Autor Subiect: Un gand bun...de dimineata!  (Citit de 96820 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #75 : Duminică, 02 Februarie 2014, 06:43 »
Am gasit dimineață un articol. Mi s-a părut potrivit pentru acest topic. Pentru că așează într-o perspectivă interesantă ideea de persoană de succes. Prea s-a împământenit ideea ca persoana de succes este cea care are bani și o poziție socială de top, ori super-performanțe într-un anumit domeniu. Cum ar fi să asociem noțiunea de persoană de succes la acea persoană care face ceva pentru ca asta si-a dorit?
Dacă stai să te gândești așa e.

Să știm ce vrem. Să ne propunem scopuri. Realiste și...personalizate nu raportate la idei prefabricate. Să găsim modalitatea de a le atinge. Sa stim ce ne dorim si sa devenim ceea ce ne dorim.

George Bernard Shaw spunea si el ca "oamenii dau vina mereu pe circumstante pentru ceea ce sunt. Eu nu cred in circumstante. Oamenii care reusesc in aceasta lume sunt cei care se uita dupa circumstantele pe care le vor, iar, daca nu le gasesc, le vor crea".

Si, care ar fi gândul bun acestei dimineți? Să ne zâmbim, să ne oferim o îmbrățișare (btw, generatoare de oxitocină :giggle:) și să găsim bucurie și plăcere în orice facem. Să căutăm și să creăm circumstanțele pe care le dorim.

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_36026/Ce-mai-citim-Cel-mai-straniu-secret-din-lume.html#ixzz2s8S4KTRC
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline mar61r0@gmail.com

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #76 : Vineri, 14 Februarie 2014, 10:50 »
Am gasit dimineață un articol. Mi s-a părut potrivit pentru acest topic. Pentru că așează într-o perspectivă interesantă ideea de persoană de succes. Prea s-a împământenit ideea ca persoana de succes este cea care are bani și o poziție socială de top, ori super-performanțe într-un anumit domeniu. Cum ar fi să asociem noțiunea de persoană de succes la acea persoană care face ceva pentru ca asta si-a dorit?
Dacă stai să te gândești așa e.

Să știm ce vrem. Să ne propunem scopuri. Realiste și...personalizate nu raportate la idei prefabricate. Să găsim modalitatea de a le atinge. Sa stim ce ne dorim si sa devenim ceea ce ne dorim.

George Bernard Shaw spunea si el ca "oamenii dau vina mereu pe circumstante pentru ceea ce sunt. Eu nu cred in circumstante. Oamenii care reusesc in aceasta lume sunt cei care se uita dupa circumstantele pe care le vor, iar, daca nu le gasesc, le vor crea".

Si, care ar fi gândul bun acestei dimineți? Să ne zâmbim, să ne oferim o îmbrățișare (btw, generatoare de oxitocină :giggle:) și să găsim bucurie și plăcere în orice facem. Să căutăm și să creăm circumstanțele pe care le dorim.

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_36026/Ce-mai-citim-Cel-mai-straniu-secret-din-lume.html#ixzz2s8S4KTRC

Buna dimineata! Pentru unii, astazi este o zi a iubirii, nu uitati sa daruiti celor din jurul vostru bunatate si dragoste! Un sfarsit de saptamana minunat va doresc.
Stop dancing the dance! Start feeling the dance!

silviu

  • Vizitator
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #77 : Vineri, 14 Februarie 2014, 16:05 »
eu am avut iar un gand rau... i-am pus gand rau vecinei :(

Offline mar61r0@gmail.com

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #78 : Sâmbătă, 15 Februarie 2014, 09:31 »
eu am avut iar un gand rau... i-am pus gand rau vecinei :(
:D faci ce faci si ...... tot la vecina te gandesti ;)
Stop dancing the dance! Start feeling the dance!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #79 : Duminică, 23 Februarie 2014, 08:22 »
mar61r0, nu-l descuraja, e frumos să ne avem relații de bună vecinătate :giggle:

Adevărul că topicul ăsta e așa de frumos, de bogat, încât  lectura lui ar trebui trecută pe lista lucrurilor pe care le poti face ca să începi ziua cu zâmbet și gând senin!
S-ar putea face un ghid de genul - Ce te poate face fericit, în fiecare zi. Zambete, îmbrățișări, încurajări și vorbe bune, aprecieri,  prieteni, munca făcută cu plăcere și pasiune, viața trăită cu bucurie, atitudine pozitivă și concentrarea pe ce e bun,  iubirea, grija față de ceilalți, toleranța, arta în toate formele ei de exprimare, drumețiile, călătoriile...

