Autor Subiect: Voie buna fara riduri  (Citit de 3234 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Voie buna fara riduri
« : Luni, 11 Noiembrie 2013, 09:41 »
Citesc intr-o publicatie straina: Un studiu desfasurat pe perioada a peste 40 de ani si la care au luat parte ca subiecti peste 2 milioane de oameni a aratat ca persoanele peste varsta de 60 de ani sunt predispuse in procent de 14% sa moara de ziua lor.....Din totalul victimelor "sarbatorite" la 20% cauza a fost infarctul. Trist, tare trist sa mori de ziua ta... :'(



Si m-am intrebat de ce. Si cum "la toate exista o explicatiune" si in cazul nostru se pare ca am gasit una: agitatia si nebunia dinainte de un eveniment

Din ce vad si stiu eu, oamenii sunt foarte festivisti. Au dezvoltata o latura a exagerarii unor evenimente, simt nevoia unei amplificari fara masura a unor lucruri care de altfel sunt cat se poate de obisnuite. De cand ne nastem suntem sarbatoriti si sarbatorim: nasterea, prima luna, a doua, a treia, a treizecisinoua....Primul dinte, taierea motului, zilele de nastere, de onomastica. Prima iubire, primul sarut,  intrarea pe la scoli, absolvirea lor, angajarea, pensionarea. Nunti, botezuri, cumetrii, parastase vorba aia...Nu pierdem nici o ocazie...

Acuma c-o fi bine c-o fi rau nu stiu sa zic...  :-\ Cred eu ca e bine sa ne bucuram de toate astea dar in masura in care nu ne consuma...Zic asta pentru ca eu stiu cata zdroaba era la mine in casa cand se apropia ceva: curatenie pe afara, pe'nauntru (de parca nu se intampla asta zilnic... ???), apoi fuga la magazin, in piata, o multime de cumparaturi, apoi gatit, pregatit, ornat...Si cand sa se bucure, ai mei cadeau franti de atata agitatie...

Zic ca am invatat ceva din asta si cand e ziua mea fac coada colac si plec...De exemplu cand am implinit 50 de ani, am petrecut o zi intr-o padure din Bavaria...pentru ca asta am simtit ca mi-ar place sa fac de ziua mea...Nu aglomeratie, nu lista de invitati, unde sa-mi tin asa un "eveniment"...Cu nunta n-am avut ce face, era placerea Samizei sa se vada intr-o sala mare, frumoasa, imbracata in alb...Apoi mai era si bucuria parintilor sa-si invite prietenii neamurile... Ca de era dupa capul meu, cel mai bun loc era o cabana de creasta....cu cativa prieteni foarte apropiati...

Stiti bine cat de multe evenimente organizez: zeci de nunti, botezuri, tot felul de party-uri...Majoritatea celor care doresc sa sarbatoreasca la mine vin stresati, cel mai des datorita presiunii parintilor si a gandului "Sa le placa invitatilor, sa nu aiba ce reprosa...Sa iasa totul perfect!" Si incerc sa-i linistesc atata cat pot, dandu-le siguranta ca o sa preiau eu toata partea de organizare si o sa fie bine...Si le "strecor" si le picur un strop de indiferenta in privinta posibilelor reactii ale invitatilor. Ca evenimentul este a lor, nu a invitatilor. Ca lor trebuie sa le placa, ceilalti vin doar pentru a se bucura de bucuria lor. Si care ar trebui sa priceapa ca orice mutra, grimasa sau ceva din registrul asta ar afecta veselia sarbatoritilor...

Dar asa e omul: sa dam si sarmale, ca ce zice lumea ca nu am pus pe masa de nunta, sa dam si pachete cu prajituri, sa-i indopam bine ca asa o sa fie multumiti si o sa-si aduca aminte de evenimentul nostru...Isi aduc aminte daca s-au distrat, daca au dansat, daca le-a priit atmosfera, nu vor tine minte ce au mancat...Asta este important si asta incerc sa le explic celor care vin la mine...

