Autor Subiect: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014  (Citit de 36672 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #75 : Miercuri, 24 Septembrie 2014, 01:16 »
Un sejur cu de toate: aventura urbana, peisaje de vis, pizza margherita de mi-a iesit pe nari, oameni simpatici cu pregatire la Carol Davila, cannelone rulz (baba doar pt unii), 3 zile de plaja ideala pt mine , Sardinia pas cu pas ... la volan, oameni calmi care muncesc un pic pana la pauza, sampania de pe balcon la ceas de seara asortata cu masline, crantzanele, parmezan si struguri. Basca ca mi-am tras si nevasta din Braila  :oops:
Anisoara sper ca ai ajuns cu bine acasa , eu intre timp incep sa lucrez la proiectul "casa de vacanta din Thasos"  :giggle:

P.S.: M-am bucurat nespus din am vazut ca apa de la automatele din metrou este 2.5 lei si nu 2.5 Euro  O0

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #76 : Miercuri, 24 Septembrie 2014, 17:03 »
Am revenit aseara acasa….si parca lipseste acum o felie de pizza a la Napoli  !!  :food:
Periplul nostru pe meleagurile italiene a fost incredibil, un loc mai frumos decat altul.  Acum descarc pozele in PC si voi incepe selectarea lor pe categorii. Operatia asta e un fel de “remember-ing” la cald, cat inca mai sunt proaspete amintirile din vacanta.  :)
Excursia noastra a fost presarata cu locuri frumoase, cu peisaje exotice, cu mancaruri specifice, cu peripetii si amintiri faine.   :thumbup:
 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #77 : Miercuri, 24 Septembrie 2014, 19:23 »
Dupa trei zboruri si un autobuz, am ajuns si eu acasa...Obosit dar multumit de cum mi-a iesit aceasta actiune.  :) Tinand cont ca a fost prima in zona Amalfi si Sardinia, ca a avut un grad mare de complexitate si mai ales de faptul ca napoletanii, insitutiile si firmele de acolo sunt total imprevizibili, as putea spune chiar mai mult decat multumit.

A fost intradevar, asa cum scriau si Doru si Gabi, o vacanta plina, plina...Am traversat o multime de locuri, de la nebunia si animatia din Napoli pana la linistea si luxul din Porto Cervo si Capri. Am calatorit cu avionul, cu ferry, cu hidrofoilul, cu barca, cu autobuze, cu taxiul, cu microbuzul si masinile inchiriate...S-au intamplat atat de multe in cele 11 zile incat pot scrie la iarna o gramada de articole...Unul cu siguranta va fi: "Coasta Amalfi din...portbagaj".  ;D ;D ;D Cei care au ramas cu mine in statia SITA stiu de ce...! ::) Am sa mai scriu si despre "Erotismul din Pompei", despre "Satele din stanca, Pasada si Dorgali". Despre "Cetatea genoveza de la Castelsarde", despre "Ischia si Frau Merkel" - care de departe a fost cea mai placuta surpriza a excursiei, despre "Prajiturile, inghetata si cafeaua expresso din Napoli"...Sunt atat de multe de scris si de povestit.

Adevarul ca genul acesta de vacanta iti ofera posibilitatea unei calatorii reale. Intri adanc in spatiul de vizita, nu este ceva superficial la nivelul turistic. Interactionezi nu doar cu interfete de tip "hospitality" ci cu tot soiul de oameni si astfel poti percepe corect ceea ce traversezi. Ma bucur ca am avut ocazia unei astfel de experiente. Invatasem la cursurile cu americanii de la Global genul acesta de friendly holyday group, doar ca nu  avusesem pana acum ocazia unei destinatii la care sa se preteze asa ceva. Am lucrat ..."ceva"  ::)  sa pun la capat toate amanuntele, am incercat sa evit cat se poate de mult imprevizibilul si "surprizele" si am deschis mult paleta de activitati.

