Autor Subiect: Atitudine  (Citit de 120179 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #210 : Vineri, 11 Martie 2011, 14:07 »
o astfel de situatie nu o mai percep ca un moment "negativ' ~ ea devine o drama ~ si acei bunici si-au pierdut sensul vietii, dorinta de a trai.  sunt dureroase astfel de intamplari.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #211 : Vineri, 11 Martie 2011, 15:45 »
of Doamne...sfasietor de trist ...si eu am baiat, si eu am divortat dar am continuat sa am ca obiective:
1. sa fiu sanatoasa pt a putea munci implicit a-i oferi tot ce are nevoie, parte educationala, sociala, sa-l vad implinit( slava Domnului am un copil extraordinar, recunoscator samd).
2. sa-l fac fericit, atat cat se poate ca si lipsa nucleu familial, eu nu mi-am refacut viata, tatal sau da si asta il descumpaneste cateodata dar vizitele la el ii readuc bucurie si speranta.
afisez intotdeauna o atitudine optimista si cu multa incredere in fata lui chiar daca noptile imi sunt pline de durere si lacrimi, important pt el este sa vada o puterea de a face fatza incercarilor, de a face fatza greului vietii.

Offline catalin sinaia coach

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #212 : Marți, 15 Martie 2011, 23:54 »
este foarte simplu sa pui in discutie o drama si sa speculezi incarcatura emotionala cum ai tu chef, cinic sau sarcastic si sa construiesti pseudolegi inexorabile

viata asta este dusa mai departe de invingatori nu de ironici

o victorie poate insemna un simplu gest sau o atitudine

atitudinea, topicul in sine ;), croieste drumul intre certitudini si incertitudini

TU poti fi certitudinea, categoric!

vointa ta la fel, de a FI mai mult, de a Face diferenta intre ce esti, faci, ai acum si ce Poti Fi, Face, Avea cu adevarat

Nihil sine numini ... Vae victis



Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #213 : Duminică, 20 Martie 2011, 10:26 »
cand traiesti viata daruind "victorii" ... nici nu mai este nevoie sa lupti
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #214 : Duminică, 20 Martie 2011, 17:10 »
Se intalnesc Itic si Strul. Itic, suparat - Strul, vesel la culme.
- Frate, am scapat de toate problemele!
- Dar ce-ai facut, ma?
- Mi-am luat un elefant!
- Hai mai, lasa vrajeala, ca nu-mi arde...
- Zau! Stii parcul meu de masini? Vine elefantul in fiecare zi, le spala, da cu coada, le lustruieste. Nevasta-mea... stii ca e obsedata cu gradina de flori. N-am treaba, le stropeste asta de cinci ori pe zi... jet mic, jet mare. Copiii... stii ce disperat eram cu ei. Am si uitat ca-i am acum. Ii ia elefantul cu trompa, ii pune in spate, ii plimba prin cartier, joaca fotbal cu ei.
- Dar cat ai dat pe el?
- 1.000.000 de euro, dar face toti banii...
- Auzi, nu mi-l vinzi mie?
- Ce sa fac??? Face parte din familie acum, nu e de vanzare.

- Hai ca-ti dau 1.500.000, da-mi-l mie, doar stii ce probleme am acasa!
- Nu se poate. E sufletul nostru, cum sa ne despartim de el?
- Hai ca-ti dau 2.000.000, da-mi-l sa scap de belele.
- Nu se poate. Iti comand si tie unul, daca vrei, dar ai de asteptat un an.
- Iti dau 3.000.000! Ajuta-ma sa-mi rezolv problemele, suntem ca fratii, am inceput impreuna sa facem afaceri!
- Bine, hai. Dar sa stii ca ti-am dat de la inima, era ca si copilul nostru...
 
Dupa 6 luni se intalnesc cei doi iar. Strul vesel, Itic, terminat, cu parul alb, cearcane mari...

