Autor Subiect: Lucruri interesante  (Citit de 33652 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabi_nico

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Lucruri interesante
« Răspuns #30 : Marți, 12 Noiembrie 2013, 17:30 »
sa fie tot de sticla? Cred ca privelistea frumoasa, dar de la maaare departare de margine  :-[

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Lucruri interesante
« Răspuns #31 : Marți, 12 Noiembrie 2013, 19:33 »
nu stiu ce să zic gabi_nico, am impresia că e cu.... nimic. văd că cineva se tine cu brațele peste marginea piscinei. brrrrrr. nici nu mă pot uita :faint:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Lucruri interesante
« Răspuns #32 : Miercuri, 13 Noiembrie 2013, 04:55 »
Un astfel de "balcon piscina" exista in Austria, la Kaprun. Am fost de doua ori la complexul Tauern SPA si ne uitam cum se balaceau "in balconul" hotelului cei cazati acolo...



Si un link catre hotel, daca doriti sa vedeti mai multe imagini: http://www.tauernspakaprun.com/en/hotel/hotelspa
Deja imi pare rau ca nu mai ajung in Austria anul viitor...Era una dintre excursiile care imi placeau tare, tare mult....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Lucruri interesante
« Răspuns #33 : Miercuri, 13 Noiembrie 2013, 05:07 »
Cand eram copil citeam destul de multa fictiune, imi antrenam cred fantezia....Oricum cand ma jucam cu bete infipte in cutii de carton, vazusem eu ca asa se comunica in "Planeta Gigantilor" nici nu visam sa pot vorbi cu cineva din varful muntelui....Si sa-l mai si vad...
Mai scriam eu pe aici, ca m-am simtit atras de ideea de falanster, de comunitate mica, de initimitatea unui grup, care produce si pune in comun. Sunt un pic tribal oare??? Vedeam si citeam de tot felul de nazbatii, statii planetare, unde lumea statea sub o cupola cu atmosfera controlata, cultiva un fel alge pe care le consumau ca singura optiune de hrana...Si uite ca incet incet ce citeam atunci se intampla. Nu chiar asa, dar oricum extraordinar...

S.A.F.F.E Sustainable este un proiect care reprezinta primul pas pentru o "insula" de supravietuire izolata: capabila sa adaposteasca, sa produca hrana, energie, da posibilitatea de educatie...


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Lucruri interesante
« Răspuns #34 : Miercuri, 13 Noiembrie 2013, 05:12 »
Doua orase "insulare", minunate, :

Venetia:

Berna:

Offline gabi_nico

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Lucruri interesante
« Răspuns #35 : Miercuri, 13 Noiembrie 2013, 10:03 »
nu stiu ce să zic gabi_nico, am impresia că e cu.... nimic. văd că cineva se tine cu brațele peste marginea piscinei. brrrrrr. nici nu mă pot uita :faint:



Nici eu!!! :o

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Lucruri interesante
« Răspuns #36 : Joi, 14 Noiembrie 2013, 06:45 »
Tot la capitolul piscine de hotel...Mai postez o fotografie:



Piscina se afla la etajul 24 al unui hotel Holiday Inn (unul dintre lanturile mele preferate). Din China. Piscina are cca 25 m lungime, 7 latime si aproape 2 m adancime. Este deschisa celor din hotel, dar si unui numar limitat de membrii al clubului de sanatate.


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Lucruri interesante
« Răspuns #37 : Joi, 14 Noiembrie 2013, 06:51 »
Ce lucruri remarcabile pot fi facute cu munca si...multa rabdare. Poate rezultatul muncii tale se va vedea peste multi ani, sau poate doar urmasii tai o sa se poata bucura de el. Ma gandeam de multe ori la cate o cladire din aceea imensa construita in antichitate sau ev mediu cand cate 6-7 generatii de aarhitecti lucrau la ea pana sa o finalizeze. Cam ce satisfactie trebuie sa ai cand faci ceva a de a carei finalitate nu o sa te poti bucura?  ???

Ma uit si la poza asta de mai jos, cat timp a trebuit condusa iedera pentru a da forma si consistenta, calutului? Nu stiu daca totul s-a petrecut intr-o viata de om...


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Lucruri interesante
« Răspuns #38 : Joi, 14 Noiembrie 2013, 08:41 »
Privind cum serpuieste scara asta prin ceata, mi-am adus aminte de senzatia de carare de creasta....



Imaginea este luata in Insula Oahu, Hawaii

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Lucruri interesante
« Răspuns #39 : Joi, 14 Noiembrie 2013, 08:45 »
Un exercitiu pentru cei care au vertij...Asa se scapa de raul de inaltime... ;D


Yosemite National Park, California, USA

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Lucruri interesante
« Răspuns #40 : Joi, 14 Noiembrie 2013, 08:49 »
Privind ceea ce picteaza "omul" acolo, iti vine sa crezi, ca acum, acum vine apa peste el...




Offline gabi_nico

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Lucruri interesante
« Răspuns #41 : Joi, 14 Noiembrie 2013, 12:39 »
Chiar este pictura? Super arata!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Lucruri interesante
« Răspuns #42 : Vineri, 15 Noiembrie 2013, 07:09 »
Jabuticaba sau arborele "strugure" este originar din Brazilia. Mai exista specii inrudite cu acest arbore in celelalte tari din America de Sud, dar jabuticaba traieste doar in statele Minas Gerais si Săo Paulo, in sud-estul Braziliei. Fructele, a caror pulpa este inchisa la culoare, spre negru chiar, se consuma atat fresh cat si conservate si prelucrate: gemuri, dulceturi si chiar vin.





Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Lucruri interesante
« Răspuns #43 : Vineri, 15 Noiembrie 2013, 07:19 »
"Plaja ascunsa" Insulele Marieta din Mexic.



Este considerat unul dintre cele mai idilice locuri din lume. Apa de cristal, plaja cu nisip fin...un adevarat paradis. Curios este cum s-a format...pt ca nu este ceva 100% natural. Prin 1900 insula era folosita ca poligon militar, asta pentru ca nu era locuita si practic exercitiile soldatilor nu deranjau pe nimeni. S-a tras, s-a mitraliat, s-a tras cu tunul, chiar s-a bombardat. Si uite ca nu au rezultat distrugeri iar locul nu a ajuns unul degradat...Caderea boltii, a creat un spatiu extraordinar de pitoresc...Doar ca pentru a ajunge acolo ai de inotat un pic... :)




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Lucruri interesante
« Răspuns #44 : Vineri, 15 Noiembrie 2013, 07:26 »
Si tot un loc deosebit...grozav de'o baie...hmmm, cand vine oare iar vara?  ::)