Autor Subiect: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014  (Citit de 42521 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014
« Răspuns #30 : Vineri, 21 Februarie 2014, 13:21 »
Cu o lada de....! Stii tu Vera, da...? ::) Glumesc evident...Ma bucur sa te revad... :) Era mai - mai la mine la pensiune, mi-au solicitat de doua ori cei care se ocupa de prganizare evenimente pt voi, dar din pacate n-am avut locatia libera...Ieri am mai dat un raspuns si era o mutare de o zi...Sa vedem...

Offline Aica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014
« Răspuns #31 : Vineri, 14 Martie 2014, 14:51 »
Hop si eu!
Inca un newbie!
Cand am ales Parcul National Cozia am facut-o datorita felului in care au fost descrise traseele; acum cand vad SPA-ul sunt extaziata!
Sunt nerabdatoare sa ne cunoastem! ;)

Offline Teo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014
« Răspuns #32 : Vineri, 14 Martie 2014, 15:43 »
Salutare tuturor.  Am si eu o curiozitate, imi puteti spune cati doritori suntem pentru ,,Gradina zanelor"? Va urmaresc de mult dar nu stiu de ce nu am trecut la actiune pana acum.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014
« Răspuns #33 : Vineri, 14 Martie 2014, 15:54 »
Iti raspund eu Teo. Sunt 25 sau 26 de participanti. Astept sa vina Samiza de la targ sa vad situatia exacta. Dupa calculele mele, nu ar mai fi locuri disponibile, chiar si cu extensia pe care am facut-o. Depindem si de numarul de locuri de microbuz, pt ca din Cozia o sa coboram cu masina.

Offline Teo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014
« Răspuns #34 : Vineri, 14 Martie 2014, 16:06 »
Multumesc. Nu cautam un loc, mi-am exprimat intentia de a participa din februarie, am urmat instructiunile Dnei Samiza dar nu am primit confirmarea inscrierii. Nu vreau sa cred ca daca mi-au trebuit patru ani sa-mi fac curaj pentru a participa la actiuni, mai astept inca patru ca sa fiu inscrisa. :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014
« Răspuns #35 : Vineri, 14 Martie 2014, 16:23 »
Teo, Samiza transmite TUTUROR celor inscrisi un Email de rezervare in care apar toate detaliile. Asa cum este specificat si in metodologia de pe site. Este insa posibil, ca in situatia in care nu se tine cont de sfatul meu de pe site, sa aveti adresele noastre in address book, mesajele noastre se pot opri in filtre de SPAM. Pe site sunt contactele noastre, puteti oricand sa le folositi pt a vedea ce s-a intamplat cu inscrierile voastre. Noi nu avem cum sa stim daca ati primit sau nu mesajul. Lipsa de raspuns este interpretata ca renuntare. Verifica te rog daca ai office@bonvoyagesibiu.ro, samiza@bonvoyagesibiu.ro si office@singlescamp.ro. Apoi, luni cand Samiza revine de la Targul de turism, ia legatura direct cu ea, sa-ti retransmita Email-ul de rezervare. Sper insa sa mai fie locuri. Imi pare rau cand vad ca se intampla astfel de situatii, dar vedeti, nu e vina noastra.

Offline Teo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014
« Răspuns #36 : Vineri, 14 Martie 2014, 16:29 »
Am sa verific luni prin telefon la agentie sa ma lamuresc  unde am virat avansul. Multumesc.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014
« Răspuns #37 : Vineri, 14 Martie 2014, 16:32 »
Pai Teo, daca ai virat avansul e ok. Eu am inteles ca te-ai inscris dar nu ai primit email-ul de rezervare. Inseamna ca l-ai primit si ai si platit, deci esti pe lista de participanti.

Offline Alex andra

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014
« Răspuns #38 : Vineri, 21 Martie 2014, 19:22 »
Draga lume,

Tocmai ce m-am intors de la o "bere" (cico) cu fetele si sunt cu inima putin indoita... Le-am povestit despre planurile din mai si mi-au atras atentia ca este un traseu la care s-ar putea sa nu fac fata pentru ca nu sunt "de-a muntelui". Intr-adevar, a trecut ceva timp de la ultimul traseu care - zic eu - nu a fost nici macar unul de dificultate medie. Tot adevarat este si ca in descrierea actiunii s-a specificat ca nu este pentru oricine. Dar am luat-o ca pe o provocare. De fel sunt o persoana semi-activa, fac miscare cam o ora pe zi dar nu ma pot lauda cu o rezistenta iesita din comun.

Asa... M-am decis sa va scriu toate astea pentru ca imi doresc foarte mult sa inving provocarea asta. Prin urmare, am nevoie de putin ajutor pentru o evaluare personala si niscaiva sfaturi pentru urmatoarele 47 de zile.

Deci, va rog inlocuiti punctele:

1. Esti pregatita de Gradina Zanelor daca esti in stare sa .......

2. Pana pe 8 mai este recomandat sa ........

:) Va multumesc anticipat!  O0


Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014
« Răspuns #39 : Vineri, 21 Martie 2014, 20:22 »
Alex andra, nu tu spuneai ca ti-ai luxat glezna la un flic-flac cand nu-s ce obiect vestimentar imbracai/dezbracai? :giggle:
Mai, nu stiu ce sa zic :blush:

1. Esti pregatita daca esti pasionata de drumetii pe munte, mers pe jos in natura multe ore, si nu te lasa respiratia sau picioarele, nu te descurajezi usor, daca ai o perceptie obiectiva asupra conditiei tale fizice - nu numar de kilograme - motivatie, rezistenta si capacitate de efort nu te sub sau supra-evaluezi.
Eu stiu ca Gigi dupa primul traseu de evaluare,  va structura programul in functie de media grupului. Dar, e frustrant pentru cei care si-au dorit actiunea asta pentru tot ce are ea de oferit. Dar am vazut cateva persoane care cu siguranta nu au avut o imagine asupra traseului, dar au reusit pentru si-au dorit mult, iar vointa a fost motorul.

2. Incepand de maine e recomandat sa mergi pe jos macar vreo 2 -3 km in fiecare zi, sa urci si sa cobori scari, daca poti sa mergi si la sala-aerobic, sau sa faci jogging ceva de 2-3/ori pe saptamana.

3. important sa respecti recomandarile lui Gigi legate de echipament. bocancii sunt piesa de rezistenta. sa nu-i iei noi, prima oara, pe Cozia. O0

Hai ca nu vreau sa te sperii - mai bune spuneai care a fost cel mai greu traseu pe care l-ai facut. Ca sa poata lumea, inclusiv io, sa-si dea cu parerea avand un reper. Eu n-aveam mare experienta, dar traseele mele erau pe Ceahlau. Dar n-aveam nicio experienta la cataratul pe stanca verticala :D - asta e doar cireasa de pe tort dinainte de minunatia de Gradina a Zanelor.  :smitten:

Io-te si ce zice Gigi anul trecut:
extras din http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1419.90.html, reply 98

"Iesiti in parc, incepeti cu cateva alergari usoare si treptat lungiti distanta si intensitatea. Asa veti avea musculatura de la picioare pregatita pt un efort montan. Nu riscati sa veniti direct de pe scaunul de birou, pt ca o sa puteti avea surprize neplacute (blocaje musculare, incapacitate de efort etc)."
si
"Acum sa nu inteleaga nimeni ca va fi o goana sau ca va semana cu o actiune de alpinisti profesionisti. Nici vorba! Ritmul are sa fie unul care sa permita tuturor cu conditie fizic medie sa urce. O sa avem timp suficient de admirat, de fotografiat, de povestit. Pentru ca este in fond o actiune de socializare, care sa permita un dialog si o comunicare continua intre participanti. Si vreau ca toata lumea sa coboare, dupa 3 zile de munte, cu impresii placute si prietenii. Nu sfarsiti de efort si marcati de alergatura prin munte. Aveti incredere in mine si Pavel, amandoi suntem oameni obisnuiti cu muntele, ce va invatam si va sfatuim sunt absolut binevenite pt voi. La fel stim amandoi sa adaptam un ritm pt intreg grupul. Vreau de acum sa va spun ca daca cineva incearca sa rupa ritmul si sa forteze un timp mai scurt de urcare, va fi pe cont propriu. Cu riscurile ce decurg din urcatul solitar, inclusiv posibilitatea de ratacire. Parcul National nu este o zona turistica, cararile nu sunt unele foarte vizibile si multe trasee nu au marcaje, tocmai pt a tine turistii care nu au nimic in comun cu muntele sa fie tinuti departe de Gradina Zanelor si Grota Zmeilor, doua fenomene deosebite.