Imi plac petrecerile si inca cum imi plac! Dar fara agitatia dinainte, sa fie totul mai putin festivist, mai putin formal, sa fie ceva prietenos...Imi place sa sarbatoresc dar nu cu liste de invitati, nu cu ganduri unde si cum...Si auleu si nu cu biletoaie de cumparaturi...M-am inconjurat in viata de oameni cu care sunt pe acelasi tipar, asa ca niciodata nu ne-am formalizat cu ceva...Am petrecut, ne-am distrat si atat...Nu ne-am obosit inutil inainte...Ca vorba unui prieten la chef: "avem treaba!". Pai de ce atata energie inainte, cand ai atata nevoie de ea atunci la petrecere... ::)

Asta este o pledoarie pentru voie buna fara riduri.

Azi e ziua fiului meu, face 29 de ani...Fug sa-i pregatesc ceva! ;D ::) ;D

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Voie buna fara riduri
« Răspuns #1 : Luni, 11 Noiembrie 2013, 09:49 »
De fapt, pare o pledoarie pentru voie bună fără...lumânări pe colivă, pardon pe tort:)

Da, admin, subscriu,  atâta agitație, când tot ce contează e să te simți bine, să te relaxezi, să te distrezi. să petreci un timp frumos împreună cu sărbătoriții, sărbătoriții cu invitații.

Dar, la posibila cauză de deces în ziua aniversării, cred că se mai adaugă și eventuale gânduri negre legate de trecut și, mai ales de viitorul din ce în ce mai scurt.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Voie buna fara riduri
« Răspuns #2 : Luni, 11 Noiembrie 2013, 10:42 »
Azi e ziua fiului meu, face 29 de ani...Fug sa-i pregatesc ceva! ;D ::) ;D

Nu fugi, grăbește-te încet!;D

La mulți ani! Să vă fie ziua o celebrare a bucuriei de a fi o familie frumoasă și împlinită!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Voie buna fara riduri
« Răspuns #3 : Luni, 11 Noiembrie 2013, 16:22 »
     La multi ani si din partea mea, asa, intre scorpioni!
   
     Facand un mic calcul realizez ca cineva, acum 29 ani era un foarte tanar tata.
     Azi, un foarte tanar ...bunic.
      :flori:

Online admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13225
Re: Voie buna fara riduri
« Răspuns #4 : Luni, 11 Noiembrie 2013, 18:33 »
Da, uite chiar acum m-am intors de la fiul meu....Multumesc aici celor care au postat mesaje de urare  :flori: Da, ma consider inca un tata s bunic tanar.  :) Cu siguranta ca o sa mai imbatranesc si eu...dar deocamdata nu ma las...Consider ca atata timp cat am bucuria nebuna de a trai la intensitate maxima TOT, sunt tanar. ::) Cand o sa-mi mai scada entuziasmul, atunci o sa stiu...Imi iau halat de monton si botosei, vesta tricotata de lana si ma retrag in fotoliu. Am de scris destule, asa ca nu mi-e teama nici de vremea aia.... ???

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Voie buna fara riduri
« Răspuns #5 : Miercuri, 13 Noiembrie 2013, 09:31 »
Fiecare perioada a vietii cu frumusetea ei....important e ca fiecare ''muscatura'' din viata sa fie facuta  cu placere  intensa  *|*
Ramin  o eterna admiratoare a oamenilor care ramin mereu  entuziasti....

silviu

  • Vizitator
Re: Voie buna fara riduri
« Răspuns #6 : Miercuri, 13 Noiembrie 2013, 12:46 »
Trist, tare trist sa mori de ziua ta... :'(
pai daca te-ai nascut de ziua ta, nu vad de ce ar fi trist sa decedezi de ziua ta, cand implinesti vreo 98 de primaveri :-\