Autor Subiect: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014  (Citit de 53203 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014
« Răspuns #15 : Vineri, 28 Martie 2014, 08:02 »
Tania, nu te ajuta niciuna dintre variantele :blush: :
Pentru cei din Bucuresti si pentru cei care vor alege sa vina cu microbuzul organizat:
Microbuzul organizat si inchiriat pe distanta Bucuresti - IC Ponor costa:
Inca un microbuz va pleca din Sibiu,

Eu sper sa ma sincronizez la Turda. :crazy2:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014
« Răspuns #16 : Vineri, 28 Martie 2014, 08:43 »
Tania, eu vin cu microbuzul pe traseul Sibiu - Sebes Alba - Alba Iulia - Turda - Huedin - Rachitele - IC Ponor. Cred ca pentru tine este mai buna solutia de a te intalni cu mine decat cu microbuzul de Bucuresti, asta pt ca sunt convins ca ai legaturi mai apropiate de Turda - sau cu Vint (tren) sau cu Sebes (autobuz). Eu am sa fiu ceva mai flexibil cu microbuzul meu, mai pot astepta, ma pot si abate un pic de la traseu. Cel de la Bucuresti va fi plin, lumea este nerabdatoare dupa atata drum sa ajunga la pensiune si va accepta mai greu sa astepte sau sa iasa de pe traseu.
Deci incercati amandoua o sincronizare cu mine. N-am fixat inca ora de plecare, dar daca va uitati la actiunea de anul trecut o sa fie aceiasi pt ca am ajuns acolo perfect.

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Re: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014
« Răspuns #17 : Vineri, 28 Martie 2014, 09:43 »
Ok Gigi, multumesc .... sa-mi pastrezi un loc in microbuz  :kissing:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014
« Răspuns #18 : Vineri, 28 Martie 2014, 10:35 »
Uite si las aici o lista deschisa, pt a nu uita pana atunci... ::)

Microbuz din Sibiu (8 locuri):
1. Gigi
2. Tania
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014
« Răspuns #19 : Vineri, 28 Martie 2014, 18:49 »
Am stat mult sa ma gandesc daca Da or Ba.... Am fost in zona prin 1998, am campat la cabana Padis, iar traseele au fost minunate dar nicicum usoare.... Poate unde am stat la cabana Padis iar de acolo pana la obiective e ceva de mers si niste mici culmi de trecut si poate pentru ca a plouat tot timpul... Ziua ploua sau burnita (asa de pe la 09 - 10) si se oprea seara (07-08), iar noaptea era un cer instelat absolut... si un friiiig... Cabanierul ne-a zis ca asa vara ploioasa nu a vazut, desi acolo ar fi polul ploilor din Romania....
Dar daca zici ca mergem pana la Glavoi (La grajduri) cu masina ma bag si eu. Adica la Cetatile Ponorului... ca la Cheile Galbenei NU...
Oare putem lega (la intoarcere) Cetatile Ponorului cu Lumea Pierduta si Poiana Ponor unde este si Izbucul Ponor (mie mi-a placut foarte mult) sau le lasam pentru ziua in care voi mergeti la Cheile Galbenei apoi sa mergem la pestera Focul Viu ?
Ar mai fi si Cetatile Radesei si altele.
Oricum parca ar trebui o zi in plus - din 5 zile 2 sunt pe drum (cel putin din Bucuresti).
Astept si parerile voastre.  :faint:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014
« Răspuns #20 : Vineri, 28 Martie 2014, 19:11 »
Rentzi, suntem baieti sau ce naiba... :giggle: Cum adica nu mergi pe Cheile Galbenei... ??? Si daca le faci prin rau si tot merita...