Deci daca respectati ce v-am sfatuit, daca va antrenati cat de cat, daca nu aveti vertige, nu are de ce sa va fie teama ca nu reusiti. Eu asa vrea ca toti sa ajunga sus si am sa fac tot posibilul pt asta."

PS - ce-as rade (de mine) sa fii vreo alpinista si io, amatoare, sa dau sfaturi :happy:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014
« Răspuns #40 : Vineri, 21 Martie 2014, 20:33 »
zambesc cand imi aduc aminte de tine ... anul trecut ... agatata de sarma aceea , in drum spre Gradina zanelor ...  :giggle:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014
« Răspuns #41 : Vineri, 21 Martie 2014, 21:04 »
Puteam sa jur ca apari cu replica. Ma crezi sau nu am vrut sa si scriu ca ma astept :kissing: Dar nu denatura, am ramas lipita de piatra, ca soparla in picioare, deasupra haului, inainte de a ajunge la sarma :happy:
Hai salut, mai rad vreodata cu tine? :D
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Alex andra

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014
« Răspuns #42 : Vineri, 21 Martie 2014, 21:22 »
:)))) Damn it... tot ce spui poate si va fi folosit impotriva ta ,,,  :crazy2: In apararea mea, imi sucesc gleznele numai cand ma imbrac si cand  vreau sa stau pe scaun in RATB... nu mi s-a intamplat in alte situatii  ^-^

In alta ordine de idei, multumesc pentru raspuns, a fost cuprinzator si la obiect :) Sincer, nu ma asteptam sa fie cineva atat de prompt in a-mi raspunde  :worthy: Deja merg cam 4 km  pe zi pe jos (casa ->munca) si la cateva zile ceva jogging. Mersi ca nu m-ai descurajat, o sa  ma pregatesc cat pot de bine. Am platit si diferenta, deci nu mai e cale de intors.

Dar... stanca verticala?? hau?? shoparla??? Doamne-ajuta!   :strong: :strong: :strong:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014
« Răspuns #43 : Vineri, 21 Martie 2014, 21:26 »
Ouups, acum am vazut si ce a scris Gigi anul asta. :blush:
Este o actiune dinamica necesita pregatire fizica corespunzatoare pentru un traseu de munte. Echipament obligatoriu: ghete trekking sau de munte, pantalon lung, pelerina, rucsac mic. Traseele sunt cu grad de dificultate mediu, pentru cei care nu au cunostiinte montane, am rugamintea sa va informati inainte de a va  inscrie ce inseamna asta. Pentru o persoana obsnuita cu muntele inseamna usor, pentru cineva care nu a fost niciodata la munte nu este indicat sa incerce. Nu pt ca ar exista riscuri ci in special pentru ca incetineste intregul grup. Din pacate stiti vorba aceea: tot ce este frumos se atinge cu greu si tot ce e bun este interzis...Oricum va recomand celor care aveti activitati de birou sa iesiti in natura, sa alergati, sa aveti o musculatura tonifiata. Va ajuta in ceea ce priveste starea psihica, optimism etc. Si nu in ultimul rand sa ajungeti sa vedeti frumuseti pe care nu aveti cum sa le admirati decat ...urcand.

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Gradina zanelor. Parcul National Cozia. 8 - 11 mai 2014
« Răspuns #44 : Vineri, 21 Martie 2014, 21:34 »
Io n-am vrut sa spun de stanca, plusar m-a fortat.  ;D.
Lasa alex andra, ca pe Cozia nu se urca cu RATB-ul si schimbi cel mult tricoul. Mai bagi si niste cardio, sau alergat in panta, daca stai la campie cauta si tu niste scari sa le urci si cobori  ;D

Sigur ca e loc de intors, oricand. poti sa renunti, sa gasesti inlocuitor.
Hai, ca am o impresie ca esti din categoria celor care se subevalueaza a alint cand nu se supraestimeaza a caterinca:crazy2:
Dar, trebuie luat in serios ce zice  Gigi - important e sa ne informam si sa ne  evaluam obiectiv.  :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.