Autor Subiect: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014  (Citit de 24694 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline nina_nicoleta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • ATENTIE ! SINGLES CAMP - CREEAZA DEPENDENTA.
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #30 : Vineri, 11 Iulie 2014, 08:35 »


Eu o sa urc intr-un microbuz (probabil cel de la Bucureti) din Tulcea ....din cate am citit probabil de la Lidl-unde va opriti sa faceti cumparaturi.
nina_nicoleta

Offline sabina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #31 : Vineri, 11 Iulie 2014, 15:52 »
Lista de imbarcare Bucuresti:
1 Dorina S
2 Elena A
3 Dana G
4 Cati A
5 Ana P
6 Cristi T
7 Oana M
8. Atena R
9. Sabina D
10. Mihaela N

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #32 : Marți, 15 Iulie 2014, 07:41 »
Nu mai este chiar mult si vad ca listele de imbarcare sunt cam goale... ??? Probabil ca cei care nu s-au inscris au sa vina cu masini personale sau cu alte mijloace...Sau nu intra pe aici...

In acest moment listele sunt:

Lista de imbarcare din Sibiu:
       
1. Butnaru Anton
2.
3.

Lista de imbarcare Bucuresti:
1 Dorina S
2 Elena A
3 Dana G
4 Cati A
5 Ana P
6 Cristi T
7 Oana M
8. Atena R
9. Sabina D
10. Mihaela N

Nina_nicoleta, fa te rog o optiune si trece-te in tabel, nu am timp cand ma intorc din Madeira sa caut pe forum sau pe Email-uri mesaje. In dreptul numelui scrie ce ai mentionat, sa stie soferul care o sa te ia.

Am rugat frumos sa luati cu copy paste ambele tabele sa le duceti mai departe....Este foarte simplu: click stanga si selectionati incepand de la Lista de imbarcare Sibiu si pana la ultimul inscris de la microbuzul de Bucuresti. apasati reply apoi sub ultimul mesaj, dati in fereastra aparuta paste si apoi treceti-va numele prescurtat la fel ca ceilalti. Nu cu nickname pt ca asta inseamna ca trebuie sa caut sa vad cine este persoana respectiva. Dupa ce ati completat dati save si mesajul vostru trebuie sa apara.

Pe forum puteti posta doar daca sunteti inregistrat si pe aceasta platforma. Asa cum explic fiecaruia la intrarea in grup nu este suficienta inregistrarea in comunitate. Sunt soft-uri separate.


Offline nina_nicoleta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
  • ATENTIE ! SINGLES CAMP - CREEAZA DEPENDENTA.
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #33 : Miercuri, 16 Iulie 2014, 11:50 »
Lista de imbarcare Bucuresti:
1 Dorina S
2 Elena A
3 Dana G
4 Cati A
5 Ana P
6 Cristi T
7 Oana M
8. Atena R
9. Sabina D
10. Mihaela N
11. Nicoleta U.
nina_nicoleta

Offline Floare de Colt

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #34 : Sâmbătă, 19 Iulie 2014, 14:09 »
Lista de imbarcare Bucuresti:
1 Dorina S
2 Elena A
3 Dana G
4 Cati A
5 Ana P
6 Cristi T
7 Oana M
8. Atena R
9. Sabina D
10. Mihaela N
11. Nicoleta U
12. Virginia P.

Offline silvia25

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #35 : Marți, 22 Iulie 2014, 23:50 »


Lista de imbarcare Bucuresti:
1 Dorina S
2 Elena A
3 Dana G
4 Cati A
5 Ana P
6 Cristi T
7 Oana M
8. Atena R
9. Sabina D
10. Mihaela N
11. Nicoleta U
12. Virginia P.
13.Silvia V.

Offline mihaela.nicolescu

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 73
  • Fericirea vine din interior!
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #36 : Joi, 24 Iulie 2014, 09:25 »
Deci chiar plecam ... Abia astept sa ma vad in microbuz. Deja visez.. Astept sa va (re)vad !


Offline Floare de Colt

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #37 : Sâmbătă, 26 Iulie 2014, 13:07 »
Buna! Cum aflu nr. de telefon al soferului care ne ia din Bucuresti? Iese pe autostrada spre Mare? Prin Voluntari?

Offline Manu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #38 : Sâmbătă, 26 Iulie 2014, 13:52 »
Nu mai este chiar mult si vad ca listele de imbarcare sunt cam goale... ??? Probabil ca cei care nu s-au inscris au sa vina cu masini personale sau cu alte mijloace...Sau nu intra pe aici...

