Autor Subiect: Andaluzia, Gibraltar si Maroc. Circuit si sejur. 25 august - 04 septembrie 2014  (Citit de 32951 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Sa continui cu hotelurile in care o sa stam. La Cordoba, pt ca am sarit peste, o sa ne petrecem cateva ore din noapte la Ayre 4* (nu prea multe pentru ca seara vreau sa va duc la un superb spectacol de flamenco si calarie si apoi mai e un pic de haladuiala, stiu bine... ;), asa ca nu ajungem mai repede de 12.00 la hotel. Si pe la 8.30 plecam spre Sevilla...Intre masa de amiaza pe care o sa o luam undeva in zona Mezquita si spectacolul de flamenco si calarie o sa avem cateva ore de relaxare la piscina hotelului...

Ayre este gazda noastra mai veche, de fapt daca imi aduc bine aminte cred ca o singura data n-am stat acolo, in rest ne-am bucurat de zona verde superba ce inconjoara hotelul si de aerul cordobez al interiorului. Locul meu preferat acolo este un patio cu lamai...Cand ajunga acolo. primul lucru merg sa vad gradinita aceea minunata din interior...

Asa cum va spuneam hotelul Ayre Córdoba este amplasat in mijlocul unei gradini superbe, are acolo si o piscina, scaune solare, tot ce trebuie...Doar cu mancarea e mai gresu la Ayre. Nu ca n-ar fi sau n-ar fi buna...dar fiind un hotel de 4 * e putin cam...scumpa. Si zona da tonul. Este cartierul de vile cel mai frumos din oras....De acolo de pe colina, in cca 10 minute de mers cu maşina se ajunge in centrul oraşului.

Camere sunt spaţioase, au decor clasic TV, seif, minibar cu apă gratuită si acces gratuit Wi-Fi.

Restaurantul La Parrilla de lângă piscină serveşte o gamă largă de preparate din bucătăria spaniolă pe perioada verii. De asemenea, Ayre are un restaurant tip bufet şi un snack-bar în aer liber, pe terasă. Sunt si 2 terenuri de tenis, dar nu avem timp....





Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
In zona apropiata Gibraltarului vom sta in Los Barrios, aproape de hotelul in care stateam de obicei, Holiday Inn Express 3*. Avem acum un hotel de 4*, din lantul NH, unul dintre cele mai cunoscute din lume. Pt calitatea serviciilor si locare.

Zona este cea de magazine mari, suntem practic in afara localitatii propriu zise. Prefer locul acela pt lumea isi face cunparaturi usor de tot acolo, sunt o gramada de supermarket-uri pe o raza de 1 km. Si toti vor amintiri, nu doar magneti sau nu stiu ce lucruri marunte. Vor sa ia si un vin, o dulceata de ghimbir sau de portocale amare, niste condimente mai deosebite...

Hotelul NH Campo di Gibraltar 4*

Este un hotel de design modern, nu este ca celelalte alese clasic. Situat sa cum precizam în Palmones Sciences and Technology Park, zona comerciala Algeciras - Los Barios. Este aproape de Linea del Conception adica granita spre "Stanca" dar si de Tarifa, portul de unde ne vom imbarca pt a trece in Maroc.

Are Wi-Fi gratuit în restaurant, cafenea şi hol, camerele se vede si in poze sunt elegante, confortabile. Dotate cu aer condiţionat, cu un televizor şi un telefon. Toate au o baie proprie, cu un uscător de păr şi articole de toaletă.

Oaspeţii beneficiază de un discount la sala de sport şi saună, în aceeaşi clădire cu NH Campo de Gibraltar. Există acces direct la aceste facilităţi prin hotel.

Restaurantul Nhube al hotelului oferă o gamă largă de preparate culinare mediteraneene. Există, de asemenea, un café-bar şi o terasă.







