcă să inteleagă sau să accepte în felul lor timpul şi lumea în care trăiesc. Tu ai putea să te adaptezi la o lume urâtă şi bolnavă?  Pentru că ochii mei aşa o văd, o lume pur şi simplu bolnavă. Am mai spus şi cu alte prilejuri, tot pe forum, trăim într-o lume nebună, nebună. Deci, dragă Silviu, dacă majoritatea oamenilor sunt atât de aplecaţi spre partea rea şi urâtă a lucrurilor, atunci înseamnă că normalitatea este  descrisă de urâţenie, de răutate, de cădere? Şi de ce urâtul are mai mare succes? Nu ştiu, Silviu.  Nu pot să cred în urât şi vulgar.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #184 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 21:49 »

de cele mai multe ori, iubirea nu continua si dincolo, asta pentru ca uitarea e scrisa-n legile omenesti. mi-ar placea sa cred ca o "luciamanta" m-ar iubi dincolo de trecerea in nefiinta cu toata fiinta ei, dar vai!, sunt constient de vremelnicia acestui sentiment.
draga lucia, desi te contrazic peste tot, mi-ar fi placut sa te intalnesc candva, cu ani in urma, in timpul tineretii mele zbuciumate.poate chiar mi-ai fi dovedit ca exista iubire dincolo de moarte :D sau macar ai fi incercat, iar eu, ca un elev silitor indragostit, te-as fi crezut, sau macar as fi incercat sa te cred. acum insa, scrijelit de vremuri, constient ca insasi viata e o iluzie, nu mai cred in dragostea eterna. din moment ce viata e vremelnica, de ce dragostea, o mica parte a vietii, ar fi perpetua?
[/quote]
Silviu, citesc si zâmbesc larg...Din tot ce scrii se vede că ai multă personalitate, eşti plin. Aş vrea să cred că eşti un om care mai are încă bucuria enormă  de a trăi.

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #185 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 22:06 »
Şi de ce urâtul are mai mare succes? *****  Nu pot să cred în urât şi vulgar.


@luciamanta: probabil, uratul are succes prin knock-out

http://www.realitatea.net/fmi-romania-este-tara-cu-cel-mai-scazut-nivel-de-trai-din-ue_757973.html

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #186 : Miercuri, 01 Decembrie 2010, 22:12 »
Şi de ce urâtul are mai mare succes? *****  Nu pot să cred în urât şi vulgar.


@luciamanta: probabil, uratul are succes prin knock-out

http://www.realitatea.net/fmi-romania-este-tara-cu-cel-mai-scazut-nivel-de-trai-din-ue_757973.html


pe_jumate, ai si tu dreptatea ta, dar replica ta si articolul de mai sus au avut un efect sigur asupra mea: parcă aş fi căzut de la zeci de metri cu coarda elastică într-o prăpastie.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #187 : Joi, 02 Decembrie 2010, 00:46 »
@silviu: @micaela mi-a dat o carticica pe care o citesc de zor de ceva vreme si ma stradui sa o si pricep.. oricum, imi dau seama chiar de dupa primele zeci de pagini citite.. tu esti o fiinta superioara si te afli destul de aproape de iluminarea pe care o cauta acerb multi asceti si/sau initiati, de secole .. sa crezi in continuare in sentimentele tale, in sinele tau, asa rebel cum pare el multora, si dincolo de judecatile de valoare interpuse de altii sau de conditionarile mentale ale mediului in care te-ai invartit pana acuma..
@silviu, tu citezi din Buddha acum? m-ai spart... :-*
iar carticele din care afli toate secretele lumii? ce ghinion pe capul meu ca m-am invartit in alte medii si nu m-am iluminat citind carticelele astea recomandate de tine. da' uite ca eu nu si nu, refuz sa fiu conditionat mintal de ele si prefer mediul meu, unul care ma indeamna la contraziceri si visare. in fond, omul cand viseaza nu are niciodata indoieli.

pe o scala de la 1 la 10, te rog sa-mi spui cat esti de casanta. poate reusesc sa te repar :-*

