Autor Subiect: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014  (Citit de 34780 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014

nu mai sunt locuri libere

Tarif:  575 RON / persoana - cazare in camera DBL
Check in : 12 iunie 2014
Check out: 15 iunie 2014
Destinatie: com. Colti, jud.Buzau
Servicii incluse:
     • cazare 3 nopti la pensiune de 3*, mic dejun inclus
     • 3 cine calde, servite la intoarcerea de pe traseu, cu feluri de pranz: ciorba sau supa + fel de baza
     • ghidaj montan si explicatii - Diana Gavrila
     • transport zonal cu microbuzul

Grup de 30 de persoane.

Transportul pana la destinatie se va face pentru cei din Bucuresti organizat cu microbuzul, pe ruta: Bucuresti - Ploiesti -  Buzau - Colti si retur. Tariful este de 80 RON si nu este inclus in pretul excursiei. Cei inscrisi care au conectare intr-un fel la acest traseu, vor putea calatori cu acest microbuz, in aceste conditii tariful fiind calculat functie de distanta parcursa.
Un alt microbuz va pleca pe ruta Sibiu - Fagaras - Brasov - Intorsura Buzaului - Colti. Cine are conectare cu acesta, o poate face de pe traseul mentionat,  tariful fiind de 70 RON/persoana

Cele doua excursii organizate in 2013 in Tara Luanei s-au bucurat de mare succes. Si cea din primavara http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1488.0.htmlsi cea din toamna http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1673.0.html

Si pentru ca multi ati dorit sa vedeti locurile acelea si mai aproape de vara, am ales de data aceasta jumatatea lui iunie.

Este o actiune combinata, are si drumetie montana, pentru care este nevoie asa cum probabil v-ati obisnuit deja de tot echipamentul - rucac mic, ghete de munte sau trekking, pantalon lung, pelerina, frontala sau lanterna, are si o componenta de cunoastere. Un program extrem de complex, in care o sa intalniti si vedea lucruri pentru care nu se pot gasii explicatii nici stiintifice, nici religioase. Echipe de cercetatori au incercat sa dezlege misterele locului si inca nu pot spune nimic...

Diana Gavrila este una dintre cele mai cunoscute ghide montane din Romania. Are multe aparitii TV, a lansat chiar si o carte. Este un om de exceptie, pe care cei care au intalnit-o in cele doua excursii organizate pana acum acolo, au indragit-o imediat ce s-au intalnit cu ea. Peisajele sunt extraordinare, locul este mai multe decat binecuvantat...asa ca mie nu-mi ramane sa va spun decat cum sa va inscrieti.

Inscrierile se fac pe site-ul www.singlescamp.ro, la “Rezervari”
Plata se efectueaza in contul SC Bon Voyage srl Sibiu. Email: office@bonvoyagesibiu.ro

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014
« Răspuns #1 : Miercuri, 23 Octombrie 2013, 16:14 »
Programul celor 4 zile:

12 iunie - microbuzul va pleca din Bucuresti la ora 12.00 si va ajunge la Colti in jur de ora 16.00.
Cel de Sibiu pleaca la ora 9.15 si va ajunge la Colti in jur de 13.00.
Dupa check in, o excursie usoara, de incalzire la Complexul rupestru Alunis, cu urcare pana la Altarul lui Zamolxes.
13 iunie - dupa micul dejun, la ora 9.30 intalnirea in curtea pensiunii pentru plecarea pe traseu. Echipamentul comunicat este obligatoriu, desi inaltimile sunt mici si nu sunt pericolele proprii unor trasee montane cu grad de dificultate, pentru a evita entorse sau orice vatamare a picioarelor, ghetele de trekking sau de munte sunt mai mult decat indicate. Se va urca, merge pe zone colinare, se va cobori, de la altitudinea de 600 m la care este amplasata pensiunea si de unde incepem practic traseul, pana la 1.100. Traseul dureaza in conditii de pauza normala, nu prelungita pe perioade nejustificate, cca 7-8 ore, deci intoarcerea va fi la ora 19.00. Dupa refresh se va servi cina in localul pensiunii.
14 iunie - programul este similar zilei anterioare, doar ca traseul va fi altul. Seara petrecere de final de actiune.
15 iunie - dupa mic dejun, incarcarea bagajelor in microbuze si deplasarea cca 70 km pana la zona in care se pot vedea trovantii. In drum o sa oprim la Muzeul Chihlimbarului, unde vor putea fi admirate piese montate dar si brute, iar la magazinul din cadrul complexului, se vor putea achizitiona diferite obiecte din acest material. Diana ne va ghida si in acea zi, urmand ca microbuzele sa plece direct spre Bucuresti, respectiv Sibiu, la 16.00.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014
« Răspuns #2 : Miercuri, 23 Octombrie 2013, 16:19 »
Ce vom vedea in cele 4 zile, ca obiective, pentru ca peisajele cred ca le-ati vazut deja in fotografiile postate la actiunile trecute...