\








Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Am ajuns si la ultimul hotel unde o sa stam in Andaluzia. Regiunea este Costa del Sol, iar statiunea se numeste Fuengirola. Este amplasata aproape de Malaga, sunt doar 30 km pana acolo, se strabat usor cu trenul de litoral. Este langa Marbella, statiunea considerata de lux a Costei del Sol, deci se poate ajunge usor si acolo intr-o vizita. Cu cine vrea, am sa merg intr-o dupaamiaza 2-3 ore. Are o zona veche foarte frumoasa, in jurul lui Los Naranjos, case vechi dar bine intretinute, multe magazine... ::), terase...E tare placut acolo, ar fi interesant sa ajungeti sa vedeti si acel oras.

Fuengirola nu este doar o statiune, este o localitate destul de mare. Ca avantaj major, plasarea in mijlocul Costei del Sol, se poate ajunge cu usurinta oriunde. Are si cateva obiective, dar cand ajungeti acolo sunt convins ca o sa fiti satui de vizitare...Totusi le enumar: Biserica Nuestra Senora del Rosario, Castelul Sohail, ruinele asezarilor umane fenopunice, Torreblanca, Gradina Zoologica Municipala, Parcul acvatic, Hipodromul.
Plajele cele mai renumite din statiune sunt: Carvajal, Torreblanc, Playa de Fuengirola,

Noi o sa stam undeva central, chiar foarte central, la 500 m de km zero. Hotelul se numeste Las Pirámides si are si acesta ca si celelalte alese anul acesta, 4*. Este situat chiar în fața mării, de fapt chiar pe malul Mării Mediterane, de-a lungul promenadei şi la doar 500 de metri de centrul oraşului.

Este un hotel mare, are 320 camere. Toate cu aer condiţionat şi balcon cu vedere cel putin laterala la mare. Deci indiferent unde vom fi cazati, o sa vedem marea...În zonele publice este disponibil accesul gratuit la Wi-Fi (accesul în camere este la un cost suplimentar).

În cadrul hotelului există mai multe restaurante şi baruri, inclusiv un restaurant de tip bufet şi un bar la piscină. De asemenea, există cafenea şi bar cu terasă. La acest hotel avem pe langa mic dejun si masa de cina, este sistem bufet. Daca doriti sa dati o raita "panoramica" prin hotel, sa vedeti camerele, restaurantul, chiar si... ce veti manca, intrati pe site-ul lor http://www.hotellaspiramides.com/en/index.html si la Gallery o sa gasiti panoramicele de la Hall, Room si Restaurant. Sunt foarte bine realizate asa ca merita sa aruncati un ochi...

Cateva poze, dar ce e important se vede panormic, pe site:






















Offline Ani Marie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Gigi am o mare rugaminte, sa nu ma uiti acolo, sa faci prezenta in fiecare zi. :applause: *|*

dianna

  • Vizitator
cred ca va trebui sa ne numaram cu mare atentie unii pe altii dupa seara cu sangria pe terasa impreuna cu vizita la barul irlandez Trinity  ;D

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Andaluzia, Gibraltar si Maroc. Circuit si sejur. 25 august - 04 septembrie 2014
« Răspuns #35 : Sâmbătă, 22 Martie 2014, 12:56 »
din pacate nu pot sa postez eu o poza de anul trecut in timpul unei iesiri la o sangrie (doua - trei) impreuna cu fetele ... atatia dinti pe metru patrat nu am mai vazusem demult !  :thumbup:

Offline Ani Marie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
  • Bine ai venit in grupul nostru!
daca vrei ni le poti trimite pe ID-urile personale, eu sunt tare curioasa

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Ani Marie - actiunea din Andaluzia a fost minunata, a fost ceva cu mult peste nota 10++++++
Eu as fi preferat sa ma uite Gigi cateva "LUNI bune" pe acolo  :D nu as fi strigat dupa  :help:
Fara nici o gluma acum - A FOST O VACANTA MINUNATA, locurile pe unde am umblat, cele vazute si unele revazute - imi vor reveni in memorie ani buni. Periodic ma uit peste poze si imi amintesc cu drag de diverse momente.
Grupul la fel de nota 10, oameni pe care in viata de zi cu zi nu ai =:sansa sa ii intalnesti pe toti la un loc:= oameni de valoare.
La fel a fost si actiunea din 2012 - Capitalele Europei.