- Ce mi-ai facut, mai Strul? M-ai nenorocit cu elefantul asta!
- De ce?
- Nu face nimic, frate. Parcul meu de masini, il stii... S-a suit cu fundul pe masini, mi le-a strivit. Nevasta-mea... Obsedata si ea cu florile , a facut pe ele, nu se mai vede o petala sub diatamai balega. Copiii, nu-i haleste, dar ii bate cu trompa, ii alearga prin casa
- Sunt terminat!
- Bai, Itic, tu ai o problema!
- Da, ba, stiu, cu elefantul de la tine!
- Nuuuu! Alta e problema ta! Tu, cu atitudinea asta, n-o sa vinzi niciodata elefantul!


pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #215 : Duminică, 20 Martie 2011, 17:42 »
am fost azi la o montare la teatrul odeon.. micul print.. actorii nostri, imbatraniti mult.. rodica mandache, gelu nitu, etc, etc.. micul print era un copilas talentat de 11-12 anisori, blond si fermecator, cu voce clara si frazare corecta.. iar textul, ei, textul era cel pe care il stiam cu totii din clasa a patra.. cu imparatul, cu betivul, cu omul de afaceri, cu cel care aprinde felinare, fiecare pe cate o planeta mititica.. si cu pamantul nostru, pe care sunt multi trandafiri, un sarpe si o vulpe care vrea sa fie imblanzita.. vulpea asta are la un moment dat o replica, incercand sa ii impartaseasca micului print principiile fundamentale ale vietii (intelepte, probabil): ESENTIALUL nu e vizibil pentru ochi.. oare de ce n-oi fi remarcat eu replica asta atunci cand am citit carticica acum aproape jumate de secol? ce bine mi-ar mai fi prins sa stiu asta de atunci..

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #216 : Duminică, 20 Martie 2011, 17:44 »
ESENTIALUL nu e vizibil pentru ochi.. oare de ce n-oi fi remarcat eu replica asta atunci cand am citit carticica acum aproape jumate de secol? ce bine mi-ar mai fi prins sa stiu asta de atunci..

 :-* niciodata nu-i prea tarziu !

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #217 : Duminică, 20 Martie 2011, 18:42 »
... ESENTIALUL nu e vizibil pentru ochi.. oare de ce n-oi fi remarcat eu replica asta atunci cand am citit carticica acum aproape jumate de secol? ce bine mi-ar mai fi prins sa stiu asta de atunci..

cred ca acum ai experienta si maturitatea de a remarca si intelege ca esentialul nu este vizibil pentru ochi ~ il poti vedea bine cu inima.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #218 : Duminică, 20 Martie 2011, 23:44 »
Silviuuuu... multumesc pentru atitudine!

fiecare "victorie" castigata, iti da si abilitatea ...
si totusi, nu confunda puterea insasi cu simboluri ale ei  ;)

nimic nu poate fi pastrat, daca nu a fost meritat  ;)
nihil sine deo

Offline honey23

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #219 : Joi, 24 Martie 2011, 23:31 »
Atitudinea creeaza realitatea pe care ne-o dorim, din pacate.De cate ori observ o atitudine nepotrivita la mine  incerc sa o  remediez cu un zambet , un zambet care te poate scoate din incurcatura..... :-*

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #220 : Vineri, 25 Martie 2011, 14:33 »
si chiar mai mult honey ~ sa razi si sa cultivi simtul umorului iti va schimba starea de spirit si atitudinea .

Offline catalin sinaia coach

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 61
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #221 : Joi, 07 Aprilie 2011, 22:21 »
se spune ca atitudinea prezice comportamentul, predispozitia de a reactiona.

depinde de afectivul si cognitivul fiecaruia.

"The meaning of things lies not in the things themselves, but in our attitude towards them." antoine de saint-exupéry

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #222 : Vineri, 08 Aprilie 2011, 01:15 »

daca nu poti schimba un lucru, schimba atitudinea ta fata de acel lucru.

am uitat cine zicea, dar zicea bine...


Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #223 : Vineri, 08 Aprilie 2011, 16:31 »
atitudinea ... se poate vedea fara sa fie necesara implicarea cuvintelor ...
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #224 : Vineri, 08 Aprilie 2011, 20:20 »

daca nu poti schimba un lucru, schimba atitudinea ta fata de acel lucru.

am uitat cine zicea, dar zicea bine...



in ce fel schimbi atitudinea? il accepti?