Autor Subiect: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014  (Citit de 33390 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #15 : Marți, 25 Martie 2014, 07:25 »
Gabirose, traseul de Creasta Cocosului nu este deloc dificil. Este lung, dar atat. Anul acesta o sa schimb un pic ruta, vreau sa elimin monotonia intoarcerii pe acelasi drum. O sa coboram pe alta parte, scurtand un pic intaorcerea si traversand si alte locuri.

Pana in rezervatie se merge pe drum deschis, forestier, cu o diferenta de nivel aproape imperceptibila. Din rezervatie insa avem de urcat intai o carare protejata de mana curenta din lemn, apoi o zona mai pietroasa. Cele doua portiuni sunt destul de inclinate, asa ca parcurgerea lor necesita ceva efort. Nu mult, pt ca distantele sunt scurte, in 30 minute suntem pe platoul de sub Creasta Cocosului.

Echipamentul de excursie este format din:
- gheata de munte - minim trekking
- rucsacel de spate, in care sa intre mancarea, apa, un schimb de tricou, pelerina
- am amintit deja, pelerina de ploaie. Poate sa fie si din aceea de 10 lei de unica folosinta, doar ca trebuie sa aveti ceva ce sa va protejeze daca ploua. Ideal este sa aveti jacheta speciala impermeabila si pantalon care se trage peste pantalon. Asta daca deja le aveti cumparate sau daca intentionati sa mergeti de mai multe ori la munte. Daca intentia este de folosire doar pt excursia aceasta, nu merita sa investiti: o jacheta costa cca 150 RON (de 300 mm coloana) si un pantalon in jur de 65 - 75 RON.
- recomand un bat de trekking. Mai ales celor care au probleme cu articulatiile si cu echilibrul.
- bluza usoara, e bine ceva supraelastic sa permita transpiratia. Bumbacul este foarte bun pt piele sensibila, este placut si confortabil, dar nu permite evaporarea transpiratiei. Ramaneti uzi si nici mirosul nu este tocmai unul placut, la un astfel de efort scoateti o gramada de toxine...
- un polar usor sau ceva de genul acesta, pe care in caz ca e putin mai racoare sa-l puteti lua peste bluza
- medicamentele pe care le luati curent sau de care stiti ca aveti nevoie. O fasa elastica nu strica niciodata, nu se stie cum faci o entorsa
- un aparat foto, spatiu de stocare...

Offline mihaela.nicolescu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
  • Fericirea vine din interior!
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #16 : Marți, 25 Martie 2014, 15:22 »
Am reusit sa achit integral - ma pregatesc de mers pe jos - si ma bucur de primavara frumoasa ce ne inconjoara. Astept sa va revad !!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #17 : Marți, 25 Martie 2014, 19:39 »
Mihaela daca ai reusit tu sa faci traseul acela de iarna in Cindrel, pana la Creasta Cocosului e o joaca. Doar ca trebuie sa aveti cu totii maxima grija la picioare. Unghii taiate corect, incaltaminte care sa nu va "bata", un ciorap care nu retine transpiratia.

Offline Gabi sb

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #18 : Sâmbătă, 29 Martie 2014, 23:47 »
Si eu am inceput sa merg zilnic la serviciu, pe jos....Noroc ca avem parte de vreme frumoasa.  :dance:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #19 : Duminică, 30 Martie 2014, 07:14 »
Da, e o primavara superba la Sibiu. In fiecare zi ies cu "uriasul" meu la plimbare si ma bucur de fiecare moment. E pacat sa nu-ti petreci 2-3 ore/zi afara...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #20 : Duminică, 30 Martie 2014, 17:26 »
Asa cum am anticipat acum cateva zile si am scris pe topic, inscrierile s-au inchis, locuri s-au rezervat in totalitate. Mai este o singura persoana inscrisa ieri care a comunicat ca vine si urmeaza sa achite avansul.

Cei care s-au inscris, dar nu au achitat pana acum avansul, din diverse motive, fie ca au renuntat, fie ca au tot amanat sa o faca, ii rog, pt a nu se crea probleme de retur de bani din agentie, sa nu mai faca plati. Asa cum spuneam s-a platit deja in limita locurilor disponibile. deci singura sansa de ma rezerva un loc este renuntarea unuia dintre participanti. Daca nu renunta nimeni si doresc sa participe la actiuni impreuna cu noi se pot orienta spre alte actiuni similare cu aceasta din Maramures unde inca mai sunt locuri. Imi pare rau, dar ati vazut, locurile sunt limitate si cu toata placerea de a merge cu cat mai multi acolo, nu se poate depasi capacitatea microbuzelor si a cazarii.

