Autor Subiect: Atitudine  (Citit de 119574 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #360 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 22:57 »
de iubit, o iubeste, in felul lui straniu...si o respecta... dar cred ca da, isi exercita talentele de vanator si in afara relatiei lor...unul dintre motivele lor de discutii aprinse este chiar privirea lui de "pradator" in raport cu femeile, inclinatia spre flirt si, foarte probabil, mai mult de atat... sunt multe lucruri din spusele ei care se potrivesc tabloului de "cuceritor"....
va reusi sa renunte, sunt sigura.  ;) o sa pun umarul.

nu vreau sa te descurajez, dar din pacate ea e singura care poate face ceva pentru ea...Am trecut si eu prin asta, iar sfaturile celor din jurul meu de a renunta la relatia toxica pe care o aveam, nu ma ajutau decat pe moment...dupa, faceam tot ce simteam eu...adica prost.


[/quote]

corect... nu am zis nici eu altceva ... dar cu ura nu rezolvi ...lasa ura sa treaca , iertarea e cheia cu care intorci orice om cu fata catre tine . o prietena draga m-a invatat asta ...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #361 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 22:58 »
de iubit, o iubeste, in felul lui straniu...si o respecta... dar cred ca da, isi exercita talentele de vanator si in afara relatiei lor...unul dintre motivele lor de discutii aprinse este chiar privirea lui de "pradator" in raport cu femeile, inclinatia spre flirt si, foarte probabil, mai mult de atat... sunt multe lucruri din spusele ei care se potrivesc tabloului de "cuceritor"....
va reusi sa renunte, sunt sigura.  ;) o sa pun umarul.

nu vreau sa te descurajez, dar din pacate ea e singura care poate face ceva pentru ea...Am trecut si eu prin asta, iar sfaturile celor din jurul meu de a renunta la relatia toxica pe care o aveam, nu ma ajutau decat pe moment...dupa, faceam tot ce simteam eu...adica prost.


[/quote]

sigur ca numai ea poate sa faca ce trebuie... dar intelegand, ii va fi mult mai usor. o frana in decizia ferma de a-l parasi era indoiala saiu mai bine zis neclaritatea situatiei, caci el ii intretinea ideea ca Ea percepe gresit lucrurile si, se pare ca nu-i asa...am sa-i spun sa citeasca acest topic.  si-apoi, suntem prietene de multi multi ani, suntem destul de asemanatoare... stiu ca va reusi.  :)

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #362 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 23:00 »


radicalismul si ura , pentru o astfel de situatie nu rezolva situatia...fortuna draga , omul o iubeste , nu isi da seama ce face , reactioneaza instinctiv , e patologic, ...astia sunt termenii... stiu ca i-ai lua gatul daca ai putea , dar nu rezolvi nimic asa ..mai mult ca sigur ca x va sari sa-l apere...

nu i-as lua gatul, dar probabil ca l-as bate mar...sau cel putin as incerca ...chiar daca as iesi eu batuta pana la urma

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #363 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 23:04 »


radicalismul si ura , pentru o astfel de situatie nu rezolva situatia...fortuna draga , omul o iubeste , nu isi da seama ce face , reactioneaza instinctiv , e patologic, ...astia sunt termenii... stiu ca i-ai lua gatul daca ai putea , dar nu rezolvi nimic asa ..mai mult ca sigur ca x va sari sa-l apere...

nu i-as lua gatul, dar probabil ca l-as bate mar...sau cel putin as incerca ...chiar daca as iesi eu batuta pana la urma


 :D iulia, iti inteleg revolta...pare un nemernic... in fapt, e un om bun, inteligent, special... dar cred ca e putin bolnav... am banuit mereu asta, din cat l-am cunoscut. nu face rau constient, dar face. cred ca asta ar spune amica mea.  :D

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #364 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 23:06 »


ăăăăă, scumpo, mai uita+te odata, io+s mai pacifista de felul meu...


Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #365 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 23:08 »

sigur ca numai ea poate sa faca ce trebuie... dar intelegand, ii va fi mult mai usor. o frana in decizia ferma de a-l parasi era indoiala saiu mai bine zis neclaritatea situatiei, caci el ii intretinea ideea ca Ea percepe gresit lucrurile si, se pare ca nu-i asa...am sa-i spun sa citeasca acest topic.  si-apoi, suntem prietene de multi multi ani, suntem destul de asemanatoare... stiu ca va reusi.  :)

draga miha, tu chiar crezi ca ea nu a inteles in trei ani de zile cum sta situatia?...din nou, nu vreau sa te descurajez, dar ea nu va renunta la el nici chiar dupa ce va citi topicul asta...daca ar fi avut nevoie de o confirmare ca el este un manipulator parsiv si nenorocit, ar fi putut s-o obtina din multe locuri...dar din pacate nu si-a dorit asta

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #366 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 23:08 »


radicalismul si ura , pentru o astfel de situatie nu rezolva situatia...fortuna draga , omul o iubeste , nu isi da seama ce face , reactioneaza instinctiv , e patologic, ...astia sunt termenii... stiu ca i-ai lua gatul daca ai putea , dar nu rezolvi nimic asa ..mai mult ca sigur ca x va sari sa-l apere...

nu i-as lua gatul, dar probabil ca l-as bate mar...sau cel putin as incerca ...chiar daca as iesi eu batuta pana la urma

you got the point...the good point of view... :)

 :D iulia, iti inteleg revolta...pare un nemernic... in fapt, e un om bun, inteligent, special... dar cred ca e putin bolnav... am banuit mereu asta, din cat l-am cunoscut. nu face rau constient, dar face. cred ca asta ar spune amica mea.  :D

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #367 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 23:13 »


 :D iulia, iti inteleg revolta...pare un nemernic... in fapt, e un om bun, inteligent, special... dar cred ca e putin bolnav... am banuit mereu asta, din cat l-am cunoscut. nu face rau constient, dar face. cred ca asta ar spune amica mea.  :D

ei, vezi asta o atrage la el ...ca e bun, inteligent si special...Ai idee cat de greu este sa gasesti astfel de oameni in ziua de azi...Probabil calitatile astea inclina mai mult in balanta decat infidelitatea lui...sau mai stiu eu ce

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #368 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 23:14 »

sigur ca numai ea poate sa faca ce trebuie... dar intelegand, ii va fi mult mai usor. o frana in decizia ferma de a-l parasi era indoiala saiu mai bine zis neclaritatea situatiei, caci el ii intretinea ideea ca Ea percepe gresit lucrurile si, se pare ca nu-i asa...am sa-i spun sa citeasca acest topic.  si-apoi, suntem prietene de multi multi ani, suntem destul de asemanatoare... stiu ca va reusi.  :)

draga miha, tu chiar crezi ca ea nu a inteles in trei ani de zile cum sta situatia?...din nou, nu vreau sa te descurajez, dar ea nu va renunta la el nici chiar dupa ce va citi topicul asta...daca ar fi avut nevoie de o confirmare ca el este un manipulator parsiv si nenorocit, ar fi putut s-o obtina din multe locuri...dar din pacate nu si-a dorit asta

si daca o iubeste si el ? daca nu poate trai fara ea? daca are nevoie de ea cum are nevoie de aerul care-l respira ...daca ii face rau inconstient ?
eeeee ... si daca intradevar o iubeste ?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #369 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 23:16 »

sigur ca numai ea poate sa faca ce trebuie... dar intelegand, ii va fi mult mai usor. o frana in decizia ferma de a-l parasi era indoiala saiu mai bine zis neclaritatea situatiei, caci el ii intretinea ideea ca Ea percepe gresit lucrurile si, se pare ca nu-i asa...am sa-i spun sa citeasca acest topic.  si-apoi, suntem prietene de multi multi ani, suntem destul de asemanatoare... stiu ca va reusi.  :)

draga miha, tu chiar crezi ca ea nu a inteles in trei ani de zile cum sta situatia?...din nou, nu vreau sa te descurajez, dar ea nu va renunta la el nici chiar dupa ce va citi topicul asta...daca ar fi avut nevoie de o confirmare ca el este un manipulator parsiv si nenorocit, ar fi putut s-o obtina din multe locuri...dar din pacate nu si-a dorit asta