Anuntasem o abordare de acest gen a excursiei, am mizat pe prezenta unor "vechi" care deja ma cunosc si stiam ca zona este extrem de bogata si de surprinzatoare prin ceea ce ofera. Daca ar fi sa o mai fac inca o data tot asa as face-o. Adica nu stiu daca ai putea descoperi altfel Napoli decat mergand cu metroul, batandu-i strazile mai putin turistice, nu cele pregatite sa primeasca turistii coborati din autocare. Si cu siguranta as alege aceiasi tipologie de ghid, asa cum era Daniela...Cine intelege modul ei de a comunica si a arata nu poate sa fie decat incantat. Este atipica, nu este genul de om cu care sa faci un walking tour cu oprire la obiective si explicatii prea detaliate. Si transpira aerul de Napoli...Cui ii place...E clar, e nerecomandat celor care au nevoie de confort. Napoli nu poate sa ofere asa ceva...si asta trebuie inteles de oricine planuieste sa mearga acolo...Adica ba da, poti vedea Napoli stand intr-un hotel de 5* pe Vomero, traversand orasul cu explicatii gen sightseeing tour in fotoliul de piele al unui microbuz luxos, iar in Molo Beverello sa te astepte un mic yacht si sa te plimbe printre insule si pe coasta. Sa inoti in apele de smarald sa mananci in unul dintre restaurantele de lux din uriasa metropola...Dar acela este Napoli?  ???

Pt mine Napoli este asa cum apare el: imprevizibil, cu circulatie nebuna, murdar, cu strazi inguste si rufe atarnand de peste tot...Cu mancat in strada (gen la "scaunele rosii" sau la "scaunele albastre"...acolo unde ne-am petrecut cativa serile...), cu stat in cartier superaglomerat...Nu mi-ar place sa stau in 5* si sa fiu plimbat in limuzina VIP. Sa mananc la "patru ace"...Poate pentru ca am fost si raman un om simplu, caruia ii plac lucrurile din lumea lui...

Ce as schimba, asta le-am si spus-o celor cu care am fost, tine e structura de destinatie, nu de modul de organizare. De zece ori daca as face-o si tot asa as merge, pe acelasi tipar de excursie. Ma gandeam cat stateam si deja faceam ceva planuri pt viitor sa organizez Napoli, Peninsula Sorentina si  Coasta Amalfi cu sedere la Napoli si Insula Capri si Insula Ischia cu sedere si sejur la Ischia, San Angelo sau Forio (oricum pe aceasta insula in care am aflat tanti Merkel isi face de 3 ani concediul...). Si Sardinia care este deosebit de bogata in peisaje, plaje si obiective as cupla-o cu Corsica, ce se afla la doar doi pasi...Ar fi ceva gen "sejur activ", un lucru ce mi-a iesit tare bine la Madeira....

Dar sa vedem, sunt doar planuri de viitor. Pot fi in 2015, 2016 sau deloc. Inca nu stiu. Am nevoie si de timp, vreau ca pt Coasta Amalfi sa-mi gasesc un colaborator pt a organiza un "one day trip", dar sigur si serios. Cat de mult se poate in sud... :) Mai vreau ca lumea care vine intr-o astfel de excursie sa fie foarte pregatita din timp, inainte de inscriere - pt ce urmeaza, sa stie dinainte ce gen de vacanta este... :)

Dupa Sarbatoarea Toamnei am sa revin cu poze, cu povestioare....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #78 : Miercuri, 24 Septembrie 2014, 20:40 »
Primele fotografii pe care le postez si pe care parte le puteti vedea si pe pagina noastra de facebook Singlescamp Romania (https://www.facebook.com/singlesforum) sunt din ziua pe care am avut-o rezervata vizitarii Insulei Capri.

Am plecat cu un hidrofobil un soi de cataraman jet, un vas rapid si foarte usor manevrabil dupa cate am vazut, de dimineata si ne-am intors cu ultima cursa, seara in jur de 20.00...Am facut mai intai un tur al insulei cu o barca de 30 de persoane, apoi am luat-o la pas pe stradutele din Capri. Cu un mic bus am plecat spre Anacapri, am vizitat un loc mai linistit si nu atat de napadit de turisti... Relaxant si tare placut. Doar ca la  intoarcerea in Capri am avut o gramada de emotii cu ..."completo"...Dar am ajuns cu bine, bucurandu-ne de un un apus de soare...
































