Autor Subiect: Atitudine  (Citit de 120095 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #285 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 17:14 »
x il vrea dar stie sigur ca nu e bine.

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #286 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 17:16 »

si te face sa ramai in ceva ce contravine jaloanelor tale de fericire (caci toti avem unele; de ex. sa nu traiesti in minciuna, neincredere etc.). de dragul inimii ai ramane in minciuna, indoieli etc.?

nu,  o perioada traiesc ascultand de saraca inima :'(, lupt sa schimb ceva din ce nu merge, dupa care vazand ca linistea si tot confortul meu psihic o iau la vale,... pentru ca nu poti schimba ceva ce nu vrea sa fie schimbat..., renunt...cu mare durere in suflet, dar renunt...definitiv :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #287 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 17:19 »
uite, prietena mea x, ca tot zicea Saturnianul de disciplinarea inimii, s-a straduit sa-si convinga inima, cu toate armele ratiunii, ca e cazul sa renunte. si uneori chiar i-a reusit, atata timp cat a reusit sa ramana in liniste. problema e aceea a "inamicului" y, extrem de puternic, care reuseste sa rastoarne totul. aici este in fapt capcana. altfel, in conditii normale, ratiunea lui x a reusit sa-i disciplineze inima. eh, da' nu vrea sa plictisesc lumea cu necunoscutele prietenei mele.  ;) :D

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #288 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 17:20 »
cea mai buna solutie este sa gasesti un inlocuitor pentru y

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #289 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 17:23 »

nu, nu e cea mai buna, e cea mai simpla. consecinte insa vor fi.


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #290 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 17:27 »

nu, nu e cea mai buna, e cea mai simpla. consecinte insa vor fi.



nici macar nu e simpla. ca nu gasesti, asa, la comanda, omul potrivit...iar prietena mea x nu e deloc genul care sa intre intr-o relatie numai ca sa aiba una....si-apoi, y a ridicat referentialul cam sus... ;)

care ar putea fi consecintele, Iulia, in ipoteza ca, totusi, se-mpiedica de un alt Y?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #291 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 17:31 »

si te face sa ramai in ceva ce contravine jaloanelor tale de fericire (caci toti avem unele; de ex. sa nu traiesti in minciuna, neincredere etc.). de dragul inimii ai ramane in minciuna, indoieli etc.?

nu,  o perioada traiesc ascultand de saraca inima :'(, lupt sa schimb ceva din ce nu merge, dupa care vazand ca linistea si tot confortul meu psihic o iau la vale,... pentru ca nu poti schimba ceva ce nu vrea sa fie schimbat..., renunt...cu mare durere in suflet, dar renunt...definitiv :D

x a renuntat "definitiv" de vreo 15 ori. doar ca y e diabolic.  ;D de aici si disperarea prietenei mele, ca o chestie dinasta sus-jos te poate omori, la o adica.  :D incep a ma gandesc ca situatia lor tine de...patologic.  :)

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #292 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 17:34 »

daca ia pe cineva doar ca sa fie?
pai sa descopere mai incolo ca nu are nimic in comun cu el, sau ca el o fi bun, dar ea nu are disponibilitate (inca) pt altcineva.

citisem undeva ca nu e atit de importanta persoana cit momentul din viata noastra cind intilnim acea persoana.


iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #293 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 17:37 »

el se intoarce, dar daca nu e usa deschisa pe unde naiba intra ???


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #294 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 17:38 »
'pe cineva doar ca sa fie" se exclude ca ipoteza...x nu-i deloc capabila de o situatie dinasta...fara sentimentu' inflorit.  :D

iar probabilitatea ca "the one' sa intervina salvator fix la momentu' oportun, numa' daca o fi facut in scaldatoare...o s-o intreb.  :D

varianta cea mai pauzibila e cea cu vindecarea prin vointa proprie si amixca x chiar a fost (de vreo 15 ori) la un pas...da' iti zic eu, inamicul e buba in problema asta... trebuie anihilat si impiedicat sa mai combata.  :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #295 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 17:39 »

el se intoarce, dar daca nu e usa deschisa pe unde naiba intra ???



prin telefonul fix, mobil, si sunand la poarta. cand nu i se raspunde (repetat) gaseste o modalitate oarecare...
m-am gandit la varianta impuscarii. :D

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #296 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 17:43 »

pai vezi, nu el e problema ci ea ca cedeaza
dar tot vorbeai mai devreme de karma, poate asa trebuie sa se intimple, poate starea ei de slabiciune chiar are nevoie de ciclurile astea de suferinta. cind depaseste momentul dzeu stie..


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #297 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 17:44 »
nu, acuma fara gluma, prietena x e in pragul disperarii..ca stiti cum e sa te desparti o data...cat doare, dar s-o faci de 15 ori si sa treci prin toate starile acelea...repetat... :(
dar, vorbind cu voi, mi s-au mai asezat niste lucruri....ma duc sa vorbesc cu ea, adica sa-i spun '.vreo doua'. multam fain.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #298 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 17:45 »
da....de unde i s-o trage Karma asta, nush'  :(
multam. ii va fi de folos.

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #299 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 19:06 »
nu, acuma fara gluma, prietena x e in pragul disperarii..ca stiti cum e sa te desparti o data...cat doare, dar s-o faci de 15 ori si sa treci prin toate starile acelea...repetat... :(
dar, vorbind cu voi, mi s-au mai asezat niste lucruri....ma duc sa vorbesc cu ea, adica sa-i spun '.vreo doua'. multam fain.

 sa stii ca nu am glumit cand am spus ca trebuie sa gaseasca un inlocuitor pentru y....Din pacate prietana ta face parte din categoria femeilor care nu pot sa traiasca singure, care se simt implinite si intregi doar cand au un barbat langa ele....Y a fost atat de abil si de smecher, incat cred ca a reusit sa-i creeze o dependenta de el...Cred ca i-a aflat punctele slabe si ori de cate ori are chef apeleaza la asta. ...E un fel de abuz emotional...Gandeste-te la toate femeile care accepta sa stea intr-un cuplu, in ciuda tuturor mizeriilor pe care le suporta. Cand am spus inlocuitor pentru y,  nu m-am referit neaparat la un alt mascul...ar fi ideal, dar din pacate nu este atat de usor avand in vedere prin ce a trecut ea si ca probabil increderea ei in barbati este rau zdruncinata....Aici prietenii au un rol important si, mai mult decat atat. cred ar trebui sa invete sa se simta bine cu sine insasi.