Autor Subiect: Atitudine  (Citit de 120002 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #195 : Duminică, 16 Ianuarie 2011, 22:41 »
Citat din: micaela
Inainte de a opina privitor la ceva, ia o imbucatura, sa stii ce gust are.
falsh! daca imi dai sobolan la gratar, n-o sa iau nicio imbucatura, asta pentru ca mai intai de toate eu mananc cu mintea. mintea mea refuza sa creada ca "daca focalizez intens pe o chestiune in care cred si in care investesc reala dorinta, e f., dar f. probabil ca intr-un timp mai scurt sau mai lung sa se intample "miracolul"." eu nu cred in miracole.

mintea ta poate sa refuze foarte multe, ca doar n-o fi scapat neatinsa de toate ideile fixe, sabloanele, preconceptiile cu care suntem vesnic inoculati. nu inseamna ca ceea ce nu crezi, nu vezi, nu simti, nu intelegi nu ar exista...trebuie sa admiti ca ai si tu limitele tale  ;) :D. taman ce s-a facut un experiment, la nivel cuantic (nu inteleg eu f. bine, dar stiu ca e vorba de un nivel al "infimitatii", al "subatomului"  :D), si s-a introdus o placuta metalica, simultan, in doua stari energetice diferite. asta nu putea crede mintea niciunui fizician, parol!  ;) cred ca nici Nefertiti nu credea in miracolul zborului unui grup de oameni in burta unei paseri mari de fier.  :D

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #196 : Luni, 17 Ianuarie 2011, 11:09 »
normal ca sunt limitat. m-am intalnit intr-o zi cu un fost amic, membru al m.i.s.a., care mi-a zis ca urma sa fie un mare cutremur, dar ei au facut o spirala si au focalizat intens asupra placilor tectonice si gata! am scapat de cutremur. eu, cu ideile mele fixe, l-am sfatuit sa consulte un medic psihiatru. a ajuns in cele din urma si la medic iar diagnosticul a fost "schizofrenie paranoica" :(

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #197 : Luni, 17 Ianuarie 2011, 18:47 »
ah, ce sofism imi sugereaza enuntul tau.... sunt buni si schizofrenicii paranoici la ceva: ne apara de cutremure  :D

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #198 : Luni, 17 Ianuarie 2011, 23:40 »
acum au un alt obiectiv: cu ajutorul spiralei, vor schimba traiectoria unui meteorit care vrea sa loveasca terra. mare noroc avem cu acesti oameni minunati si energiile lor incomensurabile.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #199 : Marți, 18 Ianuarie 2011, 09:19 »
acum au un alt obiectiv: cu ajutorul spiralei, vor schimba traiectoria unui meteorit care vrea sa loveasca terra. mare noroc avem cu acesti oameni minunati si energiile lor incomensurabile.
Dincolo de reportajele TV , de ideologia nu tocmai ok, am admirat la acesti oameni capacitatea lor de concentrare . Chiar daca opresc sau nu cutremure, meteoriti, etc - credinta lor ca ei fac acest lucru le da incredere si optimism. Ca sunt paranoici - ok - uneori e mai bine paranoic decat pesimist. Ce zici silviu?

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #200 : Marți, 18 Ianuarie 2011, 10:19 »
pesimismul nu e o boala. in schimb, paranoia este. sa iei de buna predictia vestitului cutremurolog hancu si sa anunti ca ai oprit un cutremur, mi se pare nebunie ridicata la patrat.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #201 : Marți, 18 Ianuarie 2011, 12:12 »
  Pesimismul se tratează... Referitor la optimişti şi pesimişti, referitor la fericiţi şi nefericiţi, redau mai jos un citat care îmi place foarte mult:
  „Mintea e aceea care face rău sau bine, care te face fericit sau nefericit, bogat sau sărac. " — Edmund Spencer


silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #202 : Marți, 18 Ianuarie 2011, 14:59 »
da, din pacate, optimismul e intratabil. te face sa speri mereu, uitand ca speranta e virtutea sclavului.

Offline iubescmovul

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #203 : Sâmbătă, 22 Ianuarie 2011, 10:51 »
Oamenii pe care îi întâlneşti  :o

   Peste 5 ani vei fii acelaşi om cu excepţia cărţilor pe care le citeşti şi a oamenilor pe care-i întâlneşti.  8)

   Începe prin a te gândi la necunoscuţi ca la viitori amici, nu ca la nişte oameni de care să-ţi fie teamă sau pe care să-i eviţi. La urma urmelor, prietenii sau asociaţii noştri au fost la un moment dat nişte necunoscuţi. Întîlnind oameni noi şi devenind un bun partener de conversaţie vei reuşi să câştigi noi prieteni, asociaţi, colegi, clienţi şi nu numai.

Seriousul

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #204 : Vineri, 04 Martie 2011, 12:18 »
In viata trebuie sa fii pozitiv in orice problema intalnesti ,sau se iveste si poti trece peste orice.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #205 : Vineri, 04 Martie 2011, 13:12 »
usor de zis...

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #206 : Vineri, 11 Martie 2011, 11:59 »
In viata trebuie sa fii pozitiv in orice problema intalnesti ,sau se iveste si poti trece peste orice.
usor de zis...

nu este greu daca iti educi vointa, increderea si dorinta.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #207 : Vineri, 11 Martie 2011, 13:15 »
In viata trebuie sa fii pozitiv in orice problema intalnesti ,sau se iveste si poti trece peste orice.
usor de zis...

nu este greu daca iti educi vointa, increderea si dorinta.
depinde de fiecare persoana in parte si de problema intalnita.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #208 : Vineri, 11 Martie 2011, 13:20 »
da @silviu si asta e adevarat.
eu doresc tuturor cat mai putine momente negative si cat mai multe atitudini pozitive si putere de a le duce pe toate, de a le depasi cu bine.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #209 : Vineri, 11 Martie 2011, 14:02 »
unii nu pot trece usor peste momentele "negative"... daca ii insala sotia, nu-si mai revin; altii zic: lasa, ba, ca se spala si e ca noua :D
dar exista adevarate tragedii din care putini isi mai revin :( am cunoscut un baiat care a copilarit impreuna cu fiul meu... fusese crescut de bunici, pentru ca parintii l-au parasit, pe rand. mai intai tatal, cand pustiul era chiar un pusti, apoi si mama care si-a refacut viata alaturi de altcineva. baiatul a murit pe cand avea 24 de ani, in urma unei supradoze :'( bunicii nu si-au mai revenit si nu-si vor mai reveni vreodata... adica traiesc, merg la piata, mananca... dar arata ca niste robotzi.