 :) e drept ca a vazut multe "semne"...a primit tot felul de explicatii pe care si-a dorit sa le creada, dar nu le-a crezut, de fapt....
a inteles cum sta situatia dar...avea indoieli...acum va intelege. :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #370 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 23:16 »


ăăăăă, scumpo, mai uita+te odata, io+s mai pacifista de felul meu...


scuza-ma iulia, am scris din greseala...stiam ca e postarea fortunei  :)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #371 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 23:19 »
s-a indragostit impotriva ratiunii

Arata-mi pe cineva care s-a indragostit cu acordul ratiunii si mananc de viu :D Cu acordul ratiunii construiesti relatii de interese, nu de dragoste. Intr-o relatie de dragoste, ratiunea isi are rolul ei. Dar dupa ce etapa indragostelii a trecut. Iar daca etapa asta nu trece, e o problema si relatia clar va ajunge intr-un impas mai devreme sau mai tarziu.

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #372 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 23:20 »

kate si william ?


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #373 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 23:22 »

sigur ca numai ea poate sa faca ce trebuie... dar intelegand, ii va fi mult mai usor. o frana in decizia ferma de a-l parasi era indoiala saiu mai bine zis neclaritatea situatiei, caci el ii intretinea ideea ca Ea percepe gresit lucrurile si, se pare ca nu-i asa...am sa-i spun sa citeasca acest topic.  si-apoi, suntem prietene de multi multi ani, suntem destul de asemanatoare... stiu ca va reusi.  :)

draga miha, tu chiar crezi ca ea nu a inteles in trei ani de zile cum sta situatia?...din nou, nu vreau sa te descurajez, dar ea nu va renunta la el nici chiar dupa ce va citi topicul asta...daca ar fi avut nevoie de o confirmare ca el este un manipulator parsiv si nenorocit, ar fi putut s-o obtina din multe locuri...dar din pacate nu si-a dorit asta

si daca o iubeste si el ? daca nu poate trai fara ea? daca are nevoie de ea cum are nevoie de aerul care-l respira ...daca ii face rau inconstient ?
eeeee ... si daca intradevar o iubeste ?

eh, nu stiu...pana la urma, rolul unei relatii e sa iti aduca bucurie, sa scoata din tine ceea ce e mai frumos, nu sa te chinuie....poti iubi un om si sa nu ramai cu el, daca nu e o situatie "sanatoasa" pentru suflet si minte... poti ramane doar prieten cu un astfel de om, oare?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #374 : Sâmbătă, 21 Mai 2011, 23:25 »


 :D iulia, iti inteleg revolta...pare un nemernic... in fapt, e un om bun, inteligent, special... dar cred ca e putin bolnav... am banuit mereu asta, din cat l-am cunoscut. nu face rau constient, dar face. cred ca asta ar spune amica mea.  :D

ei, vezi asta o atrage la el ...ca e bun, inteligent si special...Ai idee cat de greu este sa gasesti astfel de oameni in ziua de azi...Probabil calitatile astea inclina mai mult in balanta decat infidelitatea lui...sau mai stiu eu ce

tocmai...s-a indragostit de el fiindca e "altfel" decat majoritatea...f. inteligent si cu un sistem de gandire aparte...
nu, cu infidelitatea nu se poate impaca. s-a gandit la varianta de a trece peste si nu poate. nu e genul care sa traiasca in promiscuitate. ii plac lucrurile frumoase si curate.