In acest moment listele sunt:

Lista de imbarcare din Sibiu:
       
1. Butnaru Anton
2.Gafita Manuela
3.

Lista de imbarcare Bucuresti:
1 Dorina S
2 Elena A
3 Dana G
4 Cati A
5 Ana P
6 Cristi T
7 Oana M
8. Atena R
9. Sabina D
10. Mihaela N

Nina_nicoleta, fa te rog o optiune si trece-te in tabel, nu am timp cand ma intorc din Madeira sa caut pe forum sau pe Email-uri mesaje. In dreptul numelui scrie ce ai mentionat, sa stie soferul care o sa te ia.

Am rugat frumos sa luati cu copy paste ambele tabele sa le duceti mai departe....Este foarte simplu: click stanga si selectionati incepand de la Lista de imbarcare Sibiu si pana la ultimul inscris de la microbuzul de Bucuresti. apasati reply apoi sub ultimul mesaj, dati in fereastra aparuta paste si apoi treceti-va numele prescurtat la fel ca ceilalti. Nu cu nickname pt ca asta inseamna ca trebuie sa caut sa vad cine este persoana respectiva. Dupa ce ati completat dati save si mesajul vostru trebuie sa apara.

Pe forum puteti posta doar daca sunteti inregistrat si pe aceasta platforma. Asa cum explic fiecaruia la intrarea in grup nu este suficienta inregistrarea in comunitate. Sunt soft-uri separate.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #39 : Sâmbătă, 26 Iulie 2014, 15:13 »
Se apropie si Delta.... *|* :dance: *|* In cateva zile o sa fim pe canalele strajuite de stuful des in care se ascund o multime de pasari...O sa ajungem la minunatii nuferi, la plaja de la varsarea Dunarii...

Pana la tabelul (sper final) pe care am sa-l postez intr-o ora, cateva sfaturi de calatorie si bagaj. Pe multe le repet, dar mai bine repetate decat trecut peste ele sau uitate:
Sa aveti cu voi:
- bagajul poate sa fie un rucsac mai mare, geanta sau chiar troler, pt ca parcarea se va face chiar in fata locatiei.
- un rucsac mic sau ceva sport, in care zilnic in excursiile pe apa sa aveti cu voi: apa imbuteliata, sandviciuri, medicamentele de care stiti ca mai aveti nevoie + v-as recomanda claritin (suntem in zona izolata, pot fi intepaturi de insecte care pot fi neutralizate partial, atat cat este posibil doar in acest fel, pelerina de ploaie (insist desi am constatat ca multi nu inteleg cat de important este acest amanunt si cand ajung in situatia unor stropi de ploaie intreaba ce sa faca), eventual un ticou de schimb. Crema de soare daca stiti ca aveti probleme cu pielea. Autan contra tantarilor.
- ceva pt acoperit capul si protejat contra curentului. Se merge cu ambarcatiuni deschise, este curentul produs de inaintarea pe apa, deci daca va stiti sensibili luati o bluza cu gluga, sau ceva care sa va protejeze. Pt cei mai putin sensibili, le recomand sepci fixe, care sa nu poata fi luate de vant, deci nu palariute de soare care pot zbura...
- echipament sport si comod. Stam multe ore in barca, trebuie sa va simtiti comod, nu deranjati de haine stramte sau fixe sau in care sa va incalziti prea tare. De data aceasta ajungem in Delta cand e cald, deci mai multa atentie la cum va protejati.
- nu uitati costumele de baie, o sa ne balacim in piscina pensiunii. Puteti sa aveti in bagaje si un prosop pt a va proteja de contactul direct cu salteluta scaunului solar. Si slapi bineinteles.
- aparat foto cu memorie suficienta

Despre imbarcare:

Microbuzul 1 pleaca din Bucuresti. Are un singur loc de imbarcare, AGIP Pacii. Nu vor fi statii intermediare in Bucuresti si vreau sa explic motivatiile alegerii a AGIP Pacii ca loc de imbarcare si de ce nu sunt opriri pt preluari de traseu. Am fost intrebat de mai multe ori de catre cei noi (cei vechi deja cunosc aceste explicatii) de ce de exemplu pt plecarile spre Delta sau Muntii Buzaului folosesc ca loc de plecare AGIP Pacii, cand as putea sa folosesc un punct la iesirea spre cele doua destinatii. Sunt foarte simple cele doua motivatii si oricine care se pricepe putin la organizare le intuieste si intelege usor. In primul rand este important sa nu schimbi locul de imbarcare si sa-l mentii indiferent de destinatie. Noi plecam spre cel putin 20 de destinatii anual si atunci e bine ca lumea sa se obisnuiasca cu un singur loc si sa nu fie nici o confuzie. Acelasi lucru il fac liniile, merg pe acelasi principiu, au un singur loc de plecare indiferent cate augari ar fi sau ce destinatii au. Motivatia pt opririle pe traseu in Bucuresti este ca asta ar produce in timp multe opriri inainte de a iesi in oras. In cazul permisivitatii ar deveni o obisnuinta, fiecare s-ar gandi atunci unde i-ar fi mai usor sa urce si ar bombarda soferul cu rugaminti de stop pe traseu. Asta inseamna pierdere de timp si ar afecta rabdarea celor care urca din statia de plecare comunicata. Trebuie desfacuta remorca, rearanjate bagajele, se pierd 10-15 minute la fiecare oprire. Daca sunt 2-3 opriri deja se pierd 45 minute. Mult in economia unui drum. Fiecare isi doreste sa ajunga cat mai repede si cu cat mai putine opriri inutile. Deci un singur loc de imbarcare, fara statii sau opriri intermediare pana la iesirea din Bucuresti. Intalnirea va fi la ora 8.30, la ora 9.00 microbuzul pleaca chiar in situatia in care sunt persoane  intarziate. Trebuie sa va luati masurile de siguranta pt a ajunge acolo, astfel incat sa prindeti la timp microbuzul. Luni am sa anunt numarul de microbuz.

Microbuzul 2, pleaca din Sibiu, ora 4.30 din parcarea Hotelului Ibis (fost Continental). Nu stiu inca cine vine cu mine, am sa reiau un pic listele sa ma lamuresc cine si cu ce vine. Nu par complete, asa ca va fi nevoie sa iau legatura cu cei pana acum neinscrisi.

Si daca am ajuns aici vreau sa mai lamuresc un lucru. Sa nu para prea rigid sau suparat formulat, uite pun un zambet... :). Cu exceptia acestei excursii si a Apusenilor din vara, pt excursiile in tara transportul spre destinatie nu intra in cost. Pt a veni in ajutorul participantilor folosesc relatia foarte buna cu firma de transport cu care lucrez si aranjez un transport Bucuresti - destinatie. Costul facturii si a cazarii soferului il impart la numarul de participanti care folosesc mijlocul de tranport, deci nu fac altceva decat o intermdiere intre cei care au nevoie de transport si firma respectiva. Este un ajutor deci. Bon Voyage nu are nici o legatura cu acest lucru, nu este informata si nici parte a acestei intelegeri intre mine, voi si firma de tranport.

Modalitatea de inscriere la transportul organizat este completarea numelui pe lista care circula pe topicul deschis pe forum, nu telefoane, nu Email-uri. Este foarte simplu. Se ia copy/paste tabelul precedent si se adauga numele. Multora insa le este mai comod, decat sa se inscrie pe forum, acolo unde este deschisa lista, sa sune pe Samiza si sa o "incarce" pe ea cu aceasta problema, desi precizez inca o data, ea nu are nici o legatura cu transportul. Pe unii ii noteaza pe altii nu, pt ca telefoanele pot sa o prinda in momente in care nu este la agentie. Nu are permanent ceva de notat la ea si nu poate fi permanent receptiva. Uneori, ca orice om uita de telefonul primit cand era iesita din birou si nu noteaza persoana respectiva. Eu revin din excursii, am doua - trei zile intre si normal ar fi doar sa iau cu copy/paste lista si s-o transmit firmei de transport sa stie pe cine imbarca. Doar ca lista de pe forum este incompleta, Samiza imi da in completare ceva dar tot nu se acopera... Si atunci iau pe fiecare in parte din cei care nu se regasesc pe lista de transport si ...sun. Am avut situatii cand persoanele care si-au anuntat telefonic intentia pareau usor deranjate si surprinse ca le-am sunat, spunandu-mi ca ele deja comunicasera cu ce merg, ca o sunasera pe Samiza. Cand le explic ca nu acolo se face inscrierea ca aici pe forum este locul in care trebuie sa-si scrie intentia par surprinsi ca nu agentia se ocupa de lucrul acesta. Neintelegand ca nu este treaba agentiei. Mai multi imi spun ca stiu ca asa se face, dar motiveaza ca nu pot sa se inscrie in lista de pe forum. Cu toata bunavointa noastra, cu tot ajutorul pe care intotdeauna am fost gata sa-l dam in astfel de situatii, trebuie sa le comunic ca trebuie ca toata lumea care doreste sa participe la actiunile noastre trebuie sa stie sa lucreze cu acest instrument. Anul viitor vom lucra doar pe forum. O sa reducem mult activitatea telefonica si Email, considerand ca dupa 5 ani sistemul este deja creat si cunoscut. Functioneaza foarte bine si este usor accesibil celor care il inteleg. Sunt foarte multi participanti, multe actiuni, eu sunt mereu plecat, nu pot fi on-line sa raspund, iar Samizei ii este imposibil sa faca fata singura la un numar mare de telefoane sau Email-uri. Actiunile noastre sunt foarte detaliat descrise, exista si feed-back-urile din anii precedeti, oricine se poate informa mai bine si mai usor decat la orice agentie turistica. Isi poate gasi acolo raspunsurile la toate intrebarile, cu putina rabdare si intelegere bineinteles. Consideram ca in acest moment, cand comunitatea a ajuns la un numar de membri atat de mare incat pt a asigura vacante la majoritatea dintre acestia este nevoie de mai multe actiuni, trebuie sa fim concentrati doar pe programe, alegeri de destinatii, de hoteluri, decat pe lucruri minore, pe care participantii si le pot rezolva usor si singuri.