Offline Gabi sb

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #79 : Miercuri, 24 Septembrie 2014, 23:08 »
A fost intradevar o excursie cu de toate, mai ales peisaje superbe - stanca, vegetatie bogata, nisip fin si mare "albastra" sau mai degraba verzuie, multe mijloace de transport - Gigi a omis trenul rapid Circumvenusiana, metroul si funicularul, in Napoli - multe glume si voie buna, multa pizza - si nu numai Margherita, peste, paste si dolce, si bere - era sa uit!
Am urcat si coborât trepte si pante ( orășelele acelea minunate de pe coasta si din insule sunt pe stanca), ne-am strecurat pe stradute inguste in centrul vechi si cartierul spaniol, in Napoli, dar si in Capri, Ischia sau Sardinia, am făcut multe poze, am lenevit pe plaja sau am înotat in " marea de smarald".

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
dupa intoarcerea din Sardinia inteleg pe deplin logica primarului: rezolvi problema cu minim de efort !  :slap:

http://www.hotnews.ro/stiri-magazin-18173631-oras-din-sardinia-gasit-modalitate-reduce-somajul-plateste-somerii-plece-strainatate.htm

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Cateva din fotografiile facute de mine. Binenteles incep si eu cu insula Capri.


Aici una din grotele din jurul insulei unde apa avea o culoare incredibila.



O imagine "furata" peste gardul unei gradini particulare in care era o expozitie si unde proprietarul ne atentiona - no photo, no photo !!!  :rtfm:



Multa ceramica desenata cu modele de fructe !!



Ce a fost nou pentru mine la aceasta vizita in Capri si m-a impresionat in mod placut este biserica San Michele din Anacapri ( a nu se confunda cu vila San Michele ) - o bisericuta simpla pe exterior dar impresionanta prin podeaua sa de ceramica pictata si care se poate vedea in totalitate doar daca urci la etajul superior unde se gaseste orga.



Si o vedere a portului Grande Marina inainte de plecarea ultimului vas catre Napoli.


Am inceput sa trimit catre voi din fotografiile pe care le am cu fiecare in parte. Sper sa va placa si sa aveti rabdare deoarece eu sunt asa mai molcoma de felul meu si greu le dau ca find gata de trimis.  :blush:  Plus ca am avut de luptat cu diferenta de .... clima !!  oO

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Am strabatut aleile Pompeiului si ne-am minunat cu totii cat de avansati erau locuitorii sai. Spuneam atunci ca mi-ar placea teribil sa vad cum arata Pompeiul in acele vremuri, inainte ca cenusa vulcanica sa-i astupe iesirea la mare si sa-i inece strazile si casele. Si iata ce am gasit:

www.youtube.com/watch?v=W4eF1tw8_nU

Offline liviu59

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Ce fotografii! Nu ma mai satur privindu-le. Multumesc, Gigi, multumesc alami_gabi. Probabil o sa visez frumos la noapte.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #84 : Vineri, 26 Septembrie 2014, 08:59 »
Astept telefonul care sa ma anunte plecarea microbuzului din Bucuresti spre Sarbatoarea Toamnei. Pana atunci, cateva fotografii cu Pompeii...


Vesuviu


Primul meniu gen Casa de Piatra...Acolo intrau marinarii sositi de pe mare si isi alegeau... ;)


Printre primele oglinzi fabricate vreodata. Este din chihlimbar si apartinea uneia dintre familiile bogate din Pompeii


Un SPA in antichitate. Apa cadea in valuri pe scari si producea efectul de "bule"...De fapt SPA este ceva inventat de romani. Ne explica ghida ca este un acronim de la "Salut Per Aqua” adica tradus din latina sanatate si relaxare prin apa.


Casele erau superb decorate cu picturi murale




Fotografii din ce a mai ramas din zona administrativa a orasului. Acolo unde se afla municipalitatea, Templul lui Jupiter...