Aș include aici si hobby-urile în actiunile noastre generatoare de bine.
Pentru că acest gen de activități extra-profesionale să zicem au și ele un rol important - ne relaxează, ne dau energie, ne oferă satisfacții, ne ajută să ieșim din tristețe, să depășim momente dificile...
Uneori ne e greu să ne gândim la o activitate nouă, sau să identificăm ceva ce ne-ar plăcea sa facem. Sau, găsim scuze, cele mai frecvente sunt cu n-am timp, ori e costisitor. (Poate că de asta ar fi util ca cei care au un hobby să scrie despre el, să schimbe idei si informații cu altii, atinsi de acelasi...microb, sau pur și simplu să ofere un exemplu din care ceilalți se pot inspira. Exista deja invitatia la Articole  de a vorbi despre hobby-urile noastre ;))

Sunt atâtea lucruri pe care le putem face pentru starea noastră de bine. Gândul bun al acestei dimineți - să rămânem activi, curioși, interesați să învățăm, facem ceva nou.
O zi magică vă doresc!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #80 : Duminică, 23 Februarie 2014, 09:02 »
Am invatat de la cineva de aici din Singles Camp, ca nu exista vreme urata...Si ce-i daca ploua? Si ce-i daca e rece, sau bate vantul? Asa ca desi afara ploua marunt si se anunta o vreme umeda...am sa plec spre Guga...un munte din apropiere. M-am trezit cu gandul ca trebuie sa ajung acolo...si indiferent de ce e afara imi doresc sa ajung pe varf...

Sa va uitati incolo: am sa va fac cu mana, urandu-va o zi de duminica frumoasa...Chiar daca vremea de afara....

silviu

  • Vizitator
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #81 : Duminică, 23 Februarie 2014, 12:11 »
:D faci ce faci si ...... tot la vecina te gandesti ;)
da, da' uite ca si-au lasat amprenta asupra tensiunii...am si noroc si ghinion cu vecinele, indiferent unde le gasesc. de pilda, la cardiolog. intreb si io politicos cine-i ultima persoana si imi raspunde o baba: io! si nu s-a mai oprit: cum se simte, ce mananca, ce bea, ce pofteste, ce hobby-uri, ce idiosincrasii, ce... cu asa vecina mi-a crescut tensiunea cu 2 puncte :(
in fine, intra baba in cabinet si scap de ea... nu dureaza 2 minute ca se asaza in locul ei o faptura cu ochi lungi, cu gene lungi si cu picioare si mai lungi... nu poti chipul sa-i alungi. o blonda cu ochii rupti din cer senin care a contribuit la cresterea tensiunii cu inca vreo 2 puncte. cand am intrat in cabinet, eram deja alb la fata ca o mumie egipteana si respiram ca un tractor. aveam sistolica 190 :faint: domnisoara doctorita (o tipa cu ochi albastri ^-^ ) m-a servit imediat sublingual cu o nitroglicerina. sincer, io ma gandeam la altceva 8)
acum shed cumintel, beau laptic cu un strop de cafea si ma uit la filme cu peisagii... ca vorba unei actrite din Asta seara dansam in familie: "io mai bine prefer peisagiile" :bow:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #82 : Duminică, 23 Februarie 2014, 21:17 »
N-am stiut unde s-ar potrivi articolul asta. de fapt e o culegere de replici de ale Maestrului Radu Beligan, care pot fi considerate ganduri bune...de orice dimineață. Doua mostre:

”A imbatrani inseamna a arunca peste bord toate ideile preconcepute, inseamna a deveni mai usor, mai liber. Intr-un anumit sens esti mai batran cand esti tanar si mai tanar cand esti batran. In ultima vreme, tot mai multi oameni imi pun aceasta intrebare stereotipa: “Care este secretul longevitatii dumneavoastra?”. Cat inca mai am rabdare sa le raspund, le spun ca secretul biblic al longevitatii este iubirea. Suntem facuti pentru a iubi. Sfatul meu este: iubiti orice, dar iubiti, nimic nu e mai dezastruos decat infirmitatea inimii.”