Mai explic inca o data, pt a posta pe forum trebuie sa fiti si aici inregistrati, nu este suficient in comunitate. In partea din stanga sus aveti toate detaliile de inscriere. Urmati-le si invatati va rog sa folositi forumul, pt ca precizam, anul viitor se va lucra doar pe acesta. Nu este greu de loc, este accesibil si simplu. Trebuie doar un pic de rabdare la inceput.

Luni am sa va comunic si rutele de excursii pe apa si ce inseamna acestea ca si costuri. Presupun ca sunt aceleasi ca si anul trecut, deci le gasiti la excursia 2014. Este insa nevoie sa discut cu proprietarul, sa ma asigur ca raman neschimbate. Intentia mea este ca programul sa fie full, asfel incat sa vedeti cat mai multe locuri. Delta ofera nenumarate variante, doar ca trebuie bine alese.

O sa petrecem o zi la Portita. Pt plaja de acolo e nevoie de ceva pe ce sa stati, nu tin minte sa fie ceva amenajat....Si oricum ar fi pacat sa ramanem in zona de golf si sa nu mergem pe fasie...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #40 : Sâmbătă, 26 Iulie 2014, 15:48 »
In acest moment lista de participanti completata cu mijlocul de transport spre destinatie este urmatoarea:

1   Sabina D   microbuz Bucuresti
2   N Mihaela   microbuz Bucuresti
3   Aurelia C    
4   V Silvia   microbuz Bucuresti
5   B Anton   microbuz Sibiu
6   T Cristian   microbuz Bucuresti
7   N Tudorel   
8   D George   
9   P Ana Maria   microbuz Bucuresti
10   A Ecaterina   microbuz Bucuresti
11   Valeria C   
12   Liuba B   microbuz Bucuresti
13   Lili A    microbuz Bucuresti
14   Dana G   microbuz Bucuresti
15   S Elena Silvia   microbuz Bucuresti
16   M Oana   microbuz Bucuresti
17   B Zamfira   
18   U Nicoleta   microbuz Bucuresti
19   R Atena   microbuz Bucuresti
20   Dorina S   (din Dej)
21   G Rodica   microbuz Bucuresti
22   L Rada   microbuz Bucuresti
23   Viorel T   
24   Gigi   microbuz Sibiu
25   C Angela   
26   S Dorina   microbuz Bucuresti
27   G Manuela   microbuz Sibiu
28   P Virginia   microbuz Bucuresti


Offline ela_tgv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #41 : Duminică, 27 Iulie 2014, 10:48 »
Buna Gigi, sunt Lili A. M-am inscris pe lista de paricipanti :rtfm: la microbuzul din Bucuresti (evident), doar ca am facut-o pe numele Elena A (la nr.2) :), asa am crezut eu ca trebuie.  :) :)Acum ca am lamurit si aceasta problema :thumbup:, va urez tuturor o zi placuta si abia astept sa ne vedem! *|* :dance: :yeah:
 Toate cele bune!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #42 : Duminică, 27 Iulie 2014, 13:13 »
Da, da. gasisem pe lista Elena A si credeam ca este o renuntare de nu apare pe lista finala. Te-am trecut acum pe lista. Pe curand Lili!  :)

Offline DorinaSimion

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #43 : Duminică, 27 Iulie 2014, 15:18 »
Buna Gigi,
Am vazut Dorina S,de 2 ori pe lista,mai este cineva cu acelasi nume sau e o greseala ?

dorina

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Excursie in Delta Dunarii 30 iulie - 3 august 2014
« Răspuns #44 : Luni, 28 Iulie 2014, 07:38 »
Nu e greseala. sunteti doua Dorina S. Pt a se face diferentierea am notat orasul.