Autor Subiect: Atitudine  (Citit de 120120 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #300 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 19:43 »
Ipoteza ta e una plauzibila dar nu i se aplica ei, cel putin nu in totalitate. poate sa traiasca singura si gasise si activitati "inlocuitoare"(hobby) . y nu-i speculeaza slabiciunea de "femeie singura" ci slabiciunea inimii. stie ca inima ei ii e aliat asa ca se concentreaza pe anihilarea ratiunii ei. si-o face atat de convingator si atat de "avocateste" (pe moment, poti sa juri ca negru-i alb, desi probabil e negru ca taciunele ;)) incat pana si ea, femeie desteapta altfel, nu mai stie ce sa creada...adica  joaca pe cartea "indoielii", zdruncinandu-i convingerea ca alegerea de a-l parasi nu e corecta. si-apoi iar intervine ceva care ii demonstreaza ca nu...optiunea ei era corecta...si tot asa...
nu e genul sa stea intr-un cuplu de dragul de a fi in cuplu...tine la el, asta-i nebunia. si culmea e ca prietena mea x e un personaj destul de puternic, care nu si-ar fi imaginat niciodata sa fie atat de "slaba", intr-o astfel de situatie. de unde si... "niciodata sa nu spui niciodata".
da, noroc ca are o prietena buna.  ;)

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #301 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 20:31 »
Treaba e cam asa: inima e facuta pentru simtire, mintea pentru rationare. Fiecare are rolul sau bine definit. Problema apare atunci cand mintea incearca sa faca treaba inimii, si invers. Arta, si dificultatea in acelasi timp, e sa poti impune fiecareia sa-si bage nasul doar atunci cand ii fierbe propria oala :)


pai nu incearca sa faca treaba una alteia ci sa se puna de acord. tie nu ti s-a intimplat sa te indragostesti de cineva nepotrivit? mie da, nu pot sa cred ca sunt singura ciudata. si cu prietena mihaelei.
de aia atunci cind realizezi lucrul asta (cind o fi el, in prima secunda sau dupa 3 luni sau 9 cind ti se limpezeste mintea) faci ce crezi/judeci ca e mai bine.


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #302 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 20:50 »
exact. s-a indragostit impotriva ratiunii si, culmea, a simtit de la inceput ca lucrurile nu sunt ok., dar totul a fost mai puternic decat ea (fiinta puternica, ziceam)... si toata nebunia asta, caci nu-i o relatie normala, dureaza de 3 ani, timp in care ea a suferit teribil. geaba i s-a spus sa renunte, geaba a renuntat... e ca o vraja. relatia asta are ceva maladiv....au multe afinitati si, totusi, nu merge... nu pot trai impreuna, nu pot trai unul fara altul...
incep sa cred ca nu mai e vorba de iubire ci de un straniu mecanism psihologic de respingere-atractie de facut praf emotionalul.  :D

si zici ca ti s-a-ntamplat si tie, Jul? de unde tragem concluzia ca ratiunea e zero barat in mecanismul indragostirii... :D

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #303 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 20:54 »

miha cind zici puternica te referi la personalitatea ei, la forta de care da dovada in alte confruntari cu viata? pai puternica si cu forta e si iubirea ei. mie mi se pare ca asa merg lucrurile.


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #304 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 20:57 »
da, are o personalitate puternica, fara sa fie genul dominator..si da, si-a gestionat mereu, cu bine, toatee situatiile mai grele de viata...da' aici i s-a cam infundat.  :D nu ne cunoastem niciodata sufcient de bine. daca i-ar fi spus cineva, acum trei ani, ca o sa inghita atatea de la un barbat, ar fi ras in hohote... "niciodata" e un cuvant gresit.  :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #305 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 20:59 »
dumnezeu mai intelege ce se intampla...dar daca nu se hotaraste odata sa puna punct, fara posibilitate de "apel" si "recurs", mi-e ca o ia razna... :(

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #306 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 21:02 »
da, are o personalitate puternica, fara sa fie genul dominator..si da, si-a gestionat mereu, cu bine, toatee situatiile mai grele de viata...da' aici i s-a cam infundat.  :D nu ne cunoastem niciodata sufcient de bine. daca i-ar fi spus cineva, acum trei ani, ca o sa inghita atatea de la un barbat, ar fi ras in hohote... "niciodata" e un cuvant gresit.  :D

mai corect ar fi fost sa spun, ar fi rasin hohote, ca Steliana.  :D

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #307 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 21:05 »

acu nu vreau sa fiu aia critica, dar sa stii ca de la noi, adica din afara, lucrurile se vad altfel. poate ca ea gaseste si bucurie in relatia asta, iar partea negativa de care zici e mai mica. per total balanta pierderi/cistiguri poate da cu plus

iar in cazul meu, trebuie sa recunosc ca eu am suferit la fel de mult si cind am parasit, si cind am fost parasita

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #308 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 21:10 »
da? credeam ca atunci cand esti parasit suferi ceva mai mult...

eu cred ca ea a suferit mult mai mult decat s-a bucurat...i-a facut destule domnu' y...

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #309 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 21:13 »

nu, pt ca asa ca si prietena ta, mi-e greu sa ma desprind. de multe ori ma gindesc cum e mai bine pt celalalt decat pt mine


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #310 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 21:14 »

nu, pt ca asa ca si prietena ta, mi-e greu sa ma desprind. de multe ori ma gindesc cum e mai bine pt celalalt decat pt mine



copil bun ce esti.  :-*

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #311 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 21:17 »
stiu...si eu m-am desprins greu dintr-o lunga casnicie nepotrivita...si-am avut regrete pentru el...ma gandeam mereu la cum ii e ... desi... nu i-am spus niciodata...

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #312 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 21:24 »
cea mai buna solutie este sa gasesti un inlocuitor pentru y
urat sfat...si ineficient... atata timp cat x iubeste pe y si y stie asta , nu va folosi la minic inlocuirea lui y cu z...avand avantajul cunoasterii lui x mai bine , si avantajul ca x iubeste pe y , acesta va face praf orice concurenta...iar fiecare incercare a lui x de a evada se va solda cu o mai mare dorinta a lui y de a o pastra langa el ... ;D
exista o scapare pt x... numai una...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #313 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 21:25 »
care?

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #314 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 21:26 »

el se intoarce, dar daca nu e usa deschisa pe unde naiba intra ???


pe geam  ;D