”Majoritatea zdrobitoare a oamenilor nu au parte de marile recompense – Premiul Nobel, Premiul Oscar, Medalia olimpica de aur, etc. – dar micile placeri ale vietii sunt la indemana tuturor. O bataie prieteneasca pe umar, un sarut pe obraz, prinderea unui crap de doua kilograme, o luna plina, un loc liber ca sa-ti parchezi masina, un foc care arde in vatra, o masa buna, un apus de soare magnific… Nu va incapatanati sa cuceriti marile premii. Multumiti-va cu bucuriile marunte. Ele exista pentru fiecare dintre noi. Din plin.”

http://ceascadecultura.ro/ServesteArticol.aspx?idart=4003
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline mar61r0@gmail.com

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #83 : Luni, 24 Februarie 2014, 09:28 »
mar61r0, nu-l descuraja, e frumos să ne avem relații de bună vecinătate :giggle:

Adevărul că topicul ăsta e așa de frumos, de bogat, încât  lectura lui ar trebui trecută pe lista lucrurilor pe care le poti face ca să începi ziua cu zâmbet și gând senin!
S-ar putea face un ghid de genul - Ce te poate face fericit, în fiecare zi. Zambete, îmbrățișări, încurajări și vorbe bune, aprecieri,  prieteni, munca făcută cu plăcere și pasiune, viața trăită cu bucurie, atitudine pozitivă și concentrarea pe ce e bun,  iubirea, grija față de ceilalți, toleranța, arta în toate formele ei de exprimare, drumețiile, călătoriile...

Aș include aici si hobby-urile în actiunile noastre generatoare de bine.
Pentru că acest gen de activități extra-profesionale să zicem au și ele un rol important - ne relaxează, ne dau energie, ne oferă satisfacții, ne ajută să ieșim din tristețe, să depășim momente dificile...
Uneori ne e greu să ne gândim la o activitate nouă, sau să identificăm ceva ce ne-ar plăcea sa facem. Sau, găsim scuze, cele mai frecvente sunt cu n-am timp, ori e costisitor. (Poate că de asta ar fi util ca cei care au un hobby să scrie despre el, să schimbe idei si informații cu altii, atinsi de acelasi...microb, sau pur și simplu să ofere un exemplu din care ceilalți se pot inspira. Exista deja invitatia la Articole  de a vorbi despre hobby-urile noastre ;))

Sunt atâtea lucruri pe care le putem face pentru starea noastră de bine. Gândul bun al acestei dimineți - să rămânem activi, curioși, interesați să învățăm, facem ceva nou.
O zi magică vă doresc!
Nu stiu altora dar mie Silviu imi aduce zambetu si starea de bine ori de cate ori il citesc. Remarca mea era mai mult o intentie de a-l provoca sa nea dea mai multe detalii de aceasta vecina formidabila care-i face viata frumoasa pentru ca, datorita ei, Silviu ne aduce un plus de energie. Va doresc o saptamana minunata. :kissing:
Stop dancing the dance! Start feeling the dance!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #84 : Luni, 24 Februarie 2014, 22:31 »
silviu da numai detaliile pe care le doreste, cand doreste. face parte din farmecul lui si a povestilor sale:)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #85 : Sâmbătă, 01 Martie 2014, 10:06 »
Bună primăvara!
Cred poveștile ne fac ziua mai frumoasă.
Mai ales în zile, precum cea de azi, bogată în semnificații și tradiții.
Povești de martisor - un alt mod de a aduce zambetul si speranta in viața noastră, de a ne conecta la originea unor obiceiuri pe care, de multe ori le preluăm fără să știm de unde vin. Lecturile frumoase ne fac dimineața duioasă:)
http://creatiasingurulsursaltragedieinoastre.blogspot.ro/2012/02/436028644214639124316915213053581.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #86 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 08:44 »
Uneori ne trezim bine dispusi, multumiti si cu chef de viata, in mod natural. Alteori e nevoie sa facem un efort sa ne regasim starea de bine, entuziasmul si energia.
Fiecare zi e un nou inceput. Orice efort facut pentru ca acest inceput sa fie sub semnul pozitiv, merita. Pentru ca, oricum, nu vom reusi sa facem decat ceea ce incepem cu optimism si cu gandul ca ceea ce nu vom reusi ramane sa fie...redistribuit pentru urmatoarea zi.