Offline craluca

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #21 : Luni, 31 Martie 2014, 13:29 »
Hello dragii mei,

Sunt si eu inscrisa, am vb cu Samiza pt confirmare. Gigi, vreau sa vin si eu cu microbuzul de Bucuresti ! Abia astept sa va revad! Raluca.  :love:
raluca

Tatiana

  • Vizitator
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #22 : Luni, 31 Martie 2014, 14:14 »
Pai daca s-au gatat inscrierile, sa asteptam lista s-apoi om hotari si cum facem cu transportul,zic. ;) (si eu as fi amatoare de microbuz de la Bucuresti)

O primavara frumoasa tuturor!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13227
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #23 : Luni, 31 Martie 2014, 16:38 »
Daca am inchis rezervarile si pentru ca nu mai este chiar foarte mult timp, iar eu prins intre plecarile cu SC si Sibiel, unde e un an foarte-foarte plin am sa stu tot mai putin la birou, hai sa nu lasam pe maine ce putem face azi.

Deschidem lista de microbuz Bucuresti - Ploiesti - Campina - Brasov - Rupea - Sighisoara - Tg. Mures - Reghin - Dej - Surdesti

1. Raluca C
2. Tatiana B

Din Sibiu plecam cu alt microbuz:
1. Gigi
2. Gabi Sb

Inscrierea se face luan cu copy/paste tot mesajul si completand numele pe scurt.

Offline Angela B

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #24 : Luni, 31 Martie 2014, 23:58 »
Daca am inchis rezervarile si pentru ca nu mai este chiar foarte mult timp, iar eu prins intre plecarile cu SC si Sibiel, unde e un an foarte-foarte plin am sa stu tot mai putin la birou, hai sa nu lasam pe maine ce putem face azi.

Deschidem lista de microbuz Bucuresti - Ploiesti - Campina - Brasov - Rupea - Sighisoara - Tg. Mures - Reghin - Dej - Surdesti

1. Raluca C
2. Tatiana B
3. Angela B

Din Sibiu plecam cu alt microbuz:
1. Gigi
2. Gabi Sb

Inscrierea se face luan cu copy/paste tot mesajul si completand numele pe scurt.

Offline simona_v1

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #25 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 11:18 »
Deschidem lista de microbuz Bucuresti - Ploiesti - Campina - Brasov - Rupea - Sighisoara - Tg. Mures - Reghin - Dej - Surdesti

1. Raluca C
2. Tatiana B
3. Angela B
4. Simona V

Din Sibiu plecam cu alt microbuz:
1. Gigi
2. Gabi Sb

Inscrierea se face luan cu copy/paste tot mesajul si completand numele pe scurt.

Offline valentin75

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #26 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 19:31 »
Deschidem lista de microbuz Bucuresti - Ploiesti - Campina - Brasov - Rupea - Sighisoara - Tg. Mures - Reghin - Dej - Surdesti

1. Raluca C
2. Tatiana B
3. Angela B
4. Simona V
5. Valentin V

Din Sibiu plecam cu alt microbuz:
1. Gigi
2. Gabi Sb

Inscrierea se face luand cu copy/paste tot mesajul si completand numele pe scurt.

Offline natalya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
  • Momentul prezent este tot ceea ce avem
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #27 : Miercuri, 02 Aprilie 2014, 21:34 »
Wonderland te rog spune-mi cum ai procedat anul trecut cu transportul din Iasi in aceasta excursie?
 

Offline mihaela.nicolescu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
  • Fericirea vine din interior!
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #28 : Joi, 03 Aprilie 2014, 18:47 »
Buna seara - buna seara
Mai suntem 3 personaje din Bucuresti interesate de microbuzul de Surdesti :
Sabina Dragomir
Mihaela Nicolescu
Cristina Timar
Cum ar zice nenea Iancu  " confirmam pozitiv " particitarea la microbuz

Abia astept sa va revad
M

Offline FLUTURAS

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Excursie in Maramures 21 – 25 mai 2014
« Răspuns #29 : Joi, 03 Aprilie 2014, 18:55 »
mai sunt  locuri pt maramures?