Offline MAC

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 180
  Ani Marie,Plusar a vrut sa spuna ca sangria a ras cu gura pana la urechi ;D  A fost cea mai buna si ametitoare sangria pe care am baut-o  :D,in miez de noapte,pe o terasa micuta cu miros de iasomie.Asta,dupa spectacolul ecvestru in ritm de flamenco  ;)

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
deci MAC = Mihaela  :giggle:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Ieri, la plimbarea pe care o fac zilnic (atunci cand nu sunt plecat...) am intalnit-o pe Aurelia. Care a fost si ea anul trecut in Andaluzia. La Predeal chiar ma intreba cineva, ce mai stiu de ea. Avand in vedere ca suntem sibieni amandoi si cum orasul nostru este destul de mic ar fi trebuit sa o mai intalnesc...Ieri am dezlegat "misterul"... ::) S-a mutat la Sebes Alba, la mama sa. Imi spunea ca este in varsta si ii este frica sa ramana singura. Si plecare la Sibiu imi spunea Aurelia ca este o tragedie...Nu o mai poate parasi nici un minut...

Nu mi-am continuat drumul pana nu am terminat amintirile din Andaluzia. Era atat de incantata de vacanta aceea, de tot ce a vazut, incat...parca ar mai fi mers odata.  :)

Offline Ani Marie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
  • Bine ai venit in grupul nostru!
sunt din ce in ce mai curioasa ... iar de uitat pe acolo nu vreau sa ma uitati, fara voi nu o sa mai fie atat de minunat,
imi pare rau de Aurelia ca nu mai poate veni cu noi, ii doresc mamei ei multa sanatate.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Am transmis tuturor un Email prin care solicitam optiunea voastra de participare la optionale. In situatia in care nu ati primit (poate v-a intrat in SPAM sau ceva nu a fost in regula cu transmisia - receptia) postez si aici textul Email-ului cu rugamintea sa-mi bifati optiunile voastre pe Email office@singlescamp.ro

"Acesta este un Emal general catre toti cei care participa la excursia din Andaluzia.

Asa cum explicam in prezentarea actiunii exista 4 obiective optionale care nu sunt incluse in tariful excursiei si la care pt a participa va fi necesar sa ne trimiteti optiunea voastra.

Va rog sa treceti in dreptul fiecareia DA (adica doresc sa particip) sau NU (nu sunt interesat de acest obiectiv). Dupa cumularea optiunilor voi transmite Samizei tabelul cu participantii/obiectiv pt a putea face rezervarile la fiecare dintre acestea.

1.       Alhambra - intrare in complex si parcurgerea cu ghid - 30euro/pers

2.       Gibraltar – excursie cu microbuze autorizate in rezervatia maimutelor. Tot acolo Pestera St Michael, Marele tunel de aparare, Coloanele lui Hercule. Pret inclusiv taxa de intrare in rezervatie: 30euro/pers

3.       Maroc - transport cu autocarul pana la Tarifa, ferry boat pana la Tangier, vizita cu ghid a orasului + shopping in Medina = 55euro/pers

4.       Ronda - transport cu autocarul dus si intors din Fuengirola - 25euro/pers

Total excursii optionale = 145 EUR/persoana.

Alhambra este foarte urgenta, acolo programarile se fac cu multe luni inainte. La fel si Marocul, unde trebuie organizata „One day trip”-ul cu agentia spaniola cu care lucram in Andaluzia

Am rugamintea sa-mi transmiteti cat mai urgent raspunsurile voastre.
"

dianna

  • Vizitator
eu le am deja  in contract

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Mai multi dintre voi si-au exprimat intentia de la inceput sau aici pe forum sau direct Samizei. N-am avut acasa situatia am scris tuturor. Mi-au raspuns deja in jur de 14, cel mai probabil ca la fel ca si anul trecut nimeni nu va rata ceva... :)