Am gasit un articol care ne poate ajuta in acest sens. Putin dificil de urmarit, trebuie sa mutam de pe pagina pe alta pentru fiecare dintre cele 10 recomandari. Inca un efort care merita facut.

http://www.e-dimineata.ro/aceste-zece-lucruri-este-obligatoriu-sa-ti-le-amintesti-in-fiecare-dimineata/
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #87 : Luni, 21 Aprilie 2014, 08:20 »
Dis de dimineata am fost la parinti, acolo unde ne spunem in familie, "Hristos a inviat". De mai bine de 50 de ani....A fost si primul Pasti in calitate de bunic...Ciudat sentiment, sa te simti inca tanar, sa ai impresia ca inca mai poti sa faci orice "copilarie" si totusi...esti un fel de mos... ::)

Am plecat apoi la Sibiel. Pt o gura adanca de aer si optimism...
Dimineata, cand am ajuns acolo, am dat de copiii care ma asteptau nerabdatori sa le fac jocurile promise cu ascunsul oualelor si vanatoarea de comori. Doua ore am fost doar cu ei si m-am umplut de bucuria lor... :) Grozav ce bine stiu picii astia sa-ti transmita inapoi emotia....

Intr-un tarziu mi-a ajuns si nepotelul acolo. Ce bucurie, sa-l vad mancand lacom din supa, sa-l vad razand, fixandu-ma cu ochisorii lui mici ca doua margeluse...Parca tot universul mi s-a inchis acolo in perimetrul acela in care era el....Toata atentia mea era inauntru...

Am simtit o raza de soare deschizand verdele din jur si am privit prin fereastra spre muntii impodobiti cu viata. Un peisaj din poveste. Boarea aceea de dimineata care ridica nori de aburi din padure, padurea inverzita si inflorita, deasupra lucea un petec albastru...

Undeva in spatele curtii, in dreptul cuptorului am zarit o mogaldeata. Statea intinsa pe doua scaune cu privirea spre munte...Mi-am spus ca e cineva din grup, nu apucasem sa-i cunosc pe toti...Ma bucur cand oamenii gasesc acolo un loc in care se pot linistii si la asta mi-a si ramas gandul cand m-am intors din nou spre nepotel..

Dupa un timp trecand prin fata ferestrei am vazut cum mogaldeata se misca spre restaurant. A intrat si s-a asezat pe un scaun. Apoi a venit mai aproape de bar. A cerut o cafea. Apoi o apa. Avea in fata un pumn de medicamente. A inceput sa ia cate un bumb. Unul dupa altul au disprarut pe rand, pana cand din gramajoara n-a mai ramas nimic...Apoi a ramas cu capul intre maini, cam in aceasi pozitie in care a stat si afara. Nu era din grupul cazat la noi. Cel mai probabil venise la o alta pensiune si a plecat singura la plimbare. Pana a ajuns la noi.

S-a ridicat cu greu, a trecut prin fata noastra a celor veseli de minunea cu obrajori dolofani...A suras, a murmurat ceva si a trecut. Apoi a iesit. In cateva momente s-a facut nevazuta...

Am reintalnit-o cand plecam spre casa, statea inandurata, cu mintea parca ratacita pe banca din fata Mioarei. Imi venea sa opresc sa o intreb ce are. Nu stiu ce m-a oprit. La fel nu inteleg cum de nu am fost in stare sa articulez nimic atunci cand a trecut pe langa noi prin restaurant. M-am simtit apoi ca un egoist din acela care nu vrea sa impartaseasca bucuria sa cu nimeni....Penibila si sacaitoare stare mi-a dat lipsa aceea de reactie...

Acum plec din nou spre Sibiel. Imi doresc sa o reintalnesc, as vrea sa repar intr-un fel greseala...Altfel imaginea acelui om stand singur pe banca ma va bantui multa vreme....Nici acum nu pot sa inteleg ce s-a intamplat ieri cu mine.... :-[

Offline mar61r0@gmail.com

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #88 : Miercuri, 12 Noiembrie 2014, 11:24 »
O noua zi, aceeasi trezire brusca, imi iau traistuta cu amintiri, ma inarmez cu rabdare in trafic si pasesc cu pasi timizi in universul acestei noi zile.Caut zambete,caut oameni ce stiu sa isi impartaseasca zambetul lor cu mine, sa ma ajute sa nu uit sa rad, sa traiesc. Uneori un zambet face mai mult decat un milion de cuvinte, nu-i asa?.Un zambet si o imbratisare  pentru fiecare si sa aveti parte de o zi senina !!!
Stop dancing the dance! Start feeling the dance!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Un gand bun...de dimineata!
« Răspuns #89 : Duminică, 23 Noiembrie 2014, 09:00 »
Sa aveti o zi frumosa si placuta, oriunde v-ati afla!  :)