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #188 : Joi, 02 Decembrie 2010, 02:07 »
Citat din: luciamanta
Daca normalitatea este definita de majoritate, atunci hai sa vorbim concret, Silviu.
da, normalitatea e definita de acea majoritate urata, bolnava si rea.
cu multi ani in urma, oamenii de stiinta au facut un experiment. au asezat la butoane diversi indivizi si i-au pus sa electrocuteze semeni de-ai lor care nu raspundeau corect unor intrebari. de fapt, ei nu stiau ca e un test, iar cel "curentat" nu patea nimic, dar simula si tipa de durere. ei bine, contrar asteptarilor, peste 65% dintre subiecti mergeau dincolo de limita suportabilitatii si le administrau semenilor doze letale de curent electric.
concluzia cercetatorilor: daca vrei sa vezi RAUL, priveste oglinda :(
Citat din: luciamanta
Aş vrea să cred că eşti un om care mai are încă bucuria enormă  de a trăi.
ca tot ce esti si tot ce poti, parere-i tot daca socoti...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #189 : Joi, 02 Decembrie 2010, 20:19 »
sa nu exageram...nicio carticica nu cuprinde toate secretele lumii, dar s-ar putea ca unele sa-ti lumineze cate ceva in cap si-n interiorul sensibil. si apoi depinde cum le citesti. daca esti predispus la indoctrinare, le inveti pe nersuflate, ca pe adevarul absolut, dar daca esti curios numai sa mai afli ceva din intelepciunea altora care au meditat intens la niste intrebari existentiale si care au niste opinii, atunci citesti chestiunile si le treci prin mintea si simtirea ta. Daca intra-n rezonanta, le poti trece in categoria "adevaruri potrivite mie", daca nu, nimeni nu te obliga sa le crezi. Pe mine "carticelele" astea m-au invatat cate ceva. mi-au folosit. Inainte de a opina privitor la ceva, ia o imbucatura, sa stii ce gust are.  ;) :D
Multi iau in deradere "Secretul" si recunosc ca si mie mi s-a parut destul de "comercial" filmul (cartea "cere si ti se va da", ceva mai putin, parca) cu atat mai mult cu cat batea cam tare moneda pe dimensiunea materiala a lucrurilor, insa n-am putut sa nu tresar recunoscand ideea la care ajunsesem prin propria-mi experienta anterioara si anume ca daca focalizez intens pe o chestiune in care cred si in care investesc reala dorinta, e f., dar f. probabil ca intr-un timp mai scurt sau mai lung sa se intample "miracolul". Cu alte cuvinte, mi s-a-ntamplat sa am senzatia ca "universul lucreaza pentru.." si nu cred ca e nazareala de baba nebuna, ca prea s-a intamplat de multe ori.  :D

seara buna si gand ashishderea, tuturor.  : :)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #190 : Luni, 03 Ianuarie 2011, 11:14 »

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #191 : Marți, 04 Ianuarie 2011, 12:01 »
infrant nu esti atunci cand sangeri,
nici ochii cand in lacrimi ti-s,
adevaratele infrangeri
sunt renuntarile la vis.
r. gyr

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #192 : Marți, 04 Ianuarie 2011, 21:32 »



true
si fondul muzical pentru "more and more"...:)

<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>


<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/CY-imjXW6es?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/CY-imjXW6es?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #193 : Miercuri, 05 Ianuarie 2011, 10:03 »



true
si fondul muzical pentru "more and more"...:)

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/CY-imjXW6es?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #194 : Duminică, 16 Ianuarie 2011, 13:59 »
Citat din: micaela
Inainte de a opina privitor la ceva, ia o imbucatura, sa stii ce gust are.
falsh! daca imi dai sobolan la gratar, n-o sa iau nicio imbucatura, asta pentru ca mai intai de toate eu mananc cu mintea. mintea mea refuza sa creada ca "daca focalizez intens pe o chestiune in care cred si in care investesc reala dorinta, e f., dar f. probabil ca intr-un timp mai scurt sau mai lung sa se intample "miracolul"." eu nu cred in miracole.