Autor Subiect: Atitudine  (Citit de 119598 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #405 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 10:52 »
Un soi de fenomen care se extinde tot mai mult, din cate am observat eu, este robotizarea. Devenim roboţi. Ieri la servciu, o doamnă cu funcţie înaltă a telefonat şi a vorbit timp de 15 minute, precum o roboţică. Fără inflecxiuni ale vocii, făra întrerupere, a vorbit rece, distant, la obiect...
Devenim roboţi într-o lume de maşinării, în care totul devine standardizat, măsurat, calculat... roboţi cu chipuri umane...

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #406 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 11:08 »
erata: inflexiune

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #407 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 11:26 »
nu ti-a placut cucoana aia ,luci , asa ca de aici poti invata ceva : sa ai grija sa nu devi tu insuti un robot . si cred ca grija asta trebuie sa fie a tuturor celor care nu vor sa devina personaje-standard-de serie intro piesa scrisa de altii .

ideal ar fi sa ne putem scrie in totalitate scenariul vietii , iar daca acest lucru nu este posibil in totalitate ( ceea ce ni se cam intampla in 99/% din cazuri ) atunci am putea incerca macar sa iesim repede din scenele nepotrivite .

usor de spus , greu de facut , dar vestea buna este ca NU ESTE IMPOSIBIL !!!


luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #408 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 11:43 »
   Da, Janeta, am luat aminte a nu mă robotiza si eu... Eu sunt plină de trăire, chiar dacă la prima vedere nu s-ar zice, nu pot să fiu decât umană, caldă, mai puţin calculată, nu pot vorbi si trăi decât in felul meu autentic... Janeta, imaginea postată de tine este fabuloasă!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #409 : Joi, 02 Iunie 2011, 17:44 »
M-am tot gandit indelung la furtul de bărbaţi însuraţi şi de femei măritate... Din ce in ce mai multi oameni fură soţia prietenului ori soţul prietenei... Nu sunt deloc de acord cu acest furt mârşav, josnic, nedrept...

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #410 : Joi, 02 Iunie 2011, 17:45 »
Si mai ales nu sunt de acord cu faptul ca furtul mentionat de mine mai sus nu este pedepsit de legislatia in vigoare... Ce ar fi sa initiem noi o propunere legislativa in sensul acesta?

Offline lotus_flower

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #411 : Joi, 02 Iunie 2011, 21:33 »
ohooo, ce de bani s-ar strange la bugetul tarii ......uite unde era solutia...sa ,,amendam" amantii si amantele....:P

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #412 : Joi, 02 Iunie 2011, 21:36 »
ohooo, ce de bani s-ar strange la bugetul tarii ......uite unde era solutia...sa ,,amendam" amantii si amantele....:P

din pacate ...stiti cum e la noi...legile sunt facute sa fie incalcate, nu respectate...vor cauta metode sa ocoleasca "legea"  ;D :D romanii sunt inventivi ;)

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #413 : Vineri, 03 Iunie 2011, 09:49 »
@adda, hai sa nu exageram :)

peste tot in lume sunt incalcate legile si peste tot exista modalitati de ocolire a prevederilor legale.
cred ca important este sa ocolesti legal legea  ;)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #414 : Vineri, 03 Iunie 2011, 10:05 »
Din ce in ce mai multi oameni fură soţia prietenului ori soţul prietenei...
dar sotia prietenului ori sotul prietenei accepta sa fie "furati".

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #415 : Vineri, 03 Iunie 2011, 14:34 »
Din ce in ce mai multi oameni fură soţia prietenului ori soţul prietenei...
dar sotia prietenului ori sotul prietenei accepta sa fie "furati".
Da, Silviu, este adevarat cateodata accepta, dar nu pentru totdeauna.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #416 : Vineri, 03 Iunie 2011, 16:24 »
@adda, hai sa nu exageram :)

peste tot in lume sunt incalcate legile si peste tot exista modalitati de ocolire a prevederilor legale.
cred ca important este sa ocolesti legal legea  ;)

in cazul acesta provocarea e de doua ori mai mare pt. amanti si amante, nu?  :)
unii sunt tentati mai mult de ceea ce e interzis

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #417 : Vineri, 03 Iunie 2011, 17:59 »
Citat
M-am tot gandit indelung la furtul de bărbaţi însuraţi şi de femei măritate... Din ce in ce mai multi oameni fură soţia prietenului ori soţul prietenei... Nu sunt deloc de acord cu acest furt mârşav, josnic, nedrept...



draga mea , cu riscul de a te dezamagi ,trebuie sa-ti spun ca nu amantii sau amantele poarta vina principala , asa ca nu vad de ce ar trebui executati prin lege .

adica de ce am crede ca acea jumatate dintrun cuplu care calca stramb este un ingeras nevinovat atras intro cursa de catre un demon perfid sau o vrajitoare dibace ? de ce am face aceasta greseala ? 
cel sau cea cu care ne-am unit destinul aleg sa " calce pe alaturi " si , avand disponibilitatea asta cauta si ocaziile pentru a face asa ceva fara a fi deranjat/a ca acest lucru ne raneste . pai daca pe el/ea nu o intereseaza ca face un mare rau fiintei cu care a ales sa fie impreuna pana la capatul zilelor , de ce am avea pretentia ca amantul sau amanta jumatatii noastre sa primeasca o mare pedeapsa ? sau de ce am crede ca ar trebui sa-i pese , macar ,de sotul/sotia purtator/oare de coarne ?
amantul ori amanta sunt niste straini , nu jumatatea noastra ...ce sa cerem  unui strain , daca chiar jumatatea noastra a ales sa ne loveasca ?

eu cam asa vad lucrurile si  crede-ma ca stiu ce spun :D



luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #418 : Marți, 07 Iunie 2011, 12:26 »
  În toate oraşele în care am fost, când venea seara mă apuca un sentiment groaznic de singurătate, de înstrăinare. Dacă ziua mi se părea că aparţin oraşului în care mă aflam, când venea seara  şi oamenii se întorceau de la serviciu la ei acasă, îmi veneu dorul de acasă al meu, care era departe.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #419 : Miercuri, 08 Iunie 2011, 10:05 »
Cum stati cu atitudinea?

o vorba din strabuni  - "Aşteaptă-te la ce e mai bun, pregăteşte-te pentru ce e mai rău."

incerc sa iau ce imi convine din ea si anume sa ma gandesc ca sunt într-o călătorie şi nu trebuie să ma grăbesc sa ajung la linia de Finish, trebuie doar sa-mi placa scenariul