Ansamblul rupestru Alunis


Scaunul lui Zamolxes


Crucea Spatarului


Varful Turtudui - o poarta catre alta lume si ...locul Dianei


Piatra cu urme


Pestera triunghiulara


Piatra ingaurita


Schitul lui Iosif


Chilia lui Dionisie Torcatorul


Agatonul nou


Agatonul vechi


Santinela


Vatra


Muzeul chihlimbarului


Trovantii

Offline IuliaT

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 141
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014
« Răspuns #3 : Marți, 29 Octombrie 2013, 09:38 »
oare pot posta ca vreau sa merg in excursia asta...ca de 2 ori am incercat si nu m-a lasat.....

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014
« Răspuns #4 : Duminică, 03 Noiembrie 2013, 18:40 »
Atitea minuni aproape de noi!!!! Iar noi le  ignoram cautind in alte meleaguri...
Tocmai ce-am vazut pe internet un reportaj cu Diana Gavrila de pe B1 , am fost impresionata de cunostiintele si de pasiunea ei...
Trebuie sa nu ratez aceasta excursie!

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014
« Răspuns #5 : Duminică, 03 Noiembrie 2013, 19:03 »
Norocul nostru este ca in Romania mai exista oameni entuziasti...Diana este unul dintre acestia si pentru faptul ca zona aceea a deveni cunoscuta, i se daoreaza in mare parte ei.

Offline iuliana leonte

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014
« Răspuns #6 : Luni, 04 Noiembrie 2013, 11:07 »
Si eu sper sa ajung

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014
« Răspuns #7 : Luni, 10 Februarie 2014, 20:48 »
Oooff dar ce-am mai cautat excursia asta ! Merg si eu  :)

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014
« Răspuns #8 : Luni, 10 Februarie 2014, 21:09 »
Evident ca nu am reusit sa fac o rezervare (aceasta nu este o noutate pentru pc meu) dar voi trimite pe e-mail dovada de achitare a excursiei  :)

Offline nuska

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014
« Răspuns #9 : Luni, 10 Februarie 2014, 22:19 »
ma bucur pentru cei care vor ajunge in TARA LUANEI.eu am fost,si totul a fost minunat.
fericire

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014
« Răspuns #10 : Marți, 11 Februarie 2014, 19:07 »
 Subscriu la ce a zis Nuska. Si eu am fost (de doua ori, chiar)si va recomand din toata inima ! :)

Offline andreuta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014
« Răspuns #11 : Joi, 20 Februarie 2014, 18:25 »
dragii mei, vin si eu cu voi!  *|*

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014
« Răspuns #12 : Joi, 20 Februarie 2014, 20:14 »
Andreuta, vad ca iti place muntele...Esti de-a mea!  :)

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014
« Răspuns #13 : Luni, 24 Februarie 2014, 08:51 »
Un reportaj TV cu Diana...Daca aveti rabdare, cca o ora si aveti la dispozitie timpul acesta... o sa auziti niste lucruri foarte interesante...In curand ne  (re)intalnim cu Diana!

www.youtube.com/watch?v=aN76FSQignM

Offline adiprelips

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Cu Diana Gavrila in Tara Luanei. Muntii Buzaului 12 - 15 iunie 2014
« Răspuns #14 : Miercuri, 16 Aprilie 2014, 13:31 »
Mai sunt locuri pt. excursia in Tara Luanei?