Autor Subiect: Atitudine  (Citit de 119594 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

julia

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #450 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 09:06 »

in afara de realitatea sau obiectul perceput mai e ceva la fel de importaant: subiectul care percepe. de acolo apar bulinele. daca ramii focusat pe realitatea obiectiva si “oare ce a generat astfel de interpretari??” te limitezi. extinde la subiect si vei gasi explicatia: bulinele erau deja prezente in “realitatea” lui. percepem prin intermediul unor scheme anterioare pe care le aplicam de plano. si care ne fac uneori sa gresim. pina la un punct eu zic ca e un fenomen normal. sa persisti in greseala dupa ce ti-au fost aduse argumentate si dovezi, hmmm…

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #451 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 10:05 »
da, jul, subiectivismul perceptiei  vine de la observator, sau mai bine zis de la "filtrele" reprezentarilor lui (varsta, sex, cultura, experienta de viata, stare psihica etc.). pana la un punct, e explicabil in limita normalitatii...dar... daca cineva incepe sa inventeze buline, cand obiectul observatiei n-are nici macar picatele :D, io zic ca intram fie pe taramul patologiei, fie pe acela al rautatii intentionate.

apropo, painea mea de ce o avea dungi in dimineata asta?  :D :D :D glumesc, da? ca maine, poimaine, imi aud vorbe cum ca as fi posesoarea  unei unice urechi.  :D :D

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #452 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 10:50 »
ba s-ar putea sa ramai si fara aia , daca nu renunti la analizele astea taman in wekeend . ;D e prea cald afara pentru analize "la rece" .
oricat de mult ne-am framanta noi , oamenii sunt asa cum sunt si , in afara de faptul ca avem posibilitatea de a nu permite sa fim agresati de catre persoane ce nu inseamna nimic pentru noi , in rest , cred eu , e de preferat sa ne focusam pe acele fiinte din viata noastra si pe acele situatii cu adevarat importante pentru noi . restul e doar o pierdere de timp si energie complet inutile .
parerea mea  :D

ptiu , na ca ma contaminai si eu  :D  caldura , deh...

julia

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #453 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 10:52 »

parerea mea despre parerea ta e ca parerea ta este foarte buna

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #454 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 11:11 »
si cum ramane cu painea mea in dungi?  :D :D :D

julia

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #455 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 11:18 »

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #456 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 11:21 »
ba s-ar putea sa ramai si fara aia , daca nu renunti la analizele astea taman in wekeend . ;D e prea cald afara pentru analize "la rece" .
oricat de mult ne-am framanta noi , oamenii sunt asa cum sunt si , in afara de faptul ca avem posibilitatea de a nu permite sa fim agresati de catre persoane ce nu inseamna nimic pentru noi , in rest , cred eu , e de preferat sa ne focusam pe acele fiinte din viata noastra si pe acele situatii cu adevarat importante pentru noi . restul e doar o pierdere de timp si energie complet inutile .
parerea mea  :D
ptiu , na ca ma contaminai si eu  :D  caldura , deh...

da, Jane, dar stii ce m-a deranjat? ca am auzit povesti aiuristice despre o persoana pe care o pretuiesc si careia mi se pare nedrept a i se crea o imagine stramba, fara macar ca ea sa aiba habar... daca stai nitel sa te gandesti, iti vei da seama despre ce vorbesc. asta m-a preocupat. in rest...stiu bine ca e pierdere de timp si energie sa te preocupi de toti saritorii de garduri din gradina Domnului.  :D :D hai, la treburi, mai lasati taclalele  :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #457 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 11:22 »

julia

  • Vizitator
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #458 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 11:24 »

frumusetea este dungile sunt in ochiul celui care priveste...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #459 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 11:24 »
 :D maine imi iau un iris cu buline.  :D

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #460 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 11:40 »
iaca aci machiajul perfect pt tine :D :D :D


Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #461 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 11:41 »
Citat
parerea mea despre parerea ta e ca parerea ta este foarte buna

iaca d`aia te iubesc eu  :-*

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #462 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 11:45 »
n-ai inteles discutia Jane. :P aici nu era vorba despre machiaj, ci despre "filtre", adica despre "ochelari".
oricum, apreciez perceptia pe care o ai despre moi.  :D

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Răspuns: Atitudine
« Răspuns #463 : Sâmbătă, 16 Iulie 2011, 12:55 »
oh , chiar ma bucur ca ti-ai dat seama ca-mi esti tare draga...ai o buna perceptie , mica ( floricele pe campii , bla , bla ... :D)si , ca sa am si eu aceiasi atitudine ( on topic , on topic :D) pozitiva iaca ochelarii cu bulinute perfecti pentru tine :-*



julia

  • Vizitator
Re: Atitudine
« Răspuns #464 : Marți, 19 Iulie 2011, 20:56 »

“Dracul cind n-are ce face isi cintareste coada!” Asa zicea fostul meu sef. Si asa zic si eu. Oamenii au minte putina si o risipesc pe prostii. Daca ar fi sa contabilizez cite prostii am auzit despre oameni pe care ii stiu personal sau si mai grav, despre mine, he he… as avea din ce sa deschid o banca. Insa cum nu putem controla ATITUDINEA altora ci doar pe a noastra, atunci ramine sa lucram la ea continuu.

“Asa precum bem apa doar dupa ce nu mai este tulbure, de ce nu asteptam sa se limpezeasca cuvintele si abia apoi sa le rostim?” (Maria d’Alba)