Spre iesire printre ruine se poate vedea perfect Vesuviu cel care a ingropat orasul. Conservandu-l pentru a-l vedea si noi... :-[

Offline Luana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #85 : Vineri, 26 Septembrie 2014, 16:38 »
Am incheiat excursiile pe anul acesta cu aceste peisaje de vis,am vazut multe locuri in care imi doresc sa revin.Ma bucur ca am avut alaturi un grup de oameni misto, asa cum imi place mie sa spun,pe care sper sa i reintalnesc curand.Am avut norocul sa se alinieze astrele in favoarea noastra,Doru,intr un moment inedit :))).Am ajuns bine acasa (in microbuz a fost cald :))),iti multumesc pt grija.Astept cu nerabdare excursiile pe anul viitor pe care deja mi le am programat.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #86 : Vineri, 26 Septembrie 2014, 18:55 »
Am asa un "feeling" ca ne vom revedea in excusii Anisoara !!  :)

Revin cu imagini din Ischia - stiu ca una este sa vezi niste imagini ale unui loc si alta e calatoria propriu-zisa cu impresiile pe care le traiesti personal. Ischia a fost o surpriza placuta si neasteptata prin farmecul ei aparte. Linistita, luminoasa, mai verde decat Sardinia ne-a placut la majoritatea.



Cel mai mult mi-a placut un sat pescaresc Sant’Angelo  , in care nu se circula cu masinile, cu atmosfera aceeea specifica  mediteraneana.





In capitala insulei (tot Ischia) de departe cel mai impresionat este castelul Aragonez.



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #87 : Duminică, 28 Septembrie 2014, 17:40 »
Da, Ischia a fost fara indoiala ceea ce m-a surprins cel mai mult in aceasta excursie. Am cunoscut un loc minunat, un colt linistit si ferit de imbulzeala turistica, cu plaje, munti, vegetatie, stradute asa cum imi plac mie...Asta m-a si determinat sa va propun ca la anul sa avem sejurul acolo...

Dupa o Sarbatoare a toamnei bogata si plina...ma intorc un pic pe plaiuri...mediteranene, povestindu-va in imagini despre mancarurile lor:


Pizza margherita cu mozzarela din lapte de bivolita - ahh ce delicioasa. Sositi in prima seara la Napoli, am debarcat la un local de pe Via dei Tribuni, El Presidente, vestit pt calitatea pizzei. Avea peretii tapetati de diplome, a maestrui Luigi...


Tot o pizza margherita, de data asta pe Insula Capri. Acolo in Italia de sud se mananca adevarata pizza nu cea cosmetizata in toata Europa cu tot felul de ingrediente suplimentare, sa arate cat mai bogat si atractiv. Acolo pizza se face simplu, sub ochii tai si se coace obligatoriu intr-un cuptor cu lemn. Pizza Margherita contine pe langa aluatul obisnuit de blat, doar rosii, mozazarella feliata, busuioc si ulei de masline. Delicioasa...


Prajitura caracteristica din Napoli este Baba Rum, un soi de savarina de-a noastra. Este puternic insiropata intr-un lichior tare, de regula rom. Acolo la Napoli are o forma cilindrica, umflata spre varf, ca o briosa. Se gaseste in toate galantarurile cu prajituri si costa de la 1 EUR pana la 3 EUR in locurile mai de...fitze. Polonezii am inteles ca au si ei o astfel de prajiturica, in forma din Napoli, se numeste babka, diminutivul de la baba (bunica).



Daniela, ghida noastra din Napoli, ne explica aici tipurile de prajituri si de unde provin. Ne spunea de cannoli, originala din Sicilia si de sfogliatella. Le-am incercat pe ambele, cannoli este un "tub" umplut cu ricotta, iar sfogliatella este un foietaj ce provine din Sorento.



Dumnezeule, ce inghetata se face in Golful Napoli. Nu stiu daca mai exista un loc in care se fie atat de cremoasa si aromata...Doua locuri pe care vi le recomand daca ajungeti acolo: sus in Vomero este o piata care are 4 gelaterii cate una pe fiecare colt...si cealalta este pe Via Krupp pe Insula Capri.

Offline Luana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 22
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Sardinia - Coasta Amalfitana - Capri. Sejur si vizitare. 13 - 23 septembrie 2014
« Răspuns #88 : Duminică, 28 Septembrie 2014, 21:20 »
Abia astept sa ne revede,Gaby!eu m am "abonat" deja la 3 excursii,sper sa ne intersectam .te pup
interesant filmuletul,Gigi!chiar incercam sa mi imaginez cum era Pompei ul in acele vremuri.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Am transmis fotografiile, filmuletele si lista celor care ati fost cu mine in Italia de sud. Daca nu ati primit scrieti-mi aici si va retransmit.