Ai prins frica de ploaie si e firesc. Muntele e greu pe umezeala, indiferent cum e solul de traseu...Am ales august, sanse minime de ploaie. Mai ales ca in 8 este ziua mea, cu atat mai putin are voie sa ploua... ;)

Apropo de program: problema este ca majoritatea nu-si pot rupe prea multe zile libere...Vor sa mai mearga undeva sau cu noi sau individual. Si trei zile de munte e suficient pt cineva care nu are antrenament. Sunt multe lucruri si locuri de vazut acolo, ne organizam la fata locului functie si de evaluarea fizica a grupului. Iesim in prima zi la o scurta plimbare, fara ghid si vedem cam unde stam. Oricum facem 2 grupe, una condusa de mine si alta cel mai probabil de Nicu sau de altcineva de la salvamontul local.

Despre microbuz, da, ne ajuta foarte mult ca mergem pana la capat de traseu nemaifiind nevoie sa facem drumuri inutile...Asa am facut si anul trecut, pe ambele grupe.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014
« Răspuns #21 : Vineri, 28 Martie 2014, 19:49 »
Si atunci tot in August in jurul datei de 10 am fost - se pare ca soarele intra cel mai bine in ferastra de la Focul Viu cam in perioada aceasta.
Au trecut totusi 16 ani de atunci si s-au agatat niste kg-uri de mine intre timp (sper sa mai fac vant din ele pana in August).
Oricum zona este spectaculoasa si imi doream sa o revad.  :surrender:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014
« Răspuns #22 : Sâmbătă, 29 Martie 2014, 02:30 »
vai, vai, rentzi, asta a fost...atunci. nu e obligatoriu sa se repete experienta neplacuta si acum. ;)
eu vin cu microbuzul pe traseul Sibiu - Sebes Alba - Alba Iulia - Turda - Huedin - Rachitele - IC Ponor.
Deci incercati amandoua o sincronizare cu mine. N-am fixat inca ora de plecare, dar daca va uitati la actiunea de anul trecut o sa fie aceiasi pt ca am ajuns acolo perfect.

Pai, daca tot n-am somn :slap:, eu m-am uitat. Anul trecut ai ajuns in Cluj pe la 15.30. Eu, de la Iasi, am un autocar care ajunge in Turda la `14.00, in Cluj -15.00, Huedin - 16.00. Oare unde sa cobor?  ::).

Bine, macar, ca stiu in ce ma urc ;D:
Microbuz din Sibiu (8 locuri):
1. Gigi
2. Tania
3. Alis
4.
5.
6.
7.
8.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 29 Martie 2014, 06:16 »
Cel mai bine pt mine in Huedin. Asa nu mai intru nici in Turda, nici in Cluj si merg doar pe autostrada. Dar e foarte posibil sa iau pe cineva si de acolo, asa ca vedem cand se inscriu toti la microbuzul meu.

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014
« Răspuns #24 : Sâmbătă, 29 Martie 2014, 16:39 »
Din Bucuresti sau limitrof s-a inscris cineva?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 29 Martie 2014, 16:41 »
In jur de 15 persoane.... :)

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 29 Martie 2014, 17:53 »
Oho, deja un microbus !  Taseul prin Brasov presupune sa mai luam oameni pe drum?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014
« Răspuns #27 : Sâmbătă, 29 Martie 2014, 19:55 »
Da, absolut! Cine este pe acel traseu, o sa urce. Cand se apropie excursia am sa deschid pe forum lista cu inscrieri la microbuz.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014
« Răspuns #28 : Sâmbătă, 29 Martie 2014, 20:17 »
Eu cred ca Renzti incerca sa sugereze ca traseul prin Brasov e un pic mai lung si daca nu sunt persoane de luat...

Gigi, ma gandeam ca daca treci prin Turda / Cluj aproximativ la aceeasi ora, cu siguranta ajungi in Huedin cu mult inaintea autocarului de linie. Dar, vedem. Cand vine timpul :giggle:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline natalya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
  • Momentul prezent este tot ceea ce avem
Re: Drumet in Muntii Apuseni 6 – 10 august 2014
« Răspuns #29 : Duminică, 06 Aprilie 2014, 10:46 »
 :help:Wonderland! Te rog spune-mi cum ai ajuns anul trecut in Maramures? N-are legatura cu aceasta actiune dar aici sunt sigura ca intri. :worthy: